Kayıt Ol

Tartışma: Cersei Lannister

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tartışma: Cersei Lannister
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2014, 16:53:45 »
Aslında George R.R Martin 'Cersei' karakterini işlerken insan doğasını ele almış. Şunu anlamalıyız ki hiçbir insan ne kötü ne de iyidir. Her şeyi yaparken bir nedeni vardır ve bunu belirleyen karakteridir. Herkes kendince doğru şeyleri yapıyor. Kiminin değerleri farklılık gösteriyor. (bkz.Cersei) Kimi ailesine öncelik verir ve bencil olur, kimi halkına öncelik verir kötü bir aile ferdi iyi bir yönetici olur (Game of Thrones için) bunu değerlendiren insanlara göre karar değişir. Ama ailesine öncelik vermesi onu ne iyi bir insan yapar ne de kötü. Aynı şey halk içinde geçerli. Bu sadece bir örnekti. Hiçbir insan kötü değildir fakat iyi olduğunu da söyleyemeyiz , herkes hata yapar, herkesin belli bir egosu ve bencilliği vardır.
-Bana göre Cersei fazla egoist, benmerkezci bir karakter. Ne yaparsa yapsın doğru yaptığını ve her koşulda kendini güçlü, başkalarından üstün biri olarak addediyor. Bu görüşlerinin onun düşünme yetisini gitgide körerttiğini Kılıçların Fırtınası kitabının sonlarına doğru görmekteyiz.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 19 Ağustos 2014, 04:26:49 »
Zeki olmayan kadın. Kesinlikle akıllı falan değil. Çok akıllı olduğunu, herkesi oynattığını, çok güzel planlar yaptığını falan sanıyor ama seri boyunca sürekli durumun hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Ayrıca inanılmaz sinir bozucu. An itibariyle ölmesini en çok istediğim karakter diyebilirim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Mart 2015, 20:10:06 »
Cersei, erkeklerin dünyasında her zaman bir adım geride durmak zorunda kalan bir karakter. Bir kadın olarak onların kurallarına tabi. Bu durumda da asla bir erkek gibi denetimi eline alamayacağı için işleri arka plandan yürütmek zorunda kalan biri. Daenerys ise erkeklerin dünyasında kadın olarak varlık gösterip, "burası sadece sizin değil" diyebilen bir karakter. Bu yüzden Dany benim için daha değerli. Cersei bir erkek olup kılıç sallamak istiyor, ama kadın olduğu için bunu asla yapamayacağını düşünüyor. Çünkü tamamen erkeklerin dünyasının kurallarına tabi. Dany ise bunun için erkek olmasına gerek olmadığını düşünüyor. Erkeklere diyor ki, "Kurallarınızı da alıp bir adım geride durun. Burada ben hükmediyorum." Bu yüzden Cersei beni yalnızca şeytani bir entrikayla korkutabilir. Dany ise saygı uyandırır. Cersei sadece kötücüllükle korku salarak denetim sağlayabilirken, Dany varolma biçimiyle o denetimi insanlardan kendi sevgi ve rızalarıyla birlikte alır. İnsanlar Cersei'nin önünde sadece kelleleri gitmesin diye diz çöker, Dany'nin önünde ise hak ettiği için. Bu yüzden Cersei erkeklerin dünyasında asla gerçek bir konum sahibi değildir. Bulunduğu yerde sadece babasının ismi ve güzelliği sayesinde tutunabilir. Parasından ya da güzelliğinden gelen gücü tükendiği anda bir hiçtir. Dany ise her şart altında takipçi toplayabilir.

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Nisan 2015, 17:13:52 »
Daenerys ise erkeklerin dünyasında kadın olarak varlık gösterip, "burası sadece sizin değil" diyebilen bir karakter.
Dürüst olalım şimdi, üç tane ejderhan olduğunda erkeklere karşı çıkmak biraz daha kolay gelebilir insana hahaha.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 15 Nisan 2015, 18:11:26 »
Ejderhaları yokken de bir şekilde kendine güç edinmişti hatun, yöntemlerini beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, orası ayrı. Ha çok sevdiğim anlaşılmasın bundan, bence Cersei kadar aptal Daenerys. En azından onun toyluğuna, tecrübesizliğine falan verebiliyoruz ama.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Nisan 2015, 19:39:20 »
Cersei Lannister'ın bölümlerini okuyanlar fark etmiştir zaten, kadın bildiğimiz ruh hastası. Baya takıntılı, egoist ve sadist bir kişilik. Kadında ne insan hayatına değer verme var ne de ahlaki kurallar. Kadın Roose Bolton'ın dişi hali resmen.

Daenerys'in de Cersei'den farklı olsalar da bazı problemleri olduğu belli. Bir kere kızda karar verme ve yönetme yeteneği yok.

Spoiler: Göster
Zaten bence Aegon Targaryen de Daenerys'in bu eksikliklerini tamamlayan bir karakter olarak dahil edildi seriye.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Nisan 2015, 19:59:43 »
Diyelim ben bu seriyi şu an çok hevesli bir şekilde okuyorum. Yaptığınız oldu mu şimdi? Lütfen spoiler kutusuna alın ve gerekli hassasiyeti gösterin.  :)

Çevrimdışı Auguste Dupin

• **
  • 84
  • Rom: 8
  • geceleri esen terör
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 15 Nisan 2015, 20:32:21 »
Spoiler: Göster
Alıntı
Diyelim ben bu seride şu an çok hevesli bir şekilde Kargaların Ziyafeti'nden devam ederek okuyorum.

Ama ama ama... :'( İşte o kitaba çok hevesli bir şekilde devam eden adam bendim. Olayı öğrenmek bir, hangi kitapta olduğunu öğrenmek iki. :(

“House”
Sometimes I think it’s like I live in a big giant head on a hilltop
made of papier mache, a big giant head of my own head.
I polish the eyes which would be windows, or
mow the lawn, I mean this is my house we’re talking about here
even if it is a big giant papier mache head that looks just like mine.
And people who go past
in cars or buses or see the house the head on the hill from trains
they think the house is me.
I’ll be sleeping there, or polishing the eyes, or weeding the lawn,
but no-one will see me, no-one would look.
And no-one would ever come. And if I waved no-one even knows it was me waving.
They’d all be looking in the wrong place, at the head on the hill.
I can see your house from here.
-Neil Gaiman

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Nisan 2015, 20:38:37 »
Spoiler vermek kötü bir şey, verenleri uyarmak da güzel; ancak spoiler görünce çevrimiçi olan editörlerden birine başlığı özel mesaj olarak atın bir dahaki sefere. Spoiler'ı şöyle verdin derken spoiler veriyorsunuz. Ayrıca başlığı aktif tutuyorsunuz ve olayı görmemiş insanların görme ihtimali artıyor.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Nisan 2015, 16:25:52 »
Spoiler vermek kötü bir şey, verenleri uyarmak da güzel; ancak spoiler görünce çevrimiçi olan editörlerden birine başlığı özel mesaj olarak atın bir dahaki sefere. Spoiler'ı şöyle verdin derken spoiler veriyorsunuz. Ayrıca başlığı aktif tutuyorsunuz ve olayı görmemiş insanların görme ihtimali artıyor.

Kimse alıntılamadığım bir şeye: ''Neden spoiler verdin? Spoiler verildiğini söylerken önceki okuyan moron okuyucuyu bilinçlendirdin, çünkü onlar spoilerın neye benzediğini bilmez; çünkü onlar bildikleri şeyleri spoiler olarak kabul ediyor, bilmedikleri şeyleri fark edemiyorlar.'' diyemez, zira ben neyin spoiler olduğunu belirtmedim. Yorumumun okunması ne kadar olasıysa, spoilerın fark edilmesi ondan daha olası ki ben yazdığım sıra yorum daha yeni yazılmıştı ve arkadaş aktifti, onun düzeltme ihtimalini geçersek benim yorumumu gören veya güncelliğe göre okuyan biri ise o yorumu okumaz diye attım mesajı. Eğer siz özel mesajlarınıza baktığınız derecede forumu takip ediyorsanız direk değiştirirdiniz ki bu benim zaman kullanımımı mantıklı yapar.
(Kargaların Ziyafeti'ni misal olarak vermiştim. Taht Oyunları desem de aynı mantık ve spoiler ile alakası yok.)

Aaa, ama evet; forumdaki bir konuya mesaj atmak yasaksa, kusura bakmayın bir dahakine mesaj atarım.

Kısaca, deneysel olasılık kısmını komikleştirmeyiniz.
Ayrıca başlığı aktif tutuyorsunuz ve olayı görmemiş insanların görme ihtimali artıyor.
Alıntı yapılan: Light
EVET, BEN YAPTIM!
''Hayır ben!'' diyecek yok galiba, her neyse.

Edit: Alıntı sahibi düzenlemesi.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Nisan 2015, 18:42:59 »
Normalde spoiler vermemeye dikkat ederim aslında öyle bir an yazmışım kusura bakmayın. Tabi bu hatayı yapmamda son kitabın iki yıl önce çıkmış olmasının da payı var. Bana birazcık saçma geldi, seriyi harıl harıl, heyecanlı bir şekilde okuyan bir kişinin (ki tüm kitaplar Türkçeye çevrilmişken) eğer Cersei Lannister ile ilgili bir tartışma sayfasına girmişse seriyi bitirmesi lazım gibi. Tabi yine de hatalıyım, spoiler butonu içine almalıydım fakat yaptığım abartılacak kadar büyük bir şey değil. Neticede çıkan tüm kitaplar 2013'te yayınlandı yani, kusura bakmayın.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Nisan 2015, 20:00:53 »
İşte Cersei Lannister böyle  bir kadın :D

Çevrimdışı kargasiz

• 428
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Nisan 2015, 20:05:11 »
Konuyu Deanerys'den tekrar Cersei'ye döndürdüğün için teşekkürler Uğur :D

Ne istiyorsunuz bu kadından ya, Goerge Martin birkaç olayla bu kadını bile bize sevdirirse şaşırmam yani. Herkesi kendi yaşadıklarıyla ve kendi çerçevesiyle ele almayı deneyin. Yaptıklarında kendince haklılar.

Cersei keşke erkek olsaydı diye boşuna demiyor Tywin :)

Kehaneti öğrendiğimize göre biraz daha anlam kazanmıştır herhalde olaylar, Cersei'nin kimin için çaba gösterdiğini anlamamız gerekiyor ;) Dizideki en kaliteli karakterlerden biridir Cersei.