Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #330 : 23 Ekim 2014, 15:19:11 »

"Selam, ben gelen tüm sorulara, yayın programımızda, birkaç ay sonra basılıyor dedim. İnanma sen onlaraJ Cihan Karamancı çevirisiyle okuyacağız. Şubat ya da mart ayında çıkar."

İşte budur :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #331 : 23 Ekim 2014, 15:31:50 »
Yalnız Şubat - Mart beklediğimden geçmiş, onu diyeyim :). Yine de çok bekletmeyecekler ki, o da güzel bir şey.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #332 : 23 Ekim 2014, 17:34:54 »
İki yüzlülüğün de bu kadarı.. :blink Ben yalan yanlış bir şey atmıyorum ortaya, sonuçta benimde aşırı derece de beklediğim ve merak ettiğim bir kitap. Doğru düzgün okumadan, otomatik cevap verdiklerini ve okurlarla diyaloglarının ne derece zayıf olduğunu gösterir bu durum.
Neyse...(eğer doğruysa dedikleri) kitabı çevirecek olmaları güzel bir haber... :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #333 : 23 Ekim 2014, 18:50:58 »
Kimse sana yalan yanlış bir şey atıyorsun demedi yahu :).

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #334 : 23 Ekim 2014, 19:59:57 »
Kimse sana yalan yanlış bir şey atıyorsun demedi yahu :).

Ben burada ki kimseye bir şey demiyorum zaten yahu.. :D
Sinirlenmem ithaki yayınlarına. Bana farklı, arkadaşa(kahlan amnell) farklı cevap veriyorlar. Buna gıcık oluyorum. Neyse uzatmaya gerek yok... :P

Sonuç olarak kitap çevrilecek mi çevrilecek(umarım! :P)...mutluyuz!.. 8)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #335 : 23 Ekim 2014, 20:50:40 »
İthaki'den gelen ikinci açıklamayı okuyana kadar geçen o birkaç saniyede kalbim atmadı sanırım. Ufak bi kriz geçirdim o arada. Neyse, ikincisinin doğru olduğunu ümit ediyorum, en azından ortada ümit edecek bir şey var böyle olunca. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #336 : 25 Ekim 2014, 04:27:44 »

"Selam, ben gelen tüm sorulara, yayın programımızda, birkaç ay sonra basılıyor dedim. İnanma sen onlaraJ Cihan Karamancı çevirisiyle okuyacağız. Şubat ya da mart ayında çıkar."

Yaza doğru çıkar herhalde.  ;D

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #337 : 28 Ekim 2014, 16:06:49 »
Ben daha yeni başladım seriye. 2 gün oldu. Ve çok yoğun çalıştığım bir döneme geldiği için nefret ettim. Uzun süredir bu kadar keyifle epik fantazi okuduğumu hatırlamıyorum.

Çevirmene ayrı şapka çıkartmak gerek. Yağ gibi akan, çok temiz bir çeviriyle okuyorum kitabı.

Rothfuss'un ne kadar çok revize ettiğini, ve mükemmel olmadan hiçbir kitabını teslim etmek istemediğini biliyordum zaten.

Ders niyetine okutulabilecek bir kitaba benziyor. Taslaklamanın önemini, revize yapmanın ne demek olduğunu gösterir nitelikte bir yazın.

Hiçbir cümle eksik ya da fazla değil. Göze batmıyor. Her şey olması gerektiği gibi. Tüm pürüzlerin alınması için ne kadar uğraşıldığı belli.

Bitirdiğim zaman da kallavi bir inceleme yazmak peşindeyim; ama şu an yeterince çok okuyamadığım için sinirlerim bozuluyor.

Tüm bunlar 'Rüzgarın Adı' için geçerli bu arada; ama Rothfuss'un diğer kitaplarının da beni yanıltacağını sanmıyorum.

Bir de son not: Kitabın adını hiçbir zaman beğenmemiştim. Kitabın ilk birkaç sayfasını okuduktan sonraysa tamamen fikrim değişti. Çok tatlı bir metin vardı kitabın adıyla ilgili.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı mert

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #338 : 29 Ekim 2014, 01:31:12 »
Arkadaşlar merhaba,

Bugün çıktığı gibi The Slow Regard of Silent Things'i aldım. Kaç sayfa olduğunu almadan önce kontrol etmemiştim 159 sayfa olduğunu görünce biraz hayal kırıklığına uğradım.Pat'in ağır yazmasına alışmıştım birde kısa yazmaya başlarsa  işimiz var demektir :)
 Kitabın daha ilk bölümünü okudum başlangıcı gayet güzel. Diğer 2 kitapta olduğu gibi sürükleyici bir anlatımı var.Kitapla ilgili olarak en çok hoşuma giden şey sayfalarda ki çizimler oldu. Yer yer sayfaların altında bazen ise tam sayfa çizimler görmek mümkün.Okumayı bitirince genel değerlendirmemi de yazarım. Kitabın genel görümünü ve içindeki çizimlerden bazılarını buradan görebilirsiniz. https://www.dropbox.com/sc/3oamln8uu8c2n8h/AAA9iozNnUR8ihI2Gt1mLoaBa?n=106210205
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #339 : 29 Ekim 2014, 02:47:55 »
Sayfa sayısı konusunda: Bu kitap bir roman değil, novella. Dolayısıyla sayfa sayısı az değil, çoğu novella bundan daha kısadır. Elbette gönül ister ki sürekli yazsın, 500-600 sayfa yazsın, okuyalım. Ama tek bir karakterle ilgili yazdığı bir yan kitaptan da daha fazlasını beklememek gerek herhalde. Bir de şöyle düşünün: Başka şeyler yazmakla ne kadar fazla uğraşırsa, 3. kitap o kadar gecikir. :P

Ayrıca, değerlendirmenizi kitabın çevirisi çıkana kadar bekletin derim, ya da en ufak bir spoiler dahi vermeden yapın bir değerlendirme yapacaksanız. Zira İngilizce muhtemelen okuyabilecek olsam bile, birçok kişi gibi Türkçesini okumaktan daha çok keyif alıyorum, dolayısıyla bekleyeceğim. Bu esnada da kitapla ilgili çok ufak da olsa herhangi bir bilgi almak istemiyorum. Anlayış göstereceğinizden eminim.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #340 : 01 Kasım 2014, 17:59:51 »
internette gezerken bir yoruma denk geldim

Spoiler: Göster
 bazı arkadaşlar Kvothe'nin 8. Chandrianlı olduğunu oluduğuna dair bir teori üretmişler sanırım.

Bu teoriyide Kvothenin uyumamasına, melekle savaşmasına (tarihçi kitapta söylüyordu) bağlıyorlar.
Her Chandrianın bi yeteneği var bildiğiniz gibi (mavi ateş,demirin paslanması...) Kvotheninkininde 3 kısımlı sessizlik olduğunu idda ediyorlar. Bana çok uzak bi ihtimal gibi geldi ama patrick ters köşeye yatırabilir diye düşünüyorum.

merak eden arkadaşlar için:
[spoiler]I'm behind this, I came up with it on my 3rd re-read.
Additional info on it:
 1) Every Chandrian has their sign. Kvothe's sign might be, as you say, the silence that permeates everything that surrounds him. There's speculation that each Chandrian's sign is more of a curse for that person than the people around them--in Kvothe's case, silence is the most torturous thing, because there is no music in silence.

2) We don't know much about the Chandrian, but if we can trust Skarpi's story about Lanre, we know that something happened to him when he tried and failed to raise Lyra. Skarpi said that Lanre was different--Selitos indicates that Lanre couldn't die, or at least he wouldn't stay dead. There also comes the implication that it's the "door of death" that is closed to him. If we expand on this, and say that, to the Chandrian, all of the doors to escape madness are permanently shut, we have more evidence for Kvothe being Chandrian--you see, we never, ever see Kvothe sleeping. We see him lying in bed staring at the ceiling once, when everyone else is asleep, but we never actually see him asleep. I think that we can assume that the door of sleep is closed to Kvothe. This would imply that the doors of death, madness, sleep, and forgetting are closed to both Kvothe and the other Chandrian.

3) The fact that Kvothe is "waiting to die" lines up with the above. If the door of death is closed to him, perhaps he wants to go through it to escape some immense pain that has befallen him. Perhaps he lost Denna, or by some sequence of events was forced to kill Sim, I don't know. But something traumatic has happened to him, and that may have led to him "giving up" some part of himself in order to get another person back--something that at least Lanre has done (which likely turned him into a Chandrian in the first place).
As an additional point, let us consider Haliax and the other Chandrian's end-game. Based on the above, which to be fair is based on a lot of conjecture (albeit conjecture that I firmly believe to be true), I submit that the goal of the Chandrian is to end the world, and with it their lives. Lanre, finding that he cannot be killed, even by Selitos, decided to end the world, because if there is no world, then there is no Lanre. Kvothe might not agree with the rest of the Chandrian in this goal--hence the reason that he isn't out and about plotting with the rest of the Chandrian. However, he cannot escape who or what he now is

Alıntı

[/spoiler]

İlginç geldi sizlede paylaşayım dedim  ;D

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #341 : 01 Kasım 2014, 18:19:42 »
Teorileri epey severim de, afedersiniz bokunu çıkarmaya gerek yok galiba. 2 tane zayıf bağlantı bulup, geri kalan uyumsuz 2834721 şeyi gözardı ederek teori ortaya çıkarmak teori "s*çmak"tır, başka bir şey değil.

#hayır

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #342 : 01 Kasım 2014, 18:30:17 »
ben üstün körü değindim. Konunun geçtiği sayfa bu
Kod: [Seç]
http://www.reddit.com/r/KingkillerChronicle/comments/1a6rw4/my_latest_theory_kvothe_is_a_chandrian/biraz okursan 2 değilde daha fazla ortak nokta bulduklarını görüceksin.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #343 : 01 Kasım 2014, 19:04:39 »
ben üstün körü değindim. Konunun geçtiği sayfa bu
Kod: [Seç]
http://www.reddit.com/r/KingkillerChronicle/comments/1a6rw4/my_latest_theory_kvothe_is_a_chandrian/biraz okursan 2 değilde daha fazla ortak nokta bulduklarını görüceksin.

Çok güzel derinlemesine düşünmüşler. Gerçekten tek okuma ile farkına varılacak şeyler değil adamların yazdıkları . Bakalım 3.gün neler anlatacak.Ama anlamadığım 3 kitapta bu hikaye nasıl bitecek tamam belki Kvothe'nin nasıl Kote olduğu ortaya çıkacak ama , Kote'nin öyküsüne ne olacak ?

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #344 : 01 Kasım 2014, 19:13:37 »
Reddit'tekini okumuştum. Aslına bakarsanız reddit'teki teorilerin büyük çoğunluğunu okudum. Kestirip atıyor değilim, bana epey mantıklı gelen birçok teori oldu. Bu maalesef bunlardan biri değil. Kurulan bağlantılar feci derecede muğlak.

#hayır