Kayıt Ol

Esrarname

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Esrarname
« : 28 Ağustos 2012, 13:17:52 »

Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap…

Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye iki bölebilirler.

18. yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşır Esrarname’nin parçaları. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır, geceleri Esved ismiyle, kara kıyafetleriyle sokaklarda, halkın güvenliği için hırsızın haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar adlı bir büyücüdedir. Nagehan elindekini ne kadar insanlığın iyiliği için kullanmak istiyorsa; Muntazar da tam aksi yönde kara büyülerle uğraşmakta, ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşabilmek amacıyla kötü emellerine alet etmektedir kitabı.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.

Ayfer Kafkas'ın eseri Esrarname, Ocak 2011'de okuyucularıyla buluştu.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Esrarname
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2012, 13:29:20 »

Esrarname'nin 2. kitabı Kayıp Ruhun Zindanı da yine Timaş etiketiyle raflarda yerini alıyor.

Arka Kapak

"Senden hiçbir şey istemiyorum" dedi Esrarname. Fakat bu sefer sesi hiç de öfkeli değildi. "Yalnızca benden nasıl istifade edebileceğini söyleyeceğim" dedi. Kabahate teşvik eder gibiydi. Bir sır verir gibi fısıldayarak devam etti: "Bunu benim için değil, kendin için yapacaksın. Benden istifade edebilmek için… Ne kadar istediğini biliyorum. Kim istemez ki? Bendeki sırları öğrenmek ve aklının dahi alamayacağı kabiliyetlere sahip olmak için yalnızca bir tek şey yapmalısın, o da benim telkinlerimi dinlemek. Zamanı geldiğinde zihnine girip neler yapman gerektiğini sana söyleyeceğim."

Kayıp Ruhun Zindanı'na hoş geldiniz...

Biletler?

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Kayıp Ruhun Zindanı" Raflarda
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2012, 22:57:31 »

Ayfer Kafkas'ın kaleme aldığı Esrarname serisi, ikinci kitabı "Kayıp Ruhun Zindanı" ile devam ediyor!

Çıktığı günden itibaren çokça konuşulan ve oldukça beğeni toplayan Esrarname serisinin ilk kitabı Yasak İlmin Kitabı, İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından yazılmış olan ve içindeki yasak ilimlerin yayılmaması için imha edilmeye çalışılsa da yalnızca ikiye bölünebilen Esrarname adlı kitabın hikâyesini anlatıyordu.

Bakın ikinci kitabın tanıtım yazısında bizi neler karşılıyor:

"Senden hiçbir şey istemiyorum" dedi Esrarname. Fakat bu sefer sesi hiç de öfkeli değildi. "Yalnızca benden nasıl istifade edebileceğini söyleyeceğim" dedi. Kabahate teşvik eder gibiydi. Bir sır verir gibi fısıldayarak devam etti: "Bunu benim için değil, kendin için yapacaksın. Benden istifade edebilmek için... Ne kadar istediğini biliyorum. Kim istemez ki? Bendeki sırları öğrenmek ve aklının dahi alamayacağı kabiliyetlere sahip olmak için yalnızca bir tek şey yapmalısın, o da benim telkinlerimi dinlemek. Zamanı geldiğinde zihnine girip neler yapman gerektiğini sana söyleyeceğim."

Alıntı
Kayıp Ruhun Zindanı'na hoş geldiniz... Biletler?

Timaş Yayınları'ndan çıkan, kapak tasarımını Ravza Kızıltuğ'un, editörlüğünü ise Dilara Gerger'in üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2012, 06:53:35 »
Kitapların konusu harika görünüyor :) (Direk Tüyap alacaklar listesine ekledim direk)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2012, 09:36:36 »
Ben ilk kitabı okudum da çok güzel olmasına rağmen Osmanlıca çok kelime vardı. Ben İngilizce kitap okurken sözlüğe neredeyse hiç bakmam. Bunda ise sürekli yanımda bir sözlük bulundurmak zorunda kaldım :) İkinci kitaba bakalım bakalım.
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2012, 21:16:16 »
Burayı yeni gördüğüm Türk Fantastik Yazarları İndeksi sayesinde buldum, bu liste için teşekkürler Black Helen diyeyim öncelikle. Okuduğum kitaplara yorum yazmayı pek tercih etmiyorum aslında; ama başlığı biraz boş görünce içimden yazmak geldi. Yer altında, unutulmuş bir seri olarak kalmasın bu kitaplar.

2011'in Şubat ayında okuyup bitirdiğim ilk kitaba şöyle bir yorum yazmışım:

Dün akşam kitabı bitirdim. Genel olarak güzeldi, daha önce okuduğum hiçbir fantastik kitapta bu kadar edebi bir dil olmamasına rağmen sıkılmadım. Eski Türkçe kelimelerin ve tamlamaların kullanılmış olması beni o döneme götürdü bile diyebilirim. Gördüğüm bir kusur sonucun çok hızlı gelmesi ve hikayenin ucunun açık bırakılmasıydı. Birinci kitabın konusu hakkında spoiler içerir:

Spoiler: Göster
Nagehan Esrarname'yi imha etmiyor, kendine alıyor. Daha sonra neler oluyor? Ben merak ettim doğrusu. En sonda yok edileceğini düşünerek okuduğumdan da tatmin olmamış olabilirim, bilemedim şimdi.

Ayrıca Esrarname'yi çağırabilmesinin nedeni ilk önce saf olması ve kitabı arzulamasıydı. Daha sonra Tir-i Danende'nin kitapta bir bölümü kendi kanıyla yazmasına ve Nagehan'ın da onun kanından olmasına bağlandı bu neden. Benim kafamı karıştıran şey bu oldu. Nagehan olmasaydı, ilk başta kitabı başka biri çağırabilecek miydi eğer onun kadar saf ve arzulu olsaydı?

O zaman bir devam kitabının çıkacağını bilmiyordum tabii ki, bunu yazdıktan sonra Ayfer Hanım kitabı böldüklerini ve yeni bir kitabın çıkacağını söylemişti.

Bir ay kadar önce de ikinci kitabı alıp okudum. İlkindeki Eski Dil yoğunluğu bu kitapta yok gibi geldi bana. Ama ilk kitabı okumamdan bu yana uzun zaman geçtiğini göz önünde bulundurun, bu değerlendirmem pek sağlıklı yapılamamış olabilir. Fars mitleriydi sanırım, onlardan yararlanılarak biraz daha mistik ve efsanevi bir devam gelmiş ilk kitaba. Bundan kastım Asfar'ın ve Esrarname'nin daha çok olaylara müdahil olması, güçlerini daha fazla kullanmaları falan. Ama bu çok abartılmamış, bir sınır getirilmesi güzel. Çok şey söylemiyorum spoiler vermemek için, zaman gezgini paradoksu diyeyim o bölüme geldiğiniz zaman anlarsınız ne demek istediğimi.

Kısacası ilk kitaba yakışan bir devam ve bir son olmuş. İlk kitabı okuduysanız kesinlikle devamını da edinin, pişman olmazsınız. Eğer ilk kitabı okumadıysanız, okuma listenizde hemen üst sıralara yerleştirin derim.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2012, 22:35:37 »
İlk kitabı geçen yıl alamadığım için üzülmüştüm aslında. Bu yıl bir baktım yeni çıkan kitapla birlikte önceki kitabın kapağı da yenilenmiş. Her ikisinin de siparişini verdim. Elimdeki kitapları bitirir bitirmez bunlara başlayacağım.

Çevrimdışı cancan

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
ESRARNAME
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2016, 15:55:36 »
AYFER KAFKAS'IN YAZDIĞI ESRARNAME ADLI ESER HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ VE BİLDİKLERİNİZ NELERDİR?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: ESRARNAME
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2016, 16:00:09 »
CAPS LOCK AÇIK YAZMAK KARŞINIZDAKİNE BAĞIRIYORMUŞ ETKİSİ YARATIR.

Başlığı ve mesajınızı Değiştir butonu ile düzenler misiniz :)?

Ayrıca konu zaten vardı. Birleştirilmiştir.