Kayıt Ol

Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Elric: Ruh Hırsızı

Künye Bilgileri
Tanıtım:

Alıntı
“Moorcock’ı okuduktan sonra tüm hayatım değişti.”
-Neil Gaiman

“Bu hikâyeler beni ve Moorcock’ın ışıl ışıl ve tutsak edici ağına yakalandığını bildiğim pek çok hayranı ilk kez kendine çeken büyülerdir.”
-Alan Moore

“Moorcock’ın kitaplarını okumadıysanız, çok büyük şeyler kaçırıyorsunuz.”
-Brandon Sanderson

“Tolkien sonrası İngiliz fantastik edebiyatının en büyük yazarı.”
-Michael Chabon

İthaki Yayınları, bildiğimiz kahraman tanımına hiç uymayan, kırmızı gözlü, hastalıklı, kendi türüne ihanet etmiş, tartışmalı insanlığının yıpranmış sınırlarında umutsuzca yaşayan albino dük Elric’in daha önceden anlatılmış ve hiç anlatılmamış maceralarını gururla sunar!

Fantastik edebiyatta hiçbir karakterin yapamadığını yapan, takipçisi eserleri kökten etkileyen yegâne karakter: Moorcock’ın fiziksel olarak zayıf, zihinsel olarak sorunlu, bir uyuşturucu bağımlısı gibi kılıcına tutkun, rock’n roll tarzı anti-kahramanı Elric!

Ejderha Mızrağı’nın Raistlin’i; Unutulmuş Diyarlar’ın Drizzt’i; Sandman’in ta kendisi olan Dream; Rivialı Geralt, nam-ı diğer Witcher… Hepsi bir şekilde Elric evreninden doğan kahramanlar…

Bu benzersiz karakter ve onun sıra dışı maceraları Türkçeye hiç olmadığı kadar güçlü bir dönüş yapıyor. Moorcock’ın “nihai edisyon” dediği Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri, Elric’in tüm maceralarını içermekle kalmayıp yepyeni önsöz ve çizimler, mektuplar, fantastik edebiyat üzerine denemeler, Elric’e ilham veren öyküler, senaryolar ve görsellerle zenginleştirilmiş eşsiz bir koleksiyon niteliğinde.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
Ynt: Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2015, 18:06:19 »
Dün kargom geldi ve şuan 100 küsürüncü sayfadayım. Gerçekten muazzam.

Çevrimdışı Ridianod

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2015, 18:24:58 »
Sonunda gelmiş konu ^^ Teşekkürler abla. Buraya bakıp bakıp yakında biz de alırız kitabı

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2015, 10:27:16 »
Bugün günlerden cuma. Bugün günlerden Radikal Kitap. Bugün günlerden Elric.

Bugün günlerden Hazal Çamur'un Elric incelemesinin Radikal Kitap'ta yayınlandığı gün!

Bayinizden hunharca isteyiniz, gerekirse Fırtınayaratan'la tehdit ediniz: Kan ve ruhlar Fırtınakıran'ın yazısı için!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2015, 10:42:46 »
Ahaha, teşekkürler abi :).

Elric'in bu yeni edisyonu konu eden ve Radikal Kitap için bir inceleme kaleme aldım. Dilerim beğenerek okursunuz :).

(Radikal gazetesi dijitale döndü biliyorsunuz. Radikal Kitap şu an Hürriyet Gazetesi yanında veriliyor diye biliyorum.)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2015, 12:57:07 »
İthaki Yayınları hem Facebook hem de Twitter sayfasından duyurdu incelemeyi :) Görseli de var ayrıca, buyurun. (Radikal Kitap, Hürriyet'le veriliyormuş artık. Benim gibi Tasslehoff'luk edip yağmurun altında Radikal aramayın).

Spoiler: Göster
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Skald Harald

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2015, 11:34:56 »
İnsan mutlu oluyor. Sonra kitabı okuyorsunuz. "Ben napıyorum lan hayatta?" diyorsunuz. Bana bu duyguyu verdiği için Elric'e teşekkürler. :)

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Kasım 2015, 20:29:17 »
Moorcock'ın kitabın başında fantastik edebiyata dair eleştirilerini okuyunca, Elric'i daha çok merak ettim. An itibarıyla ilk iki hikayesi olan Rüya Gören Şehir ve Tanrılar Gülerken'i bitirdim. Genelde, ne kadar çok zorlukla karşılaşsa da kahramanlarımız sonunda amacına bir şekilde ulaşır. Ama Elric için durum hiç öyle değil. Yolun başında amaçladığı şeylere ulaşamamanın ötesinde, kendi yükünü sürekli arttırıyor. Bu durum hikayeyi ve Elric'i çok tekinsiz kılıyor. Tabii ki yolun çok başındayım ama şimdilik durum bu.
Sonuç olarak ünlü albino Elric'in maceralarına başladığım için mutluyum. Merak edenlere tavsiye ederim Ruh Hırsızı'nı.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #8 : 15 Kasım 2015, 21:30:50 »
Elric bugün bitti. İnanılmazdı, okurken kitapta tekinsiz bir hava olduğunu fark ettim. Gerçekten karanlık bir atmosferi var.

Ama Elric'in öldüğünü gördükten sonra başka neleri okuyabileceğimizi merak ediyorum. Sanırım geçmişine dair hikâyeler okuyacağız, değil mi?
herkese tavsiye ediyorum, okuyun, okutun. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2015, 09:03:03 »
Genelde, ne kadar çok zorlukla karşılaşsa da kahramanlarımız sonunda amacına bir şekilde ulaşır. Ama Elric için durum hiç öyle değil. Yolun başında amaçladığı şeylere ulaşamamanın ötesinde, kendi yükünü sürekli arttırıyor. Bu durum hikayeyi ve Elric'i çok tekinsiz kılıyor.

Heh, işte Elric tam olarak bu :). Güzel özetlemişsiniz doğrusu, elinize sağlık.

Okurlar bunu gördükçe çok mutlu oluyorum. Nihayet pek çoğunuzla Elric'i ve onun ayrıksı yapısını paylaşabiliyoruz :). İthaki bu bakımdan benim gözümde çok büyük bir işe imza attı.

Elric bugün bitti. İnanılmazdı, okurken kitapta tekinsiz bir hava olduğunu fark ettim. Gerçekten karanlık bir atmosferi var.

Ama Elric'in öldüğünü gördükten sonra başka neleri okuyabileceğimizi merak ediyorum. Sanırım geçmişine dair hikâyeler okuyacağız, değil mi?

Bahsettiğin sahneyi klasik seride,

Biz serinin son kitabı olan 6. kitapta görüyorduk. Yani seri bununla birlikte bittiği için zirveye oynuyordu.

Çok pisti, çok :D. Ama bunun bu şekilde olması beni derinden etkileyen de bir etmendi.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2015, 12:01:56 »
[

Bahsettiğin sahneyi klasik seride,

Biz serinin son kitabı olan 6. kitapta görüyorduk. Yani seri bununla birlikte bittiği için zirveye oynuyordu.

Çok pisti, çok :D. Ama bunun bu şekilde olması beni derinden etkileyen de bir etmendi.

Orasını tahmin etmiştim zaten. Yani bunlar anladığım kadarıyla yazarın yazdığı sıraya göre konulmuş. Kronolojik değil. Ama devam kitaplarını bunu bilerek okumak çok acayip olacak biliyor musunuz ya. :D

Merak ettiğim bir diğer konu da şudur ki:
 Bir ebedi, pardon ezeli şampiyon gördük. Acaba devam kitaplarında da karşımıza çıkacaklar mı ya da sonuçta çoklu evren sisteminden bahsediyorsak bu evrenden başka kitaplar da okur muyuz acaba?
öyle işte, okurken çok etkilendim, bakalım sonra neler olacak?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Kasım 2015, 13:03:08 »
O kavram birkaç öyküde geçiyor. Tek öyküyle sınırlı kalmıyor. Ama asıl şampiyonun her parçasının kendi serisi var. Asıl onlar ne olacak :P? İthaki onları da basmazsa kavramın kendisi eksik kalır.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2015, 18:29:35 »
Muazzamdı. Hikayeye ek olarak, Forrest'ın yazısının son iki paragrafı da oldukça etkileyici ve düşündürücü; Elric'in zamanından günümüze sadece teknoloji mi gelişmiş acaba, diye.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Aralık 2015, 20:30:12 »
Müjdeyi zaten almıştık. Elric'in yeni kitabı Tanelorn'u Kurtarmak ön siparişe çıkmış. 8 Ocak'ta da satışta olacakmış. Merakla bekliyorum. :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2015, 03:01:38 »
İlknokta linki: http://www.ilknokta.com/michael-moorcock/elric-tanelorn-u-kurtarmak.htm

Yalnız işin ilginç kısmı, serinin geçtiği dünyanın temelde bizim dünyamız olması. Aslında, onun kadim hali diyebiliriz. :)