Kayıt Ol

Doomsday (2008)

Çevrimdışı why so serious

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Doomsday (2008)
« : 20 Eylül 2008, 19:11:06 »

IMDB: 6.2 / 10

Yönetmen: Neil Marshall

Tür: Aksiyon / Bilim Kurgu / Gerilim

Plot: Britanya'da öldürücü bir virüs milyonları öldürerek yayılmaya başladığında, yetkililer acımasızca Britanya'yı tam ortadan ikiye bölen bir duvar örerek ve duvarın arkasındaki enfekte olmamış sivilleri kendi kaderlerine terk ederek İskoçya'yı karantinaya alırlar. 30 yıl sonra Reaper virüsü bu sefer Londra'da görülünce tüm ada kaosa sürüklenir.

Oyuncular: Rhona Mitra, Craig Conway, David O'Hara

Özetin devamı filmle ilgili fazla bilgi vermektedir. Kanımca tabii :)

Spoiler: Göster
Virüs Londra'da görülünce Eden Sinclair (Rhona Mitra) yönetiminde özel kuvvetlerden birkaç kişi, tedavi bulma amacıyla, hala sıkı karantina altında tutulan ve yaşayan insanların keşfedildiği duvarın arkasına gönderilir. Tüm dünyayla bağları kopan tim, hayatta kalmayı başaran sivillerce hiç de umdukları gibi karşılanmayacaklardır.

CAPS
Spoiler: Göster

Çeviri kaynağı: IMDB

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Doomsday (2008)
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2008, 12:51:12 »
Ooow!! Güzel afiş bak. Konuyu okuyunca sanki bir film ile hemen çağrışım yaptı ama IMDB iyi bir not vermiş kanımca. Ülkemizdeki çıkış tarihi belli mi?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2008, 15:59:19 »
Ooow!! Güzel afiş bak. Konuyu okuyunca sanki bir film ile hemen çağrışım yaptı ama IMDB iyi bir not vermiş kanımca. Ülkemizdeki çıkış tarihi belli mi?

İyi mi ? Abi yuh :P İMDB kullanıcıları daha izlemedikleri filmlere 10 verdikleri için bi çok film 6,5 - 8,5 arasındadır. Bu filmin bu kadar alması çok kötü. Konusu basit ismi basit.
try again fail again fail better

Çevrimdışı why so serious

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2008, 08:06:02 »
Elbette bir eleştirmen kadar sinema kültürüm yok ama elimden geldiğince bilgi birikimi edinmeye çalışıyorum. Filmi BluRay'de izler izlemez konuyu açma dürtüsü hissettim çünkü; bu tür post-apocalyptic-fiction denilen geleceğe yönelik bilim kurgumsu kıyamet senaryolu aksiyonlar hoşuma gidiyor. Ve bu film IMDB'de yazılıp çizilenlerin bence bir adım önüne geçmiş. Bir kere konu ve karakterler inandırıcı. Koca bir ülkeyi içinde masum sivillerle birlikte 3 tarafı okyanusla bir tarafı bilmem kaç metrelik inanılmaz korunan bir duvarla çevreleyecek kadar Britanya'lılar dışında hangi millet bu kadar acımasız olabilirki? Hem Resident Evil Extinction'daki Özgürlük Heykeli'nin çölle çevrilmiş gereksiz görüntüleri gibi sözde konuyu inandırıcı kılmaya çalışan saçma sapan görüntüler de yok. Dahası medeniyetten, diğer insanlardan koparılmanın getirdiği değişim duvarın arkasındakilerde o kadar iyi işlenmiş ki bizim Major (Rhona Mitra) ın bu konuda hiçbir yorum yapmasına da gerek kalmamış.

Biraz The Village'dan da esinlenilmiş gibi, o yönü de hoş bence. Şahsen benim bir kadın heroin'den beklediğim kadar soğuk kanlı ve inandırıcıydı Rhona Mitra. Tam bir Britanya'lı gibi dövüşürken Anglo Sakson kanını konuşturuyor, eğer altyazılı izlemeyi seviyorsanız kadının sesini ve aksanını beğeneceksiniz. Ama en önemlisi BluRay dışında bir formatta izlemeyin, hatta aksiyon sahnesi içeren 7/10 üstü her filme aynı muameleyi yapın pişman olmazsınız.

Hakancım IMDB'de filmin sayfasında TIK! Türkiye vizyon tarihi yazmıyor, google'da "Kıyamet" olarak çevrilmiş ve USA release tarihiyle 14 Mart 2008 diye aratırsan çıkıyor. Bilemiyorum vizyona hiç uğradımı...

Hım, son söz, izlediğim en iyi film değil tabii ki, kalkıp da The Dark Knight, Departed, ne bileyim V for Vendetta gibi yapımlarla kıyaslarsak elbette geride kalıyor. Ama kendi türü içinde oldukça iyi bir yere çöreklendi fikrimce.

twilight_milk

« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2008, 22:51:48 »
ilginçç..
paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2008, 23:36:58 »
"post-apocalyptic-fiction" nerede? ne? nasıl?  >:D
sırf bu üç kelimenin varlığı beni bu filmil bulmaya itti...buldum keyifle izlemek için listemde tatlı tatlı beklemede.Mad Max ı bu konuda geçebilecek bir seri/film yok henüz ama o eski günleri bir şekilde aynı tad lezzet ama farklı baharatlar ile sunabilen tüm eserlere rağzıyım.

Çevrimdışı Elenor

• **
  • 124
  • Naber?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2009, 21:36:46 »
güzel filmdi de paşa paşa şehrine gitseydin napıcaksın etoburların arasında dedim ama dinlemedi
closing your eyes to dissappear
you pray your dreams will leave you here
but still you wake and know the truth
no ones there