Kayıt Ol

Episode 13

Çevrimdışı simosopo

 • **
 • 166
 • Rom: 0
 • anti-kayiprihtim
  • Profili Görüntüle
Episode 13
« : 05 Temmuz 2008, 22:32:01 »


:: BİYOGRAFİ

Episode 13, 2001 yılının Haziran ayında Ozan, Murat ve Can tarafından kurulmuş melodik yapılı bir Black Metal grubudur. Grup kurulduğu günden bu yana sadece kendi beste ve düzenleme çalışmalarına yönelmeyi baz alan bir hedef benimsedi. Bu süre içinde sürekli gelişim gösteren tarzları da kendine özgü bir şekil almış oldu. İlk demo cd “Expected Damnation” Haziran 2003 de yayımlandı. Demo; intro ve Tabula Rasa adlı parça olmak üzere 2 parça içermektedir. Sınırlı sayıda basılan ve amacına ulaşan bu çalışmadan sonra sadece albüm çalışmaları için hazırlık yapan grup; basçı Meriç Erseçgen’in de gruba katılımıyla, Eylül 2003 de “Stüdyo Midas’ın Kulaklığı(Ankara)”nda 8 parçadan oluşan debut albüm “Tabula Rasa” kayıtlarına başladı ve Kasımda kayıtlar tamamlandı. Albüm kaydının tamamlanmasından sonra Episode 13, Sadistic Spell ile bir split cd hazırladı. Cd de her iki grubun da debut albümlerinden üçer şarkı bulunmaktadır. Tanıtım amaçlı olarak sadece konserlerde satılan bu cd; takip eden süreçte grubun yer aldığı organizasyonlarda dinleyiciye sunuldu ve kısa süre içinde tükendi.

Ep ile yavaş yavaş dinleyici kitlesini oluşturmaya başlayan grup özellikle “Forlorn...Till Dawn” adlı parçasıyla yerli ve yabancı bir çok radyo kanalında, compilation cd ve internet tabanlı yayınlarda çok fazla ilgi gördü ve geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Dergilerin ve webzine’lerin kısa sürede adından çok bahsetmeye başladıkları grup ; session klavyeci Aykut İpek’in kadroya dahil oluşuyla ilk olarak Zoo Fest 3 ( Ekim 2004-Ankara-Lacrimas Profundere ve Agathodaimon ile ) başladıkları yoğun konser periyoduna İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Konya gibi illerde başarılı performanslar göstererek devam etti. Bunun sonucunda Episode 13 artık yerli piyasada en çok tanınan ve konuşulan gruplar arasına girdi ve sağlam bir fan kitlesine sahip oldu.

Uzun süren albüm bekleyişleri ise Mayıs 2005’te son bularak debut albümleri “Tabula Rasa” DJ Club Records etiketiyle piyasaya sürüldü. Dağıtımı için Atlantis Müzik ile anlaşılan albüm; başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa’daki rock&metal müzik marketlerinden edinilebilir. Kayıt, miksaj&mastering’ini Cüneyt Çağlayan ve Erkan Tatoğlu üstlendiği 8 parçadan oluşan albümün liriksel konseptinde ise Anadolu’nun asırlardır yaşadığı kaos dolu, bunalımlı dönemleri teatral ve agresif bir dille anlatılmaktadır. Teatral yapı ile ortaya koyulan tarz; aynı anda toprağın, insanların ve tanrıların rol aldığı bir hikaye aktarma şeklidir. Episode 13 “Tabula Rasa” ile; ekstrem ve melodik Black Metal’i, kaotik Anadolu tınılarıyla harmanlayarak, albümü sadece türün fanları için değil; kaliteli, melodik ve ekstrem müzik seven tüm dinleyicileri tatmin edecek şekilde hazırlayarak yolculuğuna başlıyor…

Episode 13’in yer aldığı bazı önemli organizasyonlar:

24 Ekim 2004 – Zoo Fest. III @ Saklıkent-Ankara ( Agathodaimon ve Lacrimas Profundere…)
2 Temmuz 2005 – Rock Republic Fest. @ Sarıyer-İstanbul ( Slayer, Overkill, In Flames, Doro, Sick Of It All, To/Die/For, Mourning Caress, 10 Fold b-low …)
21 Ekim 2005 – Marduk Türkiye Turu @ Gölge Pub-Ankara ( Ön Grup )
23 Ekim 2005 – Marduk Türkiye Turu @ Bronx Club-İstanbul ( Ön Grup )
02 Haziran 2006 - Pentagram Icon @ ST. Live - Istanbul ( feat. Hayko Cepkin )
11 Aralık 2006 – Vader Türkiye Turu @ St. Live-İstanbul ( Ön Grup )
24 Nisan 2007 - Hürock Fest 3 @ Ankara - Beytepe (Tr) ( Rotting Christ, Orphaned Land, Crossfire)
18 Ağustos 2007 - Summer Rocks Open Air @ Sarıyer - İstanbul ( Moonspell, UDO...)
6 Ekim 2007 - Rusya Turu @ Moskova ( Headliner )
7 Ekim 2007 - Rusya Turu @ Nizhniy Novgorod ( Headliner )Çevrimdışı Herr Mannelig

 • ****
 • 925
 • Rom: 17
  • Profili Görüntüle
Ynt: Episode 13
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2008, 01:20:46 »
Pure Black yaptıklarını sanıyorlar. Sen öyle san güzelim; teknik black yap böle endüstriyal bi tarzda sonra pure ayaklarına yat; adamın kestaneyi çizerler valla. Yine de türkiye'de black namına birşeyler yapıldığını görmek hoş.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!Submerging Dreams

Ynt: Episode 13
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2008, 14:26:24 »
Türü benim için önemli değil, ben Sumberging Dreams'i çok seviyorum. :D Türk olarak değerlendirmek gerekirse başarılı bir grup ama dünya çapınca değerlendirirsem pek de kaliteli değil. Bana başka grupların verdiği zevki vermiyor ama Sumberging Dreams'i yine de çok seviyorum. ;D

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Episode 13
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2008, 14:26:24 »