Kayıt Ol

Drakula İstanbul'da

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Drakula İstanbul'da
« : 25 Temmuz 2009, 21:46:03 »

Hayli ilginç bir film. Henüz izleyemedim ama hakkında epey şey duydum. Mehmet Muhtar'ın yönettiği 1953 yapımı filmde Drakula'yı Atıf Kaptan oynamıştır. Film Türk Sineması'nın ilk korku filmi sanıyorum. Zamanında Drakula Türkçe'ye Kazıklı Voyvoda ismiyle uyarlanmış. Bu da o kitabın sinemaya uyarlanması.

Bu film Amerika'da bir festival sırasında o kadar beğenilmiş ki yeni seans açılmış ve film bittiğinde ayakta alkışlanmış. Filmin başarısı özgün bir uyarlama olması. Her ne kadar karakterler ve mekanlar değişmiş de olsa, olaylar neredeyse aynıdır ve bu ilk uyarlamalarda yoktur. Drakula ismini taşıyan ilk uyarlama Bela Lugosi'nin Drakulayı oynadığı uyarlamaydı sanırım. Onda bir çok ayrıntı atlanmış. Bu ise bu yönden çok iyi bir film(miş). Örneğin bu film tüm sinema tarihinde dişleri uzun olan vampirlerin bulunduğu ilk film imiş.

Filmde kısıtlı bütçe yüzünden çekimler çok acayip tekniklerle yapılmış. Mezarlık sahnesindeki sisleri yapmak için, bütün set kenarlara çöküp sigara dumanı üflemiş :D

Genel olarak kaynak; http://midnight.blogcu.com/dracula-istanbulda_223555.html
try again fail again fail better

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Drakula İstanbul'da
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2009, 22:31:25 »
izlemedim ama theatres des vampires grubunun hatunu falan cok beğendiğini sölüyodu
she's back!!