Kayıt Ol

Ulysses Moore Serisi

VampirellaBuffy

Ulysses Moore Serisi
« : 07 Ağustos 2009, 19:30:31 »
ULYSSES MOORE

Pierdomenico Baccalario adında bir İtalyan bir el yazmasının peşinden İngiltere’ye doğru yola koyulur. Elinde, yazarın yaşadığı yerin adı (Cornwall’daki Kilmore Koyu) ve bir telefon numarası dışında bir bilgi yoktur. Bay Baccalario, İngiltere’ye vardığında adanın güneybatı ucuna kadar gider kiralık bir arabayla. Ancak Kilmore Koyu diye bir yer bulamaz. Bunun üzerine o telefon numarasını arar. Telefona cevap veren nazik hanımefendi, Bay Baccalario’nun hangi otelde kaldığını sorarak kendisiyle randevulaşır. Ertesi sabah randevu saatinde bizim İtalyanı bir hanımefendi yerine bir sandık beklemektedir resepsiyonda.

Sandık; fotoğraflar, çizimler, kartpostallar ve Ulysses Moore adında bir adamın, hepsi de numaralandırılmış kara kaplı defterleriyle doludur. Bay Baccalario kara kaplı defterlerdeki şifrelenmiş bir yazıyla yazılmış hikayeyi “çözmeyi” başarır ve ilk defteri Doğan Egmont Yayıncılık’a gönderir. Bu defterin adı “Zaman Kapısı”dır.

Kilmore Koyu’ndaki Argo Villası’nda başlar hikaye. Bin yıl öncesinden kalma bu yapının eski sahipleri merhum Ulysses Moore ve karısıdır. Bay Moore, villanın en az iki çocuklu genç bir aileye kalmasını vasiyet etmiştir. Villanın yeni sahipleri Bay ve Bayan Covenant, bu görkemli yapıya adımlarını atarlarken vasiyetteki gizli anlamın tabii ki farkında değillerdir. Tek endişeleri, Londra’nın keşmekeşine ve kablosuz internete alışkın çocuklarının burada mutlu olup olmayacaklarıdır. Tek yumurta ikizleri Jason ve Julia’yı villayla birlikte devraldıkları! bahçıvan Nestor’la başbaşa bırakıp ufak tefek işlerini halletmeye, Londra’ya giderler. Jason ve Julia’ya yeni evlerindeki ilk günlerinde kasabadan bir çocuk, Rick arkadaşlık edecektir.

Beyninden çok kaslarını kullanmayı seven Julia, Julia’nın sürekli atışmak için neden bulmakta zorlanmadığı, sıradışı varlık ve olaylara meraklı ikizi Jason ve senelerdir bıkıp usanmadan Argo Villası’nı gözetleyen, nihayet iki yeni arkadaşı sayesinde villaya adım atmayı başaran Rick biraraya gelince, villa sırlarını paylaşacak üç silahşörü bulmuş olur.

Çocukların tesadüfen buldukları, bazı noktalarda ahşabı kömürleşip dökülmüş, yer yer derin tırmık izleriyle kaplı, kilitli bir kapıyı açmaları için sadece anahtar yetmeyecektir. Gün içinde başka garip olaylar da yaşayan çocuklar kendilerini ürkütücü ama merak uyandırıcı bir maceranın içinde bulurlar. Karşılarına çıkan bulmacaları çözmek için el birliği edecek, yeri geldiğinde cesaretleri yeri geldiğinde bilgileri sınanacaktır.

Ulysses Moore bu hikayeyi niye yazdı, kendisi hayatta mı değil mi, çocukları bile bile mi tehlikeye attı, aslında Nestor olanları en başından engelleyebilir miydi bilmiyorum! Ulysses Moore’un gerçek adının bu olduğundan bile şüpheliyim; fazla gezgin ve ütopik! Ama defterlerin orijinalini görmek şansım olmadığından, Doğan Egmont Yayıncılık’a ve Pierdomenico Baccalario’ya güvenmek zorundayım.

Her bölümü, o bölümle ilgili karakalem, güzel bir desenle açılan kitap, daha kapağından insanı kendine hayran bırakıyor. Üç küçüğün çözdüğü her bulmacanın beraberinde bir başka bulmaca getirmesi, insanın kitabı elinden bırakmasına engel oluyor. Çocukların televizyon dizilerinde ya da internette bulamayacağı güzellikte bir fantastik macera Zaman Kapısı.

Zaman Kapısı öyle bir yerde bitiyor ki; ikinci defteri, “Unutulmuş, Eski Haritalar Dükkanı”nı okumamak imkansız. Sırada dört kitap daha var; allah vere de Bay Baccallario başına bir hal gelmeden defterlerin tamamını “çözmeyi” bitirse…

Zaman Kapısı / Ulysses Moore / Doğan Egmont Yayıncılık / Metin: Pierdomenico Baccalario Çizimler: Iacopo Bruno /Çev: Delal Aydın

-Alıntıdır-

Benim gerçekten çokkkkkk... sevdiğim bir seridir Ulysses Moore serisi...Son derece sürükleyici.Kitaplar öyle bir yerde bitiyor ki insan "haydaaaa burdada bitmez ki şimdiiiiii" deyip hemen bir sonrakini alası geliyor.Kitabın dışıda çok ilgincime gitmişti benim,Kitabın kabı çıkarılabiliyor,kabartmalı falan "ee noolmuş normal bir şey" diyebilirsiniz ama insan görünce "gerçekten ilginçmiş diyebiliyor :D...Tabi yukarıda da bahsedildiği gibi kitabın içindeki resimler,karalamalar falan kitabın büyüsüne baya büyü katıyor,dakikalarca kitaba baktığımı bilirim "acaba bu resim nerde geçmişti" diye :D

Serinin sırası:
-Zaman Kapısı
-Unutulmuş Eski Haritalar Dükkanı
-Aynalar Evi
-Maskeler Adası
-Taşların Muhafızları
-İlk Anahtar

Resimler
Spoiler: Göster

Spoiler: Göster
eğer konu açıldıysa özür dilerim,arama falan yaptım kendimde bulamadım ama insanlık hali görmemiş olabilirim :D

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ulysses Moore Serisi
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2009, 19:41:32 »
Duymamistim daha once guzel paylasim saol
I'm not bad. I'm just drawn that way

VampirellaBuffy

« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2009, 19:43:50 »
Duymamistim daha once guzel paylasim saol

önemli değil =) beğenmenede sevindim ^=^

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2009, 20:13:04 »
Söz konusu "Doğan Egmont" olunca, ben asla olaya 'çocuk kitabı' gözüyle bakmıyorum. En azından Percy Jackson serisi bana bunu öğretti -ki inanılmaz bir seridir-. Alıp okumayı çok istediğim, defalarca raflarda görüp almak için uzandığım ama sonrasında daha iyi bir tercihe yöneldiğim seridir kendisi.

Okumayı düşünüyorum, ama ne zaman bilemiyorum...

VampirellaBuffy

« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2009, 20:42:24 »
Söz konusu "Doğan Egmont" olunca, ben asla olaya 'çocuk kitabı' gözüyle bakmıyorum. En azından Percy Jackson serisi bana bunu öğretti -ki inanılmaz bir seridir-. Alıp okumayı çok istediğim, defalarca raflarda görüp almak için uzandığım ama sonrasında daha iyi bir tercihe yöneldiğim seridir kendisi.

Okumayı düşünüyorum, ama ne zaman bilemiyorum...

kesinlikle bir ara okumanı öneririm,çünkü gerçekten çokkk süper bir seri,bilemeceli bulmacalı :D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2009, 14:13:24 »
Bir ara kitapcıda gördüğüm ''Bizim sitede olması lazım ki bu '' dediğim kitaplardan. Yanlış olabilirim ama sanırım kitapların kapağı tahtaydı.. Benim en sevdiğim türden kapaklar xD.. Neyse konuya gelelim.. Sanırım ilerde bir zaman boş vaktimde okuyabilirim.

VampirellaBuffy

« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2009, 19:59:36 »
Bir ara kitapcıda gördüğüm ''Bizim sitede olması lazım ki bu '' dediğim kitaplardan. Yanlış olabilirim ama sanırım kitapların kapağı tahtaydı.. Benim en sevdiğim türden kapaklar xD..

ya kapaklar aslında defter kapağı tarzında...eski günlükler oluyor ya,kalın kapaklı üstünde sadece desen olanlardan...öyle bir şey,normal kitap kapağı değil yani (tam olarak tahtamı hatırlamıyorum okuyalı çoook oldu)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2009, 15:37:38 »
Hardcover oluyor sanırım o. :D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2009, 19:00:17 »
Hardcover oluyor sanırım o. :D

Tam hatırlamıyorum ama hardcover olması lazım.

Çevrimdışı UlyssésMooré

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2009, 11:07:21 »
ben sadece 1.,3.,4.,5. defterleri okudum.bide küçük 12 yaşında bi çocuk olduğum için annem almak için şartlar koyuyo.şansım bakın ki ilk okuduğum ulyesses moore kitabı aynalar evi 3.defterdi.2 gün sonra da umarım annem bana 2 ve 6. defterleride alcak.keşke kilmore koyu gerçek olsaydı...

Ulysses Moore'un Nestor olcağı hiç aklıma gelmemişti.ben leonardo minaxo olarak düşünmüştüm.çünkü peter dedalus obliviaya resimdeki adamın ulysses moore olduğunu söylemişti ama leonardo minaxoydu.sonra nestoru iki venedikli çapulcudan kurtarmak için leonardın ve jasonun gittiği yer aslında leonardonun clio nun ulyssesin.. buluştukları çocukken oynadıkları yerdi ve duvarlara isimlerini yazmışlardı,leonardın yoktu ama sadece ulysses clio ve kara volkan yazmıştı isimlerini ama yanında silinmiş bi isim daha vardı o da peter idi çünkü peter kaçmadan önce adınıda silmişti .. :D

özeti şimdi okudumda sizce bunların hepsi gerçek mi??şu paragrafa göre sordum bu soruyu:

Ulysses Moore bu hikayeyi niye yazdı, kendisi hayatta mı değil mi, çocukları bile bile mi tehlikeye attı, aslında Nestor olanları en başından engelleyebilir miydi bilmiyorum! Ulysses Moore’un gerçek adının bu olduğundan bile şüpheliyim; fazla gezgin ve ütopik! Ama defterlerin orijinalini görmek şansım olmadığından, Doğan Egmont Yayıncılık’a ve Pierdomenico Baccalario’ya güvenmek zorundayım.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Ekim 2009, 16:34:07 »
Okul kütüphanesinde bu serinin dördüncü defterine rastladım vede okumadan beğendim.En yakın zamanda serisini alıp okumak istiyorum.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2009, 21:10:44 »
Okul kütüphanesinde bu serinin dördüncü defterine rastladım vede okumadan beğendim.En yakın zamanda serisini alıp okumak istiyorum.
Aynı kütüphane de bulmuş olabiliriz.:)
Hayatımda gördüğüm en iyi kapağa ve en iyi sayfalara sahip sırf bu yüzden alabilirim kitabı.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Ekim 2009, 17:17:07 »
Bu kitabın içeriğini inceledim ve çoook beğendim Bazılarının okumasını bekliyorum daha sonrada ben okuyacağım..
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2009, 16:33:04 »
Bu kitabın içeriğini inceledim ve çoook beğendim Bazılarının okumasını bekliyorum daha sonrada ben okuyacağım..
Bence sen o bazılarının-bu bazılar kim acaba!-okumasını daha çoook beklersin.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Ekim 2009, 21:20:34 »
Bu defterler gerçek mi bilmiyorum ama sırf okuyucuya sempatik görünmek için olabilir.

Edit: Lütfen tüm harfleri büyük yazmayınız.