Kayıt Ol

Ejdergemileri Serisi

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ejdergemileri Serisi
« : 30 Ekim 2010, 13:07:13 »

Çok satan Ejderha Mızrağı, Karakılıç, Ölüm Kapısı gibi serilerin arkasındaki yaratıcı beyinler Margaret Weis ve Tracy Hickman‘dan Ejdergemileri dünyasında geçen yepyeni bir fantastik epik için bir araya geldiler!

Bir buçuk yıl kadar önce Margaret Weis ile yapmış olduğumuz röportajda, kendisine dilimize çevrilmesini özellikle istediğiniz bir seriniz var mı sorusuna “Yeni gelen serimiz Dragonships olabilir.” cevabını vermiş ve bizleri meraklandırmıştı.

Bu süre zarfında serinin çevrilip çevrilmeyeceği akılları kurcalarken İthaki Yayınları sessiz sedasız telif haklarını almış, çevirmeye başlamış ve nihayet basıma hazır hale getirmiş!

Alıntı
   Deniz akıncısı Skylan Ivorson tüm Vindrasi klanlarının Şefler Şefi olmayı hak ettiği kanısındadır, zira savaş tanrısı Skoval tarafından kutsanmıştır. Fakat bazen bir takdis, kılık değiştirmiş bir lanetten başka bir şey değildir. Skoval ile diğer kadim tanrılar güce aç yeni nesil tanrılar tarafından kuşatma altına alınmışlardır. Onları durdurmanın anahtarı Vektia Ejderhaları’na dünyanın yaradılışı sırasında Ejderha Tanrıça Vindrash tarafından yaratılan ilk ejderhalara ait Beş Kemik’te yatmaktadır. Fakat bu kemiklerin nerede olduğu tanrılar için bile bir gizemdir.

5 Kasım’da dağıtımına başlanacak olan kitabı fuarı ziyaret eden okurlar daha önceden alma imkanına sahip olabilecekler.

Ayrıca Kayıp Rıhtım’da kitabın ilk iki bölümünü içeren ÖN OKUMAsına ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz!

Cihan Karamancı‘nın çevirdiği ve Evrim Öncül‘ün yayına hazırladığı kitabın dizi editörlüğünü ise Bora Öngüner üstleniyor. Kitabın tanıtım ve künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Weis ve Hickman'ın forumumuzda bulunan diğer eserleri:

-Ejderha Mızrağı
-Ölüm Kapısı Serisi
-Hükümran Taş Üçlemesi
-Karakılıç
-Kahinin Gülü Serisi
-Dragonvarld *not: bu serinin yazımında sadece Margaret Weis yer almıştır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Ejdergemileri Serisi
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2010, 15:05:54 »
Weis ve Hickman'dan yeni bir şeyler okumak ilginç olabilir diye düşünüyorum. Ama bazen bu yeni evrenler, yeni mekanlar ve yeni tanrılar beni okumaktan usandırıyor. Yeni yerler keşfetmeyi severim elbette ama aklımızda tutmamız gereken tanrıların vs. sayısı her yeni kitapta arttıkça bende de hafiften bir bezginlik belirtisi baş göstermeye başladı. Neden bilmiyorum...

Şimdi bu satırları yazdım diye İsis, Osiris, Paladine, Odin, Zeus, Eru, Tempus, Skoval ve daha nicelerinin lanetini üzerime mi çekmiş oluyorum acaba? :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2010, 16:08:34 »
Epey uzun müddettir çevrilmesini hayal ettiğim seridir kendisi. Çok şükür haklarını İthaki almış, Laika alsaydı sinirden seriyi okuyamazdım herhalde.

Yeni dünyalar kimi zaman bana da pek çekici gelmiyor; ama işin doğrusu ortada Margaret Weis, Tracy Hickman ikilisi duruyorsa akan sular durur benim için. 661 sayfa ilk kitap için tatmin edici bir rakam. Hayırlısı bakalım... :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2010, 17:46:22 »
Fuarda gıcır gıcır bir biçimde yerini almıştı. Ben satın aldım mı? Hayır :P.

Ejderhamızrağı'nı okuduktan sonra bu iki yazarımızın diğer serilerinde hep aynı havayı arayacağımı biliyordum. O nedenle Ölüm Kapısı gibi muazzam bir serinin ilk kitabını okuyup bırakmıştım. Önyargılı ve fazla sabit fikirli olmamın zararları işte. Eğer kitapları beğenmezsem yazarların üzerimde bıraktığı etki silinir diye korkuyorum doğrusu.

Her neyse, bir gerçeği de atlamamak lazım tabii. Bu kitabı görüp de üzerinde Weis&Hickman yazısını fark edince ürperdim ve heyecanlandım. Bir yandan da içimde yeni serüvenlere atılma isteği beni bu kitaba başlatabilir.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2010, 18:07:25 »
Açıkçası Weis ve Hickman'ın yazdığı kitaplara bayılıyorum. Mükemmel bir anlatım stilleri var, ki iki kişi yazmak tek kişi yazmaktan daha zor. O yüzden fuara gittiğimde alacağım kitaplar arasında ilk sırada. Ne olursa olsun ihtişamlı bir eser olduğuna eminim. Fırsatı kaçırmayıp, yüzümde koca bir gülümsemeyle kitabı alıp okuma sıramın başına koyacağım.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2010, 21:22:07 »
Çıkalı 2 ay bitiyor, hiç okuyan olmadı mı bu kitabı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2010, 14:50:56 »
Hayır, daha fırsatım olmadı maalesef. İş yerindeki yoğunluk sebebiyle 3-4 aydır tek bir kitap bile okuyamadım maalesef. LegalMc bir asillik yapıp okumuş olabilir ama :) Hani belki birisi burada ballandıra ballandıra anlatsa biraz... Belki de forumun en gözde kitaplarından biri olup çıkar kendisi.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2010, 16:27:10 »
Tüyap'tan bir sürü kitap aldım ama hepsi tek bir tuğla kitaba boyun eğdi, mahzun biçimde sıralarını bekliyorlar.

Not: Okuduğum tuğla kitap ejdergemileri değil, başka bir kitap.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2010, 16:59:43 »
Henüz ben de okuyamadım, Tüyap'tan aldım fakat önünde şu an İkizlerin Savaşı var. O biter bitmez başlayacağım Ejdergemileri'ne.

Okur okumaz yorumumu paylaşacağım burada.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2010, 16:42:25 »
Tüyap'tan bir sürü kitap aldım ama hepsi tek bir tuğla kitaba boyun eğdi, mahzun biçimde sıralarını bekliyorlar.

Benim bu seriyle ilgili sorularım var, çünkü seriyi ciddi anlamda merak ediyorum. Madem siz okudunuz ben de size yöneltiyorum bu soruları.

1. Konu ilk sayfadan itibaren sarıyor mu? Ejderha Mızrağı bu konuda çok başarılıydı, peki bu ya bu seri?
2. Konusu arka kapakta anlatılanlardan daha büyüktür eminim ki, konunun genelinden menun musunuz?
3. Ya karakterler? Yol Arkadaşları gibi hemen bağlanabiliyor muyuz onlara? Kitabın karakterleri için birkaç şey söylerseniz çok sevinirim.

Bu üç sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum. Böylece kitap hakkındaki bilgim de artar. Yakın zamanda almayı düşünüyorum, bu nedenle okumuş birinin yorumları benim için çok kıymetli.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2010, 09:07:20 »
Kusura bakmayın, kendimi ifade edememişim. Hayır, ejdergemilerini ben de okumadım henüz, okuyan birilerini bekliyorum.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2011, 17:51:24 »
Ben şu anda okuyorum.. Bitince anlatırım :)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #12 : 23 Ocak 2011, 18:33:21 »
Bugün almaya niyetlendim ama son anda vazgeçtim. Pek güvenemedim açıkçası. İçeriğine biraz göz attım ama pek saracak gibi gelmedi. Okuyan birinden yorum duymak gerek tabi.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2011, 17:49:43 »
Evet kitabı bitirdim ve oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Bitirdikten sonra ağzım açık kaldı. O kadar kötü bir yerde bitti ki - kötü derken yanlış anlamayın mükemmel bir yerde bitti-. 2.kitabın çevirisin beklemek oldukça zor olacak.

Gelelim sorulara:

Benim bu seriyle ilgili sorularım var, çünkü seriyi ciddi anlamda merak ediyorum. Madem siz okudunuz ben de size yöneltiyorum bu soruları.

1. Konu ilk sayfadan itibaren sarıyor mu? Ejderha Mızrağı bu konuda çok başarılıydı, peki bu ya bu seri?
2. Konusu arka kapakta anlatılanlardan daha büyüktür eminim ki, konunun genelinden menun musunuz?
3. Ya karakterler? Yol Arkadaşları gibi hemen bağlanabiliyor muyuz onlara? Kitabın karakterleri için birkaç şey söylerseniz çok sevinirim.

Bu üç sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum. Böylece kitap hakkındaki bilgim de artar. Yakın zamanda almayı düşünüyorum, bu nedenle okumuş birinin yorumları benim için çok kıymetli.

1. Yok ilk baştan pek fazla sarmadı beni. Fakat okudukça sarmaya başlıyor. Sonuda ise öyle bir saracak ki etkisinden bir süre kurtulamayacaksınz. :)

2. Konunun Ejderha Mızrağı ile bir benzerliği var:
Spoiler: Göster
'' Tanrıların bir süre kayboluşu.''

Konudan memnun musun dersen evet konusu iyiydi..

3. Buna hayır diyorum. Karakterlere ilk başta ısınınamadım. Ama ilerledikçe karakterler de sarmaya başladı.
Karakterleri kısaca anlatacak olursam ( ana karakterler ):

Skylan: 18 yaşında, güçlü, yiğit bir delikanlı. Fakat sabırsız ve söz dinlemeyen biri. Kendi başının dikine gider hep.

Aylaen: Skylan'ın sözlüsü. Savaşçı bir ruhu var. Kızık saçlı ( tüm Vindrasi halkının aksine ) ve oldukça hoş ve alımlı bir kadın. ( kız demeliydim o da 18 yaşında :) )

Garn: Skylan'ın can dostu. Kendisi oldukça bilgedir ve zekidir. Skylan'ın dertlerine her zaman çözüm bulur.
Yetimdir. Bu yüzden Skylan'ın babası Norgaard'ın yanında yaşar.

Reagar: Skylan'ın kuzeni. Onun bir zamanlar savaşta öldüğünü sanan Skylan çok üzülmüştü fakat Skylan onu yol üstünde görür ve çok sevinir. Raegar da zekidir. Kuzeninin sıkıntılarını çoğunu çözmüştür.
İleride öyle şeyler yapacak ki... Söylemek istiyorum ama spoiler :D

Draya: Güçlü bir Kai rahibesi. Tanrıça Vindrash ile arası iyidir. Ona dualar eder ve onunla konuşur. Eşi Horg tarafından sürekli eziyet çektirilmekte ve dövülmektedir. Bir Kai Rahibesi ile Şefler Şefi birbirinden boşanamadığı için ( toplumun töresi böyle) Horg'u uzun yıllar böyle çekmek zorunda kalmıştır.

Biliyorum iyi anlatamadım ama idare edin işte :)

Kısaca seriyi şiddetle tavsiye ediyorum kaçırmayın derim :)

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Nisan 2011, 10:33:37 »
İkinci kitabı çıkıyor, artık okumak şart oldu :)