Kayıt Ol

Yazın Okunacaklar Listesi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Yazın Okunacaklar Listesi
« : 23 Temmuz 2015, 12:54:11 »
Dikkat: Bu konu yeterli katılıma ulaşırsa projeye dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

Not: Her türden edebiyat eserini kapsamaktadır.

Sağda solda görüyorsunuzdur. Her köşe başında bir, "Bu yaz mutlaka okumanız gereken kitaplar!!11birbir" başlıklı yazılar mevcut. İçleri de genelde boş ya da yayınevlerinin verdiği reklamlar doğrultusunda doldurulmuş halde.

Şimdi birçoğunuz (siz yani, ben değil :( ) tatile girdiniz. Bu yaz hangi kitapları okumayı düşünüyorsunuz? Bu uzun ve güzel tatilde hangi merak ettiğiniz kitaplarla bir yaz aşkı yaşayacaksınız?

Başta da dediğim gibi, eğer güzel bir katılım olursa bence bunu portalımızda da sunalım. Kayıp Rıhtım takipçilerinin yaz tercihleriyle hava tarız :P (şaka).

Eğer olmazsa da, bu başlık altında birbirimize bilmeden yeni kitaplar önermiş ya da merak ettirmiş oluruz, ne olacak?

Velhasıl, bu yaz için okuma listeleriniz nelerden oluşuyor?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Yazın Okunacaklar Listesi
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2015, 13:25:04 »
Tatile giremeyen bir diğer kişi olarak bu yaz okumayı istediğim (ama muhtemelen yine okuyamayacağım, uzaktan bakacağım, platonik aşk yaşayacağım) bir sürü kitap var aslında. İçimden cayır cayır onları okumak gelirken çevirmek, düzeltmek zorunda olduğum sayfalara gömeceğim kafayı. Ama bu liste yapmama, içimdeki ateşi harlamama engel mi? Tabii ki hayır :P

1. Jonathan Strange ve Bay Norell: Hazır dizisi de başlamışken yıllar önce aldığım, Neil Gaiman ve diğer yazarlar tarafından övüle övüle bitirilemeyen şu kitabı artık okuyayım diyorum. Aslında başlamış, ama iş yoğunluğundan yarım bırakmıştım. Halbuki çok değişik gidiyordu, meraktayım.

2. Ecel - Funda Özlem Şeran: Bu fuarda, imzalı olarak aldım yazarının kendisinden. Sırf bunun için internetten vs almamıştım zaten. İlk aşama tamamlandığına göre artık okumaya da geçebilirim (diye umuyorum). Funda'nın hikayelerini severim; insanı yormayan ve güldüren bir üslubu vardır. Bundan da umutluyum.

3. Cam Kule: Çünkü Silverberg! Çünkü en harikasından imzalı! Çünkü çok geç kaldım! Ne kadar heyecanlanmıştım oysa ilk çıktığında. Okumalıyım!

4. Lord Darcy - Büyücüler Geçidi: Fantastiği ve tarihi kurguyu başarıyla birleştiren eserleri çok seviyorum. O yüzden uzuuuun yıllar önce basılmış bu seriyi görünce feci meraklandım, ilk cildini bir yerlerden bulup buluşturup aldım. Çok merak ediyorum ve feci derecede okumak istiyorum. İnşallah hayal kırıklığına uğramam.

5. Ben, Robot: Geçen kitap fuarında rastlaştık kendisiyle bir sahafta. Göz göze geldik, sensörleri çok parlaktı. Üstelik yanında birkaç Asimov daha vardı (Vakıf Serisi yoktu ne yazık ki). Hemen pençelerimi geçirdim kendisine, kitaplığımda okunmayı bekliyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2015, 14:05:22 »
Aslında Goodreads hesabımdan (imzamda da linki var ekleyebilirsiniz) okunacaklar listesi yapmıştım ama oradaki yaz değil genel oluğu için buradan da sadece yaz için olanları yazayım.

Isaac Asimov - Vakıf Evreni hakkında yeterince spoiler yedikten sonra seriye baştan başladım ve şuan Vakıf'ın Sınırını okuyorum. Şu sırayı izleyerek seriyi bitirmek niyetindeyim. 2 3 günde 1 tanesini bitiriyorum.
http://i.hizliresim.com/j4kP9D.jpg

Arkasından en sevdiğim polisiye gerilim yazarı olan Glenn Meade'in okumamış olduğum üç kitabını bitireceğim.
Brandenburg
8. Gün
İkinci Mesih

Meade'i Richard Adams'ın yazdığı Watership Tepesi ve China Mieville'nin Perdido Sokağı İstasyonu izleyecek.

Haziran ayında tamamlanmış olan Jasper Kent'in Danilov Beşlemesi ve Cornelia Funke'nin Mürekkep Yürek Serisi arkadan gelecek kitaplar...

Peki bunlarla bitti mi derseniz hayır bitmedi ;D Hergün 2 3 tane de çizgiroman okuyorum. Onları bu listeye dahil etmiyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2015, 16:53:21 »
Jonathan Strange ve Bay Norell benim de listemde.

Bir türlü okuyamadığım Fantastik Işık'ı, ve PKD'nin toplu öykülerinin 2. cildini okuyacağım kısmetse.

Üstüne bir de Yaşlı Adamın Savaşı serisini gözüme kestirdim, ama o bu yaza yetişir mi bilemiyorum. :D

Edit: Hala tatile girememiş durumdayım(yaz okulu), ama bu hafta bitiyor hayırlısıyla. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2015, 18:40:51 »
Alın size tatile giremeyen bir kişi daha :P.

Valla çalışan bir insan olduğum için yaz okuması-kış okuması diye liste yapamıyorum haliyle. Ama okuma planımdan bahsedecek olursam, şu an Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler'i okuyorum. Muhtemelen o birkaç güne bitmiş olur. O bittikten sonra da ilk kitabını çok sevdiğim Cormoran Strike serisinin 2. kitabı İpekböceği'ne başlamayı planlıyorum.

Gormenghast serisi de yakın zamanda okumayı düşündüklerim arasında.

Bunun dışında bir kaç ay önce nihayet başladığım Vakıf serisi'ne bu yaz devam etmek istiyorum. Araya yeni çıkan bir sürü kitap girdiği için yarım kalmıştı :-\ ,gayet harika gidiyordu halbuki.

Daha çook fazla alıpta okumadığım kitabım var gerçi. Bradbury'ler, PKD'ler vs...ama malum iş hayatı. >:( Şu an yaz tatilinde olanlar kıymetini bilin tatilin, bol bol okuyun. :D

Bu arada Jonathan Strange ve Bay Norell'in dizisi beni sarmadı ya  :P. Çok umutlu başlamıştım halbuki. Kitabını almıştım ama okumayı yakın zamanda düşünmüyorum açıkçası.

Bir dakika!..ben daha Sissoylu'yu okumadım. :ohmy :dl

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2015, 01:31:22 »
1. Ben Knausgaard'ın Kavgam Adlı eserini okumak istiyorum bu yaz (evet yaz bitecek ben hala okuyacağım). Norveç'te 500.000 satınca dünya bu adama gözünü dikti. 6 ciltlik otobiyografik romanın ilk cildi benim niyetli olduğum.

2. Hangisi olursa olsun bir Hasan Ali Toptaş romanı, bir de Barış Bıçakçı romanı okumak istiyorum. İlkini Türkçe'nin sınırlarını keşfetmek ve hatırlamak için; ikincisini Türkçe'nin sınırlarına varmadan da çok etkileyici olunabileceğini hatırlamak için. Kısaca iki yazarı da çok sevdiğim için.

3. John Green diye bir adam var. Çok güzel şeyler yazıyor. Edebiyattan anladığını düşünüyorum. Yazdıklarını çok sevdim. İki kitabını okudum. Bu yaz Kağıttan Kentler'i okumak istiyorum.

4. Etin Cinsel Politikası'nı çok uzun zamandır okumak istiyorum. Hayvanları yemek için öldürmenin, erkek egemen toplumda nasıl bir etki yarattığını ve hayvan yemeye dair bilmediğimiz, görmediğimiz, görmek istemediğimiz bir çok bakış açısını yazar Carol J. Adams'dan öğreneceğim kısmetse bu yaz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2015, 11:15:08 »
Alıntı
2. Hangisi olursa olsun bir Hasan Ali Toptaş romanı, bir de Barış Bıçakçı romanı okumak istiyorum. İlkini Türkçe'nin sınırlarını keşfetmek ve hatırlamak için; ikincisini Türkçe'nin sınırlarına varmadan da çok etkileyici olunabileceğini hatırlamak için. Kısaca iki yazarı da çok sevdiğim için.

Hasan Ali Toptaş için: Gölgesizler olsun mu okumadıysanız *-*?

Bu yazki hedeflerimi ben de yazayım. Konuyu açan olarak hiçbir şey dememişim. Rezillik :).

1. Binbir Gece Masalları'na başlamak bu yazın hedefleri arasındaydı. Başladım, ama tek ciltle bırakmak istemiyorum. Yaza bir cilt daha sıkıştırıp sonra tek tek diğer ciltleri hatmetmeyi umuyorum.

2. Pelin Aslan Ayar'ın (hocam demek istiyorum kendisine) Fantastik Roman adlı araştırma kitabını bitirmeyi hedefliyorum. Ona da başladım ama sindirerek, yavaş yavaş gidiyorum özellikle.

3. Ardından Osmanlı Bilim Kurgusu: Fenni Edebiyat geliyor. O da bu yaz bitmeden bitirmek istediklerim arasında.

4. Henüz almadığım, ama alıp okuyarak İletişim Yayınları'nın bu bomba gibi yeni edebiyat dizisine nokta koymak istediğim bir kitap var: Edebiyat Nasıl Okunur? En kısa zamanda edinsem güzel olacak. Belki sonbahara ya da kışa sarkar bu kitap. Fakat ölüyorum meraktan.

5. Bahadır Cüneyt Yalçın'ın kitaplarıyla tanışmak istiyorum ne zamandır. O yüzden ilk kitabı Mütevazı Bir İntikam ile başlamayı amaçlıyorum.

6. Yaza yetişmeyecek ama, Kurtlarla Koşan Kadınlar adlı bilgi küpü kitabı da artık en kısa zamanda okumayı hedefliyorum. Sonbahara kalacak sanırım bu da.

7. Son olarak, şöyle kafa yormayacak bir şey bulmalıyım. Ne okumalıyım daha karar veremedim ama, tüm bu güçlü kitaplar arasında sabun köpüğü etkisi yaratacak bir kitaba ihtiyacım var. Onu da bulup buraya ekleyeceğim :).

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2015, 11:29:50 »
1. Bilim-kurguya yönelmek amacıyla Yaşlı Adamın Savaşı serisini okumaktayım. Güzel bir geçiş serisi fikrimce.
2. Grisha Serisini de aynı şekilde okumaktayım. Bence matah bir seri. :-\
3. Yeni Crobuzon üçlemesini okumak istiyorum lakin Yordam Kitap bu fiyatlarda oynama yapmadığı sürece serinin bir kısmı yazı aşacak.
4. Uzun yıllar okuduğum Jean-Christophe Grangé'den sonra Tess Gerritsen'i biraz keşfetmek istediğimden kitaplığımdaki Cerrah kitabını kesip duruyorum. Elimdeki iki seriden biri biter bitmez başlarım.
5. Franz Kafka-Şato
Spoiler: Göster

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2015, 12:23:53 »
1. Şu an Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler'i okuyorum.
2. Yerdeniz Serisi bekliyor sırada. İlk Le Guin tecrübem olacak aynı zamanda.
3. Jonathan Strange ve Bay Norrel benim de listemde. Fırsat kalır umarım.
4. İhsan Bey'in şu incelemesini okuduktan sonra Elif kesinlikle okuyacaklarım arasında. Aşırı bir merak içerisindeyim.
5. Şu an kız arkadaşımda ama zamanında bitirebilirse Otostopçunun Galaksi Rehberi.

Bunlar dışında araya sıkıştıracağım kitaplar ;

1. Bülbülü Öldürmek - Harper Lee
2. Ahlakın Soykütüğü Üstüne - Friedrich Nietzsche
3. Sevgi ve Şiddetin Kaynağı - Erich Fromm
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2015, 12:38:40 »
3. Ardından Osmanlı Bilim Kurgusu: Fenni Edebiyat geliyor. O da bu yaz bitmeden bitirmek istediklerim arasında.

4. Henüz almadığım, ama alıp okuyarak İletişim Yayınları'nın bu bomba gibi yeni edebiyat dizisine nokta koymak istediğim bir kitap var: Edebiyat Nasıl Okunur? En kısa zamanda edinsem güzel olacak. Belki sonbahara ya da kışa sarkar bu kitap. Fakat ölüyorum meraktan.

Bunları bende çok merak ediyorum, ama hep bir "acaba?" sorusu var aklımda. O yüzden sanırım senin yorumlarını bekliyor olacağım. :hömm:

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Ağustos 2015, 14:25:47 »
Christopher Paolini - Eragon, Eldest, Brisingr, Miras

H.P Lovecraft - Cthulhu'nun Çağrısı, Deliliğin Dağlarında

Peyami Safa - Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

F. Von Norstrand - Bir Büyücünün Anıları

Okumak istediklerimden elimde olanlar bunlar. Ama mesajı her an güncelleyebilirim :P.

Spoiler: Göster
Hazal; sabun köpüğü niyetine Alacakaranlık oku :D.

Edit: Brandon Sanderson - Sissoylu
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #11 : 06 Ağustos 2015, 14:59:38 »
Nöbet serisini tamamlayamamıştım geçen aylarda. Gündüz Nöbeti'nin sonlarıda -üçüncü hikâyede- kalmıştım. Fantastik Işık'ı bitirip tekrar başlayacağım ona. Elantris'i tekrar, tekrar ve tekrar okumak istiyorum; ama kitap yanımda değil. Bulurum bir yolunu, tekrar taratıp hatasız bir biçimde onu okumak niyetim var; ama bakalım.

Bunun dışında geçen ay ön okumasını okuduğum Ay ve Güneş isimli İthaki'den çıkma tarihi fantastik romanı çok merak ettim, listeme aldım onu da. Firefight da beklediklerimin arasında, çıkarsa ikisini beraber sipariş vereceğim; ama çıkmazsa yapacak bir şey yok. Firefight'ı çıktığı zaman ayrı alacağım.

Yaza yetişmeyebilir belki; ama Locke Lamora'nın yalanları'na şöyle güzel bir dalmak istiyorum, Diskdünya'ya, daha doğrusu Büyü'nün Rengi'ne, daldığım gibi dalıvereyim içeri diyorum. :) Geri kalanlar zaten yaza yetişmeyeceği gibi o sırada yeni çıkacak pek çok kitap var. Elric, Doğruluk Kılıcı serileriyle İblis Döngüsü, Sissoylu ve Fırtınaışığı'nın devam kitaplarını bekliyor olacağım. Muhtemel Elric dışındakiler kışa kalacak. Tabii bu plan ne kadar tutar bilemiyorum, umarım tutar. Ayrıca iletişim yayınlarının araştırma dizisini ben de epey merak ettim, kendimi geliştirmek adına onları da alıp okuyabilirim; ancak ne zaman bilemiyorum.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2015, 15:08:31 »
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler - Yarısına kadar okudum, sonra bıraktım. Gökteki Göz'ü çok merak ettiğimden ona geçmiştim.

John Fowles'tan Koleksiyoncu'yu okuyacağım. Ardından da Büyücü'yü okumak istiyorum.

DiskDünya'nın ikincisi hala duruyor. Ona da başlamıştım ama araya Locke Lomara girdiydi. Bu arada Fırtınakıran'dan DiskDünya incelemesini bekliyorum ben. Sözü vardı inceleme için.  :melk

Derinin Altında'nın son elli sayfası hala beni bekliyor.

Zamyatin'in Biz'ini de okuyacağım.

Bir de Kazuo İshiguro'dan Günden Kalanlar'ı okumak istiyorum.
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2015, 15:21:31 »
Bu yaz okuduklarım:
Marslı - Andy Weir
Antik Dünya - Susan Wise Bauer
Akıl Haritaları - Tony Buzan
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip Kindred Dick
Light Novel(lar)

Bu Yaz Okuyacaklarım:
Bel-Ami - Guy de Maupassant
Kayıp Kız - David Herbert Lawrance
Karanlığın Yüreği - Joseph Conrad
Kırmızı ve Siyah - Henri Beyle "Stendhal"
Count of Monte Cristo - Alexandre Dumas(EN)
Tüm Öyküleri - Edgar Allan Poe

Ilk Maupassant, daha sonra Poe okumayı düşünüyorum; zira Poe'dan sonra Maupassant'ın beni keseceğini sanmıyorum.

Suç ve Ceza'yı tekrar okuma isteği depreşti içimde bu aralar, ama onu dahil etmiyorum listeye. Okuyacaklarım'da daha fazla var ama yetişmez diye kabartmadım listeyi daha ilerisi için Ortaçağ Dünyası ve Rönesans Dünyası beni bekliyor, tabii ki P.K.D Tüm Öyküler'in iki cildini de okuyacağım, Büyülü Fener'den çıkma. Androidler Elektri Koyun Düşler Mi?'yi bir de orijinal dilinde okumayı düşünüyorum. Tabii zaman ayırabildiğim kadar, sınav diye bir etken var.

Not: Bu Yaz Okuyacaklarım'da olan tüm Türkçe kitaplar İletişim Yayınları'ndan çıkma yayınlar.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #14 : 22 Ağustos 2017, 18:46:54 »
Bu yaz bitmeden neleri okumayı düşünüyorsunuz ey Rıhtım ailesi? :)

Benim gözüm Witcher: Kader Kılıcı, Incal ve M4Y4'te... çevirilerden fırsat bulabilirsem tabiiiiğğğ.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.