Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #285 : 26 Mayıs 2014, 21:11:18 »
Mükemmel bir kitap olduğunu hiç düşünmedim. Ya da üst sınıf. Okunacak güzel bir kitap bana göre. Yoksa içinde bir ton başka kitaplardan benzer uyarlamalar barındıran bir seri.
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #286 : 27 Mayıs 2014, 00:20:43 »
Bu uyarlamalar ya da benzerlikler hakkında aydınlanmak isterim, en özgün bulduğum seridir çünkü efendim. Tabi ne kadar sevildiği değişir mi değişir yine de bana göre bu seriyi cok da üst görmemek, çikolata sevmemek ya da mavi hapı seçmek gibi bir şey  ;D
''think about it''

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 27 Mayıs 2014, 10:32:33 »
Valla aslında yazacağım seriler dahi özgün değiller. Ya da daha doğrusu özgün olduğu tartışılır. Fantastik edebiyat da olsa, hayal dünyası da olsa, sanırım yazarlar yine de bir şeylerin üzerine kurmak zorundalar. Bu da bizi bir dead end'e sürüklüyor diye düşünüyorum. O yüzden pek hevesim yok hangi kitaplardan alıntılar barındırdığından bahsetmeye diyeyim. Sanırım kişiden kişiye kitap özgünlüğü değişik yorumlanabilir.   ;D
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #288 : 27 Mayıs 2014, 16:24:44 »
Özgün kitap diye bir şey olmaz zaten. Bir şeyin üstüne kurmak zorundasın her zaman. Sadece bazı kitaplarda bu çok belirginken bazılarında yazar kendi yaklaşımını öne çıkardığı için çok fark edilmez. Ki ben bu serinin de ikinci kategoriye girdiğini düşünüyorum. En sevdiğim fantastik seri olmasından da anlaşılabilir. :P

Bir de, gönderme ve alıntı arasında da fark var. Başka bir kitabı çağrıştırması için bilinçli olarak konmuş şeyler kitabın özgünlüğünü bozmaz, eğer kastettiğiniz buysa.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #289 : 27 Mayıs 2014, 17:13:45 »
Aslında haklısınız çünkü tüm hikaye benzersiz olamaz. Ama bence yazarın fantastik öğeleri, olayları ve karakterleri kendine özgü yorumlasıyla özgünlük ortaya çıkıyor. Örneğin yüzüklerin efendisi, harry potter, kralkatili güncesi gibi seriler bana göre özgünken unutulmuş diyarlar değil. Ha mesela harry potter dan önce de cadı vs. gibi şeyleri biliyorduk, kralkatilinden önce yerdenizde isimlerin gücünü görmüştük. İşte burada önemli olan yazarın bu öğelerle neler yarattığı. Bunu mühendislerin aynı materyali kullanıp da bazılarının yeni ve farklı şeyler yaratmasına benzetebiliriz.
''think about it''

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #290 : 11 Haziran 2014, 03:10:18 »
İnsanların genellikle Zaman Çarkı için söyledikleri şeyi ben bu seriyle ilgili söylemek istiyorum: Bunu okuduktan sonra bir daha asla başka bir kitapta o tatmini bulamayacaksınız.

Bu arada pek değinildiğini görmedim ama, serinin çevirisinde de harika bir iş çıkarılmış. Çeviri kitabın gerçek hissini aynen aktarmayı başarabileceği gibi, muhteşem bir kitabın bütün özelliğini yok edebilir de. Bu boyuttaki kitapları bu kadar başarılı çevirmek takdire şayan gerçekten.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #291 : 11 Haziran 2014, 09:19:06 »
İnsanların genellikle Zaman Çarkı için söyledikleri şeyi ben bu seriyle ilgili söylemek istiyorum: Bunu okuduktan sonra bir daha asla başka bir kitapta o tatmini bulamayacaksınız.

Bu arada pek değinildiğini görmedim ama, serinin çevirisinde de harika bir iş çıkarılmış. Çeviri kitabın gerçek hissini aynen aktarmayı başarabileceği gibi, muhteşem bir kitabın bütün özelliğini yok edebilir de. Bu boyuttaki kitapları bu kadar başarılı çevirmek takdire şayan gerçekten.

çok iddalı bir cümle olmuş. 2 cildi kütüphanemde duruyor ama henüz okumadım, 3.cü kitabın çıkmasını bekliyorum fakat bu tarz yorumlar duydukça sabırsızlanmıyor da değilim yani çünkü Zaman Çarkı benim için doruk noktasıydı ve okuduğum hiç bir kitapta o hazzı alamıyorum

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 11 Haziran 2014, 22:09:16 »
Hic bir kitap aynı hazzı vermez zaten. Bu kitabı övmek için Zaman Çarkı gibi uçuk kıyaslamalar bence beklentiyi çok yükseltiyor. Kitap kıyaslamaya gerek kalmadan yeterince iyi.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #293 : 12 Haziran 2014, 00:39:00 »
Hic bir kitap aynı hazzı vermez zaten. Bu kitabı övmek için Zaman Çarkı gibi uçuk kıyaslamalar bence beklentiyi çok yükseltiyor. Kitap kıyaslamaya gerek kalmadan yeterince iyi.

Kıyaslama yapmadım zaten ben. Epey farklı kitaplar birbirlerinden. Ha yapılsa çok uçuk bir kıyaslama olur mu, orasına bi şey diyemeyeceğim. Ama kıyaslama yapmadım yani. :P

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 13 Haziran 2014, 01:07:59 »
Kralkatili kendine ozgu guzel bir seri ama sahsi olarak yazarin bitirmeye isteksizligi yuzunden biraz hikayeden sogudum. Yazacagi sadece bir kitap var ama baska islerle oyalanip duruyor surekli. Cikinca gidip hemen okurum orasi ayri ama yazar biraz sogutuyor adami ne diyim

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 13 Haziran 2014, 12:51:55 »
bu seri hakkında diyeceğim tek şey 3 kitabın yeterli olmadığı . Rothfuss daha çok yazsın biz daha çok okuyalım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #296 : 13 Haziran 2014, 15:21:04 »
Kralkatili kendine ozgu guzel bir seri ama sahsi olarak yazarin bitirmeye isteksizligi yuzunden biraz hikayeden sogudum. Yazacagi sadece bir kitap var ama baska islerle oyalanip duruyor surekli. Cikinca gidip hemen okurum orasi ayri ama yazar biraz sogutuyor adami ne diyim

Birincisi, yazarın size veya herhangi birimize karşı hiçbir yükümlülüğü yok. İsterse "bırakıyorum ben seriyi bitirmeyeceğim" diyebilir -umarım demez :P-. Yalnızca canı başka bir şey yapmak istediği için bir süreliğine ara verip başka şeylerle de uğraşabilir.

İkincisi, kendisinin sözlerini alıntılıyorum:
"Reluctantly, I walked away from it and went back to working on book three. I love Auri, and the story had an odd sweetness to it. But I had work to do.

But the Auri story kept tickling at me. And let me tell you this, having a half-finished story stuck in your head is ten times worse than having a song stuck in there."

Bunun için kimseyi suçlayamazsınız. Bu adamın yaptığı şey bir bina inşa etmek gibi değil. Bitirilecek bir iş gözüyle bakılamaz. Eğer kafasında anlatılmak istenen bir hikaye varsa onu anlatmadan ne rahat edebilir, ne de başka bir şey üzerinde doğru düzgün çalışabilir.

Üçüncüsü ve en önemlisi ise: Hikayesini mükemmelleştirmek istiyor. Bu serinin bu kadar iyi yazılmış olmasının sebebi senelerce ve senelerce üstünden geçilmiş olması. Son ve muhtemelen en önemli kitabının da buna yakışır şekilde kusursuz olmasını istiyor. Ki bu da diğer ikisi gibi oldukça anlaşılabilir bir durum. Hepimiz bir an önce çıksın istiyoruz, hatta muhtemelen ben kendim diğer çoğu kişiden daha fazla istiyorum, ama yazara başka şeylerle ilgilendiği için kızmak gibi bir hakkımız yok.

Bununla ilgili çok güzel bir yazısı var Neil Gaiman'ın: http://journal.neilgaiman.com/2009/05/entitlement-issues.html

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 13 Haziran 2014, 19:03:36 »
Yazarin okuruna karsi belki resmi olarak bir sorumlulugu yok ama ahlaki acidan sorumludur. Bu kadar genis bir okur kitlesi tarafindan hasretle bekleniyorsa sorumludur. Sirf kafasini rahatlatmak icin gidip baska kitaplar yazmak istiyorsa yazsin ama, eger uzun bir suredir beklenen bir kitap ondan rahatsizlik uyandirmiyorsa esas ondan korkmak gerek. Benzer bir durum buz ve atesin sarkisi icin de gecerli.

Aslinda itiraf etmem gerekiyorki, Brandon sanderson okumaya basladikdan sonra kitap bekleten tum yazarlara sinir olmaya basladim. Objektif degilim bu durumda ama bu durum yazarlarin okurlarina karsi ahlaki sorumlulugu olmasini degistirmez.

Yazar gecikme icin mantikli sebep veriyorsa ve bunu okuruyla paylasiyorsa bu tabiki onemli ve olumlu birseydir ama bazen sadece daha cok kitap satmak icin mazaret olarak gozukuyor gozume. Elimde degil. Bunu benim en sevdigim yazar bile bunu yapmak zorunda kaldi yayinci baskisiyla(bknx. zaman carki son kitabin yazimi) . Patrick Rothfuss da ayni yayinciyla calisiyor, pek sasirmiyorum aslinda.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #298 : 13 Haziran 2014, 19:09:17 »
Yazar kendisini sorumlu hissedebilir, ama biz ona herhangi bir sorumluluk yükleme hakkına sahip değiliz. Tamamen ona kalmış. Yapmak istediği için yaptığı bir iş bu, yapmak istemediği zaman da ara verir. Bunun için açıklama yapması falan gerekmez elbette. Dediğim gibi, isterse yapar, ama bu bir zorunluluk değil. Ben yazıyor olsam her "başka şeylerle uğraşmayı bırak da kitabı yaz" diyen insan için kitabın çıkışını bir hafta ertelerdim, açık söylüyorum.

Bu arada verdiğim linkteki yazıyı okumanızı gerçekten tavsiye ederim. Benim anlatabileceğimden -elbette- daha iyi anlatmış Neil Gaiman.

#hayır

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 13 Haziran 2014, 19:53:29 »
Yazar adı üstünde. Fan made olsa gönül işi olsa neyse diyeceğim. Para alıyor sonuçta. Hepimiz para veriyoruz hikayesi için. Sorumlu olmaması düşünülemez.

MEİJİ FANSUB