Kayıt Ol

Diskdünya Serisi - Terry Pratchett

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Diskdünya Serisi - Terry Pratchett
« Yanıtla #105 : 27 Eylül 2016, 19:43:24 »
Ya biz sizi seviyoruz ya! Biz size aşığız ya! Muhafızlar Muhafızlar!'ın methini çok duymuştum, merak ettiğim bir kitap. Piramitler için de en komik kitap denmiş, şahane vallahi.

Bu Sanayi Devrimi serisini de çok merak ediyorum şahsen.

Sugar Daddy Pratchett'ın kitaplarını 18'inden sonra kendi dilinden okumayınca bir anlamı kalmıyor yeaa... Kitapları de kendi gibi ölüyo o  zaman........ [*]Anlamayanlar panik yapmadan (ya da beni hunharca taşlamadan) önce birkaç üst mesaja göz atsın[/*]

Muhafızlar Muhafızlar!'ı merak ediyorum ben de. İlk Diskdünya oyununun konusu ondan baz alınmıştı. Ne kadar benzerlik varmış, görelim bakalım. Piramitler'in de methini bayağı duydum. Artık serinin şu diğer kitaplarına da girişsem iyi olacak galiba ;D
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 27 Eylül 2016, 20:07:35 »
Spoiler: Göster

imgur açamayanlar için: http://i.hizliresim.com/A38EMr.png,
Sıkıntısız ve anonim dns için http://www.opennicproject.org/ buraya bakabilirsiniz.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 17 Ekim 2016, 19:15:37 »
Çok merak ettiğim bir seriydi ve nihayet Büyünün Rengi'ne başlayabildim. Ayrıca kitabın içinden kocaman bir haritanın çıkması beni çok mutlu etti. Delidolu yayınevi benden +1 kaptı.

Ayrıca 2 bölümlük mini-dizisini izlemiş olan var mı? Bitirdikten sonra izlemeyi düşünüyorum.
http://m.imdb.com/title/tt1079959/

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 30 Ekim 2016, 16:13:22 »
Mort'u bitirdim ve söylemek istediğim bir kaç şey var. Öncelikle Diskdünya okumak çok zevkli bir uğraş. Benim burada belirtmek istediğim şeyler biraz daha yayınevi ile alakalı aslında.  Bazen romanları okurken el altında bir sözlük bulundurmak gerekli olabilir, özellikle eser eski, kurgu dışı veya dili modern olmadığı zaman. Mort'ta da buna ihtiyaç olabileceğini düşünmemiştim ve gerekte olmamalıydı. Fakat okurken sizi duraklatan şey eğer bilmediğiniz bir sözcük ise gözünüz hemen sayfanın dibine kayıyor ve eğer elinizdeki Mort ise boşluğu görünce hayal kırıklığına uğruyorsunuz.
Bir de bu koca seri artık kendi bölümünü haketmiyor mu?
Birkaç örnek vererek anlatmak istediklerimi belirteyim.
Alıntı
Gümbürçaklar

Bu kelimenin anlamını sözlükte bulamadım. İngilizcesinden karşılaştırdığım zaman kelimenin "Thunderflashes" olduğunu anladım. Bu arada çeviri yaratıcılığına hayran kalmamak elde değil. Keşke dipnot olarak verilseydi.

Alıntı
farbalalar
Geçtiği paragraf;
Aslında, birkaç gram  ağır metal, bir sürü  sinirli  midye, birkaç ölü kemirgen ve böceklerin popolarından çıkan  metrelerce iplik­ le neler  yapılabildiği hayret vericiydi.  Giyilen değil, işgal edilen bir  elbiseydi;  dış  tabakadaki  farbalalar  tekerleklerle  desteklen­memişse Keli,  Cutwell'in sandığından  daha güçlü bir kadındı.

*(fırfır demekmiş)

Alıntı
hevenk
Geçtiği paragraf;
Dağınık odanın diğer yanından  bir inleme  daha geldi. Mort be­ceriksizce  halı rulolarının,  hurma hevenklerinin,  çanak çömlek dolu  sandıkların  ve mücevher  yığınlarının üzerinden  aşarak se­sin kaynağına gitti.  Yolculuğa çıkarken kralın neleri geride bıra­kacağına karar veremediği ve işi  sağlama alıp her şeyi götürmeyi  seçtiği açıktı.

*(bir ipe geçirilmiş veya birbirine bağlanmış yaş yemiş veya sebze bağı)

Alıntı
kastanyet
Geçtiği paragraf;
Ölüm onu duymazdan geldi.  Parmaklarını kastanyet  gibi  şık­lattı  ve  belindeki önlük  alevler  içinde  patladı.  Ama kedi yavru­sunu dikkatle yere bıraktı ve ayağıyla nazikçe itti.

*(parmaklara takılarak çalınan bir tür zil)

Alıntı
baobablar
Geçtiği paragraf;
Biraz sonra,  filin yerinde duramamasının bir sebebinin  de,  tö­ren öncesi kargaşası içinde  beş  litre  yüksek alkollü  şarapla  dol­durulmuş  tören  kadehini bulması  ve  hepsini  içmesi  olduğu  da anlaşılacaktı.  Filin çapaklı  gözlerinin  önünde tuhaf,  sıcak  fikir­ler köpürmeye başlamıştı:  köklerinden sökülmüş baobablar, di­şiler  uğruna diğer erkek fillerle  yaptığı kavgalar,  yerli köylerini dümdüz ettikleri muhteşem zamanlar ve  belli  belirsiz hatırladığı diğer  keyiflere  dair anılar.  Biraz sonra  pembe insanlar  görmeye başlayacaktı.

*(Sıcak bölgelerde yetişen ve gövdesinin çevresi yirmi metreyi aşabilen bir ağaç)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 01 Kasım 2016, 13:18:43 »
Delidolu'nun 2017 kataloğunda Diskdünya serisi için süper haberler var. Az önce kargodan geldi efenim.

Tiffany Sızı'nın "Küçük Özgür Adamlar" ile başlayan maceralarının sonraki 4 kitabı "Gökyüzü Dolu Şapka," "Kış Ustası" ve "Geceye Bürüneceğim" bu sene yeni kapaklarla geliyor.

Ayrıca Diskdünya'nın 9-12 arası 4 yeni kitabı da (Eric, Hareketli Resimler, Tırpanlı Adam ve Cadılar Dışarıda!) serisi de bu sene planlananlar arasında.

Bir de Diskdünya okuma rehberi koymuşlar. Sayfa 44 ile 51 arasında:

Issuu: http://e.issuu.com/embed.html#13786973/39814332
PDF: http://tudem.com/katalog/delidolu_katalog_low.pdf
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 01 Kasım 2016, 13:33:56 »
Tiffany yeni kapakları için:

Bakın biz bunları hep haberlerimiz de gösterdik :)

http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/diskdunyada-siradaki-2-yeni-kitap-ve-tiffany-sizi-yeni-kapaklari-belli-oldu/

Delidolu hızı artırmış, süper olmuş.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 01 Kasım 2016, 14:05:42 »
Hah! Tam da aynı şeyi yazmak için girmiştim. Jeton sonradan düştü, Hazal bunun haberini yazmıştı galiba yav diyerekten :) Dedidolu adı gibi delidolu ilerliyor valla. Seviyoruz!
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 20 Kasım 2016, 21:02:04 »
Bildiğim kadarıyla disc dünya epey bir sarcastic dile sahip. Yalnız hangi kitapları tiye aldığını bilmiyorum. Disk dünyaya başlamadan, şu şu eserleri okusak daha iyi olur gibi bir öneriniz var mı?

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 27 Kasım 2016, 14:12:30 »
Delidolu 2017 kataloğundaki okuma listesini jpg'ye çevirdim. Seriyi okumaya başlamadan önce forumumuzdakinin yedeği de bulunsun istedim.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 27 Şubat 2017, 00:44:59 »
Gökyüzü Dolu Şapka:

Terry Pratchett favori yazarlarımdan biri ve her Diskdünya kitabını bitirdiğimde neden favorim olduğunu tarif etmek için farklı bir neden buluyorum.

İnceleme yazmaya çalıştım bir on dakika, yazıp yazıp sildim. Söylenebilecek o kadar şey var ki kitap ve kitabın yaptığı şeyi ne kadar iyi yaptığı hakkında; ne yazsam kitabı anlatmaya yetmeyecek. Belki yarın gündüz gözüyle bir şeyler yazmayı denerim ama şimdilik bu kadar. Genel olarak Diskdünya serisini herkes okumalı. O kadar ince işlenmiş bir mizah ve anlatım var ki, muhteşem.

Tiffany Sızı serisini ise herkese önermekle birlikte özel olarak benim aksime henüz çok fazla kitap okuyup palazlanmamış ya da daha kibar bir tabirle henüz yaşı kemale ermemiş okurlara öneriyorum. Keşke ben fantastik edebiyata bu seriyle başlasaymışım. Zamanında Harry Potter'ın bizim neslimize yaşattığı deneyimin çok daha muhteşemini Tiffany Sızı ile yaşayabilirsiniz. İlk kitap Küçük Özgür Adamlar'dan başlayın ve bu kitapla devam edin.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #115 : 14 Ağustos 2017, 13:06:16 »
Delidolu Çobanın Tacı hariç 11. kitabını çıkardı, bu demektir ki 2 kitap sonra hiç çevrilmemiş kitaplara kavuşacağız.  Hadi!

"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 14 Ağustos 2017, 13:13:12 »
Oley!  :clap Üstelik bir Ölüm kitabı geliyor :3

Merak edenler için gelsin,

Kalan iki kitap: 12. kitap - Cadılar Dışarıda, 13. Kitap - Küçük Tanrılar

Şöyle bir rehber hazırlamıştık zamanında.

Delidolu emin adımlarla ilerliyor valla, helal olsun. Çeviri ve editörlükleri de kaliteli. Serinin hayranı olarak isteyebileceğim her şeye sahipler.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 06 Eylül 2017, 15:58:49 »
Güz kataloğu mailime geldi ne yazık ki çevrilmeyen bir DiskDünya kitabı kataloglarında gözükmüyor ama kalan iki kitap listede. 2019'a kaldı hiç görmediğimiz kitaplar sanırım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 16 Kasım 2017, 12:18:01 »
12. kitap Cadılar Dışarıda raflarda. Bu hız güzel ama kataloğa göre yeniler için vakit hala var.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #119 : 18 Kasım 2017, 14:14:59 »
Piramitler'den beri Diskdünya okuyamadım. :( Neyse, kitaplar çıkıyorken hazır, yılbaşı alışverişime ekleyeyim hepsini. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.