Kayıt Ol

Krynn'e Has Sınıf: Solamniya Şövalyeleri

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Krynn'e Has Sınıf: Solamniya Şövalyeleri
« : 02 Eylül 2008, 20:26:18 »

İyilerin davasına bağlı olarak Solamniya Şövalyeleri Rüyalar Çağı’ndan beri var olmuşlardır. Bütün şövalyeler “Est sularus oth Mithas (Onurum, hayatımdır!)” yeminine bağlıdırlar. Bir şövalyenin bütün yaşamındaki davranışları Measure(Ölçü) adı verilen kural kitaplarındaki genişletilmiş yasalar tarafından belirlenir.

Afet’in sorumlusu olarak haksızca suçlanmaları, kardeşliğe hakaretleri başlatmış; Çaresizlik Çağı’nda onların, kutsal yeminlerinden uzak kalmalarına sebebiyet vermiştir. Halkın bu tavrı kurumun içindeki şövalyelerin çoğunun yozlaşmasını da sağlamıştır. İçlerinden az sayıdaki cesur olanları kurallarına, yeminlerine sadık kalmış; Mızrak Savaşı döneminde şövalyelerin yeniden saygı ve güç kazanmalarında büyük rol oynamışlardır. Kaos Savaşı dönemindeki ağır kayıplarına rağmen, Faniler Çağ’ında şövalyeler büyük bir güç olarak varlıklarını sürdürmeyi başarmışlardır.

Macera =  Gerçek şövalyeler kendilerini yeminlerine ve Ölçü’ye adarlar. “Kötü yok edilmeli, zayıf korunmalıdır”. Cesur ve kalbin hakikatine sahip olanlar onur ve zafere erişebilecektir. Çoğu şövalye önemli bir bölgeyi gözetmek gibi olağan ya da minotor akınlarına karşı savaşmak gibi heyecanlı kendine özel görevlere atanır. Çaresiz bir zamanda, şövalyeye ölümcül bir yolculuğa çıkmak ya da değerli bir büyülü eşyayı geri almak gibi tehlikeli görevler de verilir. Kendine özel görev alamayan şövalyeler macera peşinde yolculuğa çıkar ve bu yolculukta onurunu ve yeminlerine olan bağlılığını koruyup onları yayma yolunu izlerse döndüğünde büyük övgüler alır.

Karakteristik = Yeminleri ve ölçüleri bir Solamniya Şövalyesinin davranışlarını etkileyen asıl faktörlerdir. Tehlikeyle yüz yüze olmasına rağmen şövalyeye özgü cesaretini korumalıdır, bu ona şövalye başarısız olsa bile güç vermesini sağlar. Ve cesareti ona yapılması güç tercihlerde de yardımcı olur. Yemin ve ölçü bir şövalyeyi kurallara uyduğu ve ilahlarına olan inancını sürdürdüğü ölçüde geliştirir, üstün niteliklere varmasını sağlar. Onurlu bir şövalye ihtiyacı olana bir ödül istemeden yahut ummadan yardım etmelidir. (Frp oynayanlar için ek bilgi: Şövalyenin yemin ve ölçü hakkındaki bilgisi skill’lerden Knowledge: Nobility and Royalty değeriyle belirlenir)

Yönelim = Solamniya Şövalyeleri “kuralcı iyi” olmak zorundadırlar. Yönelim değiştiren şövalyeler fark edildiği takdirde kardeşlikten atılırlar. Solamniya Şövalyelerinin kuralcılığı ve saf iyiliği Ölçü tarafından bir çelişkiye olanak bırakmayacak şekilde belirlenmiştir.

Din = Paladin’in anısını onurlandırmalarına ve Yürüyen Tanrı Valthonis’e derin saygı beslemelerine rağmen, Kiri Jolith Ruhlar Savaşı’ndan sonra Paladin’in yerini alarak Solamniya Şövalyelerinin tapındığı asıl tanrı olmuştur.

Geçmiş = Sayısız nesiller boyunca Solamniya Şövalyeleri Brightblade, Crownguard, Tallbow gibi ailelere yakın olan veya akrabalık bağı bulunan soylu ailelerden seçilirdi. Bu özellikle şövalyelerin hor görüldüğü Çaresizlik Çağı’nda geçerli oldu. Mızrak Savaşı sırasında ve sonrasında şövalyeler rütbelerini (en üst rütbeyi bile) Solamnic olmayanlara ve soylu kanı taşımayanlara bile açtılar.

Irk = Mızrak Savaşı sırasında nadir olarak yarı elfler alınsa da geleneksel olarak şövalyeler insanlar arasından seçilir. Diğer ırklardan da tek tük seçildiği olmuştur (cüce kahramanı Kharas gibi) .

Diğer Sınıflar = Disiplinli şövalyeler, çeşit barındıran bir takımda etkileyici bir kuvvet olarak yer alır. Yüksek bir ilahi emir olarak, şövalyeler iyi rahiplere çok saygılıdır ve herhangi bir kötü olmayan savaşçı ya da barbarla yoldaş olabilirler. Kuvvet Çağı’nda ve Mızrak Savaşı öncesindeki erken Çaresizlik Çağı’nda şövalyeler büyücülere güvenmezdi ne var ki onlara karşı mesafeli olmalarına rağmen beyaz cübbelilerle iş birliği yapmışlardır. Şövalyeler kaotik davranışlara ya da kötülüğe tolerans göstermezler ve kendilerine düello teklif edilmediği sürece savaşmayarak yollarını onlardan ayırırlar.

Solamniya Şövalyelerinde hiyerarşi şöyledir:

Taç Şövalyesi

Kılıç Şövalyesi

Gül Şövalyesi

Margaret Weis & Don Perin: Dungeons and Dragons 3.5 Edition Dragonlance Campaign Settings

Çeviren: Herr Mannelig

Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Krynn'e Has Sınıf: Solamniya Şövalyeleri
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2008, 13:15:17 »
Eline sağlık dostum emeğin için. Solamniya Şövalyeleri'nden dönem dönem tiksinsem de çevirinde de denildiği gibi Mızrak Savaşı döneminde favori sınıflarım arasına girmeyi başarmıştır. :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2008, 15:00:09 »
Ben teşekkür ederim. Şayet şahsi görüşümü de paylaşıyım burada: sevdiğim bir sınıf evet ama serideki haliyle LG'yi biraz abartmışlar. Kuralları çok katı, onur kavramları bazen aptallıkla karışıyor bu yüzden fazla yaşamıyorlar. Bir paladin'den farklılar o yüzden, paladinlerden çok daha katı ve disiplinliler. Sevmesine severim ama :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2012, 16:54:52 »
Taç Şövalyeleri : Gerekli disiplini ve eğitimi alan şövalyelerin ilk bulundukları nizamdır. Koruyucu tanrıları Habbakuk'tur
Kılıç Şövalyeleri : Savaş ve şifa konularında uzmanlaşan şövalyelerdir. Koruyucu tanrıları Kiri Jolith'tir.
Gül Şövalyeleri : Şövalyelik görevinin en asil, başarılı ve yönetim kadrosunda olanlardır. Koruyucu tanrıları adalet tanrısı Paladine'dır.
Bu tarikatın en ünlü şövalyeleri ; Solamnus, Huma, Sturm ve Lord Soth'tur.

''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2012, 17:04:03 »
İlk kitapta her ne kadar Sturm'ün koca bir aptal olduğunu düşünsem de ikinci kitapta Solamniya Şövaleyeleri'ni çok daha iyi tanıdıktan sonra onları sevdim.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2012, 15:26:15 »
İlk kitapta her ne kadar Sturm'ün koca bir aptal olduğunu düşünsem de ikinci kitapta Solamniya; Şövaleyeleri'ni çok daha iyi tanıdıktan sonra onları sevdim.
Gözümde Huma'dan sonra en iyi Solamniya Şövalyesidir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Dolunay

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2012, 23:28:53 »
gayet iyi düşünülmüş bir organizasyondur. fakat aptalca hareketlerde üzerlerine etiketlendirilmiştir. büyüye karşı olan tavırları olmasa çok iyi olacaktır.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2013, 10:43:45 »
Solamniya Şovalyeleri harika bir topluluktur. Seriye renk katan sınıfların başında gelir. Ama bu sınıfın öyle bir özelliği vardır ki hem bizi Solamnlardan soğutur. Hem de sınıfı ilginç kılar. Bu sınıfın gözü iyilikten kör olmuştur. Yaptıkları bazı hareketler mantığa sığmaz ama bile bile yaparlar.

Ben bu grubun hayranıyıdım lakin Takhisis Şövalyeleri ile tanışıncaya kadar. Bence onlar Solamnlardan daha güzel bir organizasyon. Tabi Takhisis Şövalyelerini bana sevdiren asıl kişide Steel ............. dir. Soy adını söylemedim çünkü duyduğunuzda eğer kitaplardan bir kaçını okumamışsanız çok büyük bir şok yaşarsınız :D (Soy adından ziyade Soy ADLARI :D )
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı ezghy13

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2013, 10:42:05 »
Solamniya Şovalyeleri harika bir topluluktur. Seriye renk katan sınıfların başında gelir. Ama bu sınıfın öyle bir özelliği vardır ki hem bizi Solamnlardan soğutur. Hem de sınıfı ilginç kılar. Bu sınıfın gözü iyilikten kör olmuştur. Yaptıkları bazı hareketler mantığa sığmaz ama bile bile yaparlar.

Ben bu grubun hayranıyıdım lakin Takhisis Şövalyeleri ile tanışıncaya kadar. Bence onlar Solamnlardan daha güzel bir organizasyon. Tabi Takhisis Şövalyelerini bana sevdiren asıl kişide Steel ............. dir. Soy adını söylemedim çünkü duyduğunuzda eğer kitaplardan bir kaçını okumamışsanız çok büyük bir şok yaşarsınız :D (Soy adından ziyade Soy ADLARI :D )

Bence onun hikayesini ve devamını yazmalılar, gayet ilginç bir ikilem yaşayacağa benziyor, ama o benzerliği gözümde canlandırdıkça asıl, son, soyadına yönelmesini istiyorum içten içe... Ben Takhisis taraftarı değilim olamıyorum:)
Est Sularus Oth Mithas