Kayıt Ol

Proje: Buz ve Ateşin Şarkısı Aslında Böyle Olacaktı!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

İngiltere kitabevi zinciri Waterstones ve HarperCollins yayınevi Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk taslağını içeren bir mektubun fotoğraflarını yayınladılar. George R.R. Martin tarafından temsilcisi Ralph Vicinanza gönderilen mektup Ekim 1993 tarihli.

George R.R. Martin, mektupta yazacağı fantazya romanının kaç ciltten oluşacağını ve olayların nasıl gelişeceğini anlatıyor. Ama şimdiden devasa bir seriye dönüşen Buz ve Ateşin Şarkısı, aslında şimdiki halinden çok farklı tasarlanmış!

Mektubu okuyunca Martin’in sevdiklerimizi öldürme konusunda ne kadar kararlı olduğunu göreceksiniz.

Ve şimdi de mektuba ulaşmak için sizleri BURAYA alalım!

Çeviri: Bülent Özgün | periyodik neşriyat

Düzelti: Yosun Erdemli | kahlan amnell

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
Ynt: Proje: Buz ve Ateşin Şarkısı Aslında Böyle Olacaktı!
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2015, 10:58:46 »
İlk başta tasarlandığından çok başka bir hikaye okuduğumuzu görmek beni şaşırtmadı. Bence ilk halinden daha bile iyi olabilir şu an. Tyrion, Arya, Jon, Bran, Daenerys 5'lisi üzerinden hikayenin sonlanacağını zaten tahmin ediyorduk.

Ama şimdi kafamda şöyle bir soru beliriyor. Bu adam acaba internetteki herkesin ortak kanıda olduğu tahminleri görüp de, hikayenin gidişatını tekrar değiştirir mi? Bu 5 karakterin de hayatı tehlikede olabilir diye düşünüyorum.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2015, 13:12:37 »

Ama şimdi kafamda şöyle bir soru beliriyor. Bu adam acaba internetteki herkesin ortak kanıda olduğu tahminleri görüp de, hikayenin gidişatını tekrar değiştirir mi? Bu 5 karakterin de hayatı tehlikede olabilir diye düşünüyorum.

Sırf okuyucuların tahminini yanlış çıkarmak için belirlediği hikayeyi değiştireceğini hiç sanmıyorum. Öyle ucuz bir numara yapmak yakışmaz Martin'e.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Mart 2015, 14:41:19 »
@Grayswandir
O zamanda kafamda şöyle bir soru işareti beliriyor dostum. Acaba zaten beklediğimiz bir son bizi tatmin edecek mi =) Allahım her taraf soru işaretleriyle dolu =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2015, 21:00:18 »
Doğrusu bu beni bayağı şaşırttı. Ana karakterler gerçekten de tahminlerdeki gibi, Bran ve Arya'nın olduğunu zaten tahmin ediyordum ve doğrusu en son bir şekilde ikisinin bir araya geleceğine biraz daha kesin gözüyle bakıyorum desem yalan olmaz.
Spoiler: Göster
 ama Arya ve Jon arasındaki aşk konusu beni acayip şaşırttı. İlginç!

Ancak öldüreceği karakterleri hiiiiiç değiştirmemiş adam, helal olsun; ne diyelim. :P Yalnız bundan uzuuuuuuuuuuuuuuun bir tartışma konusu çıkar aslında.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2015, 19:47:02 »
YUH!

İlk tasarlandığı halinden ancak bu kadar uzak olabilirdi. Aslında mektupta anlatılanlar kitaplardan daha fantastik. Zira mektup baya fantastik bir kitaptan bahsediyor ama kitaplar daha çok Orta Çağ kitaplarına benziyor. Neyse devam edeyim.

Spoiler: Göster
Öncelikle Martin başta çok dar fikirli düşünmüş ve karakter sayısını baya sınırlı tutmuş. Yani karakterler arasında çok zıtlıklar var. Mektupta yazanlardan çıkardığım karakterler ya çok iyi ya da çok kötü, orta yok gibi. İnanılmaz olaylar olacakmış aslında ya. Vay arkadaş! Arya-Jon aşkı, Jon ve Benjen'in Starklara yüz çevirmesi, Jaime ve Tyrion gibi birbirine sıkı sıkıya bağlandığını gördüğümüz iki kardeşin birbirine ihanetleri, JOFFREY'NİN SAVAŞMASI(!), Jaime'nin bencil olması (aslında değişmeden önce baya bencildi)... Şaşırmadığım tek bir şey var o da aşağılık kahpe Sansa Stark'ın ailesine ihanet ediyor olması, zerre şaşırmadım. Bu adını andığım kahpe dişi zaten hali hazırda ailesinin zararına olan akla gelebilecek her şeyi yapmış aptal bir ergen kızdır. Kuzeyliler ve onur ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kitap sayısı ve sayfaları da azmış. Tabi az karakter düşündüğü için böyle oldu. Şaka bir yana şu anlattıkları baya ayrı kitap konuları yani otursa şu anlattıklarıyla ilgili bir kitap falan yazsa tutar yani.

Bu kadar. Güzel bir paylaşımdı gerçekten, hem seri hakkında tahminlerimi ve ufkumu genişletti hem de kitapların ne denli mükemmel olduğunu bir kez daha anladım. Tekrar ediyorum, kitapların, dizinin değil.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2015, 19:53:55 »
Aca Martin o ilk başta tasarladığı sonu da değiştirmiş midir, merak ediyorum doğrusu.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2015, 20:00:50 »
Aca Martin o ilk başta tasarladığı sonu da değiştirmiş midir, merak ediyorum doğrusu.

Yani kitapta yaşanan olayların ilerleme durumuna göre kesine yakın olarak söyleyebilirim ki bu taslakta yazılanların hiçbiri artık geçerlilik taşımıyor. Muhtemelen aynı yayınevleri serinin "yeni" sonunu da biliyorlardır ve eski ve yeni sonu karşılaştırıp bir benzerlik taşımadığını gördüklerinde bu mektubu paylaşmışlardır. Eğer bu mektup serinin sonu hakkında bariz ipucu verseydi kesinlikle yayınlayacaklarını düşünmüyorum.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Mart 2015, 14:46:21 »
Aslında mantıklı ama söz konusu George R. R. Martin olunca her şey oluyor Bekleyip göreceğiz.

Çevrimdışı faustt

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2015, 00:45:20 »
bayagı bi degiştirmiş romanı  yeni hali çok daha güzel olmuş spoiler vermemek lazım. ama bran ın ana karakter olacagı ötekilerle savaşırken bir ejderhayı kontrol edecegi düşüncem boş çıkmaz umarım :)