Kayıt Ol

Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Centilmen Piç Serisi - Scott Lynch
« Yanıtla #210 : 15 Mayıs 2017, 19:53:02 »
Serinin sadece ilk kitabını okudum. Kitabı beğenmeme rağmen seriye devam etme isteği gelmedi içimden ki zaten buraya yazılanları okuduktan sonra "iyi ki devam etmemişim" dedim açıkçası.

Kitabın çevirisi şu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi çeviriye sahip olanlardan biriydi.

Editörü olarak teşekkür ederim :) Çevirisi için bayağı uğraştık ama böyle güzel yorumlar alınca gerçekten de değdi diyorum her seferinde.

Devam kitapları için de, ilk kitabın atmosferinden yoksun olsalar da yine de iyi olduklarını, okurken eğlendirdiklerini düşünüyorum. Belki bir gün şans verirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #211 : 21 Mayıs 2017, 04:14:07 »
Serinin sadece ilk kitabını okudum. Kitabı beğenmeme rağmen seriye devam etme isteği gelmedi içimden ki zaten buraya yazılanları okuduktan sonra "iyi ki devam etmemişim" dedim açıkçası.

Kitabın çevirisi şu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında en iyi çeviriye sahip olanlardan biriydi.

katılıyorum ilk kitabı okuduktan sonra bende böyle hissetmiştim evet tatmin oldum ama devam etme hevesi oluşmamıştı. Elimdeki kitapları bitirip boşta kalınca okurum dediğim kitapların arasında serinin diğer kitapları haala bekliyor :D

bu arada çeviri için bende gerçekten tebrik ederim çok uzun cümleler vardı bazılarını iki defa okuduğumu biliyorum çevirisi zor olmuş olmalı

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #212 : 21 Mayıs 2017, 16:11:53 »
@Fırtınakıran Bağışlayın efendim, başka bir işle meşguldüm ancak neyse ki o da Rıhtım için. Umarım beğenirsiniz, yakında sizlere göndereceğim ki kontrol edilip beğenilirse yayınlansın.

@mit Eğer dosya işi üç hafta içinde henüz sahiplenilmediyse onunla da ilgilenebilirim, ancak final haftam yaklaşıyor ve benim çalışılacak çok dersim var (şu an yapıyor olmam gerektiği gibi), yani geçiştiriyorum gibi olmasın  :D.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #213 : 21 Mayıs 2017, 17:32:03 »
Quid Rides adlı üyemiz üstlendi dosyayı, çok teşekkürler yine de :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Gudvard

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #214 : 24 Mayıs 2017, 02:19:15 »
...Bana daha çok sonradan düşünülmüş, politik doğrucu olmak adına yedirilmiş bir şey gibi geldi. Bu aralar çok moda ne de olsa. Çünkü ilk kitapta çapkınlıklarına kaç kere şahit oluyor, erkeklikleriyle ne kadar övündüklerini hep görüyoruz...

Politik doğruculuk olma ihtimali elbette var ama ikizlerin bunu özenle gizledikleri düşünülürse çapkınlıkları ve erkeklikleriyle övünmeleri çok da saçma gelmiyor sanki.

Bir de editörü olduğunuzdan bir sorum olacak, dördüncü kitabın ismi (Thorn of Emberlain) için neden Emberlain Tahtı ismini makul gördünüz? Kitap içeriğine dair bizim henüz bilmediğimiz bir şey mi biliyorsunuz? Tamam çevirisi biraz zor olacaktır ama zaten ilk iki kitapta Locke'tan birçok kez Camorr'un Belası diye bahsedildi ve üçüncü kitapta da küçük bir çevirmen notuyla işin ne olduğunu (Sabetha - Rose of Marrows, Locke - Thorn of Camorr) öğrendik. Kitabın ismi açıklandığından beri kafamı kurcalayan bir detay oldu açıkçası.

Bu adam bu kitapları ne zaman yazacak o da merak konusu, 4. kitabı erteliyor her yıl.

2016 Sonbaharda çıkacaktı sözde :( Aralık ayında tumblr hesabından kitabın sona ihtiyacı olduğunu söylemişti, yani evet @mit'in de söylediği gibi en azından kitaplar üzerinde çalışıyor ama henüz yayıma hazır değil yalnızca. Bu sırada yine tumblr hesabından içerik paylaşıyor arada. Mesela Yedi İlik Krallığı'nın haritasını paylaşmıştı bir ara.

Editörü olarak teşekkür ederim :) Çevirisi için bayağı uğraştık ama böyle güzel yorumlar alınca gerçekten de değdi diyorum her seferinde.

Devam kitapları için de, ilk kitabın atmosferinden yoksun olsalar da yine de iyi olduklarını, okurken eğlendirdiklerini düşünüyorum. Belki bir gün şans verirsiniz.

Daha önce de söylemiş olma ihtimalim var ama söylemeden duramıyorum, bir Mütercim-Tercümanlık öğrencisi olarak Cihan Karamancı benim için ideal edebiyat çevirmeni. Gerçekten tüm çevirilerini hayranlıkla okuyorum ve yine editörü olduğunuzdan size de binlerce kez teşekkür etmek istiyorum, gerçekten çok değerli ve kaliteli işler ortaya koyuyorsunuz.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #215 : 24 Mayıs 2017, 10:02:55 »
Bir de editörü olduğunuzdan bir sorum olacak, dördüncü kitabın ismi (Thorn of Emberlain) için neden Emberlain Tahtı ismini makul gördünüz? Kitap içeriğine dair bizim henüz bilmediğimiz bir şey mi biliyorsunuz? Tamam çevirisi biraz zor olacaktır ama zaten ilk iki kitapta Locke'tan birçok kez Camorr'un Belası diye bahsedildi ve üçüncü kitapta da küçük bir çevirmen notuyla işin ne olduğunu (Sabetha - Rose of Marrows, Locke - Thorn of Camorr) öğrendik. Kitabın ismi açıklandığından beri kafamı kurcalayan bir detay oldu açıkçası.

Sayın Mitolojik İhsan Tatari yine de ayrıca cevaplasın ama Thorn - Throne(Taht) kelimelerinin telaffuzu yakın, yazar kitap adında bu şekilde bir kelime oyunu yapmış sanırım.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #216 : 24 Mayıs 2017, 15:38:52 »
Dördüncü kitabın adıyla ilgili henüz kesinleşmiş bir şey yok. Çeviri ve editörlük (özellikle de editörlük) sırasında pek çok şey değişebiliyor. Ben olsam "Emberlain'in Belası" diye çeviririm kitabın adını mesela :) Ki şimdiye dek iki kere öyle yaptık zaten:

http://www.kayiprihtim.org/portal/2015/03/12/centilmen-pic-serisinin-dorduncu-kitabinin-kapagi-belli-oldu/

http://kayiprihtim.com/haberler/2017de-yurtdisinda-cikacak-kitaplar/

Siz nerede gördünüz/duydunuz bu ifadeyi? :)

Ama dediğim gibi, daha çevirisi bile yok ortada. Ve Lordmuti'nin de dediği gibi yazarın bizim bilmediğimiz ama yayınevinin haberdar olduğu bir kelime oyunu olabilir orada.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #217 : 24 Mayıs 2017, 15:50:13 »
"Thorn of Camorr", "Camorr'un Belası" olarak çevrildiğine göre -ki bence gayet başarılı bir çeviri- bunun da "Emberlain'in Belası" olarak çevrilmesi mantıklı olur. Gerçi içeriğini bilmiyorum kitabın, ama "Thorn of Camorr"dan yola çıkarak konmuş bir isim olduğu belli. Aynı zamanda diken anlamına geldiği için bazı kelime oyunları kaçabiliyor olsa da bunları tam olarak korumanın da bir yolu yok. Önceki kitaplarda bununla ilgili dipnot da vardı yanlış hatırlamıyorsam.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Gudvard

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #218 : 24 Mayıs 2017, 17:33:49 »
Dördüncü kitabın adıyla ilgili henüz kesinleşmiş bir şey yok. Çeviri ve editörlük (özellikle de editörlük) sırasında pek çok şey değişebiliyor. Ben olsam "Emberlain'in Belası" diye çeviririm kitabın adını mesela :) Ki şimdiye dek iki kere öyle yaptık zaten:

http://www.kayiprihtim.org/portal/2015/03/12/centilmen-pic-serisinin-dorduncu-kitabinin-kapagi-belli-oldu/

http://kayiprihtim.com/haberler/2017de-yurtdisinda-cikacak-kitaplar/

Siz nerede gördünüz/duydunuz bu ifadeyi? :)

Ama dediğim gibi, daha çevirisi bile yok ortada. Ve Lordmuti'nin de dediği gibi yazarın bizim bilmediğimiz ama yayınevinin haberdar olduğu bir kelime oyunu olabilir orada.

İthaki'nin instagram sayfasında çok net bir şekilde gördüğümü hatırlıyorum ama araştırmalarım sonucunda öyle bir şey bulamadım. Hafızam bana oyun oynamış olsa gerek. Benim hatam.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #219 : 24 Mayıs 2017, 19:02:52 »
"Thorn of Camorr", "Camorr'un Belası" olarak çevrildiğine göre -ki bence gayet başarılı bir çeviri- bunun da "Emberlain'in Belası" olarak çevrilmesi mantıklı olur. Gerçi içeriğini bilmiyorum kitabın, ama "Thorn of Camorr"dan yola çıkarak konmuş bir isim olduğu belli. Aynı zamanda diken anlamına geldiği için bazı kelime oyunları kaçabiliyor olsa da bunları tam olarak korumanın da bir yolu yok. Önceki kitaplarda bununla ilgili dipnot da vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Bununla ilgili dipnot üçüncü kitaptaydı. Cihan'ı bilmiyorum ama Locke'un lakabını "Camorr'un Dikeni" olarak düzeltmediğim için o anda çok pişman olmuştum :D Neyse, bela da güzel. Efendi Bela, Efendi Diken'den daha iyi.

İthaki'nin instagram sayfasında çok net bir şekilde gördüğümü hatırlıyorum ama araştırmalarım sonucunda öyle bir şey bulamadım. Hafızam bana oyun oynamış olsa gerek. Benim hatam.

Estağfurullah. Belki yanlışlıkla yazılmış, sonra da kaldırılmış olabilir. Şimdilik Embarlain'in Belası'ndan şaşmayınız :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #220 : 24 Mayıs 2017, 19:17:17 »
Bununla ilgili dipnot üçüncü kitaptaydı. Cihan'ı bilmiyorum ama Locke'un lakabını "Camorr'un Dikeni" olarak düzeltmediğim için o anda çok pişman olmuştum :D Neyse, bela da güzel. Efendi Bela, Efendi Diken'den daha iyi.

Hahah, bence hiç gerek yok efendim pişman olmanıza. ;D Cihan Karamancı burada biraz inisiyatif kullanmış, pek ilk akla gelmeyecek bir şekilde çevirmiş. Ama şahsi kanaatimce "bela", İngilizcesinde verilmek istenen anlamı daha iyi aktarıyor. Kulağa daha güzel geldiği de zaten açık.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #221 : 12 Ağustos 2017, 22:08:46 »
katılıyorum ilk kitabı okuduktan sonra bende böyle hissetmiştim evet tatmin oldum ama devam etme hevesi oluşmamıştı. Elimdeki kitapları bitirip boşta kalınca okurum dediğim kitapların arasında serinin diğer kitapları haala bekliyor :D

bu arada çeviri için bende gerçekten tebrik ederim çok uzun cümleler vardı bazılarını iki defa okuduğumu biliyorum çevirisi zor olmuş olmalı

İkinci kitabı okudum gayet beğendim, benim gibi ilk kitaptan sonra hevesiniz olmazsa da okuyun pişman olmazsınız :) Diğer kitapları da okuyacağım

Spoiler: Göster
 Stragos karakterinde Hasan Sabbah esintilerini bi ben mi hissettim acaba

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #222 : 13 Ağustos 2017, 13:50:28 »
Hmm, ilginç bir yaklaşım :) Hiç öyle düşünmemiştim. Karaktere bakış açım değişti birden. İşte bu forumu bu yüzden seviyorum :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Ralpakinizm

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #223 : 13 Ağustos 2017, 15:33:00 »
kitap listemdeydi ama bir türlü alamamıştım. bir kaç gün önce BkmKitap'ta 10tl buldum hemen aldım. yakında başlayacağım, bitirince buraya kitap hakkındaki düşüncelerimi yazarım. 

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #224 : 15 Ağustos 2017, 16:33:19 »
Geçen yaz 3. kitabın yarısında bırakmıştım son günlerde devam ediyorum. Sanderson kitaplarını okuduktan sonra farkedebildim, Lynch çok fazla ansiklopedik bilgi ekliyor satırlarına. Herşeye karşı bilgisi varmış gibi gösteriyor kendini, bunları dipnotlarla belirtseydi akıcılık ve anlatım tınısı daha hoş olurmuş bana göre. Bir de kötü gözle bakmadığım kendi üslubunundan fırlayan çok orjinal küfürleri sıralayabiliyor. Çevirmen özellikle bunlarda zorlanmış olmalı.
"Rebellions are built on hope"