Kayıt Ol

Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dresden Dosyaları
« Yanıtla #135 : 15 Ekim 2012, 03:00:59 »
Ben bu konuyu nasıl kaçırmışım inanamıyorum. Diziyi izlemiştim hikaye ilgimi çekmişti. Yazılanlara ve kitap arkası yazılarına bakılırsa bana D&R yolu gözüktü :)

Konu için teşekkürlerimi sunarım...
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 05 Kasım 2012, 23:43:07 »
Bugünkü İthaki ziyaretim çerçevesinde editörden Ulaş Apak'ın "Dresden 4: Summer Knight"ın çevirisine başladığını öğrendim.

Hepimize hayırlı olsun :P.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 06 Kasım 2012, 11:43:23 »
Bugünkü İthaki ziyaretim çerçevesinde editörden Ulaş Apak'ın "Dresden 4: Summer Knight"ın çevirisine başladığını öğrendim.

Hepimize hayırlı olsun :P.

Yine,yeni, yeniden heyecanlı bir kitap bu arada. Hepinize müjdeyi vereyim ilk üç kitabı sevdiyseniz buna da bayılacaksınız. Ben daha bitirmedim gerçi ama hali hazırda baya sağlam devam ediyor.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Dresden Dosyaları'nda 14. Kitap: Cold Days
« Yanıtla #139 : 08 Aralık 2012, 20:00:20 »

Dresden Dosyaları hız kesmeden yoluna devam ediyor! Serinin 14. kitabı "Cold Days" (Soğuk Günler) geçtiğimiz günlerde orijinal dilinde raflardaki yerini aldı.

Jim Butcher'ın kaleme aldığı seri Chiago'nun tek aktif büyücüsü Harry Dresden'in maceralarını konu alıyor. Her kitap, büyücümüzün daha da diplere vurmasını, karanlığın üzerine biraz daha gelmesini ve heyecanın doruklara çıkmasına neden oluyor. İşte kasım sonunda yayınlanan "Cold Days" de tam olarak böyle bir konuyla okurlarının karşısına çıkıyor.

Dilerseniz gelin, hep birlikte 14. kitabın arka kapak yazısına göz atalım. Fakat özellikle bir önceki kitapları okumayanlar için fazlaca spoiler içerdiğini belirtelim. Okumak için aşağı ok butonuna tıklamanız yeterli.

Dikkat! Spoiler içerir!
Spoiler: Göster
HARRY DRESDEN YAŞIYOR!!!
Gizemli bir saldırgan tarafından öldürülen, yaşam ve ölüm arasındaki alemde dolanan ve ölümlü dünyaya geri getirilen Harry, ölümün aslında o kadar da kötü bir şey olmadığını fark eder. Çünkü o, artık Chicago'nun tek profesyonel büyücüsü Harry Dresden değildir.

O artık Havanın ve Karanlığın Kraliçesi olan Mab'ın Kış Şövalyesi Harry Dresden'dir. Seçim şansı olmayan Harry'nin sadakat yemininin ardından Mab, bu kadar uzun zamandır peşinden koşturduğu ödülünün ölüm kadar önemsiz bir şey tarafından alınıp götürülmesine müsaade etmez. Artık kadının her sözü Harry için bir emirdir. Ne yapmasını istediğinin bir önemi yoktur, nereye gitmesini istediğinin bir önemi yoktur ve kimi öldürmesini istediğinin de bir önemi yoktur.

Bilin bakalım Mab ilk olarak hangisini istiyor?

Elbette ki bu basit ve sıradan bir cinayet olmayacaktır. Mab en yeni hizmetkarının imkansızı başarmasını istemektedir: bir ölümsüzü öldürmek. Hiç sorun değil, değil mi? Bütün bunlar yetmiyormuş gibi büyünün dipsiz kaynağında, Harry'nin ölümü bir tatil gibi görmesine neden olacak, giderek artan bir tehdit söz konusudur.

Eski ve yeni düşmanları tarafından etrafı sarılan Harry, sayısız masumun hayatını kurtarmak için tüm arkadaşlarını ve müttefiklerini toplamak ve yeni edindiği güçleri kendisine ait saydığı son şeyi ele geçirmeden önce sonsuz hizmetkarlığından kurtulmanın bir yolunu bulmak zorunda. Yani ruhunu...

Biz Türk okuyucular dördüncü kitabın çevirisini bekleye duralım, serinin milyonlarca hayranı yeni kitabı okuyup üzerinde tartışmaya başladı bile. Hatta Tor.com'da yayımlanan Rajan Khanna incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkemizde İthaki Yayınları tarafından yayınlanan üç kitabı bulunan Dresden Dosyaları, özellikle de dili ve sürükleyici kurgusuyla okurları kendine çekmekte. Ulaş Apak'ın şu sıralar çevirisini üstlendiği Summer Knight da önümüzdeki aylarda raflardaki yerini alacak.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 25 Aralık 2012, 16:08:32 »
Dresden Dosyaları - Summer Knight'ı yeni bitirdim. Görüşüm şöyle:

Bundan önceki ilk üç kitabı Türkçe okumuştum ve açıkçası çevirmenlere ne büyük iş düştüğünü bir kez daha görmüş oldum. Orjinal kitapta Jim Butcher pek fazla bağlaç kullanmamış ve bu nedenle anlatımını sürekli noktalarla bölmüş durmuş. Fakat Türkçe çevirilerini okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki ilk üç kitapta böyle bir sıkıntı hiç yoktu.

Onun dışında serinin bir hayranı olarak Dresden'in espirilerini ilk elden (orjinal dilinden) okumak ayrı bir keyifti. İstemeden de olsa çeviride kaybolabilecek ince dokundurmalar çok hoştu. Konu ise her zamanki gibi yavaş başlayıp heyecanın tavan yapması ile ve her zamanki gibi Dreden'in ölümle burun buruna gelip durmasıyla devam etti. Ayrıca bu kitapta Dresden'in sürekli genişleyen çevresinden bazı dostları da görebileceksiniz ve eminim ki bir kısmı sizi şaşırtacak.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 28 Ocak 2013, 21:45:04 »
An itibariyle kendimi "Dresden müptelası" ilan etmiş bulunuyorum. İlk kitabını birkaç gün önce bitirmiştim, bugün de kitapçıya aslında manga almak için gitsem de ne yapıp edip ikinci kitap olan Kurtadamlar'ı aldım, gece okurum herhalde.

Üçüncü kitabı da bu hızla alıp bitirirsem, herhalde Malkavian'ın taktiğini uygulayarak bir elimde sözlük, bir elimde Summer Knight okumaya çalışacağım. Bakacağız artık.

Çevrimdışı sasa2112

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 09 Şubat 2013, 20:07:03 »
Kesin okumam lazım. Harika bir seri(ye benziyor.)

Çevrimdışı Lorlen

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 09 Şubat 2013, 20:57:06 »
Yeni başladım bu seriye.Ama piyasada sadece 3 kitabının çevrildiğini görünce hayal kırıklığı yaşadım.Kesintiye uğrayan seriler insanın şevkini kırıyor.İngilizce olarak anlaşılırlığı nasıl bilmiyorum :D
Unutmayın,hikayeler ikiye ayrılır;gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler;karar sizin.

Çevrimdışı Lorlen

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 11 Şubat 2013, 20:48:08 »
Arkadaşlar bir şey soracağım. 4. kitap çevrilene kadar ben bitiririm bu ilk 3ü.İngilizceleri nerelerde satılıyor? D&R'da falan var mıdır? Ya da Kadıköy-Penguen kitapevinde falan ?
Unutmayın,hikayeler ikiye ayrılır;gerçek olanlar ve gerçek olması gerekenler;karar sizin.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 11 Şubat 2013, 21:05:52 »
Beyoğlu'nda Robinson ve Pandora kitapçılarında bulabilirsiniz. Ya da: http://www.rob389.com

Bu siteden sipariş de verebiliriniz.

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 20 Şubat 2013, 21:25:28 »
Dur bakayım, şöyle yapıyorduk galiba:

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 15 Mart 2013, 17:37:44 »
Forumdaki güzel yorumlara bakarak seriyi aldım ve ilk kitaba başladım.

Gerçekten çok keyifli ilerliyor kitap.
Dikkatimi çeken ve çok hoşuma giden, kitap sanki bildiğimiz dünyada geçen bir hikaye gibi başlıyor ama her bölümde "fantastik" olgusu artıyor ve yeni şeylerle karşılaşıyoruz.

Böyle güzel bir seriyi keşfetmemi sağlayan sizlere teşekkürü borç bilirim. ;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 11 Mayıs 2013, 18:30:14 »
4.kitap çeviriden geldi arkadaşlar. Şu an editörlük aşamasında ^^.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 11 Mayıs 2013, 18:44:45 »
İlk 3 kitabı yeni bitirdim sayılır ve tek kelimeyle muhteşem bir seri olduğunu düşünüyorum. Özellikle "Hayalet Tehlikesi" kusursuza yakın bir kitap gözümde, kurgusu ve olay örgüsü inanılmazdı.

4.kitap çeviriden geldi arkadaşlar. Şu an editörlük aşamasında ^^.

Evet twitter'da Ulaş Apak'ın bizzat kendisinden duydum bende bitirdiğini ve teslim ettiğini.
Umarım ithaki fazla bekletmez ve "Summer Knight"ı en kısa sürede okuyabiliriz.