Kayıt Ol

Gece Nöbeti Serisi - Sergei Lukyanenko

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gece Nöbeti Serisi - Sergei Lukyanenko
« Yanıtla #30 : 21 Ocak 2015, 20:23:14 »
Ben de  Alacakaranlık Nöbeti'ne başlayacağım ama bekliyorum cuma gecesi 12 saatlik yolum var o zaman bitiririm herhalde :) Hepsini bitirip öyle bir yorum yapacağım ama şimdiye kadar okuduğum seri kitaplardan en ilginç olanıydı. Neyse fazla bir şey yazmak istemiyorum şimdilik.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 21 Ocak 2015, 20:32:46 »
Ah ah, o Alacakaranlık Nöbeti nasıl ters köşe bir kitap öyle. Başları monoton başlayıp sonra nasıl ağzımızı bir karış açık bıraktırıyor!

Yorumlarını duymayı merakla bekliyorum :). Bu arada 4. kitap çıksın artık :(.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #32 : 21 Ocak 2015, 20:45:16 »
Gece Nöbeti'ni bitirmek üzereyim, son hikâyeye geldim. Hâlâ tam olarak oturtamadım işleri, sanki Dresden Dosyaları'nın daha organize bir versiyonunu okuyormuşum gibi oluyor ama gayet güzel bir kitap. Şu ana kadar okuduğum kısımlarda ikinci öykü cidden çok etkileyiciydi. Bakalım, merakla devam edeceğim ve sonra ikinci kitabı alacağım.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 12 Şubat 2015, 23:56:11 »
Evet sonunda ben de seriyi bitirdim. Genelde kitaplar hakkında yorum yapmadan önce 1-2 gün bekliyorum çünkü, açken yemeğin son lokmasının her halükarda  lezzetli geleceğini düşünüyorum.

Öncelikle  hem serinin en sevdiğim kitabı olan  hem de en sevmediğim bölümün sahibi olanı 2. kitaptan yani Gündüz Nöbeti'nden başlayacağım. Neden sevdim, çünkü daha önce hiç ana karakterin yan karaktere dönüştüğü bir kitap okumamıştım. Ayrıca Gece Nöbeti'ni okumasaydım Alisa'yı da en az Anton kadar sevebileceğimi fark ettim. Fakat sonra birden yine ana karakterin Anton olması beni çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Bu durum da ilk bölümü en sevmediğim bölüm yaptı( valla benim de kafam karıştı :ne). Bari İgor'la devam etseydi( tamam birazcık etmiş olabilir ama yetmedi). Belki de bu beklentilerimi Alacakaranlık'a yükledim ama o da olamadı. Fakat Alacakaranlık Nöbeti içinde bir çok sosyolojik tartışmayı barındırdığı 
Spoiler: Göster
Örneğin tüm dünyada komünizm hakim olsaydı neler olacağı
için favorim Alacakaranlık oldu.

Her 3 kitapta da olayların çözümlenmesi güzeldi fakat sizde de bu his uyandı mı bilemiyorum sanki hep bir fazlası var gibi ve bunu bulamamak beni deli ediyor gibiydi :) Olaylar çözülüyor ama Anton'un kafası karışık benimki ondan daha karışık.Son cümleyi okuyup kitabı kapayıp  kapağına her seferinde  eblek eblek baktım :)

Son olarak serinin genelinde beni rahatsız eden bir şey daha var ama henüz adını koyamıyorum. Acaba iyinin ya da kötünün hep kahramanlaştırılmasını beklemem ama bir türlü olamaması mı?  Bunu da bilmiyorum, biraz daha düşünüp bulursam mutlaka sizlerle de paylaşıp tartışmak istiyorum.

Sonuç olarak bu seriyle ilgili bilmediklerim bildiklerimden daha fazla. İşte bu yüzden de nöbetleri çok sevdim:)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 13 Şubat 2015, 08:43:51 »
Alacakaranlık neydi öyle :D. Duvardan duvara vurdu okuru. 4. kitap için tırnaklarımızı yememize yol açtı. Senin de onu böylesine beğenmene çok sevindim :).

Alıntı
Son olarak serinin genelinde beni rahatsız eden bir şey daha var ama henüz adını koyamıyorum. Acaba iyinin ya da kötünün hep kahramanlaştırılmasını beklemem ama bir türlü olamaması mı?  Bunu da bilmiyorum, biraz daha düşünüp bulursam mutlaka sizlerle de paylaşıp tartışmak istiyorum.

Bence yürüttüğün mantık geçerli temellere dayanıyor. Mesela son günlerde popüler olan Sissoylu'yu alalım. Kelsier ne kadar kafamızı karıştırsa da onun genel algıldaki doğruyu yapacağına güveniyorduk. Ama işte Sergey Lukyanenko da buna değinmiyor mu? "Genel algıdaki doğru" kavramını alıp, yine aynı algıdaki iyi - kötü  zıtlığında eritiyor. Yok ediyor. Böylece her insanın içindeki iyi ve kötüyü, kötünün içindeki iyiyi, iyinin içindeki kötü (hep genel algıdaki değerlendirme kriterlerine göre) seçmiş oluyoruz.

Gesar ki Moskova Gece Nöbeti'nin, iyilerin en güçlülerinin zirvesi ve lideri, yaptığı çoğu şeyi sorgulamıyor muyuz? Ya Zavulon? Anton'a söylediklerinde hiç mi haklılık payı yok? Ve Anton. Onun da Gesar'ı deli edecek kararları yok mu?

İşte buna alışık değiliz. Bu baş döndürücü biçimde rahatsız edici bence :). Ben bunları okurken adeta sarhoş oluyorum. Bence o rahatsızlık alışkın olduğumuz düzenin bozulmasından kaynaklanıyor. Kimse kendi güvenli sınırının ötesine geçmek istemez. Kahramanın ( o sevdiğimiz kişinin) genelde bilinen iyiyi tercih etmesini isteriz. Ama Nöbetlerde işler böyle yürümüyor :).

Tam da bu nedenle Nöbet Serisi'ndeki tüm karakterleri fena halde gerçekçi buluyorum. Çünkü gerçek hayattaki insanlar da büyük oranda yapmasını istediğimiz şeyi yapmazlar. Bizi hayal kırıklığına uğratırlar zaman zaman. Lukyanenko her bir karakterinin hayatındaki birini kitaba aktararak var ettiğini söylese hiç şaşırmam.

Tartışalım :)!

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 16 Şubat 2015, 00:00:01 »
Gündüz nöbetinin bir yerlerinde tıkandım, neden elim gitmiyor okumaya? Hem de başlarda bir yerlerde ilk hikâyenin dört ya da beşinci bölümünde durdum, iki haftadır nedense devam edesim yok ama edeceğim arkadaş, böyle kalmaz bu. Eh, bunun sebebi sanırım Alisa'nın yargıları, bilmiyorum. Bazı şeyler bana çok yanlış geldi, iyilerin ve kötülerin değer yargıları birbirinden çok farklı. Ama bu iyi bir şey aslında, ayrıca yazarın da ne kadar iyi yazdığının da göstergesi, her karakterinin içine girebilen bir yazar az bulunur.

Bir de, Gündüz Nöbeti ajanı olmasa Alisa bildiğin sıradan bir genç kız olacakmış, annesiyle, babasıyla yaşayan genç bir kız... Nedense bu bana tuhaf geldi. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #36 : 16 Şubat 2015, 11:38:04 »
O bölümde ben de çok bunalmıştım, ama kitap ondan sonra patlama yapıyor. Özellikle de ikinci bölümde. Üç de çok iyiydi tabii. Sık dişini biraz, karşılığını misliyle alacaksın :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 16 Şubat 2015, 18:45:14 »
Tamam, devam edeceğim ilk fırsatta. Zaten gaza gelip bayağı bir tarama yapmıştım ilk zamanlar, bir okuyayım, devam edeyim...

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 05 Ocak 2016, 22:49:48 »
Arkadaşlar, bu seriye devam edecek mi Pegasus, yoksa yarım kalan serilerden mi? Bilgisi olan var mı?

Not: Bir alışveriş sitesinde bu kitabın altına yorum olarak "bu seriyi yarım bıraktıkları için Pegasus'u kınıyorum" gibi birşey yazılmış. Şimdi gördüm. Bilgi olarak mı yazılmış yoksa tahmin olarak mı bilmiyorum ama galiba devam edilmeyecek.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #39 : 06 Ocak 2016, 01:49:09 »
Seriye devam edilecek. Zaten bir kitap kaldı yanlış hatırlamıyorsam, ki şimdiye kadar çıkan üç kitap da çok iyiydi. Etmeseler bile üçünü de okuduğum için hiç pişmanlık duymuyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 06 Ocak 2016, 02:14:43 »
Çok iyi haber bu, teşekkürler. Devam edilip edilmeyeceğini merak ettiğim için sordum ben de. Devam edilmese de okuyacağım kitapları. Üç kitabı da aldım zaten. Rıhtım'da keşfettiğim kitaplar hiç üzmedi beni :) Ama tamamı çıksa daha güzel olur elbette. Tekrar teşekkürler cevabınız için. :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 06 Ocak 2016, 07:37:25 »
2 kitap var serinin tamamlanmasına :). Pegasus cephesi her defasında yarım bırakmayacağız diyor. Öleceğim meraktan.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 06 Ocak 2016, 08:30:41 »
Pegasus'un facebook hesabında bir soru paylaşmışlar; "2016'da hangi kitaplarımızı okuyacaksınız, neler yayımlamamızı istersiniz?" diye. 200'e yakın cevap yazılmış. Ben bu seriden bahsedeni göremedim orada :) Çok talep yok anlaşılan. Durum böyle olunca işi ağırdan almaları normal. Genç-yetişkin türü kitaplara yükleniyor çoğu yayınevi ki talepler de o yönde zaten.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 06 Ocak 2016, 10:42:27 »
Ben yılbaşından önce bu serinin devamını ve Doğruluk Kılıcını sormuştum sosyal medya üzerinden. İkisinin de yeni yılda çıkacağını yazmışlardı.

Genç-yetişkin türü kitaplara yükleniyor çoğu yayınevi ki talepler de o yönde zaten.

Genç-Yetişkinlerin büyüyüp kitap tercihlerinin değişmesini ve yayınevlerinin de buna uyum sağlamasını heyecanla bekliyoruz.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 06 Ocak 2016, 12:01:47 »
Pegasus Yayınları seriye devam edicek en azından 4. kitap en son çevirideydi ve gelicekti.
Sorduğum muhtelif zamanlarda  ;D ;D devam edileceği söylendi ama zamanı konusunda şu an herhangi bir bilgim yok  :-[ :-\