Kayıt Ol

Neden Hâlâ Dilimize Kazandırılmadığını Anlayamadığımız Eserler

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Cixin Liu'nun Üç Cisim Problemi adlı romanının devamı olacaktı ama dilimize bir türlü gelmedi. Aynı durum Yaşlı Adamın Savaşı serisinin devamı için de geçerli.
O kitap çevriliyor diye biliyorum, direkt Çinceden çevrildiği için uzuyor galiba.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Cixin Liu'nun Üç Cisim Problemi adlı romanının devamı olacaktı ama dilimize bir türlü gelmedi. Aynı durum Yaşlı Adamın Savaşı serisinin devamı için de geçerli.
O kitap çevriliyor diye biliyorum, direkt Çinceden çevrildiği için uzuyor galiba.

Evet, ilk kitap doğrudan Çinçeden çevrilmişti. Fakat ben bir okur olarak sabırsızlanma hakkımı saklı tutuyorum. :)

Çevrimdışı erenemre

• *
  • 18
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Greg Bear – Moving Mars (1994 Nebula En İyi Roman Ödülü)

Bu kitap o kadar özgür bir hayal gücünün ürünü ki resmen ferahlatıcı bir etki yapıyor. Kuantum bilgisayarlar, genetik ve nanoteknoloji gibi bugünün en revaçta alanlarının yakın gelecekte ulaşabilecekleri seviye bu hayal gücüyle birleşince ortaya inanılmaz bir dünya çıkıyor. Greg Bear düzenli olarak bilimsel makaleleri takip eden ve yazdıklarını tanıdığı bilim adamlarına da okutarak yanlış kısımların düzeltilmesini sağlayan bir yazar. Dolayısıyla kitaplarındaki bilimkurgu çoğu zaman şu anda gerçekleşebilmesi için aktif olarak çalışılan alanları içeriyor. Bir yerde gelecek öngörüsü yani.

Ay ve Mars’ın kolonileştirildiği bir gelecekte, Mars’taki politik kargaşanın ortasında kendimizi bularak kitaba başlıyoruz. Daha sonra yolumuz toplumsal ve teknolojik açıdan efsane değişimler geçirmiş dünyaya da düşecek. Greg Bear esas hazineleri bize sunmak için hiç acele etmiyor. Her çevirdiğiniz sayfada biraz daha harika bir hal alan sürükleyici bir kitap.

Greg Bear gibi gerçek bir ustanın herhangi bir kitabının Türkçeye çevrilmesini çok isterim. Kitaplarındaki karakterlerin ve teknolojik/bilimsel unsurların derinliği had safhada. "Yok artık" dedirtecek olayları ele alıyor ve bunları inandırıcı hale getirebiliyor. 
Merhaba okuyan insanlar!

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
James Vance Marshall'ın Walkabout adlı kitabı. Sinema uyarlaması da var ve bence gelmiş geçmiş en iyi sinema filmidir(şahsi görüşümdür). Filmi izledikten sonra kitabı çok merak etmiştim ama Türkçede basılmamış anladığım kadarıyla.

Eser, Avustralya çöllerine düşen bir abla ve kardeşin, geleneksel walkabout gezisini yapan bir aborijin gencinden yardım görmesini anlatıyor. Alt metinleri o kadar dolu ki sayfalarca incelenebilir. Modern dünya ile avcı toplayıcı dünya arasındaki çelişkileri güzelce yansıtıyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
@okanakinci, filmini izleme listeme alıp öyle izlenmeden kalmıştı. Doğa ve insan ilişkisi güncelliğini koruyan bir mesele; bu yönüyle -ve başarılı reklamla- dikkat çekebilir.

İllaki olsun isteğiyle değil de, böyle bir seri de varmış niyetiyle bahsedeyim istedim. Çünkü serinin uzunluğu ve ne kadar ilgi çekeceği belli olmadığından, Dresden Dosyaları'nın akıbetini yaşayabileceği kuşkusu içerisindeyim :-\

Vampire Hunter D: Japon Light Novel serisi. 1986'dan beri devam ediyor. Toplamda 26 kitaba ulaşmış. Amerika'da Dark Horse tarafında İngilizceye çevrilmiş. Dark Horse Linki

Animelere aşina olanlar anime film uyarlamalarından haberdardır. Kıyamet sonrası dünya; orta çağ-vahşi batı tarzı hayat; hafif bilimkurgu; vampir, kurtadam gibi bolca fantastik yaratık; trajik hikayeler; sessiz ve karizmatik dhampir ana karakter var. Japon tarzı her türe ufaktan göz kırpan serüven dizisi.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
How to Live Safely in a Science Fictional Universe -  Charles Yu

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
The Shrinking Man - Richard Matheson

I am Legend'da Dünya üzerindeki son insanı anlatan Matheson'dan yine bir yalnızlaşma hikayesi. Bu sefer insanlığın yaşadığı felaketten tek kalanı değil, yaşadığı felaket yüzünden yavaş yavaş tek ve biricik olan biri var.

Scott Carey, geçirdiği kaza sonucu küçülmeye başlar. Süreç boyunca baş etmesi gereken sorunlarsa küçülmesiyle ters orantılı olarak büyüme göstermektedir.

Film uyarlaması beni oldukça etkilemişti. Stephen King'in, sinema ve edebiyatta korku türünü incelediği Ölüm Dansı'nda romanına değinmiş. Anladığım kadarıyla film romanın havasını taşıyor. (Uyarlamasının neredeyse komediye dönüştürüleceğini öğrenince, o kadar sadık kalmalarına şaşırdım doğrusu.) King'in kısa ama dolu incelemesi romanını da merak ettirdi.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
Defalarca lafi gecti ama tekrar etmekte zarar gormuyorum, hazir yeni Kozmer kitabi da cikmisken.

Nerede yahu Warbreaker (Brandon Sanderson)

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Rom: 0
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
Defalarca lafi gecti ama tekrar etmekte zarar gormuyorum, hazir yeni Kozmer kitabi da cikmisken.

Nerede yahu Warbreaker (Brandon Sanderson)

+9999