Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Fizban

• **
  • 64
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #480 : 05 Şubat 2017, 19:19:57 »
Kitaptan önce dizi veya filme dair bir şeyler görecekmişiz gibi geliyor. Ona da hayır diyemem tabii ama işte yeter ki bir şey ortaya çıksın..

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #481 : 05 Şubat 2017, 21:10:01 »
Bir insan yeni kitabıyla ilgili haber verirken bile okuyucuları delirtmeyi nasıl başarır? Patrick Rothfuss farkı diyoruz buna da. Adam ne zaman konuşsa kitabın çıkışı kafalarda 1 sene ileri atılıyor. Biz kitap çıkacak diye beklerken adam 3.5 yıldızdan 1.5'a indi diyor, gerçekten aklımı çıldıracağım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #482 : 05 Şubat 2017, 22:48:36 »
Diğer yazarlardan farklı şekilde çalışıyor beyefendi. Yavaş olmasına alıştık tamam da 5 üzerinden 1.5 nedir? 6 yıl olmuş. Kafadan 3 yıl daha var o zaman edit çeviri falan filan derken.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #483 : 17 Şubat 2017, 03:12:51 »
Bunu içimi dökmek için yazıyorum. Bayağı bir söyleneceğim, baştan uyarayım.

Çevrilen soruların yer aldığı soru-cevap videosunun tamamını izledim. Siz izlemeyin diye söylüyorum, 3. kitapla ilgili elle tutulur hiçbir şey söylemiyor. Gerçi en azından biraz olumlu ve anlayışlı açıklamalar yapmış, bu da bir şeydir çünkü bu konudaki genel tutumu gerçekten sıkıntılı. Bu başlığın önceki sayfalarında Rothfuss'u savunduğum yorumlar görebilirsiniz. Maalesef artık o kadar anlayış gösteremiyorum. İnternette gördüğüm kadarıyla da bir süre benim gibi kendisini savunan birçok insan aynı noktaya gelmiş durumda.

Adam resmen çocuk gibi davranıyor. 3. kitapla ilgili kesinlikle konuşmuyor, sorulan soruları ya görmezden geliyor ya da bir şekilde savuşturuyor. Hadi bunu geçtik, konuşmak zorunda değil. Ya soru soran insanlara davranışı? Yazarı taciz etmeyi savunuyor değilim de bu kadarı da terbiyesizlik artık. Aynı soruyu duymaktan bıkmış olabilir, sinirlenebilir, aklından bunlar geçiyor da olabilir ama çıkıp bunları insanların önünde söyleyemez. Tek olayı bu değil, hepsini buraya koymaya üşeniyorum. Kötü biri değil belli ki ama geldiği noktanın yükünü kaldırabiliyor gibi görünmüyor.

Üçleme diye çıkardığı kitapların ilk ikisinden çuvalla para kazanan ve aşırı popüler olan bir yazarın, üçüncüsüyle ilgili soru gelmesine bile tahammül etmeme hakkı yok. Popüler olan her yazar aynı şeyleri yaşıyor ve Rothfuss dışında böyle davranan kimseyi de görmedim. Martin de 10 yılda bir kitap çıkarıyor ama en azından olgun davranabiliyor, hatta tuttu kitaptan bölümler falan yayınladı.

Brandon Sanderson kadar tatlı biri bile Pat'e çok yüklenmeyin dese de insanlara gereksiz yere patladığının farkında. Yalnız şu yazdığı birkaç yorumun ne kadar klas olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğim, fanlarla iletişim dediğin böyle olur.  Bir altında yazılan da aşırı doğru bu arada, insanlar kitap geciktiği için değil Pat bu kadar sessiz kaldığı için sinirli. Arada bir iki kelime haber verse herkes rahatlayacak. Gerçekten ilerleme kaydettiğine inanmakta da biraz zorlanıyorum artık, orası ayrı.  
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #484 : 17 Şubat 2017, 11:46:42 »
Haber mi var diye geldik, varmis ama negatif haber:)

Favori yazarim bile savunmasina ragmen adamin bu yaptiklarina sinirleniyorum. Yazarin okurlarina sorumlulugu vardir, baska meslekler gibi degil bu is. GRRM bile herseyi birakti son kitaba yumuldu ugrasio su anda, Rothfuss ise zamaninin yarisini sosyal medyada geciriyor yillardir. Gecen sefer boyle dedigimde onu savunan cok olmstu, belki azalmistir ne dersiniz :)

Burda elestiri konusu olan kitabin gecikiyor olgusu degil, yazarin ozellikle bu durumdan kacinmaya calisip okurlarini rencide etmesi.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #485 : 17 Şubat 2017, 12:33:17 »
"Geçen sefer tarih verdim çok büyük yükün altın girdim, ertelemek zorunda kaldım, o yüzden artık çıkış tarihi vermeyeceğim" , tarzı bir şeyler demişti yıllar önce. E bu sefer de kendini hiç yükün altına sokmuyorsun, o nasıl olacak? Okurlara karşı sorumluluk hiç hissetmiyor artık. Ne zaman çıkarırsam o zaman okuyacaksınız tipine büründü iyice. İşi gücü twitchden fallout,witcher oynamak. Adam resmen gözümüzün içine baka baka çalışmıyorum, yatıyorum diyor millet hala ne zaman çıkacak diye soruyor. Miura Kentarou bundan önce bitirir bu gidişle.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #486 : 17 Şubat 2017, 15:19:13 »
Yarın öbür gün dizisi başlar, bu sefer de onla uğraşıyor diye yazmama mazereti olur.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #487 : 18 Şubat 2017, 18:34:08 »
Üçleme yapmak için uğraştığı kanısındayım. İlk iki kitap Kvothe'nin hayatının ergenlik yıllarını konu alabildi sadece, ama daha anlatılacak çok şey var. Anlatılacak şeyleri bir tek bir kitapta toparlayıp üçlemeyi üçleme olarak bırakmaya çalışıyor olabilir. Bilmiyorum, Martin'e olan inancımı kaybetsem de adam hiç değilse örnek bölümler falan yayınlıyor arada. Neyse, torunlarım doğduğunda çıkmış olur umarım. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #488 : 18 Şubat 2017, 20:14:58 »
Açıkçası kitabın gecikmesi de, adamın sessiz kalması da tek başlarına kabul edilemez değil. Ama hem bu ikisini yapıp hem de kimse bu konuyla ilgili üstüne gelmesin istemek baya fantastik bir hayal. Sanderson da söylemiş zaten, adamın yazını(prose'un Türkçesinin olmaması :/) gerçekten dönemindeki herkesten iyi. Hakikaten çok iyi yani, artık bunun tartışılacak bir tarafı yok. Çoğu yazara göre de çok daha fazla uğraşıyor revizyonlarla falan. O yüzden daha uzun zaman almasını yadırgamıyorum, ayrıca tam anlamıyla profesyonel denebilecek tecrübede olmadığından süre daha da uzuyor.

Fakat işte sürekli alakasız işlerle ortalıkta gözüküp, kitap üzerinde çalıştığını hissettirecek hiçbir şey de söylemezse insanlar da normal olarak hiç çalışmadığını düşünür. Ayrıca sen hikaye belli demişsin ve üzerinden 6 sene geçmiş, "bu kadar uzun süren ne" denmesi de çok doğal. Beklediği anlayışı kendisi de gösterse sorun kalmayacak halbuki.

#hayır

Çevrimdışı objektif

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #489 : 28 Mart 2017, 01:03:55 »
"Rüzgarın Adı"nı bitirmeme 30 sayfa kaldı ve 2. kitabı bu akşam sipariş ettim. Yazılanları okuyunca bir yandan kendimi şanslı hissediyorum çünkü seriyle geç tanıştım ve seriyle erken tanışanlar yıllardır kitabın çıkmasını büyük bir heyecanla bekliyorlar. Ancak yeni kitabın çıkmasına daha da çok var gibi durduğundan bu güruha bende katılacağım gibi.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #490 : 28 Mart 2017, 01:05:52 »
"Rüzgarın Adı"nı bitirmeme 30 sayfa kaldı ve 2. kitabı bu akşam sipariş ettim. Yazılanları okuyunca bir yandan kendimi şanslı hissediyorum çünkü seriyle geç tanıştım ve seriyle erken tanışanlar yıllardır kitabın çıkmasını büyük bir heyecanla bekliyorlar. Ancak yeni kitabın çıkmasına daha da çok var gibi durduğundan bu güruha bende katılacağım gibi.

Geçmiş olsun kardeşim, Allah sabır versin. Beklemeyle geçen bir ömür bizimkisi, filmi, diziyi, kitabı bekliyoruz da bekliyoruz.

Çevrimdışı objektif

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #491 : 28 Mart 2017, 01:26:55 »

Geçmiş olsun kardeşim, Allah sabır versin. Beklemeyle geçen bir ömür bizimkisi, filmi, diziyi, kitabı bekliyoruz da bekliyoruz.

Niye olduğunu anlamadım ama kahkaha attım. Teşekkür ederim. Belkide uzun zamandır forum kültüründen uzak kalmış biri olarak bir alıntının verdiği mutluluğu yaşıyorum 😄

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #492 : 28 Mart 2017, 20:07:56 »

Bekle bekle çürüdük biz artık, fazla naz aşık usandırıyor. Sizin daha birkaç seneniz var ama sıtkınız sıyrılana kadar. ;D

#hayır

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #493 : 28 Mart 2017, 22:36:53 »
Bu başlıkta okuduklarımdan sonra kitapları - elimde bulunduğu halde - bekleteceğim.Dayanamayıp okumaya başlarsam da sindire sindire okurum artık.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #494 : 29 Mart 2017, 09:45:39 »
Neden bekliosunuz ki bi suru guzel sey var okunacak.