Kayıt Ol

Momo - Michael Ende

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Momo - Michael Ende
« : 01 Ocak 2009, 13:55:46 »
Momo karşısındakileri, aptal insanların bile alına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi... Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.
Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar. İnce hesaplarla hazırlanmış planlar.

Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı.

Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar... ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor... Ey insanlık, dinle ve anla!.. Onikiye beş kaldı... Aç gözünü, tetikte ol... Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın... zamanınızı çalıyorlar.

Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende'den efsaneleşmiş bir eser daha... Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere...

Kitap tanıtım ve künye bilgileri burada.

Sevgili kitapçımda gezerken Michael Ende konusu açıldı. Bitmeyecek öyküyü okuduğumu söylediğinde Momo'yu da rtavsiye etti. Fantastik mi bilmiyorum. Bilen varsa beni uyarırsa sevinirim..

Yazarın forumumuzdaki diğer eserleri:

-Dilek Şurubu
-Bitmeyecek Öykü

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
Ynt: Momo - Michael Ende
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2009, 13:58:27 »
cok sevimLi bi kitaptı yahu.. yok yeşim fantastik sayıLmaz ama cok güzeLdir okuyun mutLaka..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2009, 14:02:31 »
Ben alıcam zaten. Sevgili X abim ayırdı benim için. Ne zaman olursa olsun alacağımı biliyor tabi :D Bilgilendirdiğin için sağol.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2009, 22:09:09 »
Verilen bi' ödev sonucu okumaya başladığım, eleştiri teslim tarihi sabahı bitirip çakma bi eleştiri yazdığım, başları toz pembe mutlu, sonlarına doğru gittikçe melankolik bir hal alan, gerçek ve hayalin iç içe geçtiği mükemmel kitap.
3 kez falan okudum heralde.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2009, 11:22:16 »
Sanki böyle bir konu açmışım gibi bir his var içimde. :P Aradım bulamadım gerçi, dejavu olayı herhalde. Neyse almayı planladığım bir kitap. Şayet Michael Ende'nin anlatımına bayılmaktayım.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2009, 16:07:42 »
Herkese (yediden yetmişe) tavsiye ediyorum.Sadece bir roman değil bence günümüzün ve geleceğimizin öyküsü.Okuyalım ve öğrenelim...

''Ey insanlık, dinle ve anla!
On ikiye beş kaldı.
Aç gözünü, tetikte ol,
Hırsız çaldı zamanı.

Ey insanlık dinle ve anla!
Sıkıntıdan patlama.''

Kesinlikle okuyun!!
''Ey insanlık oku ve anla!'' :)

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2009, 19:44:09 »
Kitabı berreden almıştım. Kitap kesinlikle çok farklı. Hem fantasitk hemde değil. Okuyucuyu resmen içine çekip beni oku diyor.

Her yaştan insanın okuyabileceği, zaman kavramına farklı manalar kazandıran muhteşem bir şaheser.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2009, 21:03:23 »
Okudum sonunda :D Gerçekten müthiş bir çocuk kitabı ( evet çocuk kitabı :P) bayıldım tam anlamıyla =)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2009, 21:12:00 »
Okudum sonunda :D Gerçekten müthiş bir çocuk kitabı ( evet çocuk kitabı :P) bayıldım tam anlamıyla =)

Neden "çocuk kitabı"? :)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2009, 21:23:26 »
Neden "çocuk kitabı"? :)

buna küçük prensi örnek versem çok mu basma kalıp olur? ( Aslında ordaki çocuk kitabı iğneleyiciydi. Ben küçük prensi çocuk kitabı olarak görmüyorum mesela. Ama pek çok yerde momo çocuk kitabı olarak satılıyor. Bilmem anlatabildim mi?)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2009, 21:29:57 »
Çocuk kitabı olarak satılan pek çok eser var, "Harry Potter" gibi. Bu onları çocuk kitabı yapmıyor kanaatimce. :)

Ve bence "Momo" gerçek anlamda çok derin şeyler barındıran ve basitçe "çocuk kitabı" olarak gösterilemeyecek bir kitap. Ne olarak satıldığı umrumda bile değil.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Kasım 2009, 21:31:51 »
O yüzden dil çıkardım aslında, iğnelemek için.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Kasım 2009, 15:59:28 »
Momo kesinlikle okunması gereken harika bir kitap...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2010, 16:00:04 »
Sanırım Momo'yu okuduktan sonra, Momo'yu anlamamaya ama zamanın ne kadar değerli bir şey olduğuna daha fazla anlam vermeye başlayacaksınız. En azından bende yarattığı his bakımından bunun kesinlikle realist bir yaklaşım olduğunu, bu türde düşünenlerin içten söylemler sarf ettiklerine tanıklık edebilirim.

Portaldaki tanıtım ve künye bilgilerinin bulunduğu sayfaya gelen tek yorum aslında her şeyi çok güzel özetliyor. Sanırım üyelerimizden berre'nin yapmış olduğu bir yorum.

Alıntı
Her insanın dinlemeyi gerçekten bilebilmesi için okuması gereken bir kitap…

Ayrıca zaman-ı vaktinde, DarLy'nin yapmış olduğu bir inceleme vardı. Dileyenler buraya tıklayarak yazıya ulaşabilir.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Kasım 2010, 18:22:04 »
Ufak bir araştırma yapıyordum da burada kısa ve son derece öz bir eleştiri gördüm. Gayet güzel yazmış yazan kişi.