Kayıt Ol

Küçük Vampir

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Küçük Vampir
« : 01 Mayıs 2009, 16:58:17 »

Orjinal adı "der kleine vampir" olan ve Angela Sommer Bodenburg tarafından yazılan bir çocuk kitabı serisi. Şu ana kadar 20 kitaba ulaşan ama biz küçükken 10 kitabı Türkçe'ye çevrilmiş olan seridir kendisi.

Peki nedir bu seri?

Anton yalnız bir çocuktu ve korku hikayeleri okumaya bayılır. Hele ki vampir hikayelerini. Bir gün penceresinden gelen bir vampir çocukla hayatı değişir. 
Yalnızlığı o gün öyle bir değişir ki, yeni bulunduğu ortam itibariyla hayatı alt üst olur. Artık en yakın dostu Rudiger adından fırlama bir çocuk vampirdir.
Hayatı vampirler ve ailesi arasında sıkışan Anton, hem Rudiger'in kana susamış bazı aile üyelerinden(bkz Dorothy teyze. tam psikopattı) ya da onu seven bağlanan vampirlerle ilginç bir hayata başlar. Rudiger'in kız kardeşi olan Anna ise (o da vampir) Antona'a deli gibi aşıktır.
Anton'Un ailesi Rudiger'i tanımakta ve onun Anton'un arkadaşı olduğunu bilmektedir. Tabii bir vampir olduğunu değil ;). Ayrıca, Anton hiçbir zaman, neden Rudiger'in öyle bembeyaz bir teni ve üstünden hiç çıkarmadığı yırtık pırtık bir pelerinle gezdiğini açıklayamaz.

İlginç tiplemelere bakacak olursak;

*En başta, macera peşinde koşan ve çoğu zaman Anton'un bir ölümlü olduğunu unutarak onun başını belaya sokan Rudiger var.

*Ergenlik çağında vampir olan ve bu yüzden sesi bir incelip bir kalınlaşan, Rudiger'den beter bir abi var ki akıllara zarar :). Tam bir serseridir kendisi. Adı da Bıçkın (unutmuştum Darly söyledi).

*Anna ise Rudiger'in küçük kızkardeşidir ve henüz vampir dişleri tam çıkmadığı için sütle beslenmekte ve emzik emmektedir. Ama kitabın ilerleyen sayılarında bu durum değişir.(hatta Anton da ondan hoşlanmaya başlıyor).Emzik emmesi onun bebek olduğunu göstermiyor ama. O da çocuk vampir.

*Dorothy teyze ise psikopat bir aile üyesi. En kana susamışlardan biri ve Anton ona yakalanmasın diye Rudiger ile Anna bin bir türlü takla atmaktadır.

*Bu da yetmezmiş gibi, mezarlık bekçilerinin hemen hepsi bir vampir avcısıdır. Kargaburun adlı bir bekçi ise, Rudiger ve ailesinin korkulu rüyasıdır.

Bunların dışında, bir avcı tarafından öldürelen eniştemin pelerini Anton'a Rudiger tarafından verilir ve böylece, Anton da bir vampir gibi uçmaya başlar. Ama uçması, Kargaburun'un onun da bir vampir olduğundan şüphelenmeye başlamasına neden olur. Artık o da avın küçük bir parçası olur. (sadece uçarken dikkat etmelidir)

Anton çok çekiyordu bu Rudiger'den xD. Çocuğun başına gelmeyen kalmadı bu vampirler birlikte. Onsuz bir gün bile geçiremiyor. Tatile gittiklerinde bile Rugider ondan önce giidp onu beklemeye başlıyor :).

Çok ilginç bir bağımlılık yapıyor insanda. Bu seriye çocuk kitabı dedim ama yalan :P. Büyükler de çocuklar kadar okuyor. Hatta genelleme şöyle, çocukken okunmaya başlıyor bu seri. Sonra, yenileri çıkınca(yaş geliyor 20 ve üstüne bu sırada) o zaman da alıp okunmaya devam ediliyor :). Feci bir bağımlılığı var. Her kitapta da ayrı bir macera geçiyor. Birbirleriyle bağlantılı değiller.

Kitaplarına bakacak olursak;

1- küçük vampir
2- küçük vampir taşınıyor
3- küçük vampir yolculuğa çıkıyor
4- küçük vampir çiftlikte
5- küçük vampir ve büyük aşk
6- küçük vampir tehlikede
7- küçük vampir iniltiler vadisinde
8- küçük vampir kitap okuyor
9- küçük vampir esrarengiz hasta
10- küçük vampir aslanın ininde
11- küçük vampir esrarengiz program
12- küçük vampir beklenmedik gelişme
13- küçük vampir büyük komplo
14- küçük vampir sınıf gezisinde
15- küçük vampir noel'i kutluyor
16- küçük vampir kont drakula'yı ziyaret ediyor
17- küçük vampir dans ediyor
18- küçük vampir'in doğum günü
19- küçük vampir dehşet gecesi
20- küçük vampir ve son değişim

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Küçük Vampir
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2009, 18:03:39 »
Küçükken okuduğum, mükemmel bir seri. Alacakaranlık'a yüz basacağı kesin.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2009, 18:23:00 »
Benim de çocukluğumun favorisi diyebilirim. Hatta ne çocukluğu yahu, daha 2 yıl öncesine kadar kitaplığımdan alıp tekrar tekrar okurdum.

İlk 18 kitabın hepsini okudum ve:

19- küçük vampir dehşet gecesi
20- küçük vampir ve son değişim

bunları görünce oldukça şaşırdım. Okuyanınız varsa hakkında biraz bilgi verirse çok mutlu olurum.

Bu arada adını unuttuğun ergenin adı Bıçkın idi. :D Unutulmaz bir karakterdi bence.

Bu seriyi okuyan ve çocuk kitabı gözüyle bakmayan birilerini görmek sevindirici. Ayrıca çocuk kitabı gözüyle bakanlara bile laf söyleyemem, çünkü kitabın üstünde + 10 yahut + 12 falan yazıyordu yanılmıyorsam.

Benim favori Küçük Vampir kitabım, Küçük Vampir Kont Drakula'yı Ziyaret Ediyor'dur. :D Seriyi koliye koyup balkona kaldırdığımda içim giden tek kitabı bu oldu belki de. (Kitaplığımda yer kalmamıştı da.)

Anılarımı tazelediğin ve bana müjdeli (yeni 2 kitaptan bahsediyorum) bir haber verdiğin için teşekkürler ablacığım. Ve bence yazıyı biraz daha geliştirip güzel bir inceleme şeklinde portala ekleyebiliriz. :D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2009, 18:43:41 »
Küçükken okuduğum çok sevdiğim bir seriydi.. Sanırım 14 ten sonrasını okuyamadım =)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2009, 19:23:12 »
Birde kitapların arkasında karikatürler olurdu, onlara bayılırdım...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2009, 19:27:32 »
Birde kitapların arkasında karikatürler olurdu, onlara bayılırdım...

Evet! Tavşan ile Tilki vardı. Bir de saftirik vampir... Ben orada hep vampiri tutuyordum, ama bir türlü beceremedi yakalamayı. :( Zaten Tom ve Jerry'de de Tom'u tutardım ben. :P

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2009, 19:31:12 »
Alıntı
Alacakaranlık'a yüz basacağı kesin

Emin ol bende öyle düşünüyorum.:D
ve seri gerçekten çok hoş (her ne kadar 9-10 tanesini okumuş olsamda...)
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2009, 20:03:01 »
küçükken ben de okurdum =D hepsini okudum sanırım :D
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2009, 20:10:52 »
Küçük Vampir hayranlarını bu başlık altında gördüğüme çok sevindim ^^. Unutulacak bir seri değil kendisi zaten :P.

Arka kapak karikatürleri benim heyecanla bekledğim bir olaydı. Şöyle ki, alacağım Küçük Vampir kitabını seçtikten sonra hemen arkasından Tavşa ve Tilki mi yoksa Saftirik Vampir mi var diye bakardım. Favorim de Saftiri Vampirdi.
Rudiger'in manyaklıklarıyla eğneleri ama Anton'u düşürdüğü zor durumalrda Anton'a üzüldürdüm.

Bıçkın'In adını nasıl unutmuşum! Halbuki çok fırlamaydı :D. Küçükken buna gıcıktım ben biraz. Abiydi ya o, eziyodu kardeşini  :hemk.

Ben burdan, forumumuzun üyelerine tavsiye ediyorum bu seriyi. Bir çocuk kitabından öte, eğlenceli bir seri :). Diyorum ya, hala daha serinin yeni kitplarını alıp okuyan kazık kadar insanlar var. Kendi ağızlarından duydum bunu.

Darly, o son çıkan 2 kitaba ben de göz koydum. Alıyım yahu.

Bu konu portala gelsin o zaman arkadaşlar. Bize de Darly ile kol kola şöyle güzel bir incelemesini yazmak düşer ;)!

Küçük Vampir'den esinlenerek yapılan aynı isimli bir de filmi var. İzlediniz mi? Ben izledim :). Biri benden önce davranmazsa onu da koyacağım foruma.(Anton'Un adı Tony'di ama. Bıçkın da yoktu  :dl)

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2009, 00:57:59 »
Evet filmi ilk izlediğimde aradaki fark kabak gibi ortaya çıktı :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2009, 10:12:15 »
Fantastik Perde kısmında filmi de kısaca tanıttım. Kitabı kadar iyi değil ama Küçük Vampir severler bilmiyorsa geri kalmasın diye ;D.
Zaten kitaplardan uyarlamaların çok azı tam yerini buluyor :P.

Bu arada istek varsa, 19 ve 20.kitapların konusunu bu başlık altına koyalım?

Not: Hayır okumadım xD. kitap arkası yazılarını alıp koyarız :P. Okuyan varsa buyursun hemen tanıtsın.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2009, 10:22:55 »
Kendimi acayip yabancı hissettim şimdi. :D Değil kitabı okumak adını bile şu anda duyuyorum sanırım. Hafıza kaybı yaşamadıysam -ki şu sıralar unutkanlığım üzerimde- okumadım bu seriyi, ismini bile duymadım.

Merak ettim şimdi bak, bulup okumalıyım bir yerlerden. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Bin-Jip

• *
  • 37
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Mayıs 2009, 11:46:24 »
Çok tatlı bir seri bence  :D

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Mayıs 2009, 15:06:36 »
 güzel ve keyifli olduğu kadar gerçekti de. dolabımda bir vampirin dayanılmaz kokulu çoraplarını yahut mezarlıkta kalp şeklinde taşları aramama sebep olacak kadar hem de...
 Sevgili sınıf arkadaşım emir, senden önce okuduğum her bölümden sonra "Anton ısırılıp vampir oluyo" diyerekten duygularınla oynadığım için çok pişmanım . :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2009, 11:48:13 »
güzel ve keyifli olduğu kadar gerçekti de. dolabımda bir vampirin dayanılmaz kokulu çoraplarını yahut mezarlıkta kalp şeklinde taşları aramama sebep olacak kadar hem de...
 Sevgili sınıf arkadaşım emir, senden önce okuduğum her bölümden sonra "Anton ısırılıp vampir oluyo" diyerekten duygularınla oynadığım için çok pişmanım . :D

Vay hain vay! Arkadaşının duygularıyla oynayan üçkağıtçı seni :D. Koynumda yılan beslemişim!, demek istiyorum ama iyiki bu hareketin bana gelmedi.

Yeni çıkan kitaplarını okuyan var mı? Yoksa alıp okumayı bu ara düşünenler bulunuyor mu?
Eh, konu Küçük Vampir olunca, insanlar "kardeşime alıyorum!" diyip eski alışkanlıklarına devam ediyolar.

Çocuk kitap damgasını hak etmeye bir seri :). Okumayanlar varsa mutlaka okumalı. Bir çocuk kitabı için ürkünç özellikleri oldukça fazla.