Kayıt Ol

Kayıp Rıhtım İnceliyor! - (Video)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kayıp Rıhtım İnceliyor! - (Video)
« Yanıtla #45 : 12 Mayıs 2016, 19:45:16 »
Genç patriarklar rahatsız. Böyle feminis komunis anarşik şeyler falan, hiç yakıştıramadık.

9 dakika Hazal dinliyoruz daha ne olsun <3

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #46 : 12 Mayıs 2016, 20:01:59 »
Katılıyorum.

Bu arada Hazal abla seni bu kanalda daha farklı konseptlerde de görmek isterim. Bu konuda düşünceleriniz var mı? Yoksa bu tarz incelemelerle devam mı edeceksiniz?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 12 Mayıs 2016, 20:24:56 »
Antolojisi ve kadın bakış açısından fırsatla "Kurtlarla Koşan Kadınlar"a da değinilmeden geçinilmemiş. :)

Bilinçaltına yönelik mesajlar sezinlemeye başladım. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 12 Mayıs 2016, 20:54:30 »
Genç patriarklar rahatsız. Böyle feminis komunis anarşik şeyler falan, hiç yakıştıramadık.

Kahrolsun patriarşi, kahrolsun mizojinm :D!

Kocaman teşekkürler <3. Böyle yorumlar şevk veriyor :).

Katılıyorum.

Bu arada Hazal abla seni bu kanalda daha farklı konseptlerde de görmek isterim. Bu konuda düşünceleriniz var mı? Yoksa bu tarz incelemelerle devam mı edeceksiniz?

Teşekkür ederim ^^.

Başka bir konsept düşünmüyoruz şimdilik. Var mı önerin :)?

Antolojisi ve kadın bakış açısından fırsatla "Kurtlarla Koşan Kadınlar"a da değinilmeden geçinilmemiş. :)

Bilinçaltına yönelik mesajlar sezinlemeye başladım. :)

Sağlam eserlerin pek çoğunda bana kendini çağrıştıran bir eser. Hatta şaheser. Okunmadan ölünmemesi gereken kitaplardan benim için. Sizler de okuyun istiyorum, çok mu :D? Clarissa Estes böyle çok yönlü bir çalışma ortaya koyduysa suçum ne :D?

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #49 : 12 Mayıs 2016, 21:05:48 »
Önerim yok şimdilik ama aklıma gelen bir şeyler olursa paylaşırım :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #50 : 12 Mayıs 2016, 22:26:50 »
Bu incelemeler gerçekten çok güzel oluyor yahu. :) Eh, Sonsuzluğun Sonu listemdeydi zaten, Kurtlarla Koşan Kadınlar'sa kitaplığımda okunmayı bekliyor; bu harika incelemeyle bu kitabı da en yakın zamanda edinip okunmayı planlıyorum şu an.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #51 : 13 Mayıs 2016, 16:03:43 »
Devrimin Kardeşleri'ni gerek ilk çıktığından, gerekse de Kahramanın Yol Türküsü'nde bir öyküsü okunduğundan beri merak ediyordum. Ama çekincelerim de yok değildi. o yüzden ne yaptım? Hazal okuyana kadar bekledim!

Sonuçta Le Guin, Tidbeck, Valente ve Butler var amaaaa sevdiğiniz ve zevkine güvendiğiniz birinin önermesi daha bir tatlı oluyor. O kişi de bu kadar sempatik ve içten anlatınca, içindeki okuma aşkı kelimelerine yansıyınca hepten güzelleşiyor. Hazal'ın videolarının ve radyo programının sırrı da bence bu, içtenlik...

Bu videoda da yine samimi, güzel, merak uyandıran ve akıcı bir anlatım vardı. Bu arada 9 dakika nasıl geçti, vallahi anlamadım.

Efektler bu sefer az ama feci derecede özdü. Özellikle Eowyn göndermeleri cuk oturmuş. Bu kadar mı yakışır? Bu da bir yetenek doğrusu. Arayıp da tam oraya denk gelecek şeyi bulabilmek, akıl edebilmek... Özgür (Amras Ringeril) ve Onur'a (DarLy OpuS) bunun için ayrıca kocaman bir teşekkürler.

Hepinizin ellerine sağlık!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 13 Mayıs 2016, 21:29:03 »
Listeme alınacak 130. kitap olarak girdi. Teşekkürler Hazal! Ocağımıza yeni bir  incir ağacı daha diktiğin için... :) :)
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 13 Mayıs 2016, 22:05:21 »
Ben şikayetçiyim ama. Her haftaki öneride bir değil en az iki-üç kitabı okuma listeme ekliyorum. Şaka bir yana çok başarılı gerçekten, önerileri yazılı okurken de güzeldi evet ama böyle videolu olunca şahsen benim aklımda her ayrıntısı daha net kalıyor. Emeğinize sağlık ...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 13 Mayıs 2016, 22:54:07 »
Listeme alınacak 130. kitap olarak girdi. Teşekkürler Hazal! Ocağımıza yeni bir  incir ağacı daha diktiğin için... :) :)

Kitap lobisi 8)! Kitaplı illüminati üyesiyim ben, şşşt.

Ben şikayetçiyim ama. Her haftaki öneride bir değil en az iki-üç kitabı okuma listeme ekliyorum. Şaka bir yana çok başarılı gerçekten, önerileri yazılı okurken de güzeldi evet ama böyle videolu olunca şahsen benim aklımda her ayrıntısı daha net kalıyor. Emeğinize sağlık ...

Kocaman teşekkürler <3.

Yazılı inceleme ile videolu incelemeyi böyle kıyaslamanız da ilginç bir zamana geldi. Bir tane kitap için yazılı mı, yoksa videolu mu inceleme yapayım diye bir tartışma halindeydik. Ben yazılıdan yanaydım, ama sanırım cevabımı aldım :).

Bu videoların çekimlerinin/koşturmacısının tadı ayrı gerçekten. En güzeliyse sizlerle paylaşmak, yalan yok.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 14 Haziran 2016, 20:07:39 »
Canavarın Çağrısı, kesinlikle okunmalı. Çocuklar ise bir süre uzak dursun. Nedenini, niyesini, nasılını okuduktan sonra siz karar verirsiniz. Bana kalırsa ergenliğe girmeden, ergenlik evresinde veya daha sonra istenilen aralıkta okunması gereken bir kitap. Sansür olarak algılamayın söylediklerimi, kitap mükemmel.

Son ile ilgili ağır spoiler içerir;
Spoiler: Göster
Çocuklarda anneyi kaybetme korkusu olabilir bu kitap okunduktan sonra, abartmıyorum bu durumu. Hatırlıyorum, Tavuk Suyunda Çorba adlı kitaptan, bir hikaye okumuştu öğretmen, ilkokul 1 veya 2, annesi yeni ölen bir kızı anlatıyordu hikaye. Sonrasında kaç gece kabuslarda annemin öldüğünü görmüştüm. Ki bu durum ilerde de sıkıntıya yol açabilir, zira kişi ebeveynlerini kaybetme korkusuyla onların yanından hiç ayrılamayıp, kendi hayatını kurma evresinde sekteye uğrayabilir. Çok uzak ihtimaller gözüküyor biliyorum ama, ben çocuklar için değil, 14 yaşından büyükler için bir kitap olduğunu düşünüyorum, hatta kesinlikle okunması gereken bir kitap.

İncelemeler için tekrar teşekkürler bu kadar güzel bir kitapları, özel olarak ise bu kitabı bizimle tanıştırdığınız için.  :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 16 Haziran 2016, 20:50:26 »
Neler duyuyorum ^^!

Canavarın Çağrısı'na bağlanan her okurla birlikte ben de tekrar o kitabı yaşıyorum. Sizin de benim kadar beğenmiş olmanız beni inanılmaz mutlu etti. Dahası, böyle geri dönüşlerle videolarımızın bir amaca hizmet ettiği hissini de daha iyi yaşıyoruz :).

Bu aralar videolara ara vermiştik, ama şimdi gümbür gümbür dönüyoruz! Yeni kitaplarda görüşelim :).

Önemli Not: Canavarın Çağrısı'nı okumayan kalmasın :(.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım İnceliyor - Pusova
« Yanıtla #57 : 17 Haziran 2016, 19:47:42 »

Kayıp Rıhtım İnceliyor videolarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sıra Galip Dursun‘un ses getiren kitabı Pusova‘da.

Galip Dursun‘u bugüne dek hep Gölge, Kan Güncesi gibi dijital mecralarda ve Anadolu Korku Öyküleri adlı derlemede yer alan kısa hikâyeleriyle tanımıştık. Ve bir de Gerisi Hikâye adlı çevirimiçi radyo programıyla elbette.

Buna rağmen kendi adını taşıyan bir kitabı yoktu. Ona da geçtiğimiz aylarda İthaki Yayınları aracılığıyla yayınladığı Pusova ile son verdi. Üstelik tam da kendisinden beklenildiği gibi, hayli olumlu yorumlar aldı. Bizler de bu incelememizde kendisine yer verdik.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

Alıntı
Anadolu Korku Öyküleri derlemelerinden ve sadık bir takipçi kitlesine sahip olan Gerisi Hikaye başlıklı çevrimiçi radyo programından tanıdığımız Galip Dursun, Pusova’daki öyküleriyle medeniyet artıklarının, kıyametten kalma varoşların, intikam meleklerinin, şehirli ve taşralı dehşetlerin hesabını tutuyor.

Yeraltı ile korkunun, bilimkurgu ile şehir fantazyasının sürekli temas halinde olduğu bu öyküler, hem yakın ve tanıdık hem de uzak ve bilinmeyen bir kuşağa, alacakaranlık kuşağına davet ediyor bizi; Pusova’ya göz ucuyla bakmak, modern dünyanın düğümünü bozmak için…

Çekimlerini Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz video incelememizde Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizlere Pusova’ yı anlattı.

Kayıp Rıhtım Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

İzlemek için buraya tıklayın. İyi seyirler dileriz...
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 21 Haziran 2016, 20:46:49 »
Nihayet, bayağı geç de olsa, izleyebildim. Güzel bir inceleme olmuş. Galip'in adını çok duyuyordum, Facebook'ta da arkadaşız, tanışıklığımız var ama hiçbir öyküsünü okumamıştım bugüne dek. Denk gelmedi. O yüzden merak ediyordum bu kitabı. Hazal'ın anlattıklarına, sürekli değişen anlatıcı tarzına ve şive kullanma olaylarına bakılırsa tam da beklediğim gibi bir kitap. Kısa zamanda okuyabilirim umarım.

Efektler her zamanki gibi en beklenmedik anlarda güldürdü :) Kayıp Rıhtım İnceliyor'u özlemişim bir de, onu fark ettim. Sonraki videoları da bekliyorum efenim.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım İnceliyor - Yıkıma Giden Adam
« Yanıtla #59 : 24 Haziran 2016, 21:48:39 »

Kayıp Rıhtım inceleme videoları kaldığı yerden son hızla devam ediyor! Bu hafta sizlere önereğimiz kitap İthaki Yayınları‘nın bilimkurgu klasiklerinden Yıkıma Giden Adam.

İthaki Yayınları‘nın doludizgin devam ettiği ve özgün kapaklarıyla dikkatleri üzerine çeken Bilimkurgu Klasikleri‘nin 9. kitabı olan Yıkıma Giden Adam hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz nisan ayında okurlarla buluşmuştu.

Romanın konusu kısaca şöyle:

Alıntı
24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.

Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu. Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi. Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.

4 bilimkurgu yazarının kitap ve yazar hakkındaki yorumları ise şu şekilde:

Alıntı
“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”
-Isaac Asimov.

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”
-Robert Silverberg.

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”
-William Gibson.

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”
-James Lovegrove.

Çekimlerini Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz video incelememizde Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizlere Yıkıma Giden Adam’ ı anlattı.

Kayıp Rıhtım Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz. İzlemek için buraya tıklayın. İyi seyirler!
Try to hide if you dare.