Kayıt Ol

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? - Newt Scamander

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü

Bir Harry Potter okuru olarak bunca sene bu kitabı okumamış olmak büyük bir eksiklikti benim için. Nihayet bu eksiğimi kapatabildim.

Rowling, yarattığı Büyücüler Dünyası'nın bir kısmını bu kitapla çok güzel bir şekilde doldurmuş. Fantastik canavarlar kısmından bahsediyorum tabii ki.

Seride geçen canavarların yanı sıra, bahsedilmemiş olan daha onlarca canavarın varlığından bu kitapla birlikte haberdar oluyoruz. Nerede ve nasıl yaşadıklarını öğrendiğimiz canavarların, büyücüler ve mugglelar için tehlike arz edip etmedikleri hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.

Kitabın hemen başında ise Albus Dumbledore'un yazdığı önsöz karşılıyor bizi. Kitabın -büyücüler dünyasındaki- yazarı Newt Scamander hakkında da bir şeyler öğreniyoruz ve bunların haricinde "Canavar Nedir?" ve "Mugglelar Fantastik Canavarların Ne Kadar Farkında? (Kısa Bir Tarihçe)" başlıklı yazıları okuma şansına da erişiyoruz.

Bu kitabın sahibinin Harry Potter olduğunu, ondan alınarak hiçbir şekilde düzelti görmeden aynen basıldığını ve kitabın içerisinde -zaman zaman Ron Weasley'nin de dahil olduğu- Harry'nin kendi el yazısıyla yazdığı notlar bulunduğunu belirtmekte yarar var. Son derece komikti bu karalamalar ve okuması oldukça keyifliydi.

Ayrıca Rowling'in, bu kitabın tüm gelirlerini Comic Relief'e bağışladığı bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı.

Son olarak, yakın zamanda çıkan kitabın sinemaya uyarlanacağı haberine de değinmek istiyorum. Hiçbir karakterin bulunmadığı, sadece canavarlar hakkında bilgiler içeren bu kitap nasıl bir filme dönüşecek gerçekten çok merak ediyorum. Yani hiçbir olayın olmadığı, bu kadar incecik bir kitaptan film olmayacağını her aklı başında insan tahmin edebilir. Demek ki Rowling çok daha farklı şeyler düşünüyor senaryo ile ilgili. Bu da haliyle heyecanlanmama sebep oluyor.

Bekleyip göreceğiz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Alıntı
yakın zamanda çıkan kitabın

Ne kadar yakın Doğukancım :D? Ben bu kitabı okuyalı tam 11 sene olmuş. İlk çıktığında alıp okumuştum. Acaba diyorum tekrar mı basıldı da ben kaçırdım?

Bu arada Harry Potter'ı okuyup sevmiş hiç kimse bu kitabı okumamazlık etmemeli. Büyük ayıptır. Çağlar Boyunca Quidditch de aynı şekilde :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ne kadar yakın Doğukancım :D? Ben bu kitabı okuyalı tam 11 sene olmuş. İlk çıktığında alıp okumuştum. Acaba diyorum tekrar mı basıldı da ben kaçırdım?

Sanırım virgülün kurbanı olmuşum Hazal abla. :P Cümlenin virgül eklenmiş hali şu şekilde: "Son olarak, yakın zamanda çıkan, kitabın sinemaya uyarlanacağı haberine de değinmek istiyorum." Şimdi oldu sanırım.

Bu arada Harry Potter'ı okuyup sevmiş hiç kimse bu kitabı okumamazlık etmemeli. Büyük ayıptır. Çağlar Boyunca Quidditch de aynı şekilde :).

Ve evet kesinlikle. Ozan Beedle'ın Hikayeleri'ni de sayarsak bu üç ek kitabı okumayan Harry Potter hayranları için seri yarım kalmış demektir. Nihayet ben eksiğimi kapatabildim.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? - Newt Scamander
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2014, 04:19:54 »
Bende iki kopyası bulunan kitap. Evet, yanlış okumadınız, insanlar bulamazken bende 2 tane var. :P Zira fellik fellik Çağlar Boyu Quidditch ve bu kitabı ararken bir yerde sadece bunu bulabilmiştim. Daha sonra başka bir yerde ikisi birlikte satıldığından dolayı diğerini edinmek için ikisini birlikte almak zorunda kaldım. Bir tanesini değerini bilecek birini bulup hediye etmeye niyetliyim uzun süredir ama, bakalım. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı sparrowhawk

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? - Newt Scamander
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2014, 16:08:19 »
Bende iki kopyası bulunan kitap. Evet, yanlış okumadınız, insanlar bulamazken bende 2 tane var. :P Zira fellik fellik Çağlar Boyu Quidditch ve bu kitabı ararken bir yerde sadece bunu bulabilmiştim. Daha sonra başka bir yerde ikisi birlikte satıldığından dolayı diğerini edinmek için ikisini birlikte almak zorunda kaldım. Bir tanesini değerini bilecek birini bulup hediye etmeye niyetliyim uzun süredir ama, bakalım. :D
O kadar aramama rağmen bulamadım ve sende iki tane var. Hayat adil değil. :-D