Kayıt Ol

İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett

Çevrimdışı demov2

• *
  • 25
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett
« Yanıtla #15 : 17 Mart 2014, 16:43:53 »
Beyler şahsen yaza kadar ne beklemek isterim ne de beklerim....İngilizce pdf bulacağım ve onu programdan kendim çeviricem :(

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Mart 2014, 19:06:26 »
3. kitabın orjinal dilinde çıktığına emin misin ben bulamadım. Ya da yazarın çıkardığı o son kitabının üzerinde serinin ismi yazmıyor?
''think about it''

Çevrimdışı demov2

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Mart 2014, 19:11:48 »
3. kitabın orjinal dilinde çıktığına emin misin ben bulamadım. Ya da yazarın çıkardığı o son kitabının üzerinde serinin ismi yazmıyor?
Evt 3. kitabın adı The Daylight War hatta yazarın blogunda 4. kitap bir bölüm bile var okurken anladığım kadarıyla ahmann ile arlen ittifak kuruyorlar yada şartlar onları beraber çalısmaya mecbur bırakıyor galiba ikisi birden kovana gitcekler  :D ben hala 3. kitabın tam metnini bulamadım ama bulur bulmaz çeviriye baslayacagım ...

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Mart 2014, 20:10:47 »
Evt 3. kitabın adı The Daylight War hatta yazarın blogunda 4. kitap bir bölüm bile var okurken anladığım kadarıyla ahmann ile arlen ittifak kuruyorlar yada şartlar onları beraber çalısmaya mecbur bırakıyor galiba ikisi birden kovana gitcekler  :D ben hala 3. kitabın tam metnini bulamadım ama bulur bulmaz çeviriye baslayacagım ...

Hop ben ikinci kitabın yarısındayım daha spoiler vereyim deme :D

Kitapların geç çevrilmesinden ben de çok rahatsızım, ama daha çok orjinalini okuyamadığım için sızlanıyorum ben. Sınava hazırlanıyorum bu seneyi geçtim ama yaz gelir gelmez kendim çevirip okumaya başlayacağım. Orta düzey dilim var sadece kelime öğrenmem gerek ki bunu da kitap okuyarak başarabileceğimi düşünüyorum. Siz de bu yollardan geçmişsinizdir önerileriniz var mıdır? Her türlü yönlendirmeye açığım :D :P
''think about it''

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Mart 2014, 03:27:40 »
Seriyi okuyan arkadaşlar, İblis Döngüsü ne kadar iyi? Buz ve Ateşin Şarkısı, Kralkatili Güncesi derken şimdi de Zaman Çarkı'nın 3. kitabını okuyorum haliyle insan bazı eserlere biraz burun kıvırmaya başlıyor. Mesela geçenlerde okuduğum Farseer Üçlemesi beni pek tatmin etmedi, gerçi bu hayal kırıklığında yayınevininde suçu olabilir orası ayrı konu. İblis Döngüsü bu eserlerin ayarında ya da en azından yakınında mıdır? Tamamlamam gereken Zaman Çarkı ve listedeki daha bir sürü kitap varken bu üçlemeyi de listeye almadan bir sorayım dedim.

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Mart 2014, 11:30:38 »
Listene kesinlikle almalısın ama kralkatili ya da buz ve ateşin şarkısı kadar derin bir şey degil o kadar beklentiye girme. Ben yine de çok sevdim bu seriyi anlatımı olsun kurgusu olsun. Mutlaka okunmalı denilecek serilerden.
''think about it''

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 31 Mart 2014, 00:21:44 »
O zaman biraz arkaplanada olsa listeye alıyorum. Ne de olsa Zaman Çarkı sonsuza kadar sürmeyecek.

Çevrimdışı demov2

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 31 Mart 2014, 01:26:50 »
Seriyi okuyan arkadaşlar, İblis Döngüsü ne kadar iyi? Buz ve Ateşin Şarkısı, Kralkatili Güncesi derken şimdi de Zaman Çarkı'nın 3. kitabını okuyorum haliyle insan bazı eserlere biraz burun kıvırmaya başlıyor. Mesela geçenlerde okuduğum Farseer Üçlemesi beni pek tatmin etmedi, gerçi bu hayal kırıklığında yayınevininde suçu olabilir orası ayrı konu. İblis Döngüsü bu eserlerin ayarında ya da en azından yakınında mıdır? Tamamlamam gereken Zaman Çarkı ve listedeki daha bir sürü kitap varken bu üçlemeyi de listeye almadan bir sorayım dedim.
Açık olacağım okuma...Beni dinle pişman olmassın :D...Çünkü kitap beni gerçekten çok etkiledi ve beklemekte hoşuma gitmiyor ha tmm buz ve ateşin şarkısıda çok hoş ve onuda bekliyorum ama iblis döngüsü daha sürükleyici...Fantastik öğeler daha fazla.Bu aralar epsilon da dünyayla iletişimini tamamen kapatmış hiçbir soruya cevap vermiyorlar.yani demem o ki 3. kitabın durumu belirsiz...Senin yerinde olsaydım başlamak için epey beklerdim çünkü kitap devamı gelmeyince içine oturuyor ...

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 31 Mart 2014, 11:15:26 »

Bence bir kitabın ne kadar iyi oldugu sana ne kadar zevk verdigi ve seni ne kadar etkiledigiyle ilgili.Zaman Çarkı benim için gayet etkileyici bir şekilde rahatlıkla 3-4 kitapla anlatılabilecek bir eserin 14 kitaba yayılmış ve cidden bazı kitaplarının işkence aracı olarak okutulabilecegini düşündügüm bir seri.Bazıları kralkatili ile buz ve ateşin şarkısı ile karşılaştırılamaz diyor ama bana en az onlar kadar hatta daha fazla zevk verdi.Ayrıca yazarın kendisininde dedigi gibi dili herkesin okuyabilecegi şekilde ayarlanmış.Dolayısıyla begenmeme ihtimalinin çok az olacagına inanıyorum

Çevrimdışı demov2

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 31 Mart 2014, 16:08:03 »
Bazıları kralkatili ile buz ve ateşin şarkısı ile karşılaştırılamaz diyor ama bana en az onlar kadar hatta daha fazla zevk verdi.Ayrıca yazarın kendisininde dedigi gibi dili herkesin okuyabilecegi şekilde ayarlanmış.Dolayısıyla begenmeme ihtimalinin çok az olacagına inanıyorum

Katılıyorum...Bir tarafım kabul etmek istemiyor ama iblis döngüsü beni buz ve ateşin şarkısından daha fazla etkiledi...Yüzüklerin Efendisi tarzında karanlık bir tarafı var serinin

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 31 Mart 2014, 17:23:53 »
Son yorumlardan sonra fırsat bulunca alıp Zaman Çarkı okurken araya serpiştirmeyi düşünüyorum. Okuduktan sonra görüşlerimi paylaşırım buradan. Yardım eden cevap veren bütün arkadaşlara çok teşekkürler.

Çevrimdışı _peace_

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 07 Nisan 2014, 01:38:00 »
yüzüklerin efendisinden bu yana okuduğum en iyi epik fantastik eser !!!!!!!!

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Nisan 2014, 20:30:00 »

Bence bir kitabın ne kadar iyi oldugu sana ne kadar zevk verdigi ve seni ne kadar etkiledigiyle ilgili.Zaman Çarkı benim için gayet etkileyici bir şekilde rahatlıkla 3-4 kitapla anlatılabilecek bir eserin 14 kitaba yayılmış ve cidden bazı kitaplarının işkence aracı olarak okutulabilecegini düşündügüm bir seri.Bazıları kralkatili ile buz ve ateşin şarkısı ile karşılaştırılamaz diyor ama bana en az onlar kadar hatta daha fazla zevk verdi.Ayrıca yazarın kendisininde dedigi gibi dili herkesin okuyabilecegi şekilde ayarlanmış.Dolayısıyla begenmeme ihtimalinin çok az olacagına inanıyorum

Zaman Çarkı konusundaki görüşlerime katılan birini görmek güzel bi değişiklik oldu. :D 3-4 kitap olmasa da en azından rahatça yarıya indirilebilir serinin uzunluğu.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 19 Eylül 2014, 01:42:04 »
Güzel bir seri olacağını ilk kitaptan görüyorsunuz. Kurulan evreni, karakterleri ve anlatımı ile oldukça tatmin edici bir romandı. Karakterlerin trajik geçmişlerini, hapsoldukları yaşamın veya çevrelerinin dışına açılmaları anlatırken oldukça akıcı ve sıkmayan bir anlatım -çevirisi- vardı.

Farklı karakterlerin hikayelerini zarifce birbirine bağlayan yazar kitap boyunca birçok zaman atlaması yapıyor. Bu zaman atlamalarının bazısını açıkcası okumak istiyorsunuz. Kısada olsa bir bölüm ayrılabilirmiş diyorum. İlginç bir şekilde -Kitapların uzunluğundan yakınan birisiyim.- daha uzun hatta iki kitaba bölünecek kadar daha hikaye çıkardı. Yine aksiyonu sürekli olan bir eserdi. Günün bitip gecenin başlaması ile zaten kitabın heyecanı doruk noktaya ulaşıyor. Aksiyon olmasında ne olsun?

Karşılaştığı engelleri kolayca geçemeyen ve yazar tarafından öldürmekten çekinilmeyen karakterleri, hızlı ve akıcı hikayesi ve iyi kurgulanmış evreni ile Dövmeli Adam iyi bir kitaptı.

İlk kitap olan Dövmeli Adam'ın bıraktığı yerden devam eden Çöl Mızrağı ise İblis Döngüsü'nün Arlen'in değilde, insanların nüveliklere karşı verdiği hayatta kalma savaşının hikayesi olduğunu gösteriyor. Eğer tek karakter ve onun çevresindekileri anlatan kitaplardan hoşlanıyorsanız bu seri size göre değil.

Çöl Mızrağı iblislerin sosyal yapısı, hiyerarşileri hakkında biraz daha fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Böylece insanlığın en büyük düşmanının toplumsal yapısı hakkında fikir sahibi olmaya başlarken insan denilen yaratığın hiç bir zaman kendi bencil çıkarlarından vazçemeyeceğini görüyoruz.

Aslında Brett seri boyunca kabada olsa dini inanışlar üzerinden iki taraflı bir hikaye anlatmaya çalışıyor. Krasia(İslam), Yeşildiyarlıları (Hristiyan) olarak lanse edilmiş. Kendisi bu fraksiyonları bir çok kültürden etkilenerek oluşturduğunu söylesede genel hatlar itibari ile benzerlik şüphe götürmez. Bu grupların üzerinden bir peygamber, mesih inanışı üzerinde süregelen hikayeye sahip. Özellikle ikinci kitabın Ahmann Jardir üzerine olması ile bu ayrımı daha net görülebiliyor. Brett, serinin "iyi" ve "kötü" olarak bellediğimiz karakterlerinin eylemlerinin nedenlerini de öğrenerek onları yargılamayı ve sıfatlandırmayı okuyucuya bırakıyor.

Kitapta herkes gibi benimde oldukça eksik bulduğum ve yakındığım şey romantizmin ve kadın karakterlerin oldukça güçsüz durması idi. Leesha dışında kadın karakterleri okurken tepkiler ve etkileşimlerini anlamakta oldukça zorlandım. Tabii burada benim kadınlarla olan tecrübelerimde önemli bir kriter olabilir ;D

Çöl Mızrağı eğer bir delilik yapıpta serinin ilk kitabını okumadan başladığınız bir eser ise en kısa sürede ilk kitabı da alın ama eğer ilkini okuduysanız kaçırmadan Çöl Mızrağı'na başlamanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 03 Ekim 2014, 14:28:02 »
Çok başarılı bir seri. Tereddüt ederek aldığım bir şeyin fikrimi bu kadar yanlış çıkardığı olmamıştı sanırım daha önce. Akıcı, özgün ve çok iyi yazılmış. Kesinlikle okunmalı.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır