Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi // Patrick Rothfuss
« Yanıtla #105 : 05 Mart 2012, 20:21:45 »
Patrick Rothfuss'a bir şey yapacaksa acele etmeden daha ilk seferinde düzgün yapmasını öğreten babasına selam olsun. Oğlu daha ilk kitabında fantastik edebiyatın unutulmazları arasına girdi.

Zaten ilk kitabını 7 yılda tamamlamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Kafasında kurguyu yarattıktan sonra anında yazmamış. Uğraşmış, araştırmış. Bu şaheserini, Rothfuss'a acele etmemesini, ince eleyip sık dokumasını öğreten babasına borçluyuz.

Bir de üşengeçliği yüzünden 7 yılda yapmış olma olasılığı var, bu seçeneği düşünmek bile istemiyorum. Zira sonu George Martin gibi olup, beyninin içi okurlarının sabırsız yakarışlarıyla çınlayabilir.

Edit: Yeni öğrendiğim bir bilgiye göre, sevgili yazarımız 3.kitabını da bitirmiş. Birer yıl arayla yayınlamayı düşünüyormuş.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 05 Mart 2012, 23:51:55 »
Yeni öğrendiğim bir bilgiye göre, sevgili yazarımız 3.kitabını da bitirmiş. Birer yıl arayla yayınlamayı düşünüyormuş.

Brandon Sanderson'la yaptığı söyleşisinde 3. kitap için hayli uzak bir tarih vermişti diye hatırlıyorum. Bir de birer yıl arayla derken 3. kitabın bölümlere ayrıldığı mı kastediliyordu? Eğer öyleyse son kitabı parçalama fikrini Sanderson'dan esinlenerek edindiğinden kuşkum yok. :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 06 Mart 2012, 01:37:34 »
Aslında o kısmı ben de tam anlayamadım, bir röportajında görmüştüm. En iyisi oradan bir kesit sunmak.

Alıntı
Sizce okurlar bundan sonraki iki kitaptan ve üçlemeden neler beklemeli?

Pekâlâ… Bahsi geçen kitapları çoktan yazdım. Bu yüzden sonsuza dek basılmalarını beklemek zorunda kalmayacaksınız. Düzenli bir şekilde satışa sunulacaklar. Her yıl bir kitap.
Aynı zamanda ikinci kitabın da ilkiyle aynı oranda özenli ve detaylı bir şekilde yazıldığını bekleyebilirsiniz. “İkinci sefer hüsranı”nı bilir misiniz? Bazen yazarlar ikinci kitaplarını yazarken daha zayıf bir hikâye ortaya çıkar çünkü yazılarını belli bir tarihe kadar yetiştirmeleri gerekmektedir. Benim böyle bir derdim yok çünkü sıradaki iki romanım tamamlanmış hâlde

Bu ropörtaj ikinci kitap çıkmadan önce olduğu için, yazarın fikrinin değişme olasılığı muhtemel. Ama eğer dediği gibi "her yıl bir kitap" olayı olursa şahsen çok sevinirim. Bir yıl ne kadar kısa bir süre olmasa da, en azından karamsar bir şekilde hangi tarihte yayınlanacağını beklemek zorunda kalmayacağız.

Fakat ikinci kitabın yurtdışında ne zaman yayınlandığını bilmediğim için, son çıkan kitabın ardından çoktan bir yıl geçmiş de olabilir. Eğer öyleyse de senin dediğin gibi 3.kitabın çıkması bir hayli uzak olacak.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #108 : 07 Mart 2012, 10:27:40 »
Fırtınakıran'ın yazdığı Bilge Adamın Korkusu incelemesinde de belirtildiği gibi birinci kitap ile ikincisi arasında dört yıllık bir zaman dilimi var. Biz ilk iki kitaba dört ay arayla kavuşma şansı elde ettik ama üçüncüsü için bayağı beklememiz gerekecek gibi görünüyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 07 Mart 2012, 12:14:20 »
Bir türlü zaman bulup okuyamadığım bir seri.Söylenenlere bakılırsa bugüne kadar okumadığıma pişman olabilirim :)

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 07 Mart 2012, 20:02:25 »
Kvothe'un annesinin kimliği ile ilgili okuduğum bir teori. Benim çok hoşuma gitti belki ilginizi çeker.

Aşağıda Kvothe'un babasının annesi için yazdığı şarkının orijinal versiyonu var.

Dark Laurian, Arliden's wife,
Has a face like a blade of a knife
Has a voice like a prickledown burr
But can tally a sum like a moneylender.
My sweet Tally cannot cook.
But she keeps a tidy ledger-book
For all her faults I do confess
It's worth my life
To make my wife
Not tally a lot less...

Hatırlarsanız Kvothe arkadaşlarına babası ne zaman bu şarkıyı söylese annesinin babasını karavanın altında yatırdığını söylemişti. Teoriye göre bunun  sebebi şarkıdaki alaylı sözlerden ziyade şarkının Laurian'ın gerçek kimliği hakkında ipuçları vermesi. Meluan kitapta kardeşinin isminin Netalia  olduğunu söylemiş, ben bunu hatırlamıyordum ama kontrol ettim doğru.

Kanıt: "I’d started a second bottle of wine by the time I read that young Netalia Lackless  had run away with a troupe of traveling performers." Wise Man's Fear, Chapter 74-Rumors

Şiirin Türkçe çevirisinde yanılmıyorsam tally muhasabeci ya da sayılarla arası iyi kimse gibi çevirilmişti. Ama teoriyi yazan kişi tally kelimesinin gerçek anlamda değil de Netalia isminin kısaltması olarak kullanıldığı varsaymış. Zaten "My sweet Tally cannot cook."  dizesinde Tally özel isim olarak kullanılmış  o yüzden bu varsayım gayet makul. Şimdi son üç dizeye bakarsak okurken şu cümleye ne kadar benzediğini göreceksiniz sanırım.

"It's worth my life to make my wife Netalia Lockless"

Son üç dizeyi bu şekilde okursak, Laurian'ın şarkıyı duyunca sinirlenmesinin sebebi gerçek kimliğini ortaya çıkarması. Bence doğru olma ihtimali gayet yüksek bir teori. Zaten Laurian kendisiyle dalga geçen bir şarkı yazdığı için kocasını dışarı atacak biri değil, altında daha önemli bir sebep olması daha mantıklı sanki. Hem kelimelerle oynamayı bu kadar seven, yıllarca bir şarkı yazabilmek için hikayeleri araştıran bir çiftin şarkılarıyla birbirleriyle uğraşmaları bana mantıklı geldi.

Umarım bu teori doğrudur benim çok hoşuma gitti. Bunu gören adamı da ayrıca tebrik etmek lazım (teorinin doğru olduğunu varsayıyorum, olmayan yerlerde olmayan ipuçlarına da inanıyor olabilirim tabi  :))

"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 07 Mart 2012, 20:19:48 »

Alıntı
It's worth my life
To make my wife
Not tally a lot less...
Alıntı
"It's worth my life to make my wife Netalia Lockless"

Tesadüf olamayacağını düşünüyorum. Arliden de Rothfuss da kelimeleri ve onlarla oynamayı seviyorlar. Kvothe'un annesinin bir Kilitsiz olmasına kesin gözüyle bakıyordum zaten, şimdi emin oldum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 08 Mart 2012, 09:20:22 »
Arkadaşlar, bugünkü Star gazetesinin kitap ekinde Fırtınakıran'ın yazısı var. Gazetenin sayfasında link bulamadım, kusura bakmayın.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 08 Mart 2012, 09:45:57 »
İşte bu çok güzel bir haber. Hemen bir gazete bayii bulmam lazım, tutmayın beni!
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #114 : 08 Mart 2012, 10:36:07 »
Arkadaşlar, bugünkü Star gazetesinin kitap ekinde Fırtınakıran'ın yazısı var. Gazetenin sayfasında link bulamadım, kusura bakmayın.

Tebrikler Fırtınakıran Star bulmaya çalışayım şimdi en iyisi *-*

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 08 Mart 2012, 11:16:47 »
Haberini de yaptık. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 08 Mart 2012, 11:38:31 »
Sayfası da 36, kolayca bulun diye. İnceleme de mis gibi. *-*

Tebrikler Hazal Abla. İnşallah pek çoğunun ilki olur bu.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 08 Mart 2012, 13:02:14 »
Öncelikle yazıyı duyurup beni bu bekleyişten kurtaran Yosun Abla'ya, sonra da heyecanımı paylaşan İhsan Abi, Can ve Tarık'a çok teşekkür ederim :). Hakan da portala taşıdı bu yazıyı, bu teşekkür silsilesinden onun da ayrı bir yeri var.

Umarım okurken keyif alırsınız. Yazıma tam sayfa ayırmış olmaları beni şaşırttığı kadar çok mutlu etti, bunu da belirtmek isterim. Ancak asıl belirtmek istediğim başka şeyler var. Yazımda bazı hatalar var -_-. Ben incelemeyi yolladığımda okunup o hatalar düzeltilir sanıyordum fakat olmamış :P. İnsan yazarkenf ark etmiyor, yolladıktan çok sonra farkına varmıştım, nasıl olsa düzeltirilir diyordum. Öyle olmamış -_-. O hatalardan dolayı özür dilemek istiyorum. Bir-iki tane şey bu bahsettiğim ancak gönül isterdi ki o bir-iki yazım hatası da olmasaydı keşke.

Bunun dışında yazının başlığı ve incelemedeki iki alt başlık benim değil :D. Onlar sonradan eklenmiş, iyi de olmuş. Acemilikten yazıya başlık atmamıştım ben, ehe.

Tekrardan okuduğunuz ve bu mutluluğu benimle paylaştığınız için en içten teşekkürlerimi sunarım. Bir yanlışım olduysa affola.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 08 Mart 2012, 14:44:49 »
Gayet güzel bir yazıydı.Her ne kadar Star gazetesini bulmak kolay olmasada(yaklaşık 1 saat aradım :) ). Umarım bu tür incelemelerin devamını getirir Star.Yazı için tekrar tebrik ederim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 08 Mart 2012, 18:45:07 »
Gayet güzel bir yazıydı.Her ne kadar Star gazetesini bulmak kolay olmasada(yaklaşık 1 saat aradım :) ).

Siz yine şanslıymışsınız. Ben o kadar aradım, 4 yer gezdim, tam buldum dedim bir de ne göreyim? İzmir baskısında kitap eki yok!  :fringa Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Neyse ki her Ying'i tamamlayan bir Yang var...

Alıntı
Yazımda bazı hatalar var -_-. Ben incelemeyi yolladığımda okunup o hatalar düzeltilir sanıyordum fakat olmamış

Olsun. Biz seni hataların be günahlarınla seviyoruz  :P Al sana gocaman bir (gül)  :D  İnşallah çok güzel şeylerin ilk adımı olur senin için. Başarılarının devamını dilerim.
Try to hide if you dare.