Kayıt Ol

Yabancı Serisi - Diana Gabaldon

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Yabancı Serisi - Diana Gabaldon
« : 23 Kasım 2011, 19:39:18 »

Diana Gabaldon'un 2011 En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı listesine giren Yabancı Serisi, dördüncü kitap Güz Davulları ile devam ediyor!

Her şey antik bir taş halkada başladı. Orada, belli zamanlarda açılan bir kapı vardı ve yolcularını geçmişe - ya da ölüme - taşıyordu.

Claire Randall bu olağanüstü geçitten geçmeyi başardı, hem de iki kez.

İlk yolculuğunu 18. yüzyıl İskoçya'sına yaptı ve Jamie Fraser ile tanıştı ama efsanevi aşkları Claire'in onun çocuğunu taşıyarak günümüze dönmesiyle sonuçlandı. İkinci yolculuğunu ilk seferinden yirmi yıl sonra yaptı ve iki âşık Amerika'daki İngiliz kolonilerinde birbirine kavuştu. Ancak Claire bir şeyi geride, 20. yüzyılda bırakmıştı: Kızları Brianna.

YABANCI serisinin dördüncü kitabı olan Güz Davulları'nda ise Brianna korkunç bir sırrı keşfediyor. Geleceğini riske atıp annesini ve hiç tanışmadığı babasını bulmak için tarihi değiştirmeyi... ve onların hayatını kurtarmayı deniyor.

Alıntı
   "Unutulmaz karakterler… Zengin tarihi detaylarla bezeli… Elinizden bırakamayacaksınız."
    -The Cincinnati Post

"Tutkulu ve muhteşem. Tarih, fantezi ve romantizmin müthiş bir karışımı."
    -Arizona Republic

İki kısım halinde çıkan kitabın çevirisini Yasemin Büte, editörlüğünü ise Eren Abaka üstlenmiş. Kitapların tanıtım ve künye bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ateşin Çağrısı // Diana Gabaldon
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2012, 12:17:20 »

Diana Gabaldon'un 2011 En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı listesine giren Yabancı Serisi, beşinci cilt Ateşin Çağrısı ile devam ediyor!

Yıl 1771 ve savaş yaklaşıyor. Tıpkı karısının Jamie Fraser’a söylediği gibi. Bir yanı bunun olmamasını dilese de Jamie, Claire’e ve onun korkunç kehanet yeteneğine inanıyor çünkü bir zaman yolcusuyla evli olduğunu biliyor.

Sevdiği erkek için zamanın sınırlarını aşan Claire; klanını ve ülkesini hâlâ içinde yaşatan Jamie; geçmişin hayaletlerinden kaçamayan ama ailesi için yaşayan Brianna; kendi yolunu bulmaya çalışan Roger. Hepsi kaçınılmaza doğru yol alırken, aşkları ve aileleri için ayakta kalmaya çalışıyor.

Alıntı
“Büyüleyici ve şaşırtıcı.”
-The Dallas Morning News-

“Kusursuz bir yazım. Doyurucu, davetkâr, tutkulu ve zengin tarihi detaylarla dolu.”
-Library Journal-

İki kısım halinde çıkan kitabın çevirisini Aslıhan Kuzucan, editörlüğünü ise Eren Abaka üstlenmiş. Kitapların tanıtım ve künye bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Yabancı’da 6. Durak: Kar ve Kül
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2014, 13:06:39 »

Zamanımızın en popüler yazarlarından Diana Gabaldon'ın kaleme aldığı tarihi fantastik seri Yabancı, altıncı kitabıyla 18. yüzyıldan İskoçyalı Jamie Fraser ile 20. yüzyıldan gelen karısı Claire’in destansı öyküsünü anlatmaya devam ediyor: "Kar ve Kül"

Daha öncekiler gibi yine iki kısım halinde yayınlanan kitabın konusu şöyle:

Alıntı

Yıl 1772, Amerikan Devrimi’nin arifesi, isyanın fitili çoktan ateşlendi. İnsanlar Boston sokaklarında ve Kuzey Carolina’nın taşrasında, ormanlardaki ıssız kulübelerde öldürülüyor.

Kaos patlak vermek üzere, hükümet Jamie Fraser’dan, Kral adına taşradakileri birleştirmesini ve koloniyi korumasını istiyor. Ama Jamie karısı sayesinde, üç yıl sonra silahların ateşleneceğini ve bunun sonucunda bağımsızlığın ilan edileceğini -Kral’a sadık olanlarınsa ya öldürülüp ya da sürgüne gönderileceğini- biliyor.

1776 yılından bir gazete kupüründeki Jamie ve ailesinin öleceği haberi ise daima Fraser ailesinin aklında.

Jamie zaman yolculuğu yapan ailesinin bir kez olsun yanılmış olmasını umuyor.

Kısa süre önce tarihi dizilerdeki başarısı ile bilinen Starz kanalı tarafından televizyona da uyarlanan dizinin ilk dört bölümü yayınlandı ve büyük oranda da beğeniyle karşılandı. Outlander adı altında gösterimi devam eden dizi, şimdiden 2. sezon onayını dahi almış bulunmakta.

Mert Doğruer'in çevirisi ile Epsilon Yayınevi'den çıkan Kar ve Kül’ün ilk kısım künye bilgilerine ulaşmak için buraya, ikinci kısım künye bilgileri için de buraya tıklayabilirsiniz.

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Yabancı Serisi - Diana Gabaldon
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2015, 16:51:02 »
Kimse seriyle ilgili yorum yapmamış. Kitaplar oldukça kalın, umarım Alacakaranlık benzeri bir şeyle karşılaşmam. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2015, 17:15:35 »
Kimse seriyle ilgili yorum yapmamış. Kitaplar oldukça kalın, umarım Alacakaranlık benzeri bir şeyle karşılaşmam. :)

Tarihi fantazya karışımı bir seri, az biraz da bilimkurgu olabilir. Yakın bir tarihte Outlander adıyla dizisi de çıktı ve yorumlar olumlu yönde. Seri hakkında da çok kötü bir yorum görmedim. Yine de insanın gözü korkmuyor değil kitapların kalınlığını gördüğünde.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2015, 19:55:54 »
Kalın kitaplar iştahımı kabartıyor; ama bu kadar kalın bir kitaptan Alacakaranlıkvari bir şey görürsem hoş olmaz. Yine de pek sanmıyorum, en iyi yüz fantastik ve bilimkurgu eseri arasına girdiyse bir özgünlüğü olacaktır. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2015, 00:08:36 »
Bu seri hakkında yorumu olan var mı? Bu aralar çok fazla rast geldim ve okumak istiyorum. Kitap hakkında çok fazla yorumda bulamadım. Okuyan biri yorum yazabilir mi?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2016, 12:39:09 »
Konuya en son yorumu ben yazmışım ve kitap hakkında yorum istemişim. Kimse cevap vermemiş, bari ben vereyim.  ;D
Yabancı hayatımda okuduğum en kötü kitaplar listesinde bir numaraya yerleşti. Yani ergenlikte okuduğum vıcık vıcık aşklı vampir kitapları bile daha iyiydi.
Kitapta sevmediğim birçok kısım var, ne ile başlayacağımı bilmiyorum. Kitabın konusuna aşk diyebiliriz. Yazar sürekli aşkı gözümüze sokmaya çalışıyor. Ancak Claire ve Jamie arasındaki bu aşkı bize hissettiremiyor. En azından ben hissedemedim. Yıllardır  Jane Eyre ile Edward Rochester arasındaki aşkı ararım. Bir kitap daha bu yönden yetersiz çıktı.
İkinci olarak yazar çok acemi. Konudan konuya atlıyor. Olayları takip etmek zorlaşıyor. Birde yazar aşırı kolaya kaçmış. Mesela bir karakter çok zekice konuşarak karşısındakini ikna etmeli diyelim. Yazar bize bu konuşmayı göstermiyor ve oldu bittiye getiriyor.
Üçüncü olarak kitapta belli bir kurgu yok. Kitap 800 sayfa ama inanın ki önemli bir olay okumuyoruz. Her yüz sayfada bir olaylar tekrarlanıyor. Bu kadar sıradan bir konuyla 7 kitap nasıl yazmış merak ettim.
Son olarak şunu söylemeliyim ki bu kadar insan Jamie denen hanzoyu nasıl sevebiliyor anlamıyorum. Kitabı okumadan önce Jamie hakkında o kadar övgü dolu yorumlar okumuştum ki Jamie'yi kibar biri sanmıştım. Ama bildiğin yabani çıktı.
Kısacası hayal kırıklığı bir kitaptı.