Kayıt Ol

Dan Brown

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Dan Brown
« : 12 Ekim 2016, 22:40:21 »
Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Yazar 2001'de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın İhanet Noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır.

Romanlar
Dijital Kale (1998)
İhanet Noktası (2001)

Robert Langdon Serisi
Melekler ve Şeytanlar (2000)
Da Vinci Şifresi (2003)
Kayıp Sembol (2009)
Cehennem (2013)

www.danbrown.com

Kaynak: vikipedi

Edit : Bu zamana kadar konunun açılmamış olmasına şaşırdım :D
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dan Brown
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2016, 21:05:25 »
Merhaba
Cahilliğime verin ama Dan Brown'ın kitaplarını okumak istersek izlememiz gereken bir sıra var mı?
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2016, 21:46:57 »
En üst mesajdaki kitapların yanında basım tarihleri var ya, işte izlenmesi gereken sıra ta kendisi :) Sadece Robert Langdon serisini okuyacaksanız ilk iki kitabı es geçebilirsiniz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2016, 22:10:17 »
Kayıp Sembol'ü çok sevmiştim ama Cehennem nedense beni kendine bağlayamadı. Kayıp Sembol'deki Katherine karakteri çok hoşuma gitmişti, belki de bu yüzden Cehennem'e oranla çok daha akışına kapıldığım bir kitap olmuştur.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2016, 23:12:10 »
İhanet noktasını hiç beğenmemiştim, Kayıp Sembol'ün de sonu beni pek tatmin etmemişti. Cehenneme başlayayım bakalım bu hafta o nasılmış?

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2016, 00:56:52 »
^Kayıp Sembol'ün sonu bence güzeldi. Ancak sorun şu ki çok belliydi. Resmen hikaye boyunca bağırıyordu hikayenin bu sona ulaşacağını. Bir de yazar şaşırmamızı beklermiş gibiydi sanki. Ancak Çehov'un Silahı'nın bir okurun gözünün içine ancak bu kadar sokulabileceğini düşünüyorum açıkçası.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2017, 12:02:21 »
Dan Brown'ın yeni kitabı "Başlangıç" için yayınlanacak bu gece 00:00'da örnek bir bölüm yayınlanacakmış. Ve tüm dünyadan önce Türkiye okuyacak :)

Kitap yine Robert Langdon'un maceralarını konu alıyor. Simge bilim profesörümüz bu kez modern sanatların peşinde koşacakmış. Kitapla ilgili daha fazla bilgi heme şurada.

Örnek bölüm Altın Kitaplar'ın sitesinde yayınlanacakmış. Okumayı düşünen, heyecan duyan var mı Başlangıç için? :) Şahsen ben son iki romanını okumamıştım. Çünkü aynı formülü ısıtıp ısıtıp önümüze sürmesi kabak tadı vermeye başlamıştı. Var mı tersini savunan ve heyecanlanan? :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2017, 07:32:17 »
Ön okuma yayınlanmış. Bir değil, iki bölüm paylaşmışlar; giriş ve birinci bölüm. İlk simge(cik) bayağı, BAYAĞI bilindik :)

http://www.altinkitaplar.com.tr/baslangic-on-okuma/
Try to hide if you dare.