Kayıt Ol

Perg Efsaneleri Serisi - Barış Müstecaplıoğlu

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Perg Efsaneleri
« Yanıtla #45 : 11 Mayıs 2013, 15:32:47 »
Perg Efsaneleri'nin yeni baskısını görebilmek için az daha bekleyeceğiz Rıhtım Ahalisi. Barış abi 40 dakika önce Facebook profilinde şöyle yazdı:
Alıntı
Dün İthaki Yayınları'yla toplantı yaptık, Perg Efsaneleri kitapları Temmuz - Ağustos gibi yeni kapakları ile yeniden raflarda olacak. Baskıları tükendiği için bulamayan dostlara duyurulur :)

Metis baskılarını zor bulmuştum ve yalnızca ilk kitabı okudum. Çok ayıp ediyorum. İthaki baskıları yayımlanmadan kalan kitapları da bitirmeliyim. Oysaki ilk kitap çok iyiydi, araya başka kitaplar girince kaynadı işte.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 11 Mayıs 2013, 15:53:42 »
Bu seriyi almak ve okumak istiyordum, ithaki'nin yeni kapaklarla tekrar basacağını öğrendikten sonra beklemeye karar vermiştim. Bu haber iyi oldu, umarım en kısa sürede çıkartırlar da biz de okuyabiliriz.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
“Korkak ve Canavar” Ön Siparişte
« Yanıtla #47 : 12 Ağustos 2013, 12:33:21 »

Türkiye’de de fantastik roman yazılabileceğinin ispatı niteliğinde olan Barış Müstecaplıoğlu’nun 4 kitaplık Perg Efsaneleri adlı serisini yıllar önce Metis Yayınevi’nden okumuştuk hatırlayacağınız üzere. Aynı seri bundan böyle İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak ve okurlara tekrar merhaba diyecek. Hem de yenilenmiş kapaklarıyla birlikte!

Eserleri 8 dile çevrilen ve özellikle Çin’de büyük bir ilgi toplayan Müstecaplıoğlu’nun Perg Efsaneleri serisinin ilk romanı “Korkak ve Canavar”, Türkiye’de fantastik kurgu edebiyatının da ilk romanı. Günümüzde bir klasik olan bu eser, hayal gücü ile insani duyguları buluşturma başarısıyla birçok okulun edebiyat derslerinde okutuluyor.

Bize yeni bir diyarı keşfetmenin tadını yaşatırken, aslında insanın kendini keşfetmesini anlatan Korkak ve Canavar’da, sıradışı kahramanlarımız Leofold ve Guorin’in sürprizlerle dolu yolculuklarına eşlik ediyoruz.

Perg Efsaneleri, bizden farklı olanı, farklı görüneni ve farklı yaşayanı sevebilmek üzerine yazılmış en güzel öykülerden biri…

Ayrıca ÖN OKUMAsına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kitabın redaksiyonunu M. Ahmet Özyapıcı, kapak illüstrasyonunu ise Ertaç Altınöz üstleniyor. Künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 12 Eylül 2013, 23:31:59 »
Korkak ve Canavar, Bulgaristan ve Çin'den sonra Sırbistan'da da raflara çıkmış durumda.

Spoiler: Göster
İşte bu da kapağı:

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #49 : 12 Ekim 2014, 22:28:45 »
Bu konunun aktifliğini yitirmesi pek iyi olmamış, hareketlendirmek bana düşecekmiş. :)
Korkak ve Canavar'ı bugün bitirdim. Gerçekten ama gerçekten, okuduğum onca batılı fantastik edebiyat eserine bin basıyor. İlk birkaç bölümde olaylar biraz hızlı gelişmiş gibi geldi bana ama sonra uyum sağlayabildim ve kitap beni içine çekmeyi öyle güzel becerdi ki, üç günde okuyup bitirdim. Özellikle dün gece kendimi bayağı kaptırdım.
Yabancı fantastik eserlerin çoğu insan duyguları ve fantastik kurguyu bu kadar güzel bir araya getiremiyor, ayrıca Perg diyarı düşündüğümden çok daha özgün ve ilginç tasarlanmış, kitabın türk bir yazarın elinden çıkmış olması apayrı bir olay, bir gurur kaynağı. Merdera'nın sırrını en kısa zamanda sipariş edip okuyacağım. Okumayan varsa hiç durmasın, Korkak ve Canavardan başlasın derim. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Perg Efsaneleri Serisi - Barış Müstecaplıoğlu
« Yanıtla #50 : 26 Kasım 2014, 23:52:51 »
Ben Korkak ve Canavar'a başladım, 50 sayfa kadar falan okudum ama nedense burada övüleni bulamadım. Dili çok basit geldi en başta. 50 sayfada kitabın hikayesi, konusu falan ortaya çıkmaz tabii ama, ne bileyim, anlatım biraz yavan gibi. Alelacele anlatılmış sanki, anlayamadım da tam ama pek çekmedi beni. Bir tutukluk var gibi yani. Devam etmeye çalışacağım bir ara, umarım devamında aradığımı bulurum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 02 Aralık 2014, 01:48:51 »
Ben Korkak ve Canavar'a başladım, 50 sayfa kadar falan okudum ama nedense burada övüleni bulamadım. Dili çok basit geldi en başta. 50 sayfada kitabın hikayesi, konusu falan ortaya çıkmaz tabii ama, ne bileyim, anlatım biraz yavan gibi. Alelacele anlatılmış sanki, anlayamadım da tam ama pek çekmedi beni. Bir tutukluk var gibi yani. Devam etmeye çalışacağım bir ara, umarım devamında aradığımı bulurum.

Devam edin efenim, diğer kitaplara başlayın ve ardından Şamanlar Diyarı'na geçin. Yazıldığı dönemi de dikkate aldığınızda (Perg Efsaneleri için konuşuyorum) aslında yazımsal ve kurgusal olarak iyi olduğuna hak vereceksiniz. Elbette kişisel olarak yazım tarzını beğenmemiş olabilirsiniz ya da belki de daha önce benzer kurguda daha fazla kitap okuduğunuzdan basit kaçıyor olabilir.

Ama yalan yok, ilk okumaya başladığımda o kısımlar beni de pek kendine çekmemişti. Fakat daha sonraki akıcılık ile maceraya asıl başlayış esnasında ben de kapıldım o dünyaya. Bakalım siz ne düşüneceksiniz :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 02 Aralık 2014, 13:57:26 »
Hakan abinin yorumuna katılıyorum. Devam etmelisiniz, seveceksiniz.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 02 Aralık 2014, 17:33:48 »
Hakan abinin yorumuna katılıyorum. Devam etmelisiniz, seveceksiniz.
Aynı şekilde düşünüyorum, cidden ilk sayfalar biraz hızlı başlıyor, ne olduğunu anlamanız zor oluyor ama sonra çok acayip bir macera çıkıyor ortaya. Hele diğer kitaplar daha da güzel.
Geçen hafta Tanrıların Alfabesi'ni bitirdim, çok güzeldi. Ama Şamanlar Diyarı sonraya kaldı malesef, elimde okuyacak bayağı bir kitap var

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 17 Ocak 2018, 12:46:29 »
Arkadaşlar bu sorumu nereye yazsam bilemedim ama en sonunda bu başlıkta karar kıldım. Korkak ve Canavar'ı seneler önce okumuştum ve çok ama çok az hatırlıyorum, silik silik. Şamanlar Diyarı'nı ise yeni bitirdim ve çok beğendim ama kitabın sonu benim için şok oldu :D Perg Efsaneleri Serisini bitirip mi Şamanlar Diyarı'na başlamalıydım yoksa Keşifler Zamanı'yla devam etsem çok da bir sorun olmaz mı? Okuyanları tavsiyelerine ihtiyacım var :(

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 17 Ocak 2018, 15:12:05 »
Bir açıdan birbirine bağlı seriler onlar. Şamanlar Diyarı değilse de Keşifler Zamanı'yla beraber bağlanıyorlar. Perg'i tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 17 Ocak 2018, 18:43:36 »
@cankutpotter , cevabınız için çok teşekkürler, anlaşılan seriye devam etmek için ilk Perg Efsanelerini bitirmem gerekiyor :(