Kayıt Ol

Gelecek Tüm Fantastik ve Bilimkurgu Dizi/Film Uyarlamaları 2017

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü

Önümüzdeki aylarda televizyon ekranlarımıza ve sinemalara konuk olacak tüm fantastik-bilimkurgu dizi ve film uyarlamalarını tek bir dosyada topladık!

Gün geçmiyor ki fantastik veya bilimkurgu romanlarından sinema ve televizyona uyarlanan yeni bir dizi ya da film haberi almayalım. Bundan sadece birkaç yıl önce bizim için sadece bir hayalden ibaret olan çoğu diziyi ve filmi artık neredeyse her gün izler olduk. Hatta bunu normal karşılamaya bile başladık. Bunda Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ve Game Of Thrones dizisinin muhteşem başarılarının payı büyük elbette…

Ve görünen o ki önümüzdeki birkaç yıl boyunca daha bu hayalimizin gerçekleşmesinin keyfini doya doya süreceğiz. Çünkü ufukta birbirinden harika eserlerin birbirinden umut verici uyarlamaları var bizleri bekleyen. Hatırlarsanız geçen sene de buna benzer bir dosya hazırlamış, Gelecek Tüm Fantastik ve Bilimkurgu Dizi/Film Uyarlamaları başlığı altında sizlere sunmuştuk. İşte şimdi de onun 2017 modeliyle karşınızdayız. Sadece listeye şöyle bir göz atmak bile yapımcıların nasıl da bu türe iyice ağırlık verdiğini bir kanıtı âdeta. Çünkü geçen sene yapım aşamasındaki film ve dizilerin sayısı 20 kadarken bu yıl bu sayı 70’i geçiyor! Neyse… Lafı fazla uzatmıyor ve sizleri projemizle baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar…

Not: Marvel ve DC çıkışlı süper kahraman çizgi roman uyarlamalarını hem sizin hem de bizim akıl ve ruh sağlığımız açısından bir-iki istisna haricinde listeye dahil etmedik. İçinden çıkılacak gibi değil…

Hazırlayanlar: Bayram Sarıkaya, M. İhsan "mit" Tatari
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Harika liste. Neler neler varmış <3

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Bir kaç tanesinin adını yazıp, ne kadar çok kaliteli yapımın aktarıldığını söyleyecektim. Ancak aşağı indikçe eklendikçe eklendi, ki daha sadece yapım aşamasındakilere baktım. Oldukça zengin bir liste olmuş. Şu anlık tek şikayetim Syfy'ın da bir şeyleri adapte edecek olması, örn. Cesur Yeni Dünya, yoksa gayet güzel haberler.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Syfy'da ne sıkıntı var? Expanse'ta bayağı iyi iş çıkardılar diye biliyorum :) İzlemedim, ondan sordum.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Syfy'da ne sıkıntı var? Expanse'ta bayağı iyi iş çıkardılar diye biliyorum :) İzlemedim, ondan sordum.
Expanse'i bilmiyorum ama yayınlandıkları dizilere bir ara bakmıştım bu sene. Çoğu YA romanı veya hikayesi pek sağlam durmayan aksiyon tarzında, pek de iyi bilim kurgu içermeyen şeylerdi. Tabii ki her yapımı öyle olacak demek değil ve bu durumda da farklı olur umarım.

Düzenleme: Burada okumuştum sanırım, bilim kurgunun yeni yapımlarındaki bir sıkıntıdan bahsediliyordu. Bilim kurgu kısımlarına pek değinilmeyen evrenlerde, düz baş karakterlerin yaşadığı aksiyon hikayelerinin bayağı çoğaldığı gerçeği. Sözde bilim kurgu ama düşünsel olarak hiç bir şey yok, sırf aksiyon var. Syfy'de bunlardan çok var ve ayrıca bütçe düşüklüğü de göze batıyor.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Tabiri caizse ağzım sulandı, çok iyi işler çıkacak gibi duruyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Syfy konusunda Celebhol şöyle bir eklemede bulunacağım: Kanalın bütçe kısıtlaması yüzünden diziler kapalı ve birbirine benzer mekanlarda geçme durumunda kalabiliyor.

Syfy'den çıkacak uyarlamalarda bütçe düşüklüğünden kaynaklı eksiklikler olabilir yani :-\

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Hmm... Ok, anladım. Expanse için hep olumlu yorumlar duydum da, o yüzden şaşırdım siz böyle söyleyince. Eh, belki bu diziden elde ettikleri başarı sayesinde daha büyük bütçeli işlere imza atabilirler. Bakalım :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Tamam, tamam... Yaptım bir karamsarlık :-[ Syfy'nin seçtiği kitaplar bütçede delik açmadan uyarlanabilecek özellikteler. Mesela Dönüş buna en iyi örnek:

Yıldızların olmadığı dünya sahneler çok masraflı olmasa gerek. Roket kalkış sahneleride tv ekranından gösterilir. İyi makyaja para yetiştirememekten ötürü dizinin batacağı falan da söz konusu değil. Kıyameti bekleyen insanlığı göstermek için efekte gerek yok zaten. Gerisi oyuncuların performansına bakar.

Harbi be! Dönüş çok uygun :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Bir şey demedim yahu :D Syfy'ı savunmak değildi amacım, merak ettim sadece ve ikinizin fikirlerini almak istedim. Ne kadar karamsarsınız Bay Karamsar :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Elden ne gelir? Huyum kurusun öyleyim :D :zuha

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Yine bolca emek harcanmış kaliteli bir iş çıkarmışsınız ellerinize sağlık, geçtiğimiz senelerden kalan izleme listem o kadar dolu ki bu senekilere bakmak istemiyorum ama işleri gördükçe ağzım sulanıyor :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler Kargasız. Hoş geldin :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler Kargasız. Hoş geldin :)
Hoşbulduk İhsan Bey, ben de çok teşekkür ederim :)