Kayıt Ol

Douglas Adams

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Douglas Adams
« : 06 Şubat 2009, 14:56:05 »

Douglas Noel Adams(1952-2001)

11 Mart 1952, Cambridge, İngiltere doğumlu Adams, yirmili yaşlarının ortasında Dr Who adlı tv dizisinde editör olarak çalışıyordu, ama asıl ününü BBC için radyo oyunu biçiminde yaratıp geliştirdiği Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı çalışmasıyla kazanacaktı. Ulaştığı büyük popülerliğin ardından ilk kez 1979 yılında kitap olarak yayımlanan Otostopçunun Galaksi Rehberi zaman içinde beş kitaptan oluşan ve bilimkurgu yazının kült dizilerinden biri haline gelecekti; öylesine büyük bir beğeni kazanmıştı ki radyo oyunu, roman, televizyon dizisi, bilgisayar oyunu, tiyatro oyunu, çizgi roman hatta banyo havlusu şeklinde çok çeşitli biçimlere bürünüyordu.Karısı Jane ve kızı Polly'le birlikte yaşamakta olduğu Santa Barbara, California'da 11 Mayıs 2001 tarihinde ani bir kalp krizi yüzünden öldüğünde Otostopçunun uzun metrajlı sinema filminin senaryosu üzerinde çalışıyordu. Kısaca DNA olarak da bilinirdi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi dizisinin kitapları:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)
The Restaurant at the End of the Universe (1980)
Life, the Universe, and Everything (1982)
So Long, and Thanks For All the Fish (1984)
Mostly Harmless (1992)

Dirk Gently dizisi:

Dirk Gently's Holistic Detective Agency (1987)
The Long Dark Teatime of the Soul (1988)

Diğer yapıtları:

The Meaning of Liff (1983, John Lloyd ile)
The Hitch Hikers Guide to the Galaxy: The Original Radio Scripts (1985, Geoffrey Perkins ile)
The Utterly Utterly Merry Comic Relief Christmas Book (1986, düzelti Douglas Adams)
"Young Zaphod Plays it Safe"
The Deeper Meaning of Liff (1990, John Lloyd ile; The Meaning of Liff'in genişletilmiş versiyonu)
Last Chance to See (1991, Mark Carwardine ile)
Douglas Adams's Starship Titanic (Douglas Adams'ın aynı adlı bilgisayar oyunundan uyarlanarak Terry Jones tarafından yazıldı)
The Salmon of Doubt (2002), bitirilmemiş roman (11 bölüm).

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Douglas Adams
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2009, 11:21:30 »
Beşi Bir Yerde olarak almıştım "Otostopçu'nun Galaksi Rehberi" ni. Hem de 24 Liraya. Hala okuma fırsatına erişemedim, ama çok merak ediyorum doğrusu.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2009, 14:05:55 »
İlk 3 kitabı okumuştum. Pek beğenmesemde eğlenceli bir seri. Bitirene kadar kot pantolonumun cebinde gezdirmiştim etrafta. Sıkıldığımda da Kakashi gibi çıakrtıp okuyordum en olmadık zamanda. Ama otobüslerde üzerinde kırmızı harfler ile "OTOSTOPÇU" yazan bir kitap okuyunca insanlar Melisa P. okuduğunuzu sanabilir.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2009, 17:47:55 »
Çok yaratıcı ve eğlenceli bir seridir Otostopçunun Galaksi Rehberi. Özellikle "Evrenin Sonundaki Restoran"da geçen dialoglar beni hala güldürür. Bilim-kurgu ve komedi unsurlarını seviyorsanız mutlaka bir şans verin derim ben. Belki sizi kahkahalarla güldürmez ama yüzünüzde hoş bir gülümseme bırakır.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2009, 17:50:48 »
Kendisi Monty Python'la da çalışmıştır. Monty Python filmlerini bu yüzden de tavsiye ederim. Ayrıca Otostopçuya yaptığı text oyun vardır ve film senaryosunun bir kısmını da o yazmıştır. Film dün akşam ve bugün sabah TV8'deydi belki gece yine çıkar. Filmde dentarthurdent fazla yorucu konuşuyor olsa da yine de güzeldir.

Ben ise özellikle beşibiyerde'nin başındaki Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin nasıl yazıldığı hikayesini öneriyorum, süperdir.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Ağustos 2012, 21:16:50 »
Doctor Who gibi kült bir diziye yaptığı katkılar gözardı edilmemeli, harika yazardır. Fakat çeviriler yüzünden bütün tarzının yok olduğunu düşünüyorum. Okunacaksa orijinal diliyle okunmalı.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2013, 13:30:50 »
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi (henüz yalnızca bir kısmını okusam da) çok süperdir, aynı zamanda geçen gün bizim kitapçıda "Yıldız Gemisi Titanic" adlı kitabını gördüm, en arkalara saklamışlardı [*]benden kaçmaz[/*]. Alacaktım, fakat daha önce hiç araştırmamıştım konusunu vs. o yüzden emin olamadım. Kısa bir süre sonra alırım ama.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2013, 16:55:09 »
Google, Douglas Adams’ı Unutmadı

Google'ın bazı özel günler için hazırladığı ve doodle olarak adlandırdığı logolardan haberdarsınızdır. İşte bugün de o doodle’lardan birini hazırladı. Ana sayfada, "Otostopçunun Galaksi Rehberi" adlı, bilimkurgu edebiyatına getirdiği mizahi bakış açısıyla akıllarda yer edinen efsane yazar Douglas Adams’ın doğum günü şerefine özel bir logo bulunuyor.

Animasyon olarak hazırlanan logoda, Adams’ın kitaplarında gördüğümüz eşyalara ve mekanik aletlere yer verilmiş. Elektronik panelin üzerindeki çay fincanı ile “The Long Dark Teatime of the Soul” (Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati) adlı kitaba gönderme yapılmış. 1988 yılında basılan kitap, özel dedektif
Dirk Gently’nin maceralarını konu alıyor. Kitap geçtiğimiz ekim ayında ‎Kabalcı Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini almıştı. Tanıtım ve künye bilgileri için ‎buraya tıklayabilirsiniz.

Paniğe Kapılmayın yazan bilgisayar ekranına tıkladığınızda karşınıza beyin dalgalarından beslenen ve her türlü dili anlayacağınız dile çeviren ‘Babel Fish’ adlı balık beliriyor. Bu balık, Adams’ın kurguladığı evrende Tanrı’nın varlık ve yokluğunun ispatıdır ayrıca.

Yine bu ekranın hemen arkasında bulunan havlu, uzay yolculuklarında yanınızda mutlaka bulundurulması gereken eşya olarak göze çarpıyor.

Son olarak mouse imlecinizi sol üstte bulunan otomatik açılır kapı üzerine getirdiğiniz zaman ‎"Otostopçunun Galaksi Rehberi"nde karşılaştığımız paranoyak android Marvin’i görebiliyoruz.

İngiltere’nin Cambridge kentinde 11 Mart 1952 tarihinde doğan Adams, 2001 yılında ABD’nin Santa Barbara kentinde geçirdiği ani kalp krizi sonucunda, daha 49 yaşında iken, hayata gözlerini yumdu.

Böyle güzel bir logo için de Google teşekkürü hak ediyor.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2014, 16:37:36 »
Büyük insan. Daha 49 yaşında bizleri bırakmış olması annemi, babamı, etrafımdaki diğer orta yaş üstü insanları düşündüğümde çok daha adaletsiz ve sinir bozucu geliyor. Üstelik ben kendisiyle tanıştığımda çoktan ölmüştü. Okurken hayrete düşüren zekası, gülmekten gözlerden yaş getirecek mizahı ve hiç hissettirmeden beyninizi eğip bükerek bakış açınızı bir kaç katına çıkarmasıyla tarihin en müthiş yazarlarından biri olduğu kuşkusuz. Absürdlüğü bu kadar güzel kullanabilen bir başkası olmadı, olabileceğini de sanmıyorum.

Ölümünden 10 yıl sonra, benim için dünya üzerine ayak basmış en büyük adamlardan biri haline geldi. Muhtemelen bundan haberi yok, ama kendisi de fütursuz bir ateist olduğu için pek problem olmasa gerek. Fakat yine de şayet oralarda bir yerdeysen; inanmayı reddettiğin kötülüğe benzemeyen, kendi güzelliğinin karşılığını göreceğin bir gerçeklik bulduysan kendine, o zaman sana bir çift lafım olacak: "So long, and thanks for all the fish."
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2014, 11:55:24 »
Benim sevdiğim yazarlardan biriydi. Işıklar içinde yatsın...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark