Kayıt Ol

Duman

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Duman
« : 22 Ocak 2011, 14:18:08 »
Duman; değil sert tipiler, ufak ufak esen meltemden bile etikilenir...

Öğle vakti uyandı. Yüzünü yıkamadan önce alelacele giyinmeye koyuldu. Bir taraftan da eski duvar saatine bakıyordu. Bu, büyükbabasından kalan eski ama hala çalışan bir saatti.  Evi de öyle idi. Ailesini küçük yaşta trafik kazasında kaybetmişti ve onların ölümünü kabullenemeden, 2 yıl sonra,  büyükbabası hikmet, oğlunun ve torunlarının acısına dayanamayıp, ölmüştü. Hala büyükbabasından miras kalan, eski, 2 katlı bir konakta yaşıyordu.İlköğretimi bitirdikten sonra 2 yıl boyunca liseye kaydını yaptırmamıştı, Bugün kayıt günüydü. Evinin 2 sokak aşağısında bulunan Atatürk lisesine kaydını yaptıracaktı.

Masanın üzerindeki telefonunu ve cüzdanını alıp evden çıktı. Günlerdir ayak basmadığı sokağa bu gün ilk adımını attı. İçinde buruk bir sevinç oluştu. Ağlayacakken gülüyor gibiydi. Bu sevinci fazla uzun sürdürmedi, tekrar ciddi birisi oluverdi. O ciddiyet içerisinde yürümeye başladı, etrafından geçen insanları göz ucuyla süzüyordu. Çocuklarının elinden tutan anne ve babaları gördü. Ailesi geldi aklına kardeşleri, babası, yemekte, önce çocuklarının doymasını bekleyen annesi, gözleri yaşardı, yürümesi de kısa sürmüştü. Olduğu yerde kaldı. Önce gözlerini sildi, sanki herkes kendisini izliyormuş gibi yapmacıktan bir de esnedi. Sonra ceplerini yokladı. Tek tek bütün ceplerini yokladı. 30 saniye kadar sürdü ceplerini yoklaması ama aradığı şeyi bulamadı ceplerinde. Birden, sigara paketini mutfaktaki tezgahın üstünde unuttuğunu hatırladı. Eve geri dönmeye üşendi ve dudak bükerek ‘’Neyse’’ dedi ‘’serkan ağabeye uğrar alırım’’ severdi serkan ağabeysini, serkan ağabeysi kısa denemeyecek kadar orta boylu, kır saçlı, orta yaşlarda ama yaşından genç gösteren çok mülayim birisiydi. Sevmeyeni yok denecek kadar azdı, birkere saftı, kimse hakkında kötü düşünmez, düşmanlarını bile sevebilecek kadar iyi bir insandı. Saflığı yüzünden çevresindeki insanlar onu hep kullanırdı. Sokağın köşe başındaydı dükkanı, seyfullah biraz yürüdükten sonra oraya saptı. Dükkan kapısının üzerinde kılıç büfe yazıyor, yandaki camlarda da ürün afişleri bulunuyordu.

Seyfullah gayri ihtiyari güler yüzle

- hayırlı sabahlar serkan ağabey

- hayırlı sabahlar aslanım hoş geldin

- 1 paket x verir misin?

- Tabii. Acelen var gibi. Nereye böyle?

- Evet ağabey acelem var. Liseye kaydımı yaptıracağım bugün

- He he he güzeeel, aslanım benim demek devam edeceksin ha okula? he he….birkaç öksürük kesti gülmesini. Hadi hayırlısı o zaman

seyfullah parayı uzattı, üstünü almadan çıktı dışarı. Hemen paketten bir sigara çıkardı. Üstünde acayip şekiller olan yeşil çakmağıyla yaktı,derin bir nefes çekti önce, uyku sersemliği gitmiş gibiydi. Sigarasını derin derin çekerken, 2. sokağın da sonuna gelmişti. Okulun bahçe kapısı artık tam önündeydi, bitmeye gelen sigarasını, baş parmağıyla orta parmağının arasında sıkıştırarak, fırlattı yan tarafa doğru ve durdu, izlemeye koyuldu okulu, senelerini bu okulda geçirecekti. Şimdiki bulunduğu yerden gördüğü tabloyu, her sabah görecekti artık. Acaba kapının arkasında kendisini nasıl dostluklar, öğretmenler, tip tip insanlar bekliyordu. Biraz ürktü, içine hafif bir soğuk girmişti sanki,titredi. Gözleri kızarmış gibi yandı, sulandı. Etrafına baktı sonra, sokakta olduğunu hatırladı,sulanan gözlerini parmaklarıyla silip okulun bahçe kapısına doğru yürüdü…              

MUHAMMED EYÜP ŞAHİN

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: DUMAN [ 1 ]
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2011, 14:25:42 »
Öykün çok güzel başladı fakat kurguya dair ufak bir ip ucumuz olsaydı keşke. Ne bileyim, şimdi 'gelecek bölümlerde ne olacak?' sorusuna verebildiğim cevap 'Liseli bir ergenin okul hayatını anlatacak sanırım...'' oluyor.

O yüzden, bir dahaki bölümde kurguya dair ilerlemeler görmek istiyorum mümkünse.  :goth:

Ellerine sağlık.
May the force, be with you.

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2011, 14:34:53 »
öncelikle teşekkür ederim. Ama okuyucuyu bu şekilde, daha fazla meraklandırırım gibime geliyor. diğer yorumları bekliyorum ona göre bir düzenleme yaparız ilginiz için teşekkürler

Çevrimdışı Cold Fire

• *
  • 33
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2011, 18:59:58 »
Güzel bir başlangıç insanı sıkmaması ve rahat okunabilirliği de ayrı bi güzel olmuş tabii.(Tebrik ederim) ;)
Konuyla ilgili yorum yapmak içinse bir dahaki bölümü bekleyeceğim. (Umarım çok uzun sürmez)  :)
"Ne kadar bilirsen bil söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.."

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 19:54:00 »
ilginiz için çok teşekkür ederim...  ;) önceden şiirlerim oldu (burda yayınlamadım) ama bu benim ilk öykü denememdi paylaşım için erkendi aslında bir arkadaşımın isteği üzerine yayınladım. en azından 3 bölümü tamamladıktan sonra bölümü yayımlamam gerekirdi çünkü okuyanlar bekleyecektir.... uzun lafın kısası fazla uzun sürmeyecek 2. bölüm hazır bile diyebilirim ayrıca yorumunuzu merak ediyorum :) 

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2011, 20:18:25 »
  Yanlış bir düşünce olabilir, fakat bana bu hikaye senin hayatından özenerek yazdığın duygusuna kapıldım
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2011, 20:30:03 »
hayır yanlış düşünmüyorsunuz tabiki insanlar yazdıkları şeylere kendilerinden bişeyler katarlar ama tam anlamıyla ben değilim hayal ettiğim bir yaşam tarzını yansıtıyorum aslında

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2011, 20:31:40 »
   Hikayenin samimiyetinden bunu daha ilk paragraftan anlamıştım zaten. :) devamını heyecanla bekleyeceğim.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2011, 20:33:33 »
:) teşekkür ederim efendim inş.

Çevrimdışı eyoping

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
DUMAN [ 2 ]
« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2011, 22:07:40 »
 Bahçe kapısındaki öğrenciye selam verdi. Kimseyi tanımadığından dolayı biraz çekingen, biraz utangaç tavırlarla sadece yere bakarak yürüyordu. Yerler kirli değildi fakat temiz de sayılmazdı. Dünyadan soyutlanmış gibiydi. Göz ucuyla sağa sola bakmasa, önünden geçen 3 kıza çarpabilirdi. Merdivenleri tırmanarak idareye vardı…

Gerekli evrakları tamamlaması, okuldaki işlemleri bitirmesi, okul için alışveriş yapması toplam 4 saat sürmüştü. Okul çeyrek saat önce dağılmıştı. Yine geldiği sokaklardan döndü evine. Merdivenleri koşarak çıktı. Nefes nefeseydi, ayakkabılarını elini sürmeden gelişi güzel çıkarıp,fırlattı. İlk işi büyük odadaki kanepeye uzanmak oldu.  Uzun zamandır böyle yorulmamıştı ama mutlu görünüyordu, koltukları kabarmıştı adeta, bir işi tamamlamanın gururunu yaşıyordu. Hafifçe doğruldu, paketinden sigara çıkardı, yine o yeşil çakmağıyla yaktı. Bu sigara göz kapaklarını giderek ağırlaştırdı zaten erken uyurdu, bu yüzden arkadaşları hep kızarlardı ona, merak ederlerdi bunun sebebini. Seyfullah konuyu, hep saçma cevaplarla geçiştirmeye çalışırdı. Aslında bunu, acı duymamak için yapardı. Ailesi en fazla o lanet gecelerde gelirdi aklına, sık sık annesinin hayalini gördüğü olurdu ve sessiz sessiz, saatlerce oturup ağlardı. Tüm sevdikleri ölmüş birisi için, ölümün yarısı olan uyku, kesinlikle çok tatlıydı, pratik çözümdü ‘’uyumak’’ ve öyle oldu.

Saat 7.30 da uyandı, yolunda gitmeyen bir şeyler vardı, Dün gece hiç bir şey yememişti. Mutfağa doğru koştu, buzdolabını açtı. ‘’ off…’’ dedi ‘’içim kazınıyor’’ lokmaları birbiri ardına ağzına dizmesi fazla sürmedi, çabucak doyurdu karnını. Tekrar içeri koştu, dünkü giyinmesinden daha hızlıydı bu sefer. Çantasını kaptığı gibi çıktı dışarı, biraz heyecan vardı Seyfullah’da. Geç kalma telaşı içerisinde, adımlarını sıklaştırırken ‘’ ilk günden geç kalınır mı? Ne kadar da aptalım, biraz erken kalksaydım ya, ne olurdu sanki? Of… Acaba ne diyec...’’  bütün bu sorular hızlıca geçiyordu aklından, ama o çareyi yine küfürde buldu. Koşmaya başladı. Yine 1.sokak, 1.sokağın köşe başında serkan ağabeyi, ona verdiği selam, geç kaldığını söylemesi, 2.sokağın sonu ve bahçe kapısı önündeydi artık. Daldı içeri bahçede kimse görünmüyordu. Sanki koşan kendisi değilmiş de başka birisiymiş gibi sakinleşti ve koşmayı bırakıp yürümeye başladı. ‘’ kimseye görünmeden sınıfa atarsam kendimi iyi olacak. Biraz daha hızlı yürümeliyim, evet şurdan sola dönüp, sağdaki merdivenleri çıktık mı tamamdır işte’’ derken müdürün sesini işitti.

- 1 dakika gelirmisin?

Seyfullah şaşırarak

- Iı… tabi hocam

- Bugün ilk günün. Geç kalman çok normal. Şimdi doğru sınıfına git

- Peki hocam dedi, ama gülmemek için kendisini zor tutuyordu. Çünkü geç kalan kendisi değil de bir başkası olsaydı, o, iri cüsseli tatlı-sert adam, öğrenciye kimbilir neler yapardı. ‘’ne kadarda aptal, ailem yok diye bana tolerans tanımaya çalışıyor ama bana acı çektirdiğinin farkında bile değil’’ diye düşündü gri renkteki sınıf kapısını çalarken. Kalp atışları biraz hızlanmıştı. İçerden ses gelmesini bekledi 3 saniye kadar

-  Gel!

- Merhaba hocam  geç kaldığım içi…

-  Adın ne senin! kızarak söylemişti bunları

-  Mehmet emin… Mehmet emin seyfullah

sınıfta gülüşmeler oldu. Soyadı çok garipti

-  Kesin sesinizi! Diye kızdı hoca diğer öğrencilere. sonra M.emine dönüp, yerine oturabilirsin. Şuradaki, sondan 2.sıra, duvar köşesine geç ama beğenmezsen değiştirebiliriz yerini.

Sessizce yerine ilerlerken fısıldaşmalar duyuldu sınıfta. Sıra arkadaşına selam verip  oturdu yerine. Morali çok bozulmuştu, ‘’ bütün hocalar biliyor demek. Müdür yetmiyormuş gibi birde hocalar acıyacak bana, acıma duygularını beni düşünerek geliştirecekler, benim suçum yok ama onlar tüm suçu, benim üzerime yüklemeye çalışıyorlar. Ben kendi acılarımı, kendim çekebilecek kadar güçlüyüm, neden beni aciz olarak görüyorlar? neden kutuplar da üşüdüğüm halde bana çöldeymişim gibi su vermeye çalışıyorlar?...’’ neredeyse çocuklar gibi ağlayacaktı…

Asırlaşan 20 dakikalık dersin ardından nihayet tenefüs zili çalmıştı. Zili takiben öğrenciler üşüştüler başına, tek tek tanıştılar. Sinan uzun boylu olandı, Derya, o da kendisi gibi sonradan gelmişti okula , Mustafa, Kevser, Pelin, Musa ve Yasin en samimi olanlardı tanıştıklarının içerisinde…

1 ay sonra…

Uzun zamandır görülmeyen kar, sert rüzgarlarla birleşip etkisi altına almıştı Çiseşehrini. 2 katlı konağın, terlemiş çift camlarının bulunduğu odada, sıcak kalorifer peteğine sırtını dayamış, sinanın kazağındaki yazıya anlamsız, anlamsız bakıyordu M.emin. Sinan,kucağındaki diz üstüyü, mavi kanepenin üzerine yavaşça bırakırken, uyuşan ayaklarını salladı. Sinan'ın hareket etmesine rağmen M.emin'in  bakışları hala aynı noktadaydı.

Sinan, hafif öksürürmüş gibi boğazını temizledi ve:

- Neyin var senin?

- Hiç

- Seyfo bak kardeşim, 1 aydır yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyor. Neredeyse her akşam senin evde kalıyoruz, az çok tanıyorum seni. Sen dikkatli birisin, pek az görmüşümdür dalıp gittiğini. Eğer dalıp gidiyorsan ya bulunduğun ortamdan memnun değilsindir ki burası senin evin yada kafana takılan bişeyler vardır.

-         yok bir şeyim, uzatsana şu sigarayı

Sinan paketi uzatırken anahtar sesi duyuldu kapıda. Gelen musaydı. Kulakları ve burnu iyi olgunlaşmış kirazı andırıyordu.

- selam beyler, Uuu.. dışarısı buz gibi ya ! donmamak için zor kaçtım kar dededen. Ee… siz ne yapıyorsunuz?

- Gel Musacığım gel. He he… M.emin beyimizinden laf koparmaya çalışıyoruz ama nafile

-  Ben doktorum açılın he he…

Musa’nın iğrenç esprileri karşısında, Sinan daha fazla dayanamayıp Musa’yı dövmeye kalkarken araya M.emin  girdi, doğrusu zor durdurmuştu uzun boylu arkadaşını. Ortada  gülünç birşey olmamasına rağmen hep bir ağızdan güldüler, belkide sinirleri bozulmuştu,

M.emin sakin bir sesle, düşünceli düşünceli emir verdi

- Bu kadar gülme yeter arkadaşlar, Oturun artık! Yarın okulda yokum, Derya'nın sevgilisi gelecekmiş buraya, onunla birlikte gitmem gerekiyor. Ayrıca erken yatacağım bugün, hatta şimdi uyumaya gidiyorum, başım ağrıyor, ateşimde var galiba, evet evet kesinlikle uyumam gerekiyor. Size iyi eğlenceler

M.emin gittikten sonra Sinan ve Musa arkasından konuşmaya başladılar

Sinan,

- Pek garip davrandı bu akşam, eğlenirken birden ciddileşti, acaba hasta mı dersin? Ne güzel ailesinin yokluğunu unutturmuştuk, erken uyuma alışkanlığını da bırakmıştı, garip, çok garip... diyordu.

- Nerden çıkartıyorsun bütün bunları bilmiyorum ki, çocuğun işi varmış işte. Hem ne varki bunda garip olan?

- Bilmiyorum ama bizden sakladığı birşeyler var. Şu deryayla bu aralar fazla samimiler...

- Evet kankalar

- lafımı kesme! Bende biliyorum

...
Muhammed Eyüp Şahin