Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #435 : 10 Mart 2016, 13:28:40 »
Şurada, kitapta kafama takılan bir konuyu araştırırken, kafama takılan o konuda teoriler buldum. İlginizi çekecektir. (Tabii çoktan okumuş,tartışmış olabilirsiniz bunu, bilemiyorum.)

Kitabı okumamış olanların bakmamasını öneriyorum  :D
Spoiler: Göster
 Yedi kelimenin sırrını tartışıyorlar burada, benim de dikkatimi çekmişti. Çeviri örnekleri de paylaşılmış güzelce konuşulmuş. Bizim çevirmenlerin ne kadar dikkat ettiğini bilmiyorum bu konuya, kitaplar elimde yok maalesef bakıp kontrol edemiyorum, merak edip kontrol edebilirsiniz.
https://www.reddit.com/r/KingkillerChronicle/comments/2isrxb/spoilers_denna_and_seven_words/

Şurada da daha önce karakterin isminin nasıl telaffuz edildiğine dair emin olmadığımı söylemiştim, yazarın ağzından buyrun: https://youtu.be/cqePrC0wUMI?t=18s
Yirmi beşinci saniyede söylüyor. (Benim okuduğum çeviride hep "Kvothe'ye, Kvothe'nin" gibi yazılmıştı, ilginç bir şekilde beni deli etmişti. "Kvothe'a olacak lanet olası." diye isyan ettiğim bile oldu  :D.)

“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #436 : 10 Mart 2016, 16:43:44 »
Şurada kitapta kafama takılan bir konuyu araştırırken, kafama takılan o konuda teoriler buldum. İlginizi çekecektir. (Tabii çoktan okumuş,tartışmış olabilirsiniz bunu, bilemiyorum.)

Yedi kelimenin sırrını tartışıyorlar burada, benim de dikkatimi çekmişti. Çeviri örnekleri de paylaşılmış güzelce konuşulmuş. Bizim çevirmenlerin ne kadar dikkat ettiğini bilmiyorum bu konuya, kitaplar elimde yok maalesef bakıp kontrol edemiyorum, merak edip kontrol edebilirsiniz.
https://www.reddit.com/r/KingkillerChronicle/comments/2isrxb/spoilers_denna_and_seven_words/

Şurada da daha önce karakterin isminin nasıl telaffuz edildiğine dair emin olmadığımı söylemiştim, yazarın ağzından buyrun: https://youtu.be/cqePrC0wUMI?t=18s
Yirmi beşinci saniyede söylüyor. (Benim okuduğum çeviride hep "Kvothe'ye, Kvothe'nin" gibi yazılmıştı, ilginç bir şekilde beni deli etmişti. "Kvothe'a olacak lanet olası." diye isyan ettiğim bile oldu  :D.)

Yani şimdi Kvothe - kıvote - gibi değil de - kıvotha - ya da - kıvota - şeklinde mi okunuyor? İlginçmiş, bence çok kaba bir okuma şekli.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #437 : 10 Mart 2016, 16:55:58 »
Şurada kitapta kafama takılan bir konuyu araştırırken, kafama takılan o konuda teoriler buldum. İlginizi çekecektir. (Tabii çoktan okumuş,tartışmış olabilirsiniz bunu, bilemiyorum.)

Yani şimdi Kvothe - kıvote - gibi değil de - kıvotha - ya da - kıvota - şeklinde mi okunuyor? İlginçmiş, bence çok kaba bir okuma şekli.

Tam olarak öyle değil. İngilizcede "th" sesinin okunuşunu araştırmanı öneririm. "Kıvoth" diye okunuyor ama son iki harfi İngilizceye göre okuyacaksın.

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #438 : 10 Mart 2016, 16:59:06 »

Benim söylemek istediğim çevirmenin bile sona gelen eki "Kıvote" şeklinde okuyarak eklemiş olduğuydu. "Kvothe'yi tanır mısın?" gibi bir cümle aslında "Kvothe'u tanır mısın?" olmalıydı. Verdiğim örnek yanlış yönlerdirdi sanırım.(Kvothe'a yazmıştım bundan mı kaynaklandı bilmiyorum?).

TheSpell güzelce söylemiş okunuşunu.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #439 : 10 Mart 2016, 17:05:51 »
Evet, audiobook'larda da o şekilde okunuyor. Kitap ilk çevrildiğinde bu bilgiye sahip olmayabilir çevirmen, bilemiyorum. Fakat aşina olduğumuz bir isim olmadığından rahatsız edici değil bu. Pek sorun değil o yüzden. Nasıl başladıysa öyle devam etmeli.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #440 : 10 Mart 2016, 17:39:52 »
İngilizcem bu kadar işte :D. Ama bence de rahatsız etmiyor.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #441 : 10 Mart 2016, 17:45:28 »
Yeni kitap geliyor diye heyecanlandım Kıvot der geçerim hıh :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #442 : 10 Mart 2016, 19:28:37 »
Bence Kıvote daha iyiydi ya ne bileyim hiç aklımın ucundan geçmedi onu Kıvot diye okumak :D

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #443 : 04 Nisan 2016, 11:50:31 »
Ben artık okuduğum iki kitaba dair pek bir şey hatırlamıyorum. 3. kitap gelecekte bir gün çıktığında alıp okuma ihtimalim de artık yok denecek kadar az. O tuğla gibi iki kitabı en baştan okuyamayacağım maalesef. Ticari maksatlarla, sırf daha çok okuyucu biriktirebilmek adına 3. kitabı bekletiyor biliyorum. Ama ilk iki kitabı çıktığı gibi okuyan okuyucularını kaybediyor, bundan bihaber.

Bir de paşam "kitap ne zaman çıkacak" sorularından sıkılmış, okuyucularıyla dalga geçiyor. Ben böyle şeylerden çok soğuyorum. Sen bu işi edebiyat tutkunu, yazar, fantazya aşığı falan olarak yapıyorsun belki ama nihai amacın para kazanmak ya işte. O parayı da okuyucun sayesinde kazanıyorsun, bu tutkuyla yaptığın, sevdiğin işi o sayede sürdürebiliyorsun ya... İşte o okuyucuyla dalga geçtiğin zaman kaybedersin. Beni kaybetti en azından.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #444 : 04 Nisan 2016, 17:53:06 »
  Ben üçüncü kitabı ticari maksatla falan beklettiğini düşünmüyorum, zaten yeteri kadar okuyucusu var. Birinci kitap çıkmadan üç kitabın da taslağı hazırdı zaten bildiğim kadarıyla ve Rothfuss'un planı ilk kitaptan bir yıl sonra ikinci kitabı, yine kısa bir süre sonra da üçüncü kitabı çıkarmaktı diye biliyorum. Ancak ikinci kitabı birinci kitaptan dört yıl sonra çıkardı. Yani planda olmayan şeyler oldu, büyük ihtimalle büyük değişiklikler yaptı seride.

Ve her şeyi geçtim çoğu yazar kitabının mükemmel olmasını ister ve bu doğrultuda da emek verir. Bir kitabı yazmış olsa da aklına yatmayan bir yerler varsa yayınlamaması normaldir ve fazlasıyla da hak veririm.

Rothfuss'un yaptığının okuyucuyla dalga geçmek olduğunu düşünmüyorum. Asıl dalga geçmek okurun önüne daha iyi bir kitap koyabilecekken kötüsüyle yetinmektir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #445 : 04 Nisan 2016, 18:47:11 »
Bir de serinin üç kitapta bitemeyeceğini kendisinin de anladığını düşünebiliriz zira ortada anlatılacak neredeyse sekiz dokuz küsür yıllık hikâye olduğunu varsayabiliriz, bu da ya yeni bir seri demek ya da olayları parçalamak demek. Bakalım, Rothfus ne yapacak, hep beraber bekleyip göreceğiz.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #446 : 05 Nisan 2016, 06:53:08 »
Rothfuss'un artık kitabı bitirmek için yeterince zamanı olduğunu düşünüyorum ben de, ama kendisinin yerinde olmadan bilemeyiz bunu. Gereksiz uzadığına katılsam da sebebini bilemem. Para olmadığından eminim ama.

Adama bütün Hollywood devleri tek tek milyonlar yağdırdı serinin hakları için. En son nispeten küçük bir stüdyo olan Lionsgate'le anlaştı, onlardan da kaç milyon aldığını kendisi bilir. Parasal bir sıkıntısı yok yani, ondan emin olun. Zaten ne zaman çıkarsa çıksın deli gibi satılacak kitap. Martin de yıllarca arayla çıkarıyor bütün kitaplarını. Dizisi yapıldı hiçbir şey değişmedi, hala aynı sürede çıkarıyor. Herhalde para kazanmak istiyorlar ama nihayetinde sanatçı bu adamlar. Öyle zorlamayla yapılacak bir iş değil bu. Böyle manasız iddiaları bırakalım lütfen.

İlk 2 kitabı 4 kere okumuş biri olarak da tekrar okumayı külfet olarak görmenize akıl sır erdiremiyorum. Tekrar okumak istemeyeceğim bir serinin devamıyla ilgili heyecanlanmam ben zaten.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #447 : 05 Nisan 2016, 10:07:31 »

Grayswandir "manasız iddia" bence "para olmadığına eminim" iddian. N'aptın banka hesaplarına falan mı baktın? Yatırım uzmanıyla mı görüştün? Ben yazarların çok sık yaptığı bir şey olduğunu söylüyorum. Seri tuttuğu zaman, okuyucu sayısını artırmak için bekliyorlar. Güzel taktik, ama onlar için. Bizim için değil.
Ayrıca okunacak milyon tane kitap, atılacak sayısız macera varken, aynı kitabı 4 kere okumaya akıl sır erdiremiyorum ben de. Hadi seriyi okumuş bitirmişsindir, üzerinden yıllar geçmiştir, nostalji olsun diye belki bir kere daha okursun.
Benim heyecanımı bitiren şey aynı kitabı tekrar okuma isteğimle değil, iki kitap arasında 5 sene beklemekle ilgili.

Elodin - Bu arada yazar kitabı yayınlamayı beklettiği için önümüze çok daha iyi bi kitap falan da gelmeyecek. Seneler önce yazdığı taslağın içini doldurup önümüze koyacak. Bu kadar kapitalist bir dünyada, böyle idealizmler maalesef pek yaşamıyor.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #448 : 05 Nisan 2016, 17:37:23 »
Cidden bana da biraz yavaştan alıyor gibime geliyor , yani bu adam tam zaman yazar yani hikaye tamam yaz gitsin yani eğer sürekli yazamıyorsan başka seriler üzerinde de çalış, brandon sanderson gibi art arda kitap çıkaramazsan da başka yazınsal işlerle de uğraş ki biz de demeyelim kaç yıl oldu twitterda laga luga yapma da çıkar şu kitabı diye.Bir bu adam , bir martin , bir de miura kentaro adamı kanser ederler, yazdığın çizdiğiniz şeyler çok güzel ama bizi de soğutmayın serilerden.     

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #449 : 05 Nisan 2016, 17:50:44 »
İlk kitabı çok beğenmiş ikinci kitabı ise genel olarak beğensem de ilk 500 sayfanın ilk kitabın tekrarı gibi görmüştüm. Yazar kendi de söylüyor sanırım bu uzun kitabı okuyucular bağımsız olarak okuyabilsin diye öyle kurguluyorum, tekrarlıyorum gibisinden. Ben Rothfuss'u yazar olarak görmekte zorlanıyorum sanki edebiyat dünyasında bu işlerden anlayan çok araştıran çok bilen ama yazardan çok sığıntı gibi. O yüzden kitabın gecikmesine şaşırmıyorum çok araştırıp çok şey değiştiriyor eminim. Yeni nenil yazarlardan Scott Lynch ise çok yaratıcı bir yazar olduğunu düşünüyorum. Çok daha özgün ve kurnaz buldum kendisini.

edit: imla  :hemk
"Rebellions are built on hope"