Kayıt Ol

Dışlanmışın Hayat Felsefesi

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Dışlanmışın Hayat Felsefesi
« : 25 Şubat 2011, 22:31:14 »
1- Belediye otobüslerinden korkun. Şüphesiz ki ayakta giden yolcu kapasitesini aşmaya meyilli muavinler elinde orakla sizi ipten bir köprüden geçmeye zorlayan siyah kukuletalı tipler kadar tehlikelidir. Vücut dengenizi ölçme hakkının saklı olduğunu hatırlayın, kimseye kullandırtmayın.

2- Evde tek başınıza olsanız bile üzerinizde en az iki parça kıyafet bulundurun. Yerin kulağı varsa duvarların gözü vardır, kendinizi riske atmayın.

3- Pembe lens takmayın.

4- Yukarıdaki maddeden kastımın gerçekten pembe renkli lens takmak olduğunu düşündüyseniz okumaya devam etmeyin. Geri butonu veya sağ üstteki çarpıya tıklayarak hayatınıza geri dönün.

3,5- Pembe lens takmayın demekle kastettiğim şey hayata pembeymiş gibi bakmayı kesin. İyimserlik güzeldir fakat kendinizi sonsuza kadar tüm kötülüklerden veya can sıkıcı durumlardan soyutlayabileceğinizi düşünmeyin. Günümüzde geniş bir yaş grubunun düştüğü bu hata insanlığın gelişimini engellediği gibi sizin de çevre tarafından 'sorumsuz', 'hayalperest', 'terbiyesiz' gibi sıfatlar almanıza sebep olacaktır. Hiç biri olmasa bile insanları sinir etmeyin.

5-Arkadaşlarınızın değerini bilin. Aynı zamanda kimin arkadaşınız olduğunu da bilin. Kötü gününüzde yanınızda olanlara dört kolla sarılmayın; lakin tesadüfen oradan geçiyor da olabilirler. Ayrıca rica ediyorum gerçek arkadaşınızı görmek için zor durumdaymış rolü yapmayın, zira paraşütsüz serbest dalışla aynı riski taşır.

6- Eğlenmek için kendinizden ödün vermeyin. Herkes deli gibi dans ederken kenarda somurtun demiyorum fakat yaptığınız dans belli vücut hareketlerinin ötesine geçmesin en azından. Aksi durumlarını gördüm, görmez olaydım.

7- Bir insanı gerçekten seviyorsanız kendinizden ödün vermeye alışın. Hiç kimse kimseyle her konuda anlaşamaz, anlaşsa bile bu iki kişi çoğunlukla aynı cinsiyetten olur. Ruh eşinizi bulmak için homoseksüel olmak istemiyorsanız düşüncelerinizden ve daha önemlisi kendinizden ödün vermeyi öğrenin, bunu sevin.

8- Yalan söylemeyin. Söylemeniz gerekirse beyaz yalan söyleyin. Beyaz yalan ile sıyrılamıyorsanız bahane üretin. Hiç biri sizi durumdan kurtarmayı başaramadıysa söylediğiniz yalan gerçeklere olabildiğince yakın olsun. Yalan kokan bir yalan her zaman kötüdür. Karşınızdakine size karşı kullanabileceği bir koz vermek düelloya çıkarken elinizdeki silahı düşmanınıza vermekle eşdeğerdir.

9- Bulunduğunuz ortamda bilmediğiniz bir konuda muhabbet dönüyorsa biliyormuş gibi davranmayın. Aksi takdirde ortamda konuyu gerçekten bilen kişiler tarafından küçük düşürülme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Eğer muhabbetine katılmaya çalıştığınız bir ortamda küçük düşürülürseniz zaten hayat sizin için oldukça karanlık bir hal alacaktır, en azından kısa bir süreliğine. Bu anlarda tedbiri elden bırakmayın, kesici, delici aletlere yanaşmayın. İki tarafın da sağlığı için.

10- ''Öğrenci alır mısın abi bir tane.'' diyerek uzattığınız paraya ''Neresi?'' cevabını aldığınızda kasmayın, elli kuruş fazla verin. Bazen para gerçekten sizi topun ağzından kurtarır.

11- Çevrenizdeki herkesten daha hızlı yemek yiyorsanız tabağınız boşaldığında çevrenizdeki insanların yemeğine salça olmayan, ''Bir patates versene lan.'', ''Bir ısırık alıyım mı?'' gibi acınası diyaloglardan uzak durun. Başınızı önünüze eğip sessizce bekleyin, ağzı dolu konuşmacıların muhabbetlerini duymazdan gelin.

12- İçinde bulunduğunuz ortamda sizden daha yetkili biri tarafından üzerinize yıkılan işi reddetmekle uğraşıp vakit harcamayın, birbirinizi kırmayın. İtiraz etmeden tıpış tıpış kalkıp işe koyularak hem karşınızdakini şaşırtın, hem de sonunda o işin bir daha size verilmemesini sağlayacak bir performans sergileyin. İnsanlara istediklerini vermeden kendi istediğinizi almak ince bir iştir, bu maddeyi uygularken her zaman konsantrasyonunuzu korumaya özen gösterin.

13- Beğenmediğiniz şarkıları, şarkıcları, kitapları veya filmleri sırf kız/erkek tavlayacağım diye sevdiğinizi söylemeyin. Gün gelir zorla dinlettirir, görürsünüz gününüzü.

14- Facebookla sevişmeyin. Kendisi bir web uygulamasıdır, duyguları yoktur, yalnız kaldığında üzülmez, tekrar ediyorum duyguları yoktur, kendini terk edilmiş hissetmez, insana saygı veya para kazandırmaz. Profil resminizi dış görünüşünüzden daha özenli tutmaya çalışmanın mantıksız bir hareket olduğunu kavrayın, o mouse'u da yavaşça kenara bırakın ve sakin olun.

15- Playstation'da sizden daha iyi biriyle eşleştiğinizde ve hezimete uğradığınızda karşınızdakinin alay etmesine, arkadaşlarınıza yediğiniz her golu abartarak anlatmasına ve sürekli ''gel lan istediğin takıma alcam bu sefer yer mi?'' demesine razı olun, susun ve kafanızı sallayın. Bu tarz durumlarda çirkefe yatmak yalnızca cebinizden daha fazla hesap çıkmasına sebep olacaktır, hatırlayın.

16- Banyonun ampülü geçtiğinde elinizdeki işi bırakın ve değiştirin. Tuvalet ihtiyacını sekteye uğratacak hiç bir engele hayatınızda yer vermeyin.

17- Soğuk havalarda dışarı çıkarken ebeveyniniz tarafından elinize tutuşturulan atkı/mont/ceket/kapşon gibi aparatları teşekkür ederek kabul edin, çünkü onların havanın akıbetini ölçmede insan üstü bir güçleri vardır ve erkeklik yapacağım diye zatüre olmanızın hiç bir mantığı bulunmamaktadır.

18- Bugün üniversite sınavına girecekmiş gibi ders çalışın, sınavdan yeni çıkmış gibi hayatınızı yaşayın. Lise bittiğinde söylenmesi muhtemel iki şikayet olan ;''Ulan keşke daha çok çalışsaydım'' ve ''Ulan keşke lise hayatımı daha güzel yaşasaydım'' sözlerini papağan gibi tekrarlamamak ve anne babanızın sürekli size kraker niyetine laf yetiştirmemesi için dengeyi elden bırakmayın. Her şeyin bir vakti var, hatırlayın.

19- Kart oyunlarından haz etmiyorsanız bile en azından yaygın olanları öğrenin, yeri geldiğinde karşınızdakine kötü de olsa ortak olabilin. Güzel iddialar cahillikten kaçar, talih kuşunun kafesini kendi elinizle açmayın.

20- Bir konuda yeteneğiniz olduğunu keşfettiyseniz ona dört elle sarılın. Dört eliniz yoksa bacaklarınızı da kullanın. Keyif aldığınız işi yaparken en sevdiklerinizin bile sizi alaya alma ihtiyacı duyacağını hatırlayın ve buna hiçbir zaman aldırış etmeyin, hatta mümkünse siz de kendinizle dalga geçin ve çevrenizdekileri bu konuyu gündeme getirmekten usandırın. Sürü piskolojisindeki toplumda meelemek yerine möölerseniz her zaman garipsenirsiniz, fakat mööleyen bir koyun her zaman meeleyenden yeğdir.

21- Bir şey yapmak istediğinizde onu yapın. Telafisi mümkün olan şeylerden bahsediyorum elbette, yoksa hepimizin içinden intihar etmek elbet geçmiştir.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dışlanmışın Hayat Felsefesi
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2011, 22:47:30 »
Bu düşünceler iyi ki aklınıza gelmiş, okurken kendimden geçtim sonra yazının[*]yazı mı desem liste mi bilemedim[/*] içinde yeniden kendimi buldum. Otobüsler, ebeveynler, sınavlar arasında hayat çarkını döndürmeye çalışan yeni nesil için harika bir kılavuz olur bundan. Elinize sağlık.  :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2011, 22:51:07 »
Yalnız maddeler iyi olarak başlıyor; bir bakıyoruz kendi çıkarımıza dönüvermiş. Tebrikler. Sahiden de iyi tespit edip yazmışsın.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2011, 23:05:10 »
önce birkaç madde üzerine birşeyler söylemek istedim. geri dönüp tekrar okuduğumdaysa karar veremedim. ama nasıl tuhaf bir hayatmış bu hayat onu gördüm.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2011, 20:05:52 »
3,5- Pembe lens takmayın demekle kastettiğim şey hayata pembeymiş gibi bakmayı kesin. İyimserlik güzeldir fakat kendinizi sonsuza kadar tüm kötülüklerden veya can sıkıcı durumlardan soyutlayabileceğinizi düşünmeyin. Günümüzde geniş bir yaş grubunun düştüğü bu hata insanlığın gelişimini engellediği gibi sizin de çevre tarafından 'sorumsuz', 'hayalperest', 'terbiyesiz' gibi sıfatlar almanıza sebep olacaktır. Hiç biri olmasa bile insanları sinir etmeyin.

Maalesef bu hatayı çok yapıyorum...
Güzel, hoş ve anlamlı bir yazı. Tebrik ederim.
Bu arada bir çift pembe gözlük isteyen var mı? Valla para istemiyorum, bedavaya vereceğim. Nerede yaşarsanız yaşayın sorun değil. Sakın kargo ücretini düşünmeyin, onuda ben ödeyeceğim.  

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2011, 20:13:24 »
Alıntı
7- Bir insanı gerçekten seviyorsanız kendinizden ödün vermeye alışın. Hiç kimse kimseyle her konuda anlaşamaz, anlaşsa bile bu iki kişi çoğunlukla aynı cinsiyetten olur. Ruh eşinizi bulmak için homoseksüel olmak istemiyorsanız düşüncelerinizden ve daha önemlisi kendinizden ödün vermeyi öğrenin, bunu sevin.

Mantıklı, hoş, gerçek. Ellerine sağlık :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2011, 20:32:35 »
Genel olarak; teşekkür ederim hepinize. Daha önce denemediğim bir şekilde biraz mizahi bir anlatım olmasını istemiştim, özellikle bu yüzden beğenileriniz beni mutlu etti. Ayrıca bir şeyi kavramış oldum; amacım farklı olsa bile gerçeklikten kurtulamıyormuşum. Teşekkürler yorumlarınız için.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.