Kayıt Ol

Şiddetin Tohumu - Joe Abercrombie

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Şiddetin Tohumu - Joe Abercrombie
« : 09 Haziran 2013, 23:47:08 »

Joe Abercrombie’ın kaleme aldığı Kadim Kanunlar serisinin ilk kitabı "Şiddetin Tohumu" Artemis Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kuzey’in dondurucu soğuğundaki cephelerde sadece kanlı kanunların sözü geçiyor…

Meşhur barbar Logen Dokuzparmak, şansının sonuna geldi. Büyük bir düşmanlığın kıskacında, artık ölü bir barbar olmak üzere. Ardında kötü şarkılar ve ölü arkadaşlar dışında hiçbir şey bırakmadan…

Bencilliğin kusursuz örneği Jezal dan Luthar’ın aklında, eskrim müsabakasında bir zafer kazanmaktan daha tehlikeli bir şey yok. Ama savaş içten içe kaynıyor.

Sakat işkenceci Engizitör Glokta için, Jezal’ın, evine bir tabutta dönmesinden daha sevindirici bir şey olamaz. Gerçi o herkesten nefret ediyor.

İttifak’ın kalbinden sökülüp alınmış bir ihanet itirafı, dostluğa hiç açık kapı bırakmıyor. Son ölülerin ardından sürdüğü izler, Glokta’yı doğruca hükümetin kokuşmuş kalbine götürüyor. Tabii o izleri sürebilecek kadar yaşayabilirse…

Alıntı
“Hayranlık uyandıracak kadar sert, akıcı ve sahici bir okuma şöleni.”
-SFX-

“Şaşırtıcı derecede kusursuz bir ilk roman.”
-Emerald City-

“Müthiş karakterler, etkileyici diyaloglar ve entrikalarla dolu bir aksiyon. Tam anlamıyla heyecan fırtınası estiren açılışından itibaren canlı ve hareketli bir yolculuğa çıktığınızı göreceksiniz.”
-Starburst-

Çevirisini Barbaros Bostan’ın üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Şiddetin Tohumu” Raflarda
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2014, 19:20:31 »
Kitap aylardır kütüphanede duruyordu. Okuma listemin en başlarındaydı. Ama tecrübelerime dayanarak benim okuduğum Artemisten çıkan serilerin tamamlanmamasından dolayı içimde okuyup okumama hakkında bir çekince vardı. İlk kitap çıkalı neredeyse bir yıl olmuş  :ne bitmiş bir seri ama bu da artemisin hakkını alıp rezil ettiklerinde biri olacak gibi duruyor. :üü Brent Weeks'in Night Angel serisi gibi...

Neyse kısa bir sitemden sonra kitap hakkında söyleceklerime gelirsem... Şiddetin Tohumu ortaçağ avrupası üzerine temel alınmış bir fantazi dünyasında, kompleks ve birbirinden çok farklı karakterlere, kültürlere, tarihe ve mitolojiye sahip bir serinin giriş kitabıydı. Karakterleri oynak bir ahlak pusulasına sahip, gerçekci ama aynı zamanda doğaüstünün de içine karıştığı, politik hamlelerin yanı sıra, kılıç oyunları, büyünün de eksik olmadığı iyi bir giriş kitabıydı. Kuzeyli savaşcı Logen, ve Glokta tek başlarına koca bir hikayeye sahip olabilecek karakterlerdi.

Herneyse, okuyun, okutun ve yayınevine baskı yapın diğer kitapları da çevirsin.  :inca

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Şiddetin Tohumu” Raflarda
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2014, 23:21:01 »
Yayınlandığını hiç bilmiyordum, hemen bir dahaki sipariş için listeye ekledim.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şiddetin Tohumu - Joe Abercrombie
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2014, 10:41:59 »
Gerçekten güzel bir ilk kitaptı.Hak ettiği ilgiyi göremedi maalesef(bu sitede bile).Okuyacak iyi fantastik seri arayanlar için önemli bir alternatifti.Yayın evi sağolsun sorulara cevap bile vermiyor.Umarım devamı gelir. Bu arada serinin orjinal kapak tasarımları harika...
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Mayıs 2014, 11:05:26 »
Bu kitabı büyük merakla beklemiştim, ancak Artemis tüm hevesime bir güzel limon sıktı.

Sıkıntı daha adında başlıyor: Şiddetin Tohumu. Nerede Blade Itself, nerede Şiddetin Tohumu. Bu kadar reklam kokan bir ad daha olamazdı. İşin kötüsü, bu isim seçimi kitabı gözümde kalitesizleştirdi. Yanlış anlaşılmasın, içerik olarak değil de çeviri/editörlük olarak söylüyorum bunu.

Artemis benim gözümde yutamayacağı kadar büyük bir lokmaya saldırdı. Kapak zaten ayrı başarısız. Piyasadaki içi boş, fantastik etiketiyle raflara dizilen ama alakası olmayan kitaplar gibi bir hale soktular bu eseri. İşte bu nedenlerle bir türlü elim gitmiyor. Artemis'e güvenim de olmayınca para veremiyorum açıkçası.

Bu serinin telifi onlarda olduğu için epey üzgünüm.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2014, 19:35:23 »
Bu kitabı çok okumak istememe rağmen okumamakta diretiyorum. Çünkü Artemis Yayınevi'ne defalarca devamının yayınlanıp yayınlanmayacağını sormama rağmen bir cevap alamadım. Umarım -pek umudum olmasa da- biran önce diğer kitaplarının yayınlandığını görür ve hikaye yarım kalacak diye korkmadan okuyabiliriz.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2014, 19:59:59 »
Geçen sene ilk çıktığında benim de çok ilgimi çeken bir seri/kitap olmuştu fakat birçok seri gibi tamamlanmasını bekledim ve görünüşe bakılırsa tamamlanmayacak gibi. Üzücü.

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2014, 09:59:45 »
Brent Weeks'in kitabını almak isteyenlere şu an migroslarda 5 tl.
BEN ALDIM   ;D ve koleksiyonuma kattım.  ;D

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2014, 10:55:07 »
O da ilgi çekici bir seri ama onun da devamı gelmez.Yine hevesimiz kursağımızda kalır.Nisan 2013'te yayınlanmış ve ikinci cildi yok.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2014, 21:28:08 »
Böyle serilerin telifini alıp yazık ediyorlar :hemk Neden telifi alınan kitabın/serinin çevrilmesi için bir limit koymuyorlar ki. Belki vardır ama benim haberim yok, 2 yıl limit olsa şimdi fiyuu.
''think about it''

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2014, 09:20:04 »
LİMİT yayınevine ve yazara göre değişmekle birlikte çoğunlukla 3 veya 5 yıldır.
serinin tamamının yayın haklarını aldıysalar bence 2018'e kadar yok sayın maalesef  :(
Ama şu da olmuş olabilir. Birinci kitabın telifi alıp diğerlerini almamışsa başka bir yayınevi ikinci kitaptan yayınlamaya başlayabilir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2014, 09:23:59 »
Ama şu var, kimse yarım bir seriyi yayınlamak istemez. Sonuçta ilk kitabı başka bir yayınevinden çıkmış serilerin devamını getirmek, devamını getirecek yayınevi için de karlı olmuyor. Önce diğer yayınevinden çıkan 1.kitap okunmalı ki sonrasında devamını getiren yayınevinin bastıklarına geçilebilsin. Ben kimsenin bu yana yanaşacağını sanmıyorum açıkçası :(.

Çevrimdışı tr23

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
    • goodreads
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2014, 23:52:54 »
Serinin ikinci kitabı "Astıktan Sonra" ismiyle Artemis Yayınları'ndan çıktı, böylece en azından serinin yarım kalma korkusu şimdilik ortadan kalktı.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2014, 01:10:42 »
Bende tam haberi vermeye gelmiştim ki çoktan paylaşılmış. Kapak yine içler acısı olmuş. Seri karanlık, gri karakterleri ve hikayesi ile bilinirken böyle parlak, renkli bir kapakla basmak hiç olmamış. Ayrıca çevirmen değiştirmişler ve bunun umarım okumayı baltalayıcı bir etkisi olmaz.

Bir de ikinci kitabın isminin baz alındığı söz:
"We should forgive our enemies, but not before they are hanged." -Heinrich Heine.
Kaynak

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2014, 09:54:38 »
Nihayet..Seriyi devam ettirecekler gibi görünüyor en azından.Ama o kapak resmen cinayet.Orjinal kapakla neden basmazlar ki.

Bu arada seri şu sitede 3. sırada. http://bestfantasybooks.com/best-fantasy-series.php