Kayıt Ol

Büyücüler - Lev Grossman

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Büyücüler - Lev Grossman
« Yanıtla #15 : 26 Eylül 2014, 01:16:32 »
George R. R. Martin ""Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler'le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry'ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler'i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman'ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu." demiş. Buna kanıp daha iyi bi şey bekleyerek aldım ama herkesin daha iyi anlayışı farklı demek ki. Viski de niye çaydan daha iyi olsun canım zaten. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #16 : 27 Eylül 2014, 20:04:06 »
GRRM'nin her daim HP'ye laf sokma çabalarına acayip hasta oluyorum! :P
Neyse, şu an okumak istediğim başka kitaplar var, ama bir ara mutlaka okuyacağım, devam kitabını yani.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Eylül 2014, 22:38:21 »
GRRM'nin her daim HP'ye laf sokma çabalarına acayip hasta oluyorum! :P
Neyse, şu an okumak istediğim başka kitaplar var, ama bir ara mutlaka okuyacağım, devam kitabını yani.

Hugo En İyi Roman Ödülü'nü bir Harry Potter kitabına kaptırdığından beri kitaplardaki referanslar mı istersin, laf sokmalar mı istersin... Arkadaş bu kadar da kindar olunmaz ki. :P Ama Rowling'in o ödülü kabul etmeye gelmemesi, hatta birini bile göndermemesi hoş değildi tabi.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #18 : 01 Ekim 2014, 00:21:15 »
Rowling'in o konudaki tavrını bilemeyeceğim ama Harry Potter ve Buz ve Ateşin Şarkısı serilerinin konularının alakası yok, GRRM'nin durduk yere HP gibi başarılı ve güzel kurgulanmış bir seriye laf sokmasının anlamı da yok.
Yalnız HP demişken, Büyücüler'in başları da biraz HP gibi sanki, kitabın özellikle baş kısımlarında birazcık HP tadı var. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Leopold

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Ekim 2014, 12:04:57 »
Şaştım kaldım doğrusu. GM'in yaptığına bir anlam veremedim. :/

Kitap hakkında yorumları okuyunca anladım ki, ya bu kitabı çok seveceğim ya da birkaç sayfa okuyup bir kenara atacağım.

Konusu merak uyandırmadı pek. Büyücülere ve büyü okullarına olan özlemimi bu kitapla gidermeyi düşünüyorum.

Kitabın konusu tam anlamıyla Harry Potter'a göz kırpmış. Ama içerik bayağı farklı galiba. Eh, bakalım o zaman.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Ekim 2014, 15:15:29 »
G.r.r.M. dediği aslında birazda şuna benziyor açık çayda bir bardak viskide uzaktan baktığınızda nerdeyse aynı renktedirler birbirlerine benzerler ama tatları ve vücutta bıraktıkları etkiler birbirlerinsen çok daha farklıdır ve ikisininde sevildiği kitleler vardır lakin çay sevende viski sevebilir  veya tam terside olabilir yinede viski ve açık çay  birbirlerine uzaktan benzeselerde  içerik olarak birbirlerinden çok farklıdırlar ; bu demek değil ki biri çocuk işi biri büyük işi . Martin aslında diyor ki uzaktan çay görüyorsunuz ama bu bir viski ona göre tadına bakın :D ( Ama harry potter çocuk işi orada haklı )

Çevrimdışı Leopold

• *
  • 39
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 02 Ekim 2014, 16:09:13 »
Harry Potter'a çocuk işi demek ne kadar doğru bilmiyorum.

Çocuk kitabı denilebilir - her ne kadar kitapların sadece konularına göre sınıflandırılmasını doğru bulsamda - çünkü pek çoğumuz okurken çocuktuk. Ama bu o kitabı çocuk işi yapmaz. Yazana da okuyana da hakarettir bu.

Harry Potter'ın dili ağır olmadığı için mi, baş karakter 11 yaşında olduğundan mıdır, nedir?

Kaldı ki, ben bile 7 yaşından bu güne kadar Harry Potter ile içli dışlı olmama rağmen bugün bile Harry Potter evreni hakkında daha önce farkına varmadığım birçok şey olduğunu keşfediyorum.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 02 Ekim 2014, 17:30:27 »
Çocuk işi derken yaş aralığımı kastediyorum 12-15 yaş arası . Ha ama daha büyük biride okuduğunda keyif alır , yeni şeyler keşfeder bu ayrı konu. Zaten tartışmaya gerek yok j.k rowling  kitabı zaten o kitle için yazmamışmıdır ? Dediğimde kötü birşey yok zaten kitabın bütün kitapçılarda  olduğu bölümde gençlik kitapları vb. bölümlerde. Yani kitabı kötülemiyorum sadece  olduğu şeyi söylüyorum :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #23 : 02 Ekim 2014, 17:40:38 »
( Ama harry potter çocuk işi orada haklı )

Bugüne kadar hep bu görüşe karşı çıktım, yine çıkacağım: Harry Potter "çocuk işi" değildir. Sen öyle düşünebilirsin ama bu onun öyle olduğu anlamına gelmez. Bunun çoğunlukla, olasıklı falan alakası yok. Bu teze sahip kişilerin bilmesi gereken tek bir şey vardır, o da Harry Potter'ın çocuk işi olmadığıdır.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Ekim 2014, 18:19:08 »
Neyin tartışmasını yapıyoruzki yazarın söylediği birşeyi siz neden onaylamıyorsunuz ? Sevilmeyecek bir kitap değil ama tutupta buz ve ateşin şarkısıyla aynı kefeye koyamazsınız harry potterı . Demek istediğim umarım anlaşılmıştır yaptığınız şey kimliğinde Türk yazan birine hayır o türk değil demeye benziyor :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Ekim 2014, 18:25:32 »
Harry Potter çocuklara yönelik başlıyor. Aslında başlangıcı da tam olarak çocuklara yönelik değil, şeytani bir büyücünün ufacık bir çocuğun ailesini katletmesinden bahsediyoruz. Ne kadar da masum ve şirin, değil mi? Hadi bunları boşverdik, bir noktadan sonra zaten içinde "çocuklara yönelik" denecek tek bir şey yok. Bir çok "yetişkin işi" kitapta görebileceğinizden çok daha karanlık tonla şey oluyor kitaplarda. Yazar da böyle açıklamalar yapıyorsa kendi yazdığı şeyi hafife alıyor demektir. Ya da daha büyük ihtimalle, yıllarca "çocuk kitapları" adı altında basılan bir seriye young adult/adult damgası vurup çocuk sermayesini yok etmek istemiyordur. Çünkü seri çocuk işi değil.

Not: Bu tartışma devam edecekse -ki kendi adıma etmesinde bir sorun görmüyorum- bu başlıkta devam etmesin, çünkü yeri burası değil pek.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Ekim 2014, 18:32:48 »
Arkadaşlar ben harry potter için kötü birşey demedim . Öncelikle herkes bunu bir sindirsin . Önceki arkadaşın zaten bunu başaramadığı mesajımın tamamını değil de sadece işine gelen kısmı alıntalıyıp ona yorum yapmasından belli . Ayrıca okuduğumuz bu türdeki kitaplarda kahramanların çoğu yetim bilmem fark ettiniz mi ? Ben tartışmaya devam etmek istemiyorum . Dediğiniz gibi fanboyluğunuzu başka bir başlıkta devam etttirebilirsiniz. Ve birde senin gönlün harry potter ile amber yıllıklarımı aynı yere koymayı kaldırabiliyorsa yapacağım başka yorum yok :D

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Ekim 2014, 18:43:02 »
Aynı yere koymak? Herhangi iki farklı kitabı aynı yere koymak diye bir şey söz konusu olamaz. Yanlış bir değerlendirme yaptığınızı söylüyoruz, "kötü bir şey demedim" diyorsunuz. Kötü demiyorum ki zaten, yanlış diyorum.

#hayır

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #28 : 02 Ekim 2014, 18:50:07 »
Arkadaşlar ben harry potter için kötü birşey demedim . Öncelikle herkes bunu bir sindirsin . Önceki arkadaşın zaten bunu başaramadığı mesajımın tamamını değil de sadece işine gelen kısmı alıntalıyıp ona yorum yapmasından belli . Ayrıca okuduğumuz bu türdeki kitaplarda kahramanların çoğu yetim bilmem fark ettiniz mi ? Ben tartışmaya devam etmek istemiyorum . Dediğiniz gibi fanboyluğunuzu başka bir başlıkta devam etttirebilirsiniz. Ve birde senin gönlün harry potter ile amber yıllıklarımı aynı yere koymayı kaldırabiliyorsa yapacağım başka yorum yok :D

Beni mesajının sadece o kısmı rahatsız ettiği için orayı alıntıladım ve cevapladım, geriye kalan kısımlar ilgim dahilinde değildi. Bu bir. İkincisi de, Harry Potter'a "çocuk işi" demek zaten yeterince kötülemektir. Bunun fanboylukla alakası yok, bu gerçeği göremeyen biri varsa o da sensin. Ve şuraya da dikkat etmeni öneririm: Biz şu an burada "Harry ve Potter ve Felsefe Taşı", "Harry Potter ve Sırlar Odası" ve serinin diğer kitaplarından bahsetmiyoruz, genel olarak "Harry Potter"dan bahsediyoruz.

Eğer serinin tamamını okuduysan zaten çocuk işi olmadığını bilmen gerekirdi. Tamamını okumadıysan eğer, yorum yapmamanı öneririm. Ha eğer okuduysan da, bir kez daha "dikkatli" bir şekilde okumanı öneririm.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 02 Ekim 2014, 20:07:35 »
Sevgili Leopold ;
Sanırım en keyif aldığım eleştiri seninkiydi. Mesaj sayının az olduğunu görüyorum (benimkide bir okadar az) ilerde seninle yeniden tartışmak isterim :D

Sevgili Grayswandir(nickini değiştirdin değil mi , iki gün önce farklı birşey olduğuna eminim :) ) ,
Yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum çünkü bazı kitaplar vardır yukarıda verdiğim yaş sınırları içinde ( ama bu sınırı 1 yaş arttırabilirim oda sadece bana cevap vererek parmaklarını yorduğun için :D ) kitap önerisi isteyen birine ilk sırada önerebileceğiniz kitaplardır.Harry Potter da  o serilerden biri.Ama bazı kitaplar vardır okunması için belli bir olgunluğa erişip bazı şeyler yaşaması gerekir insanların . Fakat bu tür insanlara ilk sırada önereceğin kitap Harry Potter değildir . Aynı yere koymak ile bunu kastediyorum. :)

Sevgili Denaro Forbin ;
Bu birincisi bu ikincisi mesajları gelmiş ben bu konudan kaçayım artık en iyisi :D Belki hatayı en başta ben yaptım Harry Potter'a çocuk işi diyerekten. Fakat demek istediğimin çocuk kitabı olduğunu üstteki mesajlarımda açıkladım .Eğer DAHA DİKKATLİ ve DAHA İLGİLİ olsaydın önceki mesajlarımda görürdün bunu . Ama hâla çocuk işi diyorsun bana cevap verirken. Hayır , böyle yapma lütfen . Biraz daha ilgili ol.

Ve son kez bir açıklama daha yazıyorum , anlaşılmadığımı düşünerek.Umarım bu sefer mesajın doğru kısmı ilgi çeker :)

[ilgi]Şahsen kendim bir Narnia hayranıyım . Okuyanlar bilir yazarıda C.S. Lewis gibi bir ustadır.Hani şu Tolkien'in kankası. Birçok kişide bu seriye çocuk kitabı der. Nitekim haklıdırlarda.Narnia her yaşta okuduğunuzda keyif veren bir seridir. Her okuduğunuzda size birşeyler katar. Her yaştan insana önerebilirsiniz.Ama yinede bir çocuk kitabıdır.Harry Potter da böyledir işte . Daha sonra çıkan kitaplarıda daha karanlık falan değildir.Evet belki biraz daha "yetişkin işidir" ama okadar değil.Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız orada bir yerlerde gerçekten yetişkin işi olan içinde karanlık şeylerin olduğu kitaplar olduğunu söylemek isterim :) . Ben demiyorum ki Harry Potter'ı sadece çocuklar okumalı.Ama onlara hitap eden bir seri olduğunu söylüyorum (çocuktan kastım yukarda yazıyor ) . Biz geç-çocuklar için ise daha ağır kitaplar mevcut . Hem edebi olarak ( sakın bana Harry Potter'ın üst düzey edebi bir eser olduğunu söylemeyin yoksa bu sefer gerçek bir tartışma çıkar ) , hem kurgu olarak daha ağır kitaplardan bahsediyorum.O kitaplarla Harry Potter'ı kıyaslamayın . Çünkü siz ne zaman Harry Potter kesinlikle bir yetişkin kitabı derseniz işte bu ağırlığı olan kitaplara ayıp etmiş olursunuz . [/ilgi]

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar . Bu sayfaya Harry Potter ile ilgili bir yorum yazmayacağım daha . Ama en kısa zamanda Büyücü Kral'ı alıp  okuyup onun hakkında yorum yazacağım (bu kısa zaman sanırsam sömestr gibi demek oluyor )

Evet. Son olarak birde Büyücüler iyi bir kitap .