Kayıt Ol

Empyrium

Çevrimdışı Lucilla Clarté

 • ****
 • 935
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Empyrium
« : 11 Mart 2008, 18:47:51 »

Grubun temellerini Ulf Theodor Schwadorf isimli yalnız ve kendi içine kapanık bir alman genci tarafından 1994 yılında Almanya’da atıldı. Dinlediği ve hayran olduğu grupların aksine Ulf, daha kendine özgü ve daha kendisiyle bağdaşan, içinden saf hüzünü barındıran ilk Empyriuym melodilerini çalmaya başlamıştı. Daha önceden tanıdığı ve kendine yakın arkadaş olarak gördüğü Andreas Bach isimli diğer bir alman genci Ulf’u yalnız bırakmadı ve Empyrium’un temellerini birer birer çıkmaya başladılar. Grupta sanatçı eksikliğinden kaynaklanan aksilikler nedeniyle ilk demolarının çıkması hayli zaman aldı. En sonunda tam kadro ufak bir prova studyosuna kapanan elemanlar, zamanla anlaşmazlıklar nedeniyle sürekli bir ayrılır bir birleşlir hale gelmişlerdi ki; Ulf buna bir son vermek istedi ve verdide. Daha sonra yapılan röportajlarında bunu daha detaylı olarak açıklayan Ulf’un “kalabalığın iyi bir şey olmadığının” üzerinde sıklıkla durması konunun anlaşılmasına yeterli oldu.

Grupta sadece Ulf ve Andreas kalmışlardı. Andreas keyboardları Ulf ise geriye kalan tüm enstrümanları çaldı. En nihayetinde 1995 yılında Almanya’da fazla isimli yapmamış 2. sınıf bir studyoda ilk kayıtlarını yaptılar. Uzun ve almanca isimli ilk demoları olan “Die wie ein Blitz von Himmel fiel” ile dikkatleri üzerine çeken grup, ilk olarak prophecy productions tarafından keşfedildi fakat bu demo Almanya çapında hiçte es geçilmeyecek bir yankı uyandırınca diğer müzik şirketleride boş durmadılar. Empyrium’un üzerinde Prophecy Productions’ın ısrarlı ve samimi bir tavırla durması grubun ilgisini çekti ve ilk sözleşmelerini Prophecy Productions ile yaptılar. Prophecy Productions çok yeni bir şirketti ve ilk olarak ciddi manada Empyrium grubuyla çalışmasını yaptı. Beklenen oldu ve çok geçmeden, 1996 da grup, ilk albümleri olan “A Wintersunset” i çıkardılar.

Albüm hem konsept olarak hem de sound ile bir çok gruptan çok ama çok farklı ve çekici idi. Bu da grubun lehine oldu ve bütün ülkede Empyrium’un ismi duyuldu. Albümde Ulf ve Andreas dışında misafir sanatçı olarak Nadine görev aldı. Nadine grupta yan flutleri çaldı ve bu durum grubu pozitif yönde baya bir etkiledi. Albüm sonrası yapılan röportajlarda grup üyelerinden we dinleyicilerden tam not alan Nadine için Ulf ” Bundan sonra Nadine’i hem yan flutleriyle hem de çellosuyla çok duyacaksınız” müjdesini verdi. Grup Almanya’da ilk konserini vermek için hazırlıklara başladı fakat konser vermek için daha fazla grup elemanı- ihtiyaç olduğundan ilk konserlerini vermeleri baya uzun zaman aldı ve sonunda konser günü geldi çattı. 1996 daki ilk konserlerinde dikkat çekicek derecede insanın hayatını kaybetmesi, gruba konser yasağının gelme- sine neden oldu ve grup uzun bir süre konserde veremedi. Grup bu duruma çok üzülmüş olsada bunu kendilerine avantaj olarak kullandılar ve hemen ikinci albüm çalışmalarına başladılar. Çok geçmeden hemen bir sene sonra ikinci albümleri “Songs of Moors & Misty Fields” i çıkardılar. Bu albüm Empyrium’un Bütün dünya çapında isminin durulmasına ve çok üst sıralarda yer almasına çok fayda sağladı.

Grup artık bütün underground doom dinleyicisi tarafından biliniyor, albümleri satılıyor, konser vermeleri için çok fazla ülkeden davet alıyordu fakat grupta ki eleman eksikliği ve yasaklar nedeniyle grup bir türlü konser verme imkanı bulamadı. Albümde bulunan 6 tane parça birbirinden güzel ve ayrıydı. İlk albümlerine oranla daha zengin bir müzik alt yapısına sahip, daha profesyonel ve daha da hüzünlüydü. Empyrium’un adının en fazla duyulmasına neden olan en populer parçaları “Ode To Melancholy” isimli parça oldu. Konsept kasvetli, yırtıcı, dibe vuran ve insanı hiç olmadığı şekilde hüzne boğan bu albüm çok fazla sayıda sattı ve böylece Prophecy Productions’ın da büyük ölçüde tanınması isim yapması ve kara geçmesini sağladı. Grup üçüncü albümlerini de yine aynı şirketten 2 sene sonra çıkardılar.

1999 senesinde piyasaya sürülen albüm diğer albümlerine hiç benzemiyor aksine çok soft ve çok sade bir albümdü. “Where at night the wood grouse plays” isimli albümlerini diğer albümlerden ayıran 4 tane büyük fark vardı; 1. si elektro gitar hiç kullanılmamıştı. albümün gitarları sadece klasik gitardan oluşuyordu. 2. si ; davul hiç kullanılmamıştı, 3. sü ise kesinlikle burutal vocal yoktu. 4. sü ise, ikinci bir erkek vocal kullanılmıştı. Almanya’nın tanınan operetlerinden olan Thomas Helm bu albümde konuk sanatçı olarak görev almış ve Ulf ile beraber vocallere eşlik etmiştir. Tamamen saf sade ama bir o kadarda hüzün dolu bir albüm olmasına karşın bu 4 büyük farkın yarattığı nedenle olsa gerek bir kısım hayran tarafından albüm hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. Ulf’un bu albüm için söylediği tek şey ise , “çocukluğumdan beri hayalim olan kuzey avrupa destanlarından esinlenerek onları sade bir biçimde anlatmaya ve aktarmaya çalıştım” demesiydi. “hayranlarımız bizi ve albümün içeriğini zamanla anlayacak ve bize hak verecekleridir.” ibaresiyle albüm piyasada elden ele dolaşmaya başladı ve Ulf’un dediği gibi olduda. Albüm sattı… sattı… sattı…

İşte tam bu zamanlarda Ulf Theodor Schwadorf (kendisinin boş durduğunu düşünse gerek) başka projelerede el atmaya başladı. Empyrium’dan farklı 3 proje ilede uğraşan Ulf ; 1999 yılında kendi solo black metal çalışması olan “Sun Of The Sleepless” ı piyasaya sürdü. İlk Ep olan “Poems to the Wretches Hearts” Empyrium dinleyicileri tarafından da çok beğenildi. Norveç Melodik Black Metal’ini birebir yansıtan bu karanlık albümle, kendini bir kat daha çok kanıtlayan Ulf , Empyrium grubuyla sorun yaşayan keyboardcuları Andreas Bach’ın da gruptan ayrılmasıyla çalışmalara bir süre ara verdi. Bu sırada Sun of The Sleepless ile meşgul olan Ulf’ a bir çok black metal ve doom metal grubundan teklifler ve ortak projelerde yer alma düşünceleri sunuluyordu. 1999-2001 döneminde gerçekten müzikle çok ama çok fazla meşgul oldu. Sun Of the Sleepless dışında, Autumn Blaze isimli grupta; davul, bass, synths& electronics , Dark Fortress’ ta da vocal ve gitar çalma görevini üstlenmişti.

En Nihayetinde Ulf, Empyrium ile tekrar meşgul olmaya başladı. Grup yine 3 kişilik kadroya düşmüş fakat 2 tane solist barındırıyordu. Bu durum grup fanları tarafından keyboardtan mahrum olan bir Empyrium’un nasıl bir sounda sahip olacağı merakını uyandırmıştı. Studyoya kapanan grup 2002 yılında ” Drei Auszüge aus Weiland” isimli, sound ve tarz olarak tüm albümlerinden farklı bir konumda olan EP’lerini piyasaya sundu Albüm sound olarak tamamen klasik batı avrupa müziği tabanına sahip ve içinde ağırlıklı olarak bu soundu barındıran bir EP çıkarmıştı. Uzun bir aradan sonra çıkan bu EP fanlar tarafından tamamen hüsran olarak kabul edildi. Elektro gitarlar, yine yoktu. ton çok soft ve çok ağırdı. Bunda Thomas Helm gibi klasik batı avrupa eğitimi almış olan bir kişinin ağırlığını gruba çok yansıttığını düşünen çok fazla insan vardı. Yine 2002 yılında “Weiland” ismini taşıyan albümlerini piyasaya süren grup çok fazla eleştiriye maruz kaldı. halbuki bu albüm için diğer bütün albümlerden çok daha fazla çaba ve emek sarfedilmiş, üzerine çok fazla düşülmüş olmasına rağmen çok fazla tutulmadı. Bu sıralarda en son projesi olan “The Vision Bleak” ile meşgul olan Ulf, Grubu nedenini tam olarak açıklamadan 2002 senesinde dağıttı ve Empyrium ismine son noktayı koymuş oldu Fakat Empyrium herzaman onu kalben ve ruhen dinleyenler için hep aynı yerini korudu ve halen korumaktadır. Şu an The Vision Bleak isimli grupta ritim gitar&vocal görevini üstlenmiş olan Ulf, Empyrium’dan tamamen farklı bir tarz ve sound da müzik hayatına devam etmektedir fakat bütün gerçek fanları bir gün tekrar Empyrium’un doğacağına inanıyor ve Empyrium’u halen kalplerinde yaşatmaktadırlar.

Çevrimdışı Aet. Silentium

 • *
 • 2
 • Rom: 0
 • Karanlık asla ışığa karşı koyamaz.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2008, 08:48:52 »
Hüzünlü atmosferi ile solan umutlar, kayıp düşler ve ölen her şey için Empyrium...
...fırtınaların açılmasına hiç izin vermediği bir defter olarak son buldu...

Çevrimdışı Herr Mannelig

 • ****
 • 925
 • Rom: 17
  • Profili Görüntüle
Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2008, 01:22:53 »
the sad song of the wind'den sonra söyleyecek ne kalır ki. Ode to melancholy, moonromanticism hoş şarkılar. Ve daha niceleri. Yarattığı atmosfer, içinizde uyandırdığı hisler; adamlar işini biliyor dedirtiyo yani.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!Çevrimdışı Baal Adramelech

 • *****
 • 1838
 • Rom: 59
 • The Hermit
  • Profili Görüntüle
Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2008, 01:25:30 »
Sanırım Doom Metal'in en güzel örneklerinden. Bu adamları gerçekten seviyorum ben ya.
#rekt

Çevrimdışı Nihbrin

 • ****
 • 1243
 • Rom: 43
 • [Infornography]
  • Profili Görüntüle
  • nihbr.in
Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2008, 03:19:05 »
Her şarkısı benim için gotik ama umutlu, karanlık ama ışığı arayan, sevgisiz ama ona aç gibi farklı ancak ying/yang dengesini bilen yükseliş ve inişler ile dolu. Gerçekden iyi yazılmış ve anlatılmış masalların arka fon müziği olsa böyle olurdu derim. Balkonda kahve,sigara,yağmur üçlüsü eşliğinde çok şık dinlenesi,sıradan olmayan, doom metal tatlısı.

Çevrimdışı Lunacy

 • ***
 • 435
 • Rom: 8
 • ₪₪
  • Profili Görüntüle
Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2008, 12:33:43 »
"Grup Almanya’da ilk konserini vermek için hazırlıklara başladı fakat konser vermek için daha fazla grup elemanı- ihtiyaç olduğundan ilk konserlerini vermeleri baya uzun zaman aldı ve sonunda konser günü geldi çattı. 1996 daki ilk konserlerinde dikkat çekicek derecede insanın hayatını kaybetmesi, gruba konser yasağının gelme- sine neden oldu ve grup uzun bir süre konserde veremedi."
-----------------------------------------------
aLmanyadaki iLk konserLerinde 40 kişi intihar ettiği için bi süre uLusLararası konser vermeLeri yasakLanmıştı sanırım ayrıntısını hatırLamıyorum...

 bu arda empyrium sadece sonbaharda acan bi ciceğin adı mıymış neymiş...

taptığım grupLardandır.. son zamanLarda Empyrium ve UaraL modundan cıkamadm zaten:D
₪ Hail to the Thief ₪

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Empyrium.*
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2008, 12:33:43 »