Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi // Patrick Rothfuss
« Yanıtla #75 : 20 Ocak 2012, 03:41:17 »
Kayıp Rıhtım 4. yıl şenliklerinde "Kralkatili Güncesi: Bir Hikâyenin Doğumunu İzlemek"

http://www.kayiprihtim.org/portal/incelemeler/kralkatili-guncesi-bir-hikayenin-dogumunu-izlemek/

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 24 Ocak 2012, 04:54:59 »
15 tatilde diye diye geldi çattı zaman. Set olarak aldım seriyi. Siparişin elime ulaşmasını bekliyorum. Bir de incelemeyle filan gaza geldim, kendimi uff nasıl beklicem fi tarihine kadar diyen portal müdavimlerine benzetiyorum şu an. :P İlknokta'nın hızına güveneceğim artık.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #77 : 24 Ocak 2012, 23:16:21 »
15 tatilde diye diye geldi çattı zaman. Set olarak aldım seriyi. Siparişin elime ulaşmasını bekliyorum. Bir de incelemeyle filan gaza geldim, kendimi uff nasıl beklicem fi tarihine kadar diyen portal müdavimlerine benzetiyorum şu an. :P İlknokta'nın hızına güveneceğim artık.

Arkadaşıma 12 günde geldi. Stok durumlarına göre değişiyor mudur nedir anlayamadım ben ilknoktayı.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 24 Ocak 2012, 23:41:59 »
1 ila 3 gün diyor. Senin dediğinde mutlaka bir sıkıntı vardır.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #79 : 25 Ocak 2012, 18:09:12 »
Ben de 2. kitabı Pazartesi sipariş ettim ve aynı gün havalesini ödedim. İthaki'nin online satış sitesi olmalarına rağmen nedense bu siparişimi de geciktirdiler. Anlamakta güçlük çekiyorum hala bir haraket yok ne yazık ki.

düzenleme: kitap dün elime ulaştı ama ele sığacak gibi değil. Belki bundan gecikiyor depolamak zor... Ciltli okumak daha kolay olabilirdi.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 29 Ocak 2012, 17:57:02 »
Kitabı almayı düşünüyorum ama felsefik bir kitap diyorlar bazı sitelerde acaba öyle mi?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 29 Ocak 2012, 18:03:23 »
Kitabı almayı düşünüyorum ama felsefik bir kitap diyorlar bazı sitelerde acaba öyle mi?

O tamamen okura bağlı. Pek çok okur onun felsefik yanının farkına varamıyor. Eğer böyle şeylere önem vermiyorsanız çok güzel bir hikaye okumuş olursunuz ve neden felsefik dendiğini fark etmezsiniz bile. Ancak eğer böyle şeylerden keyif alıyor ve kitapları irdelemeyi seviyorsanız o zaman size cümleler arasında sunacağı bazı göndermeler saklı.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 29 Ocak 2012, 18:18:01 »
Bu kitapların diğerlerinden ayıran en belirgin özellik belki de bu. Yazar akademik bilgisini adeta konuşturmuş. Kendi öğrencilik yıllarını yazmış gibi geliyor. Ama felsefe varsa bile ağır değil eğlenceli. 

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #83 : 29 Ocak 2012, 20:25:27 »

"Yemek buldun ye, dayak buldun kaç" felsefesi hakim kitabın genelinde.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 31 Ocak 2012, 15:42:26 »
İdefix bugün ilk kitabı %50 indirimle satıyor. Henüz kitabı almamış olan varsa, bu kaçırılmayacak bir fırsat diye düşünüyorum.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #85 : 01 Şubat 2012, 21:40:34 »
"Rüzgarın Adı", kavga ettiğim ilk kitap olarak tarihe geçti. Bildiğiniz kavga ettim kitapla. Kızdım, öfkelendim falan. Bitmiyordu çünkü bir türlü. Sonunda, kitabı nihayete erdirdiğimde derin bir huzur ve mutluluk yaşadım. Ve bir kez daha anladım ki, deliler gibi high-fantasy okuduğum günler; boşuna geride kalmamış.

Yer yer keyiften çıldırdığım, zaman zamansa, "Bu bölüm niye bitmiyor!" diyerek ikide bir kaç sayfa kaldığını kontrol ettiğim; ilginç bir macera oldu "Rüzgarın Adı". Kvothe'nin hayatının bir kısmını deneyimlemek güzeldi. Fakat yine de kitabın uzunluğu, çoğu kitapta doğal karşılanabilecek sıkıcı bölümleri çekilmez bir çile haline getirdiği de gerçek. En azından benim için. Belki de Rothfuss macerayı daha küçük parçalara bölme fikrini daha ciddi düşünseydi; şu an bunları konuşmuyor olabilirdim. Kendi tercihine saygı duyuyorum; ancak bölseydi iyiydi işte! :P

İkinci kitabı ne zaman okurum, bilmiyorum. Okur muyum, onu da bilmiyorum. Belki de Kvothe'nin macerası, iyice derinlere gömüldüğünde; -kimi o çok güzel yazarlar gibi- Rothfuss beni de çağırır, yeniden Kvothe'nin peşine takılmam için. O güne kadar uzaktan seveceğim seni "Bilge Adamın Korkusu".

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 01 Şubat 2012, 23:35:57 »
"Bilge Adam'ın Korkusu" muhteşemdi...Kitabı okurken sanki ilk kitabı hiç okumamış gibiydim çok fazla şeye dikkat etmediğimi anladım, o yüzden tekrar başlıyacağım sanırım "Rüzgar'ın Adı"na....
Karakterin gelişimi açısından bu kitap bir geçiş hikayesi gibi olmuş resmen.3.kitap'tan çok şey bekliyorum Rothfuss ona göre...

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 03 Şubat 2012, 12:04:17 »
Ünal Koçak, Facebook'da Rothfuss'un 3. kitabı bitirdiğini, bu yıl içinde çıkacağını, hatta film için anlaşma da yapıldığını söyledi. Eğer gerçekse müthiş bir haber bu :)

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 06 Şubat 2012, 21:01:37 »
Bu seri hakkında söylenmesi gereken çok şey var. Rüzgarın Adı, son zamanlarda okuduğum en iyi fantastik kitaptı, hatta Yüzüklerin Efendisi serisini okumadığım için en iyisiydi. Kitap uzun diye canınızı sıkmayın, bitirince kısalığından yakınacaksınız.

Hazal ablanın da dediği gibi, gerçekten bu kitabın bir müziği var. Kitabı okuduğum an boyunca kulağımda bir ezgi vardı, ismi de Rüzgarın Adını Okumak olabilir mesela. Hatta kitabın hazzını katlamak için kısık bir müzik eşliğinde sayfaları çevirdim. Başta odaklanamıyorsunuz, ama sonra ikisi bütünleşiyor. Mesela kahramanlık bölümlerinde Regina Spektor-Hero olabilir, genel anlamda da Howard Shore-Purpose olabilir. Denna kısımlarında dinlediklerimi de kendime saklıyorum.

Öncelikle yazardan bahsedeceğim. Biraz garip gelecek ama yazar tüm birikimlerini, zekasını, fikirlerini, duygularını ve hayallerini resmen kusmuş bu kitaba. Üslubuysa oldukça hayranlık uyandırıcı ve özgün. Mesela, kitapta iki kişinin karşılıklı konuşmasında  daha önce hiç duymadığınız yerler, isimler, kişiler ve mekanlar geçer, fakat Patrick Rothfuss açıklamaya bile gerek duymaz. Bence onun bu üslubu kitaba ayrı bir hava katıyor ve gerçekçiliğiyle birlikte iştah da arttırıyor. Ayrıca başlık anlayışı da farklı, bazen o bölümde öylesine söylenmiş bir kelimeyi başlık yapıyor, bazen de o bölümün tamamını tek kelimeyle özetleyen bir başlık yapıyor.

Kısacası, ileride Tolkien, George Martin gibi isimlerin yanında Patrick Rothfuss gibi bir isim daha duyacağımıza inanıyorum.

Kitaba değinirsek, arka bölümdeki o kısa paragrafın bende yarattığı etkiden sonra, kitaba beklentim çok büyük olmuştu, fazlasını da aldım zaten. O kadar akıcı ve kendine çeken bir kitap ki, sabahladığım, uykusuz kaldığım zamanlar oldu. Ama pişman değilim, yine olsa, yine yapardım.

Ayrıca yazım tarzı zenginliği de vardı, 1.tekil ve ilahi bakış açısı anlatımın iç içe olduğu bu kitapta, sıkılmanız gerçekten imkansız.

Bir de Ara Bölüm diye bir şey düşünmüş yazar, iyi de düşünmüş. Hem bir soluklanıp, analiz yapıyorsunuz, hem de Yoltaşı Hanı’nın sıcaklığı içinde sohbete dahil oluyorsunuz, onlarla birlikte hikayeyi değerlendiriyorsunuz. Ayrı bir ilgi çekiciydi Ara Bölümler.

Gelelim Kvothe’a. “a” eki kullandım çünkü yazar ikinci kitapta bir kesit okurken Kıvoft diye telaffuz etmişti yanlış hatırlamıyorsam, neyse. Okuduğum çoğu kitap arasındaki en sağlam karakterlerden biri. Müthiş derecede akıllı, hafızası koca bir halk kütüphanesini barındırabilecek derecede iyi, dili kırık cam parçaları kadar keskin, sesi taş kalpli adamları ağlatabilecek kadar dokunaklı, ve acıları insanı öldürebilecek derecede ağır. Fakat tüm bu müthiş özelliklerine rağmen bir Süperman değil. Kusurları var, hataları ve zayıf noktaları var. Ve en önemlisi bir arayış içinde: Rüzgarın adı.  Onun hayatını bir destan haline getiren de bu sebepler. Aldığı lakaplar ise hayatını özetleyecek nitelikte. Bazıları Kralkatili der, bazıları Kansız, kimi hikayelerinde Beyaz Atlı Prens, kimi hikayelerinde ise… Neyse.

Fakat bu kitaptaki tek güzel şey başkahraman değil. Hikayenin geçtiği zaman ve yer, Orta Çağ ile paralellik gösteriyor. Çoğu fantastik kitapta bu böyle diyebilirsiniz ama bu kitapta daha bir iç içe. Hazal Ablanın da değindiği gibi yazarın göndermeleri de gözden kaçmıyor. Kilisenin tutumu ve kurnazlıkları, Tarbean’daki sınıf farklılıkları ve dış görünüşün saygı ve sevgiyi yönettiği şehirden anlıyorsunuz ki, kitap Orta Çağ’ın sosyal ve kültürel bir uzantısı niteliğinde.

Diğer karakterlere gelirsek, onlar da en az Kvothe kadar iyi yaratılmış. Hatta yazar Denna’yı Kvothe’un gözünden öyle güzel anlatmış ki ben bile aşık oldum. Üniversite karakterleri ise olması gerektiği gibi canayakın ve gıcık tipler. Dostum ve düşmanım böyle olsun, diye içinizden geçirebilrsiniz.

Neyse, yazımı burada bitireyim ve param yetene kadar Bilge Adamın Korkusu kitabının hayallerini kurmaya devam edeyim.

Bu arada Patrick Rothfuss’u Zack Galifianakis’e çok benzettim, ikisini yan yana getirip siz karar verin.^^
Planemo Syndrome

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 07 Şubat 2012, 00:05:29 »
İkinci kitabın 300. sayfalarındayım fakat usta olmak ya da kaliminin olgunlaşması o kadar da kolay değilmiş demek ki. Bu kitap bunu açıkça gösteriyor. Yeni bir şey yok hikayede. Sıkıcı. (Şimdilik)