Kayıt Ol

Cüce Derinlikleri Ejderhaları // Kayıp Tarihçeler - 1. Kitap

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Laika yayınevinden Ejderha Mızrağı serisinde yeni bir kitap;
Cüce Derinlikleri Ejderhaları

Tanıtım yazısı:
Alıntı
Raistlin, Skullcap olarak bilinen lanetli kaleye doğru tuhaf bir şekilde çekilirken, Tanis ve Flint, Thorbardin'deki cüce krallığına girmenin yolunu ararlar. Sturm, efsanevi Kharas'ın Çekicini ararken; Tika sevdiklerini ölümden kurtarmak için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

Ama asıl kritik sınav, Flint Fireforge için... Kahramanlar, ejderanların tehdidi altındaki savunmasız kaçakların hayatlarını kurtarmak için zamana karşı yarışırken; Flint herkesin geleceğini etkileyecek bir konuda zor bir seçim yapmak zorunda kalacak...

Ve tüm bu yolarkadaşlarının tatlı belası bir kender, korkusuzluğu, hareketliliği, yaramazlıkları, her daim dolu keseleri, hiç durmayan çenesi ve elleri ile Tasslehoff Burrfoot...

Yolarkadaşları geri döndü.!

Kapak Resmi:
Spoiler: Göster

Çeviren: Çiğdem Çoygun
Editör: Kayra "Keri" Küpçü
Redaksiyon: Deniz Dülgeroğlu Altıparmak
Sayfa: 465
Yayınevi: Laika Yayıncılık

Kitap Güz Alacakaranlığın Ejderhaları ile Kış Gecesi Ejderhaları kitapları arasında geçen macerayı anlatıyor.

YAKINDA!!

frpnet.net'ten, laika.com.tr'den daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Cüce Derinlikleri Ejderhaları // Kayıp Tarihçeler - 1. Kitap
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2008, 18:54:23 »
Aralıkları doldurmak adına çok büyük bir alternatif bu seri. Uzun zamandır bekliyorum, umarım daha fazla beklemek zorunda kalmam.

Yolarkadaşları geri döndü.!

Bu yeter yahu! :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2008, 16:45:04 »
Evet iyi bir kitap ama benim için biraz beklemesi lazım. :P Sırada o kadar önemli kitaplar varki..

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2008, 18:33:08 »
Evet iyi bir kitap ama benim için biraz beklemesi lazım. :P Sırada o kadar önemli kitaplar varki..

katılasım geldi :P böyle 30uma geldiğimde okurum ben :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2008, 12:02:26 »
Kitap 26 Eylül tarihi itibari ile çıkmış bulunmaktadır. Dileyenler frpkitap, idefix gibi sitelrden sipariş edebilir yahut kitapçılardan alabilirler.

Hepimize hayırlı olsun efendim.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2008, 14:22:30 »
Hayırlı olsun, en kısa zamanda edinmeye çalışacağım. :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Aldım valla, en kısa sürede okuyup yorumlayacağım. :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2008, 15:58:49 »
Tracy Hickman'ın önsözü ile giriş yapıyoruz romana. Bayağı hoş bir başlangıç olmuş, fakat anlam karmaşaları takıldı bir kaç yerde gözüme. Daha altmış-yetmiş sayfa okumama rağmen ve seriye giriş yaptığım ilk kitabı okumamın üzerinden uzun bir zaman geçmesinden dolayı çok şeyi unuturum sanmıştım ama dün okumuşum gibi aklıma geliyor o bölümler, sayfaları çevirdikçe. Verminaard olayı güzel bağlanmış evet, bir de gelecekte ne olduğunu bilmeden okusak daha iyi olacaktı. Böyle sabırsızlanıyor insan, neler olacağını bildiğinden...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2008, 19:47:59 »
Tracy Hickman'ın önsözü ile giriş yapıyoruz romana. Bayağı hoş bir başlangıç olmuş, fakat anlam karmaşaları takıldı bir kaç yerde gözüme. Daha altmış-yetmiş sayfa okumama rağmen ve seriye giriş yaptığım ilk kitabı okumamın üzerinden uzun bir zaman geçmesinden dolayı çok şeyi unuturum sanmıştım ama dün okumuşum gibi aklıma geliyor o bölümler, sayfaları çevirdikçe. Verminaard olayı güzel bağlanmış evet, bir de gelecekte ne olduğunu bilmeden okusak daha iyi olacaktı. Böyle sabırsızlanıyor insan, neler olacağını bildiğinden...

Vay be, benden sonra geldin beni geçiceksin. :P Huh şu an elimdeki kitabı bitireyim, şimşek kadar hızlı bir şekilde başlıyorum Cüce Derinlikleri Ejderhaları'na.

Bir de... İnsan gelecekte ne olduğunu bildiğinde daha az heyecanlanması gerek miyor mu yahu. :P Şahsen ben bilmesem daha çok heyecanlanırdım. :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2008, 08:44:06 »
Bir de... İnsan gelecekte ne olduğunu bildiğinde daha az heyecanlanması gerek miyor mu yahu. :P Şahsen ben bilmesem daha çok heyecanlanırdım. :P

Sabırsızlanıyorum derken sonu bildiğimden bir an önce bitsin istiyorum demek istemiştim. (Amber ve Kan varya hani, ne olacağını bilmediğimiz... :D)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 26 Aralık 2008, 10:21:56 »
Sabırsızlanıyorum derken sonu bildiğimden bir an önce bitsin istiyorum demek istemiştim. (Amber ve Kan varya hani, ne olacağını bilmediğimiz... :D)

Haa tamam o zaman, olur öyle. :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Ocak 2009, 09:47:04 »
Nihayet bu kitabı da bitirdim. Her ne kadar DL serisinin uzun kitaplarından biri olsa da söylenecek pek bir şey yok. Başlıkta da belirtildiği gibi Güz Alacakaranlığı ve Kış Gecesi Ejderhaları arasında geçen bu kitap bize kahramanlarımızın Kharas’ın Çekici’ni bulma girişimlerini ve süreç içerisinde gelişen olayları anlatıyor.

Çeviri konusunda diyebileceğim tek şey helal olsun. Kelimelerin zenginliği ile romana ayrı bir tat katılmış. Bir-İki hata dışında hiç eksiklik göremedim. Çiğdem Çoygun’un ellerine sağlık diyelim buradan. Yol arkadaşlarının tavırları daha bir değişik geldi bana. Uzun süreden sonra Raistlin ile tekrar karşılaşacak olmam ile heyecanlıydım biraz. Fakat okumaya başladıktan sonra bu heyecan kalmadı pek. Aynı durum Sturm içinde bu şekildeydi. Flint ve Tass onlara nazaran daha tanıdıktı. O alışılmış meraklı kender ve aksi cüce kendilerini çok iyi yansıttılar. Zaten bu kitaptaki asıl kahramanımız da Flint Fireforge! (Tass’i söylememe gerek yok sanırım.)

Kayıp Tarihçeler ikinci kitabın başka iki kitap arasındaki olayı konu alacağı söylenmesine rağmen, bu kitabın bittiği yerden devam etmesini isterdim. Açıkçası birkaç bölüm haricinde o Ejderha Mızrağı serilerindeki hazzı burada alamadım. Özellikle Karanlık Havari serisinden sonra tadımlık bile gelmedi bu. Sonu o kadar basit ve hafif bir şekilde bitmiş ki; kitap eksik mi basılmış, diye düşünmeden edemedim. Tanis Flint’e bir şey söylüyor ve “hop!!”, son ile karşılaşıyoruz. Tabii bunlar benim düşüncelerim, sizlerinde alıp okumasını şiddetle tavsiye ederim. Lost Chronicles serisini özellikle bekleyen birisi olarak belki de çok fazla beklentilerim olduğundan bu şekilde gelmiş olabilir bana…

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2009, 20:23:49 »
Krynn'e dönmek, üstelik Yol Arkadaşları'yla dönmek ilk başlarda çok heyecan vericiydi. Bir solukta okuduğumu söyleyemesemde, o eski tadı bularak okudum. Çoğu karakter bıraktığım gibiydi, Raist bir kurt misali kurnaz ve bencil, Tas her zamanki kadar neşeli, Flint ileri derecede aksi, Tanis hala herkesi kurtarmaya çalışıyor... Ancak en rahatsız olduğum kahraman Caramon'du. Kitap boyunca koca savaşçıyı sadece yemek yemek isteyen bir hayvanmışçasına anlatıldığını düşünüyorum. Renk katmak yerine, ayıp etmişler bence.

Maceraya gelince, kaçakların dağa ulaşması bir heyecandı. Ancak Flint'in Arman ve Tas ile çekici bulma yolculuğu çok daha çekiciydi. Skullcap'te beklediğimi bulamamış olsam da, Thorbardin bölümleri bu açığı kapattı. Genel olarak Kitap 2 diye tabir edilen bölümü daha çok beğendim. Ejderanların olaya müdahale etmeleri ayrı bir renk katmış, planları gerçekten hayran olunasıydı. Cüce klanlarını tek tek tanımakta güzel oldu bence.

Arman'dan tüm kitap boyunca nefret etmeme rağmen, sonunda az da olsa bir sempati duyduğumu saklamayacağım. İnsan bu kadarcık araya, bunca olayı nasıl sokuşturulabileceğini merak eder yahu. Weis & Hickman'a, tam beklediğim gibi bir kitap yazdıkları için teşekkürü borç bilirim.

Ayrıca fark ettiniz mi bilmiyorum ama, gelecek kitaplara göndermeler de vardı. Örneğin Tas'ın, bir anıta gömüleceği ve oradan çok 'sıkılıp' tekrar Krynn'e döneceği hakkında Flint ile konuşması. Gelecekteki olayları bildiğimiz için, böyle küçük göndermeler keyif verdi bana. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2009, 15:18:55 »
Şu 20 Nisan'da Kayıpdünya'Nın ayrışması sonuçlansın da, ben bu kitabı seçtim ödül oalrak kazanırsam kavuşacağım xD. Ama kargo parasını biz vercekmişiz ne alakayasa :P.

Sturm'u özledim  :üü. Zaten çaubcak gidiverdi, bu kitapla kavuşmayı bekliyorum ^^.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Mayıs 2009, 10:50:34 »
KayıpDünya'dan kazandığım kitap nihayet geldi(hatta gelel 2 hafta oldu sanırım ya). Ben de okumaya yeni yeni başladım.

Burda bir şey varki çok içime oturdu: o da Caramon'un durumu. Sturm gibi doğruları söylemekten kaçınmayan biri bire, sırf Caramon üzülmesin diye Raistlin'e yumuşatarak söylüyor sözlerini. Bir de bir sahne varki orası çok iyi analiz edilmiş.

Sturm Raistlin ve Caramın Skullcap'e gidecekken geçmelerini engelliyor ve raistlin diyorki:
"Eğer şimdi çekilirsen, arkadaşlığımızın hatrına sana zarar vermem."

Sturm'un cevabı çok acıydı
"Senle kavga etmek gibi bir niyetim yok. Çüknü Caramon'la kavga etmek istemiyorum."

İşte olay bu kadar açık. Caramon Rasitlin'i korumak için öne atılacaktı ve Sturm bunu biliyordu. Raistlin tam bir yalancı. Kardeşini öne salıcaktı herzaman yaptığı gibi. O da bunun böyle oalcağını biliyordu. Öyle bir kardeşi haketmiyor o.