Kayıt Ol

S.S.S. [Sıkça Sorulan Sorular]

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
S.S.S. [Sıkça Sorulan Sorular]
« : 21 Ocak 2010, 10:59:33 »
Merhabalar,

Uzun süredir yöneticilere özel mesaj yolu ile gelen sorular dahilinde böyle bir başlık açmayı uygun gördük. İsimden de anlaşılacağı gibi bu başlıkta sizlerden gelen yoğun sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Forumlarımıza yeni gelen üyeler de bu başlıktan forum özelliklerini nasıl kullanıldığını öğrenebilecekler.

SORULAR

- Spoiler (Gizle-Göster) Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

- Bir Kelimeye Nasıl Link (URL) Verilir?

- Attığım Mesaja Nasıl Resim Ekleyeceğim?

- Bir hikaye yazdım ve bunu forumun neresinde yayınlayabilirim?

- Tema nasıl değiştirilir?

- Rom Nedir, Nasıl Kullanılır?

- Kayıp Rıhtım adlı üye nedir, nereden çıkmıştır, ne işe yarar?

- Öykü Paylaşımlarını Nasıl Takip Edebilirim?

- Yazar Puanı Nedir?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Spoiler (Gizle-Göster) Özelliği Nasıl Kullanılır?
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2010, 11:00:43 »
Spoiler (Gizle-Göster) Özelliği Nasıl Kullanılır?

a. Nerelerde Kullanmalı?
Gizleme özelliğinin kullanım alanı çok geniştir. Buna spoiler veya göster özelliği de denebilir. Özellikle filmler, kitaplar, oyunlar vb. hakkında içerikle ilgili çok önemli bölümlerden bahsettiğiniz yazılarda bu özelliği kullanmanız tavsiye edilir. Bunun dışında, çok büyük resimleri paylaşırken, frp oyunlarda oyun dışı konuşma yaparken, konuyla tamamen alakasız bilgi verirken vb. kullanabilirsiniz.

b. Nasıl Kullanılır?
Yazınızı yazarken gizlemek istediğiniz kısmı şu ifadeler arasına yazıyorsunuz:
Kod: [Seç]
[spoiler][/spoiler]

Örneğin; "Kayıp Rıhtım'da bir gece" ifadesini spoiler içine alacaksınız.
[spoiler]Kayıp Rıhtım'da bir gece[/spoiler] Şeklinde yazıyorsunuz . Ve Böyle görünüyor;
Spoiler: Göster
Kayıp Rıhtım'da bir gece

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Bir Kelimeye Nasıl Link (URL) Verilir?
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2010, 12:01:56 »
Bir Kelimeye Nasıl Link (URL) Verilir?

a. Nerelerde Kullanmalı?
Link verilme işlemi özellikle yazdığınız bir metnin görüntüsünü bozmamak adına yahut tanıtacağınız bir kitap, film, haber gibi alanların adreslerini belirtmede kullanılır.

b. Nasıl Kullanılır?
Yazınızı yazarken link vermek istediğiniz kelime yahut cümleye aşağıdaki işlemleri yapıyorsunuz.

Örneğin "Tanıtıma ulaşmak için buraya tıklayın." derken buraya kelimesine www.kayiprihtim.org adresini atmak istediniz. Yapmanız gereken;

[url=http://www.kayiprihtim.org]buraya[/url] Not: http:// eklemeyi unutmayınız!

Sonuç;
Tanıtıma ulaşmak için buraya tıklayın.

Ayrıca konuların Yanıtla bölümündeki simgesinden url kodlarına ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Attığım Mesaja Nasıl Resim Ekleyeceğim?
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2010, 12:05:55 »
Attığım Mesaja Nasıl Resim Ekleyeceğim?

Attığınız mesaja resim eklemek için emin olmanız gereken ilk şey resmin internette mevcut olmasıdır. Bu yüzden önünüzde iki seçenek var. Birincisi; internette mevcut olan bir resmi mesajınıza eklemek. İkincisi; bilgisayarınızdaki bir resmi mesajınıza eklemek. İkisinde de temelde aynı işlemler mevcut. Ancak bilgisayarınızdaki resmi eklemek biraz daha uzun. Şimdi sırayla gidelim:

1- İnternette Mevcut Bir Resmi Mesajıma Nasıl Eklerim

Bir resmi mesajınıza eklemek için yapmanız gereken tek şey, resmin url(bulunduğu adresi)sini img kodları arasına yazmak. Bir örnekle anlatalım.

Eklemek istediğiniz resim şu linkteki Kayıp Rıhtım'a ait banner olsun. Resmi açtıktan sonra, adres çubuğunda yazan adresi kopyalıyoruz.

Daha sonra bu adresi
[img][/img] kodları arasına yazıyoruz. Sonuçta şöyle bir görüntü ortaya çıkması gerekiyor:

[img]http://www.kayiprihtim.org/portal/wp-content/themes/wptp-chocolate/images/banner.gif[/img]
Ve işleminiz tamamdır!

2 - Bilgisayarımdaki Bir Resmi Mesajıma Nasıl Eklerim

Bilgisayarınızdaki bir resmi mesajınıza eklemek için ilk yapmanız gereken şey, resmi internete yüklemektir. Bunun için çeşitli siteler mevcut. (Örn: Photobucket, Imageshack) Şimdilik daha kullanışlı ve basit olan Imageshack üzerinden gidelim.

Öncelikle Imageshack'i açıyoruz. Ulaşmak için Tıklayın.

Karşınıza anasayfa gelecek ve anasayfada resim yükleyeceğiniz adres çubuğu gelecek. Burda "Browse" yazan bir buton var. Oraya tıkladığınız zaman bilgisayarınız görüntülenir. Buradan yükleyeceğiniz resmi bulup seçeceksiniz.

Resmi seçtikten sonra "Tamam" butonuna tıklayın. Ve daha sonra anasayfada hemen alt tarafta bulunan "Şimdi Yükle" butonuna tıklayın. Ve resminizin yüklenmesini bekleyin.

Resminiz yüklendikten sonra size bir kaç link verecektir. Bunlardan Doğrudan Link veya Direct Link seçeneğinde yazan adresi kopyalayıp. 1. Adım'daki işlemi tekrarlarsanız resminizi yüklemiş olursunuz.

Eğer resim boyutu büyükse burada yazan "Forum Küçük Resmi" ya da "Thumbnail for Forums" seçeneğindeki linki direk kopyalayıp forumdaki mesajınıza yazarak yollayabilirsiniz.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Bir hikaye yazdım ve bunu forumun neresinde yayınlayabilirim?
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2010, 12:31:30 »

Kendinize ait veya alıntı yaptığınız ve paylaşmak istediğiniz çeşitli hikayeler Kayıp Rıhtım Forum sayfalarında farklı yerlere arşivlenmesi gerekebilir. Bu gereklilik daha iyi bir düzen sağlanabilmesi içindir ve forumda görüleceği üzere bu işlem için iki başlık mevcuttur.

Eğer yayınlamak istediğiniz yazı (Hikaye, şiir, deneme...) "fantastik, doğa üstü, gizemli ve hayal gücünün ürünü olan, gizemli mekan-güç-kişi-yaratık vb öğeler" içeriyorsalar Kurgu İskelesi adındaki ( buradan ) başlığa gönderilmelidirler. Eğer yayınlamak istediğiniz yazı "günlük hayata dair, normal kurgu, doğa üstü fenomenler taşımayan, kişisel deneyim ve düşünceler vb öğeler" içeriyorsalar Düşler Limanı adlı başlığa ( buradan ) gönderilmelidirler.

Ek, ilgili bilgi:

- Öykü Paylaşımlarını Nasıl Takip Edebilirim?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Tema nasıl değiştirilir?
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2010, 13:38:16 »
Tema nasıl değiştirilir?

a. Nedir?
Tema değiştirme olayı, forumu şu andaki tema yerine farklı bir tasarım ile gezmenize yarar.

b. Nasıl Kullanılır?
Yapmanız gereken; Profilinize girip solda bulunan menülerden Kimlik Bilgilerini Değiştir alta başlığındaki Forum Ayarlarını seçmeniz ve sonrasında ilk baştaki seçenek olan "Kullanılan Tema:" kısmında (Değiştir) yazısına tıklamanız. Böylece, karşınıza gelen sayfadan istediğiniz temayı seçebilirsiniz.

c. Kısa anlatım.

Alıntı
Profil > Forum Ayarları > Kullanılan Tema

Not: Tema değişikliği sadece üye kullanıcıları için geçerlidir. Forumdan çıkış yaptığınız andan itibaren tema yine eski haline döner.

Şu anda forum bünyemizde halihazırda bulunan dört adet tema vardır. Bunlar;

- Kayıp Rıhtım

- Kayıp Rıhtım Brown

- hfg3

- Kayıp Rıhtım V2

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Rom Nedir, Nasıl Kullanılır?
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2010, 14:16:29 »
Rom Nedir, Nasıl Kullanılır?

a. Nedir?
Rom dediğimiz olay, her forumda bulunan Karma Sistemi ile eşdeğerdir. Beğendiğiniz ve iyi olduğunu düşündüğünüz yazılara rom ısmarlayabilir ya da kötü olduğuna kanaat getirdiğiniz kısımlardan rom çalabilirsiniz.

b. Nasıl Kullanılır?
Mesaj bölümünün hemen solunda bulunan üye profili kısmında, + ve - işaretleri ile gösterilir. Her mesajın kendisine ait Rom Ismarlama ve Çalma seçeneği bulunur.

Ismarla ya da Çalma tuşuna bastıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkar;

Buraya gerekli açıklamayı yaptıktan sonra İleri demeniz ile Romunuz Ismarlanmış ya da verilen Romlardan bir tanesi Çalınmış olur.

c. Ayrıntılar
- Çalınan Rom, çalan kişinin Romlarına eklenmez. Bu nedenle kimse, şu Romu kendime alayım diye düşünmesin.
- Rom Ismarlamak ve Çalabilmek için forum mesaj sayınızın en az 75 olması gerekmektedir. Bunun nedeni, spam içerikli ve kalıcı olmayan üyelerin müdahalede bulunmaması, bununla birlikte bu işlemi yapan kişilerin uygunluğunu kontrol etmektir.
- Gereksiz yere ısmarlanan ya da çalınan romlar silinir.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Kayıp Rıhtım adlı üye nedir, nereden çıkmıştır, ne işe yarar?
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2011, 17:13:04 »
Kayıp Rıhtım adlı üye nedir, nereden çıkmıştır, ne işe yarar?

Kayıp Rıhtım adlı üye, forum içerisinde bulunan farklı bilgileri ilgili başlıklarına alıntı olarak taşıyan ve genelde üyelere ilgilendikleri konuyla ilgili yeni bir gelişme olduğunda özel mesaj atan üyedir.

Bir bot olarak da düşünebilirsiniz. Örneğin şu aralar gördüğünüz Şu anda ne okuyorsunuz ve Eleştiri başlığındaki yorumları alıntı olarak orijinal konularına taşımasının nedeni; genellikle bu tür kitaplar hakkında bilgi almak isteyen yeni üyelerin künye başlıklarında gerekli bilgiye ilk elden ulaşması sebebiyledir.

Aynı şekilde üyelerin ilgi alanlarını fark edip, onlara merak ettikleri konuların yeni haberlerini kısa bir tanıtımla özel mesaj olarak gönderir.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Öykü Paylaşımlarını Nasıl Takip Edebilirim?
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2011, 23:39:13 »

Kendinize ait veya alıntı yaptığınız ve paylaşmak istediğiniz çeşitli hikayeler Kayıp Rıhtım Forum sayfalarında farklı yerlere arşivlenmesi gerekebilir. Bu gereklilik daha iyi bir düzen sağlanabilmesi içindir ve forumda görüleceği üzere bu işlem için iki başlık mevcuttur.

Eğer yayınlamak istediğiniz yazı (Hikaye, şiir, deneme...) "fantastik, doğa üstü, gizemli ve hayal gücünün ürünü olan, gizemli mekan-güç-kişi-yaratık vb öğeler" içeriyorsalar Kurgu İskelesi adındaki ( buradan ) başlığa gönderilmelidirler. Eğer yayınlamak istediğiniz yazı "günlük hayata dair, normal kurgu, doğa üstü fenomenler taşımayan, kişisel deneyim ve düşünceler vb öğeler" içeriyorsalar Düşler Limanı adlı başlığa ( buradan ) gönderilmelidirler.

Daha önce belirtilmiş olan bölümlerde, ilgili moderatörün belirli aralıklarla öyküler yayınladığı seçkiler, akışı takip etmekte zorlanan üyeler için özellikle hazırlanmış seçkilerdir. Bu öyküler, işbu bölümlerde yayınlanan öykülerden örnekler sunma şeklinde hazırlanmaktadır.

Fantastik, Bilim Kurgu, Korku vb. türlerde olan yayınlarınız için bulunan Kurgu İskelesi forumunda, ilgili başlığın adı Kayıp İnci Hanı'dır. Buraya tıklayarak ulaşabilir, ve öyküleri okumaya başlayabilirsiniz.

Diğer türlerde yazılan eserler için ise, Düşler Limanı forumunda, Kaptanın Sandığı adlı konu bulunmaktadır. Buraya tıklayarak ulaşmanız mümkün.

Keyifli okumalar dileriz.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Yazar Puanı Nedir?
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2013, 20:08:20 »
Her şeyden önce, "Yazar Puanı" özel bir yetkidir.

Forumumuzdaki Kurgu İskelesi, Düşler Limanı, Şişedeki Mısralar ve Gezginler Kamarası'ndaki yazıları sıkça okuyan, bununla da yetinmeyip sık sık yorum yapan üyelerimize verilir. Ancak bu yorumlar "çok güzel, harika, eline sağlık" gibi ifadeleri kapsamaz. Yapılan yorumların yazara katkı sağlayacak türden olumlu/olumsuz bir eleştiri taşıması, yorumlayıcının bu öyküleri irdeleyerek yorumlaması beklenir. Bu gibi yorumlar yapan/sık sık öyküleri okuyan üyelerimiz Yazar Puanı yetkisine sahiptir.

Önemli Notlar:

1.
Yazar Puanı yetkisi istek üzerine verilmez.

2. Yetki verilecek kişi, yöneticiler arasında tartışılarak seçilir.

3. Sanılanın aksine, irdeleyici yorumlar yapmak hiç de zor değildir.

4. Bu yetkinin paylaştırıldığı bir kişi sayısı kısıtı yoktu.

5. Bahsi geçen yetkiye sahip üyelerin bir listesi yoktur, ilan edilmez.

6. Yazar Puanı sadece Kayıp Rıhtım Forum'a has bir şeydir. Aylık Öykü Seçkisi ile alakalı değildir.

7. Yetkiye sahip herhangi biri, kendi yayınladığı öyküsüne Yazar Puanı veremez. Sistem buna izin vermez.