Kayıt Ol

FRP Denemesi (Tutorial)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
FRP Denemesi (Tutorial)
« : 25 Nisan 2009, 23:00:59 »
Baktık olucak gibi değil,  Darly Opus bir fikirde bulundu. DM bize bir tutorial oynatsın :). Şimdi aşağıda, deneme amaçlı forumun toplu msnin de oynanan FRP'yi okuyacaksınız.

Oyunun geçtiği evren: Lord of the Rings evreni
DM: Canina
Oyuncular ve karakterleri:

Fırtınakıran
İsim: Marryn Steelrider
Irk: İnsan
Sınıf: Paladin
Yönelim: Lawful good
Silah: Kılıç
------------
Darkguardian
İsim: Cris Adler
Irk: Cüce
Sınıf: Warior
Yönelim: Netural good
Silah: Balta
------------
Demoriel
İsim: Demoriel sigyn
Irk:Elf
Sınıf: Fighter
Yönelim: Chaotic Good
Silah: Ok + Kılıç (iyi kullandığı silahı ok)

Başlangıç hikayesi:
"Üçünüzde, Rohan sınırlarının biraz dışında, yol üzerinde bir handasınız. Hanın adı, Altın Boğa. Her ırkdan yaratık bulunuyor. Kapalı, karanlık bir mekan. Bir köşede cüceler bira içme yarışması yapıyor. Diğer tarafta insanlar barbut oynuyor. Herkes kendi halinde gibi. sizde tek başınıza - ayrı ayrı- oturmuş içkilerinizi yudumluyorsunuz. Bir süre oturduktan sonra, içeriye 4 kişi giriyor. Barmenle hararetli bir şekilde konuştukdan sonra, adamlardan biri kemerinde ki hançeri çekip barmenin boğazına saplıyor. Adamların - insan yani- hepsi silahlı. Liderleri gibi görünen bir adam Hanın ortasına yürüyüp;

'Şimdi herkes, hiç problem çıkarmadan üzerinde ki tüm parayı ve mücevheratı çıkartıp bize versin. yoksa sizi un ufak etmekden çekinmeyiz', diyor ve elinde ki çuvalı masalar arasında gezindirmeye başlıyor."

Fırtınakıran(Marryn Steelrider):
-Bir paladin olarak duruma müdahele etme sorumlulugu hissediyorum ve yavaşça süphe cekmeden ayaga  kalkıyorum. Elimi yavasca pelerinimle örttüğüm kılıcıma götürüyorum

DM (Canina):
-Adamlar seni fark etmemiş görünüyor ve çuvalı masadan masaya dolaştırıyorlar
 Onur sıra sende.

Darkguardian (Cris Adler):
-Elimi baltama götürüyorum lider sanılan kişin yürüdüğü yolun ters yönüne doğruama sayıca üstünler saldırıcak birini arıyorum.

DM:
- Adamlardan biri seni fark ediyor. "Yerine otursan iyi olur, küçük dostum. Paranı bize vermek için bu kadar hevesli olduğunu biliyorum ama sabretmen gerekecek" diyor. Eli kılıcının üzerinde.
 Yağmur sıra sende.

Demoriel( Demoriel Sigyn):
- Çaktırmadan bi ok hazırlıyorum ama herhangi bi harekette bulunmuyorum.

DM:
-Seninde farkında değiller. O sırada çuval sırası Marryn'e geliyor. Marryn Adamın yüzünde garip yaralar olduğunu fark ediyorsun. Çuvalı tutan elindede benzer yaralar var. Sanki bir hafta önce kaşımış ama şimdi iyileşmiş gibi beyaz izler.
 Marryn sıra sende.

-Ellerine bakıyorum bir süre ve diyorumki: " Bu paralarla nereye böyle? Yakındaki bi salgın hastalığı durdurmayamı? Eğer öyleyse seve seve paramı size veririm. Ha ama degilse.." bu noktada durup pelerinimi cekiyorum ve kılıcımı haifiçe gösteriyorum.

DM:
-Adam hafifçe sırıtarak sana bakıyor. "Eğer onu yerinden çıkaracak kadar cesaretin varsa, deneme. İyiliğin için söylüyorum. Ortada ki adam, tam bir delidir. buradaki herkesi teker teker öldürebilir." diyor ve senden para almadan devam ediyor.
 Cris.

Darkguradian(Cris Adles):
-Kendimi hazırlıyorum artık baltanın sapını iyice kavradım sadece benden para istiyiceği zamanı bekliyorum.

DM:
-Sana epey kişi var gibi görünüyor. Bu sırada lider gibi görünen adam garson kızlardan birini ellemeye çalışıyor. Elinde çuval olan adamsa demoriel'in hemen önünde birazdan para verme sırası ona gelecek.
 Demoriel.

Demoriel:
-Okumu adamın elinin kenarını sıyıracak şekilde atıyorum ve attığım ok diğer adamın elindeki çuvala isabet edip b ütün paraları yere saçacak  şekilde ayarlıyorum.

DM:
-O şekilde durmuyorlar. Çuval taşıyan adam ile çok zıt noktadalar.

Demoriel:
-Okumu liderin elini sıyırıp barın tahtasına saplanıcak şekilde atıyorum.

DM:
-Okun liderin elini sıyırmıyor, eline saplanıyor. Adam öfkeyle bağırıp sana bakıyor. Çuval taşıyan adam çuvalı fırlatıp, elinde kılıç, sana doğru koşuyor. diğer ikisi kılıçlarını çekmiş bekliyorlar.
Marryn sende.

-Onların bana arkalarını dönmelerini fırsat bilip kılıcımı aniden çekiyorum ve en yakınımdaki adamı arkadan yakalayıp arkadan sarılır gibi kılıcımı boğazına dayıyorum ve diyorumki: "Kimse kıpırdamasın!yoksa bunda başlayarak hepinizi temizlerim!"

DM:
-En yakınındaki adama yaklaşmadan adam seni fark ediyor ve elinde ki kılıç ile sana saldırıyor. Kolayca savuşturuyorsun.
Marryn devam.

-Savuşturduktan sonra karın boşluğuna doğru hamle yapıyorum kılıcımla.

DM:
-Kılıcın adamın böğrüne saplanıyor. kısa bir kan kusmuğundan sonra adam yere düşüyor. Diğer adam sana doğru geliyor
 Cris şimdi sende.

Darkguardian(Cris Adles):
- (baltanın sapı benim boyum kadar) sapın ucundan tutup Marryn'a yaklaşan adama baltamı savuruyorum.

DM:
- Baltan adamın sağ kolunu koparıyor,adam çığlıklar içinde bayılıyor.
Artık sadece çuvalcı ve lider kaldı. Lider elinde ki oku söküp, ucuyla Demoriel'e saldırıyor ama kolayca savuşturuyorsun.Çuval taşıyan adamda geldi köşeye sıkıştın. Çuval odanın ortasında duruyor
 Demoriel

Demoriel:
- İki ok çıkarıyorum ve ya ya takmadan ikisine birden saplamayı deniyorum.

DM:
-Lider seri bir şekilde okunun ucunu kesiyor, ama diğer adamın gözüne saplanıyor. Adam gözünü tutarak sana saldırıyor.Kılıcının keskin olmayan tarafı karnına geliyor, acıyla yere yıkılıyorsun
Marryn sende. Bu arada çuval hala ortada.

-Önüm boş olduğu için,yanımdaki cüceye(Onur'a) bir işaret yapıyorum belki bana yardıme der diye ve dümdüz üzerlerine doğru koşuyorum. Koşma hızımla kılıcımı bi kavisle arkası dönük lidere doğru savuruyorum,ama önce arkadan saldırmak bir paladin için şerefsizlik sayılacağından,"Hey sen! arkanı kolla!" diye bağırıyorum.

DM:
-Adam arkasını dönerek sana bir tekme atıyor ve geldiğin gibi geri gidiyorsun. Cüceler kahkahalara boğuluyor, "siz karışmayın" diyor adam. Hançerini çıkartarak Demoriel'in yanında ki bar tahtasına saplıyor
Cris sende. Bu arada lider saldırıyor tabii sap sap durmuyor,ama kaçınıyorsun Demoriel.

Darkguardian(Cris Adles):
-Arkada içen cücelerin bardaklarından birini adamın sağına fırlatıp solundan baltayla saldırıyorum.

DM:
- Bardak adamın kafasına geliyoradam bayılıp yere düşüyor.Cüceler yerlere yatarak gülüyor.
Çuval halen ortada.Lider yerde sürünüyor
 Demoriel

Demoriel:
-Lideri diğerlerine bırakıp kılıcımla ona saldırıyorum, kafasına kafasına indiriyorum kılıcı- tüm gücümle

DM:
-Kanlar adamın kafasından fışkırıyor. tüm yüzün kanlar içerisinde, adamun yüzünden pek birşey kalmadı. Etrafta beyin ve deri parçaları uçuşuyor. Adamın sağlam gözlerinden biri fırtına kıranın önüne fırlıyor. Hala sağlam durumda.
 Marryn
 (bkz: sadist Dm)

-Tepeden bakıyorum ve hiçbişey demeden,kılıcı kalbine gömüyorum

DM:
-Ölüyor. Basitçe.

Darkguradian(Cris Adles):
-Çuvalın yanına gidip bi ganimete bakıyorum sonra kendi paramla,3 ümüze bira ısmarlıyorum

Demoriel:
- Parayı ordan almanın bizim için iyi olduğuna karar veriyorum ve üçümüz arasında bölüştürmeyi öneriyorum, para sahipleri kavgaya karışmadıkları için geri almayı hak etmediklerini söylüyorum.

DM:
-Cevabınız nedir?

-Ben çuvala uzanan elini tutuyorum."Hayır. Ne olursa olsun biz de bu parayı hak etmedik" diyorum.

Darkguradin(Cris Adles):
- Bende içimden almayı çok hakkediyorum ama handakilere soruyorum sizi kurtaranlara bağışlamak istemez misiniz diye elimde biramla

DM:
-Herkes parasını geri istiyor.Cüceler
 "Bence hana bağışlayın, ortalık dağıldı o kadar" diyorlar. Etrafınıza baktığınızda her tarafın dağıldığını, kan gölüne döndüğünü görüyorsunuz

Demoriel:
-Hak ettiğim kadarını almakta ısrarcıyım. hanın masraflarından artanı paylaşmayı öneriyorum

DM:

-Han sahibi geliyor ve "parayı bana verin, ben sahiplerine dağıtırım" diyor. "Bu pislikleri öldürdüğünüz iyi oldu. Sürekli gelip bizi rahatsız ediyorlardı. Alın bu ödül sizin" diyor ve kişi başı iki kese altın veriyor.
Bitti

Evet arkadaşlar bu denememiz böyleydi. Arada geçen kendi konuşmalaramızı koymadan sadece frp ile ilgili kısmı koydum :).

Ama asıl şöyle diyeyim, 2 Mayıs-saat 18.30'daki frp'ye(ana frp olacak bu)herkesi bekliyorum. İzleyici olarak dışardan izlemek de ayrı keyif  :). Acaba şimdi ne diycek, ya da acaba DM ne zorluk çıkaracak diye takip etmek de zevkli, emin olun. Hem belki, bundan sonrakilere siz de katılmak istersiniz  :D.

Çevrimdışı darkguardian

• **
  • 183
  • Rom: 6
  • tırı vırı yapmaya gerek yok dimi
    • Profili Görüntüle
Ynt: FRP Denemesi (Tutorial)
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2009, 23:43:44 »
keşke haritalarıda koysaydın
вєLuм ηaм aямσηтh, ηaм aямσηтh ωićтσяia
σηє daяк aFтєяησσηLiкє a Shadσw i FLєwтhяσuqh тhє яaiη тhaт FєLL Sićк wiтh Laмєηт
тσ тhiS hσuSє σF iηćєSт
Fσя whєη wє uηdяєSSєd вLaSphємiєS aqaiηSт ωєηuS wєяє яєηт тhσuqh a SiSтєя яємσωєd hєя whiтє вσdγ appяσωєd
тhє paяadє σF мγ hєaωєηLγ quєSтSγєт, aLL тσηquєS aяє ησт тяuє Sσмє aяє Fσякєd σя aSкєw Liкє aη uηćiωiL Sєяpєηт'S aт вєSт Fσя σuSтєd Fяσм єdєη i FauSтєd aLL яєaSση hσσк iη мσuтh Liкє Saiηт pєтєя paη тσ hauηт Faiяγ qяσωєS
aηd hσт ωiяqiη ćσωєS whєяє iη тhє pяσмiSćuσuS Swaм
i єLєćтєd LσωєяS aηd яєjєćтєd σтhєяS мaтhiSтяiSSєS тhaт dση'т qiωє a daмη

вuт Fσя тhσSє тhaт SтiLL dσ
мγ dєєp iηтєяєSт qяєw
тhє яiSє σF тhє тяuє pєηтaqяaм!

Blackthron Society

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2009, 00:01:18 »
keşke haritalarıda koysaydın

Onlar harita değil oturma planı gibi bir şeydi aslında. Harta dersek yanlış anlaşılır. Msndeki çiizm kısmıyla çizilmişlerdi ve ben onları paintte çizip koycaktım ama olmadı :/.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2009, 01:57:47 »
Sonunu iyi bağlayamasamda, güzel, kısa ve iyi bir çalışma oldu. Arkadaşlar içinde öğretici olduğuna inanıyorum. Yarın, daha doğrusu bugün (Zira saat 1,57), online bulduğum kişiler ile bir oyun daha düzenlemeyi planlıyorum.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2009, 12:01:13 »
Çok güzel bir çalışma ellerinize sağlık. Ancak birşeyi eklemeden geçemeyeceğim. Orta Dünya üzerinde Paladinlik gibi bir müessese yoktur. Tabi kullanıp kullanmamak size kalmış.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2009, 13:45:28 »
Hurin'im FRP de her yol zevk alınan son nokta neyse oraya çıkar, istersen her şeyi kural olarak belirleyebilirsin ki bu durum neredeyse tek kuralın özgürlük olduğu anlamına gelir. FRP nin tek dezavantajı eğer oyuncular birbirlerinin mimiklerini göremiyorsa duygu eksikliği taşıması, tutorial hoşuma gitti. Devam ettikçe başlık altında hikayenizin kopyalarını yayınlarsanız sevinirim.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2009, 14:04:31 »
Ben frp'den anlamam o yüzden birşey demek bana düşmez tabiki. Ama Kar amacı ile yazılan serilerde geçen bir öğenin yüzüklerin efendisi içinde kullanılması rahatsız edici.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2009, 14:39:28 »
Aslında Paladine burada bir müesseseden çok, karakterin yaşam felsefesi gibi. Nasıl Aragorn bir kolcu - Ranger ise, bu karakterde Paladine'dir. İyilik timsali bir savaşçı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2009, 14:58:49 »
Devam ettikçe başlık altında hikayenizin kopyalarını yayınlarsanız sevinirim.

Asıl oyunumuzu oynadığımızda (tarihi yazıda yazdım) onu mutlaka koyacağız mesela. Aslına bakarsan, her oyunu burda yayınlamak hedefimiz. Bu yüzden  duyurulan her oyun, bittiği anda mutlaka burda okuyuculara sunulacak. Arada böyle tutorial olursa yine onu da koyarız ama :).

@Hurin;
Zaten frp'de değişmeyen sınıflar vardır.
Paladin, Ranger, Warrior, Fighter...gibi. Hal böyle olunca o evrende de karakter yaratım kısmında oyuncu bu şekilde seçer. Seçim böyledir ama evrende oynarken hitap ediliş tarzı farklı olabilir.

bkz. Paladin= (ejderha mızrağı evreninde) Solamniya Şövalyesi.

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #9 : 26 Nisan 2009, 15:31:09 »
Hurin'im FRP de her yol zevk alınan son nokta neyse oraya çıkar, istersen her şeyi kural olarak belirleyebilirsin ki bu durum neredeyse tek kuralın özgürlük olduğu anlamına gelir. FRP nin tek dezavantajı eğer oyuncular birbirlerinin mimiklerini göremiyorsa duygu eksikliği taşıması, tutorial hoşuma gitti. Devam ettikçe başlık altında hikayenizin kopyalarını yayınlarsanız sevinirim.

Ben aslında oyunları, düzenleyip bir hikaye şeklinde sunmayı düşünüyorum. Yani chat formatında değilde, normal bir hikaye gibi.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2009, 15:43:33 »
Kaçırdığıma cidden üzüldüm. Ama 2 Mayıs'da kesinlikle buradayım. Ve Canina hikaye tarzı bir şey olarak sunarsak kesinlikle daha ilgi çekici olur bence.

Elinize sağlık. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2009, 15:55:07 »
Ellerinize sağlık, ilk denemeye ve ilk defa FRP yapanlar olmasına karşın çok iyi iş çıkartmışsınız. Küçük bir kısmında izleyici bulunduğum için konudan haberdardım. DM güzel idare etmiş ve sonunu yerinde bağlamış. Oynayan herkese tebrikler.

Fırtınakıran sende yazıyı çok iyi düzenlemişsin, ellerine sağlık. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "