Kayıt Ol

Derzulya Serisi - Orkun Uçar

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Derzulya Serisi - Orkun Uçar
« : 04 Eylül 2008, 12:35:00 »

Asi", 12 kitaptan oluşacak “Derzulya” serisinden “Habis Üçlemesi“nin ilk kitabı. Roman, bütünüyle hayal gücüne dayanan, fantastik kurgu kalıplarına sahip. Aynı zamanda içindeki strateji ve entrika yapısıyla da tüm okurları içine çekecek bir destan.

Öykü, şeytana tapma ayinleri sırasında şeytandan daha tehlikeli bir varlıkla tanışan, ondan aldıkları güçle modern dünyayı yıkarak büyünün ve canavarların hükmünde yeni bir diyar kuran grihavarileri anlatıyor. Derzulya adı verilen bu diyar, irili ufaklı pek çok krallığa ve beyliğe bölünmüştür. Derzulya’da asıl yönetim grihavariler elindedir. Ölümsüz havariler krallar ve beylerle satranç tahtasındaki piyonlar misali oynayarak, sonsuz yaşamdan duydukları can sıkıntısını dağıtmaktadırlar. Havarilerden biri, eski modern dünyada acımasız bir seri katilken, oldukça ilginç bir sebebten iyiliğin tarafına geçmeye karar verince işler karışır. Kötülerin güçlerine denk güçlere sahip olan romanın kahramanı, diyarın sayılı iyi karakterlerinden destek alarak yüzyıllarca sürecek bir savaş başlatır. Roman, bu savaşın tarihini ve bugününü anlatıyor.

Seri katilken iyiliğe geçen ve Grihavarilerin ezeli düşmanı olan bu karakterin ilginç bir özelliği de annesinin İngiliz, babasının ise Çanakkaleli bir Türk olması. O: Patrick Sarp Gray!

Gelelim Yoruma: Hiç beğenmedim. Başlarda süper bir fantastik kurgu olduğunu düşünmüştüm, anlatım biraz basit, karmaşık ve kötüydü ama düzelir diye düşündüm. Konu o değil, hikaye ilerledikçe yaratılan dünyanın bizinm dünyamızın gelecekteki hali olduğunu anladım şok oldum. Neyse çok zekice geldi o an ama yine de hayallerim yıkılmıştı.

Devam ettikçe kitap güzel geldi, taht kavgaları, dünyanın orijinalliği, frp ögelerinden esinlenilmemiş olması yepyeni setting. Süper geldi önce vay be dedim ama bir anda fikirlerim değişti.

Kitabın bir kısmı tamamen İslamiyetin Doğuşu 2! Hatta savaş teknikleri, liderimize yardım eden adam bile İslamiyetin Doğuşu'nu çağrıştırıyor. Başlarda güldüm geçtim buna komik geldi biraz sinirlerimi bozuyordu ama stratejisi hoşuma gitmişti neyse dedim. Sonraa dananın kuyruğunun koptuğu ana geldik.

Yolunu kaybetmiş bir tüccar dağların içinden geçip nereyi buldu tahmin edemezsiniz! Ben de tahmin edemedim. Sonra bir baktım kadının biri şöyle diyor,

Spoiler: Göster
Başbuğ sizinle görüşecek

Yok artık dedim biraz daha okuyup kapattım kitabı. Fantastik bir dünyada önce İslamiyetin Doğuşu sonra Ergenekon! Hoşuma gitmedi.
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Derzulya Serisi - Orkun Uçar
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2008, 13:01:17 »
Ben Orkun Uçar'ın Zifir adlı kitabını okumuştum. Bu dini öğelere gereğinden fazla yer verilmiş diye düşünüyorum. Açıkçası benim rahatsız olduğum kısımlar az değildi. Gene de "fantastiktir babam okuyalım deyip bitirmiştim."

Derzulya serisine gelince... Bir Türk yazarın elinden ayrı ve tamamen fantastik bir dünya yaratılmış olması ilgimi çekmişti. Ki hala da çekiyor. Olumsuz yorumlara rağmen, bir de ben alıp okumak ve yorumlamak istiyorum. Şimdilik okuma listemin sonlarında gerçi. :P

Çevrimdışı BoZCiN

• *
  • 43
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2008, 15:13:12 »
turkce bir kavram isitildiginde neden gunumuzden, icimizden, guncel olandan bu derece etkileniyorsunuz.

"sovalye" denilince neden mesela malta sovalyeleri, hacli seferleri falan diye dusunup politik ve dini gerekcelerle okumaktan vazgecmiyorsunuz. basbug sozcuk olarak askeri bir yonetcidir. otesindeki anlamlara takili kalmak sadece bizlere ozgu galiba.

cin, peri, gulyabani'yi bile kabullenemeyen bir okur tipolojisi dolasiyor ortalikta. tolkien elf'inin basbayaga periden gelme bir sozcuk iken, nasil alinip farkli bir yaratima sokuldugunu gorebiliyoruz. biz ingizce masallarla buyumedigimiz icin, noel baba'nin elfleri yasamimizda yeri olmadigi icin belki de ilk defa fantastik kurgu ile boylesi yaratik isimleriyle tanistigimiz icin bize 'harika' gelen bir sey, basbaya o kuzey ve bati kulturunun icinden cikmis ogeler ve kavramlardir.

ben turk kulturune iliskin yadirgamalari bati ozenticiligi, gecmisinden utanma, sig onyargilar deyip gecemiyoru artik. bu saplantili bir ruh hali oldu.

turkce sarki calmayan (oyle ya bu ulkede yabanci ya da turkce radyolar var. ne bu allasen), ama ayni melodi yunancaya, ingilizceye cevrildiginde calan radyolari anlamadigim gibi (tersini de dusunebilirisniz.)

bir seyi yabanci yapan nedir. cidden anlayamiyorum.

bana SINIRlardan gina geldi. beynimizdekileri yok edelim bari.
kişioğlu uçamaz kuşlar gibi, ağır sanırlar...
oysa hangi kuş kanadı düşlerimle yarışır.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2008, 15:19:35 »
Sen benim kastettiğmi anlamadın sanırım. Bunun türklükle bir alakası yok. Anlatımımda gördüğün gibi yazarın Türk olmasından hiç bahsetmedim. Benim beğenmediğim şey Ergenekon'un oraya kotarılması. Esinlenilmesi değil, Türklere has özelliklerden esinlenip yeni bir dünya yaratma fikri güzel. Orada bazı kullanılan sözcükler anlatımlar gibi. Ancak oraya Ergenekon'u koyması hoşuma gitmedi. İslamiyetin Doğuşu da öyle.

Tolkien sadece kendi mitolojisini kağıda aldı atlantis gibi efsaneleri değiştirerek önümüze sundu. Orkun Uçar da bizim efsanelerimizi değiştirerek önümüze sunsaydı, Türkiye'nin Tolkien'i olabilirdi. Ancak o hiç bir değiştirmemiş, basit bir şekilde geçmişi geleceğimize koymuş. Sadece hikayeleri farklı. Adının bile Ergenekon olduğunu söylememişim. Oranın adı da Ergenekon. Bunları biraz daha uyarlasaydı o zaman bu kadar laf etmezdim.

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2008, 20:32:30 »
ii de metal fırtına boş bir kitap değil bence :)
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı zuzu

• **
  • 110
  • in the twilight..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2008, 13:30:40 »
Bir arkadaşım önerip vermişti, okudum çok sıkıldım başlarda..Sonra hikaye sardı gibi oldu ama ben de beğenmedim ve bitirmediğim kitaplar arasında yerini aldı =)
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2008, 13:32:11 »
Olabilir ama çok tutulan bi kitap olmuştu bildiğim kadarıyla :)
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2008, 13:40:23 »
Alıntı
cin, peri, gulyabani'yi bile kabullenemeyen bir okur tipolojisi dolasiyor ortalikta.

Alıntı
dini gerekcelerle okumaktan vazgecmiyorsunuz.

Alıntı
Bu dini öğelere gereğinden fazla yer verilmiş diye düşünüyorum. Açıkçası benim rahatsız olduğum kısımlar az değildi.

Bilmiyorum bu bana mıydı ama, ben üstüme alınıp yorumumu yapayım gene. Sonra düzeltirsiniz siz. :) Mesela benim rahatsız olduğum "dini bir öğe" bu tarz(cin peri iblis vs.) canlılara karşı yapılan savaşta Türk Silahlı Kuvetlerinin silahlarının Diyanet İşleri tarafından okunmasıydı. Demişsin ki kültürümüz de yer alan(hala bana mı demişsin emin değilim :P ) bilmem ne... Kültürümüzde okunmuş pirinç, ne biliyim kurşun dökme falan var evet ama bunların safsata olduğunu bilecek kadar farkındayız gerçeğin diye düşünüyorum. Sonuçta -bana göre- bir mantığa dayanmayan konuları gerçekmiş gibi kültürümüzün içinde irdelemek beni rahatsız etti.

Rahatsız olduğum bu dini öğeleri çoğaltabilirim, hani spoiler olmasın diye çok konuşmadım. Bu arada Asi'yi de okumuş değilim ancak bu kitapta da benzeri olayların olduğunu duymuştum. Ve yazar da aynı diye yaptım bu yorumumu, konu dışına çıktığım düşünülmesin lütfen.

Sevgilerimle... :D

Çevrimdışı BoZCiN

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2008, 14:08:27 »
burada ya da baska yerde asla birini hedef alarak yazmiyorum. yazdiklarim genelleme yapip cikardigim seyler. zaten forumlar bunlari tartismak icin varlar, degil mi?

gercek yasamda 'okuyup uflemek' elbette sacma. ama bunu 'gercekmis' gibi anlatmak zaten romanin isi. yani bilimsel bir tez yazilmiyor ki? kendi icinde bir mantigi olan dusler kuruyoruz o kadar.

vampir diye de bir sey yok, kutsal su ile, sarimsak ile onu kiskislayabildigin de gercek degil ama romanlarda isleniyor. mesela oturup bu sacmadir diye kestirip atmiyorsun. vampir romani yazan bunu "gercekmis" diye mi yaziyor. ya da bu filmleri izleyenler "gercekmis" diye mi izliyor. eger sorun neyi gercek, neyi dus urunu diye ayirt edemeyende bence. bunlari egitmek te kusura bakmayin ama yazarin isi degil.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2008, 14:47:53 »
Darly'nin dediği şeyleri yazarken de Orkun Uçar'ın düşündüğü şey -eminimki- hristiyan rakiplerine karşılık olarak bir şeyler yapmaktı. Kutsal suya karşılık, okunmuş su, haça karşılık okunmuş silahlar. Bu Asi'de yaptığı da batının kendi tarihlerini fantastik bir şekilde anlattığı hikayelerine kafa tutmak gibi. Ben bunu tasvip etmiyorum.

Yaratacağın şey sana özel olmalı. Milliyetçiliğini fantastik eserlerinde belli etmemelisin. Batını doğuya karşı bir antipatisi vardır, bunu herkes bilir. Tarihte başlarda ezilmişlerdir doğuya karşı içinde hiddetleri vardır. Zaman ilerledikçe doğudan kazanacakları bir şey olmamaya başladı. Bu yüzden doğu kültürünü bilmiyorlar. Ancak Mısır mitolojisi ilgi alanlarına girebiliyor ya da çin efsaneleri. Türk efsaneleri kesinlikle ilgi alanlarında değil. Tolkien de İskandinav kültürünü ve kendi tarihini benimsemiş sevmiş biri olarak onları ortaya koymuştur. Bunun sadece İngilizliğini belli etmekle alakası yoktur.

Bizim de önümüzde iki seçenek var, ya yapıtlarımızda milliyetçi duygularla tamamen kendi kültürümüze sarılacağız, ya da bütün dünya halkları kardeştir deyip her yerden beğenilerimizi toplayacağız. Bu eseri düşürmez. Eserin yüksekliği kurgusunda, yazım tarzındadır. Karakterleri çeşitli yaparsanız daha da güzel olur hatta.

Benim birinciyi tasvip etmeme nedenim çok içine kapalı olması. Dışarıyı hiç umursamadan yazıyorlar, sonuçta diğer ırkları öcü olarak görülüyor.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2008, 15:17:14 »
Darly'nin dediği şeyleri yazarken de Orkun Uçar'ın düşündüğü şey -eminimki- hristiyan rakiplerine karşılık olarak bir şeyler yapmaktı.

Spoileeeeer!

Ve hatta bu cinler, Papa'yı o kadar rahat katletmişti ki adam ölürken hala İsa'dan gelmeyen yardımı sorguluyordu. Savaştan sonra ayakta sadece Müslüman devletler kalabiliyordu (okunup üflemeyle) ve hatta Batı o kadar açık bir hedef haline gelmişti ki bunu okumadan anlayamazsınız.

Sorun neyin gerçek, neyin düş olduğu değil. Sorun bunun bana rahatsızlık edici gelmesi. Vampire sarmısak üflediğinde, yada kutsal su döktüğünde yazar neresinden laf sokuyor Doğu'nun kültürüne, dinine?

Çevrimdışı BoZCiN

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Eylül 2008, 15:51:58 »
Alıntı
Kültürümüzde okunmuş pirinç, ne biliyim kurşun dökme falan var evet ama bunların safsata olduğunu bilecek kadar farkındayız gerçeğin diye düşünüyorum. Sonuçta -bana göre- bir mantığa dayanmayan konuları gerçekmiş gibi kültürümüzün içinde irdelemek beni rahatsız etti.

Alıntı
Bizim de önümüzde iki seçenek var, ya yapıtlarımızda milliyetçi duygularla tamamen kendi kültürümüze sarılacağız, ya da bütün dünya halkları kardeştir deyip her yerden beğenilerimizi toplayacağız. Bu eseri düşürmez. Eserin yüksekliği kurgusunda, yazım tarzındadır. Karakterleri çeşitli yaparsanız daha da güzel olur hatta.
Benim birinciyi tasvip etmeme nedenim çok içine kapalı olması. Dışarıyı hiç umursamadan yazıyorlar, sonuçta diğer ırkları öcü olarak görülüyor.

ikisi cok ayri seyler. ben yerel kulturde varolan degerlerin motif olarak kullanilmasina karsi degilim. ben de denemelerimde eski dilde varolan bugun tumden yok olmus ya da en azindan bunlardan turetilen terimleri, yaratiklari kullaniyorum. sadece bu bile sizin milliyetci olarak tanimlanmaniza neden olabiliyor. milliyetcilik ozurlusu bir insan olmama ragmen bati-dogu karsitligi kullanilmasina da karsi degilim. yani ortada buna iliskin bir dolu teoriler uretilirken birilerinin bunu islemesini de normal karsiliyorum.

son olarak seceneklerimizin ikiyle sinirli olmadigina inaniyorum. zira icinde bulundugu toplumun urettigi kulturel degerleri algilayip -bir ent gibi- kendinden yana tavir koyup anlatan insanlar da cikiyor ve cikacaktir ki ben onlari okumayi arzuluyorum (icinde bulundugu toplumun urettigi degerleri anlatmayi milliyetcilik anlaminda degil, yillara dayanan gozlemin verdigi avantaj nedeniyle belirtme gereksinimi duydum.)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Eylül 2008, 21:44:34 »
Tartışma karışmış, ama gerekmez heralde. Bozcin çok rahatsız olduğu, aslında sizin de bildiğiniz bir yaradan yakınmış sadece. Bence iyi yapmış, bence kendinize isnat almayın ve o malum yara üzerinde duralım.

Çevrimdışı Altair

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Kasım 2008, 20:38:02 »
Öncelikle söylenen şeylerde çok haklısınız. Bir takım dini ögeler ve Ergenekon kitaba aktarılmış. Fakat bunda nedense bir olumsuzlık yada kötü bir amaç göremiyorum. Sonuçta Ergenekon bizim bir efsanemiz. Orkun Uçar'da bundan esinlenmiş. Belki biraz değiştirerek kullanabilirdi orası ayrı ama bana kalırsa Asi gayet güzel bir kitaptı. Derzulya seriside o kadar kötü bir seri değil. Aslında 2 kitabı çıkmış olmasına rağmen. Okunabilecek bir seri. Şubat'ta Sarı İstila'nın çıkacak olması nedeniyle bekliyorum.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #14 : 28 Kasım 2008, 20:44:06 »
Fuar'da Orkun Bey ile tanışma fırsatına eriştik Altair ile. Sıcak kanlı birisi, burnu havada değil ve sorduğumuz sorulara olabildiğince açık bir şekilde cevap vermeye çalıştı. Eh bunların karşılığında da bir kitabını almamak ayıp olurdu. Terchimi Asi'den yana kullandım, en kısa sürede başlayacağım. Umarım pişman olmam. :)