Kayıt Ol

J. R. R. Tolkien'den Sözler

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: J. R. R. Tolkien'den Sözler
« Yanıtla #15 : 09 Ocak 2013, 19:45:37 »
"Merhamet duygusuyla yapılan işler daima yararsız, garip ve anlaşılmazdır."

Bu sözün tam tersinin doğru olduğunu düşünüyorum. Yani bu sözü biraz açarsak, merhamet duyup sokaktaki yavru bir kediyi alıp evde büyütüp rahat ettirebiliriz. Bu bence Tolkien'in dediği gibi yararsız garip ve anlaşılmaz değildir, yararlı, doğal ve anlaşılır bir olaydır.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Ocak 2013, 01:22:22 »
Tolkien'in bu sözünde kast ettiği şey iktisatta fırsat maliyeti olarak adlandırılan durumdur. Bir kediyi beslemek size yararsız bir işmiş gibi görünmeyebilir fakat o kediyi besleyeceğiniz vakitte kendiniz için yapabileceğiniz şeylerden feragat etmiş olursunuz. Bu da kendi açınızdan yararsızdır. Aynı durum başkası için de yararsız bir duruma dönüştürülebilir. Doktorsunuz hastaneye gitmek üzeresiniz ve birden kediyi görüp ona bakkaldan süt alıp beslediniz. Kaybettiğiniz 15 dakika içinde hastanede sadece sizin müdahale edebileceğiniz bir hasta can verebilir.

Yani demem o ki çok havadan ceza sahası içine orta yapıyorsunuz. Belki kafa atarlar da gol olur diye. Onu yapmayın bence.

Tarihte birçok ünlü düşünür bir veya iki cümlelik özlü sözler yazmışlardır ve sizin yaklaştığınız mantıkla hepsinde kusur bulunabilir çünkü cümle sayısı azdır ve zaten anlayabilenlerin anlaması içindir bu sözler. Bunları anlamak için kişinin yaşamını ve hayat felsefesini bilmeniz gerekir.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Ocak 2013, 06:21:56 »
Açıklama için teşekkür ederim fakat o doktor misâliniz milyonda bir rastlanabilir. Suimisâl misâl değildir. Yani kötü örnek, örnek değildir.

Ve bu özlü sözler insanların kendi açılarından faydalanması için söylenmiştir. Ben kendi açımdan yorumladım. Tolkien kendi açısından öyle diyor olabilir. Ben kendi açımdan katılmadığımı belirttim. Ki bu yüzden özlü sözlerde genelde her insanda olmayan konularda söylenince çok çelişkiler doğurur.

Benim yaklaştığım mantık diye bir şey yok. Sözü fiilî bir meselede tatbik ettim. Kendime göre yanlış dedim. Bu size, ona, buna göre de yanlış olacağı anlamına gelmez.

Ayrıca siz ahiret planını silerek düşünüyor olabilirsiniz ama bir kediye iyilik etmenin merak etmeyin  enayilikten öte yararı var.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2013, 14:27:26 »
Barış zamanında çocuklar babalarını, savaş zamanında babalar çocuklarını toprağa verirler.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #19 : 23 Ekim 2014, 12:55:26 »
"every tree has its enemy, few have an advocate."

Gezi olaylarını hatırlatır aklıma düştükçe.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Ekim 2014, 13:03:22 »
Bayağı bayağı geleceği görerek söylenmiş o.O.

Çevrimdışı Blonde

• *
  • 27
  • Rom: 0
  • Hobbit+Lotr+HP
    • Profili Görüntüle
    • Blog'um
« Yanıtla #21 : 01 Temmuz 2015, 23:50:18 »
"Dünya üzerindeki insanlar için ödül, cezadan daha tehlikelidir."
Ben bu sözü çok sevdim. Çok mantıklı :)
.may we meet again