Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« : 05 Ağustos 2011, 18:14:13 »

Ve uzun süredir heyecanla beklediğimiz, "Biz Bunu İstiyoruz" projemize onunla siftah yaptığımız, yeni neslin en sağlam fantastik eserleri arasında şimdiden yerini alan Kralkatili Güncesi'nin ilk kitabı "Rüzgarın Adı" bugün itibariyle raflardaki yerini aldı!

Bakın kitabın tanıtım yazısı, ne kadar iyi bir seri olduğunu nasıl sergiliyor;

Alıntı
BENİM ADIM KVOTHE

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

Belki beni duymuşsunuzdur.

Eğer bu yazı, seriye başlamanıza yeterli olmuyorsa bir de isimlerini her daim saygıyla andığımız yazarların kitap hakkındaki düşüncelerini sunalım sizlere…

Alıntı
"Birilerinin bu şekilde yazabildiğini görmek fantezi üreticileri için ender ve büyük bir keyif. Bana bir mutlak zorunluluk olarak görünen, yalnızca dilin bu çeşit bir doğrulukla kullanılması değil, ama aynı zamanda kelimelerin içinde gerçek bir müzik saklı olması. Çok büyük bir zevk!"
    – Ursula K. Le Guin

"Rüzgarın Adı, hepimizin izlemek istediği bir yazarın ortaya çıkışına işaret ediyor. Patrick Rothfuss gerçek bir yetenek ve Kvothe’nin öyküsü derin, detaylı ve olağanüstü."
    – Terry Brooks

"Rüzgarın Adı fantastik kurgu okuyucularının sevdiği her şeye sahip: sihre, gizemlere ve kadim bir kötülüğe. Fakat aynı zamanda eğlenceli, korkutucu ve tamamıyla inanılır. Alanımızdaki en iyi kitapların hepsinde olduğu gibi bu romanı bu kadar güzel kılan, (her ne kadar harika olmalarına rağmen) sadece içindeki fantastik öğeler değil, aynı zamanda yazarın hırs, başarısızlık, sanat, aşk ve yitim konularında kaleme aldığı doğru, alelade şeyler."
    – Tad Williams

İthaki Yayınları'ndan çıkan, Cihan Kahramancı'nın çevirdiği ve Mine Eryavuz'un düzeltisini yaptığı serinin editörlüğünü Bora Öngürer üstleniyor. Tanıtım ve künye bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlknokta sitesinde kitabı indirimli alma şansına sahipsiniz. %30 indirimle kitabı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine de bu kadar bilgi bana yetmez mi diyorsunuz? O zaman sizi hazırlamış olduğumuz projeye, yani BURAYA alalım!

Herkese iyi okumalar.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Rüzgarın Adı" Raflarda!
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2011, 11:05:13 »
"Ben bunu istiyorum" topic'indeki yazıları okudukça ne denli doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anlıyorum. Muhteşem yorumlarınınız için teşekkür ederim.

Gerçekten de KralKatili Güncesi serisi ve onun ilk kitabı Rüzgarın Adı, özel bir seri ve özel bir kitap olmuş. Okuyan istisnasız herkesten aynı yorumları duymak nasıl keyif verici anlatamam.

Hatta ilk kez Fantastik Kurgu türünde bir kitabı, normalde Fantastik okuru olmayan dostlarıma tavsiye edip de, onlar okuduktan sonra, "bütün fantastik kurgu kitapları bu denli sürükleyici ve güzel mi?" sorusunu aldığımda, özel bir haz durumuna giriyorum :)

Bugüne dek fantastik kurgu türüne dudak bükmüş arkadaşlarınıza da bu kitabı tavsiye edin ve okutmaya çalışın. Sonuçlarına hayret edeceksiniz :)
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2011, 13:19:55 »
Yahu herkes okurken kendinden geçti de mi buraya birşey yazmıyor, yoksa daha kimse okumaya başlamadı mı?

Yorumlarınızı cidden merakla bekliyorum..
Spock

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2011, 21:51:17 »
Aldım ilk 535 sayfasını bitirdim :D    Şimdilik muhteşem gidiyor..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rüzgarın Adı
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2011, 19:54:44 »
Normalde okuduğum kitaplar için uzun yorumlar yazarım. Eh, bu defa uzun bir yorum yapmak yerine daha uzununu yapıp, hakkında inceleme yapacağım. Birkaç paragrafla anlatmak yanlış olacaktır.

Ancak, konu hakkında birkaç cümle etmeden de geçmek olmaz.

Kitapların da müziği oluyormuş, Rüzgarın Adı bana bunu öğretti. Satır aralarında kulağınıza ezgiler çalan bir yapısı var ve daha önce böyle bir şeyi hiçbir yerde görmemiştim. Kendi lirik ve hatta bazen epik tınılarına sahip. Eserin adı olan Rüzgarın Adı'nı ilk duyduğumda (internette başı boş gezerken) bana çok sıradışı ve bir o kadar da romantik bir isim gibi gelmişti. Hem bunda haklı hem de haksız olduğumu gördüm. Ana konuyu öğrenince gayet yerinde bir isim olmasının yanı sıra, umutsuz bir romantizm değil, yani sizi duygu seline boğmuyor ama vermek istediği her türlü duyguyu içinize işleyecek şekilde veriyor.

Kvothe büyüdükçe hikaye de duygular da değişiyor ve siz de onunla birlikte büyüyorsunuz. Şunu gördüm ki yazar karakterini büyütmek için acele etmemiş. İlk kitap aşağı yukarı 2 senelik bir dilimi kaplıyor. Ama eminim ki ikinci kitap olan Wise Man's Fear da genç bir erkek göreceğiz ve o zaman kitap şimdiki lirik yanını kaybedip daha sert tonlara geçecek.

Rothfuss bir kitap yazmamış, şarkı bestelemiş.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2011, 00:47:35 »
İnternetteki ilk karşılaşmamda Rüzgarın Adı ismi bana da çok ilginç gelmişti. Neyle alakalı olabileceğini merak etsem de üzerinde pek bir araştırma yapmadım. Kitap elime geçtiğinde yanında gönderilen kitapçıktaki kısa bölüm kafamda bir kaç lambanın yanmasını sağladı. Şimdi daha da büyük bir merakla kitabı okumak istiyorum.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2011, 18:16:56 »
Eğer bu kitap başlangıçsa, devamında neler olabileceğini düşünemiyorum bile. Bugüne kadar bir çok fantastik-kurgu vs. okudum, bazıları diğer kitapların tınılarını taşıyordu, tahmin edilebilir ve önceden tecrübe edilmiş hisler barındırıyordu. "Kendine mahsus" diyemiyordum. Ama bu kitabın bir kişiliği var. Kendine özgü bir tonu ve anlatım tarzı. O his. Ben içinde kaybolduğum kitapları, beni sürükleyen kitapları, sarsan kitapları seviyorum. Bu o tarzda, güzel bir kitap.

Edit: Demigod arkadaşıma beni uyardığı ve yabancı bir kelime kullanmamam gerektiğini söylediği için teşekkür ederim. Söz konusu kelime tırnak içine alınıp, sözlükten tam türkçe anlamı bulunarak değiştirilmiştir.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2011, 18:46:38 »
Eğer bu kitap başlangıçsa, devamında neler olabileceğini düşünemiyorum bile. Bugüne kadar bir çok fantastik-kurgu vs. okudum, bazıları diğer kitapların tınılarını taşıyordu, tahmin edilebilir ve önceden tecrübe edilmiş hisler barındırıyordu. Unique diyemiyordum. Ama bu kitabın bir kişiliği var. Kendine özgü bir tonu ve anlatım tarzı. O his. Ben içinde kaybolduğum kitapları, beni sürükleyen kitapları, sarsan kitapları seviyorum. Bu o tarzda, güzel bir kitap.
Yabancı kelime kullanmamaya dikkat edersek daha güzel olacak. bkz: unique.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2011, 20:38:39 »
"unique" için daha iyi bi karşılık, "kendine has" bu arada.

bugün artık forumdaki yorumlara karşı koyamayıp, ilknokta'dan kitabın siparişini verdim. sırasını beklemek zorunda kalacak ama cidden merak etmeye başladım hikayeyi.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2011, 16:04:50 »
Hazal Çamur, nam-ı diğer Fırtınakıran, kitap hakkında uzun mu uzun, detaylı mı detaylı bir inceleme gerçekleştirdi. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak.

Spoiler: Göster
Dikkat: Şu anda paranız yoksa tamamını okumayın, yoksa borca girebilirsiniz!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2011, 16:31:40 »

Spoiler: Göster
Dikkat: Şu anda paranız yoksa tamamını okumayın, yoksa borca girebilirsiniz!

Çok haklısın magical :) Neyse ki o açıdan rahatım :)

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Eylül 2011, 17:00:01 »
Sevgili Fırtınakıran'ın uzun ve keyifli incelemesi beni Rüzgarın Adı konusunda aynı şeyleri düşünen tek kişi olma korkumdan arındırdı. Bu güzel inceleme için teşekkürler.
Spock

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2011, 17:46:54 »
Harika bir inceleme olmuş doğrusu.

İnsanda sadece okuma arzusu değil, en yakın kitapçıya koşturup kitabı kucaklama hissiyatı uyandırıyor. Araya katılan devrik cümleler işin “okurken alınan lezzet” kısmını bir parça daha arttırmış. Böylesine lirik anlatıma sahip bir esere de böyle şiirsel bir inceleme yakışırdı zaten. Ara başlıklarıysa ayrıca beğendim :)

Ellerine sağlık…
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Eylül 2011, 20:09:36 »
Çok ince bir inceleme olmuş.:) Çok beğendim, kitabı okuyup bitirmeme rağmen, yeniden okusam mı acaba bir daha diye düşündüm. Dikkat etmediğim bir kaç noktayı da fark etmiş oldum. Skolastik düşüncenin irdelenmesiyle ilgili kısım çok doğru bir tespit. Böyle bir inceleme için çok teşekkür ediyorum sayın Fırtınakıran.:)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Rüzgarın Adı
« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2011, 19:13:43 »
Daha yeni alabildim kitabı. Yalnız hiç beklediğim gibi gelmedi, resmen devasa boyutta bir kitapmış.[*]hem enine hem boyuna[/*] D&R ve benzeri yerlerde nasıl satıldığını bilmiyorum ama ilknokta kitabın yanında bir de poster gönderdi. Okumak için sabırsızlanılacak bir kitap.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.