Kayıt Ol

Fantastik Tamlamalar, Zihin Uyandıran İfadeler

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Fantastik Tamlamalar, Zihin Uyandıran İfadeler
« : 16 Temmuz 2015, 14:46:57 »
Kendimizi dilimizle tanımlıyoruz malum. Lakin hep aynı şeyleri söylemeye başladığımızı farketmiyor muyuz? Herkes birbirinden aynı şekilde özür diliyor, birbirine aynı şekilde teşekkür ediyor ve hep aynı ifadelerle duygularını paylaşıyor. Bir gazete yazısı, televizyon programı yahut reklam ifadesi hep aynı şekilde başlıyor. Kendini diliyle tanımlayan insan yaratığı bir süre sonra onun içinde kilitli kalmıyor mu?

Yazan insanlar olarak biz de bu tuzağa düşüyoruz, sanki başka türlü olmazmış gibi hep aynı ifadelerle tanımlıyoruz mekanı, insanı, hareketleri. Bunu uzun zamandır düşünüyorum ve aklıma böyle bir başlık açmak geldi. Böyle uzun uzun açıklama yapıyor oluşum, sanki ortaya çok mühim bir şey koyuyorum havasında olduğumu düşündürmesin size. Maksat eğlence.

Bu eğlence etkinliğinin asıl çıkış noktası ise bir kitap aslında, onun hakkını teslim etmeliyim: Oulipo ve 'Patafizik (bu arada ifadenin başındaki kesme işaretini özellikle koydum, bu edebi akımın yazılışı böyle) meraklısı Özcan Doğan'ın Ayakları Pürdikkat Refakatçi Haydutlar adlı kitabı.

Bu kitap kısmen fantastik ortamda garip karakterler arasında geçiyor ve bir bölümde bir sayfa boyunca fantastik tamlamalar okuyoruz. Kitabın güzel ismi de o kısımdan alınmış. Özcan Doğan bunu niye yaptı bilmiyorum ama sanırım dilin bizi sınırlayan taraflarını kırmak, beton mantığımızı yerinden oynatıp farklı düşünme ve hayal etme biçimleri ortaya koymak olabilir amacı.

Her neyse, başlayalım en iyisi. İster bir tamlama yazın, ister cümleler dizin buraya, maksat zihnimizi farklı çalıştırmak. Maksat eğlence!

Kedi kuyruğu gölgesi, çorba makarnası, yalnız odun, cehennem ortaklığı, kara çeşit, doruk peyniri. Kısa kısa baktım doktorun mektebine, ağır geldi tabi, düşündü doktor, düşüp düşündü. Rüyasını anlatmasını istedim, kustu. Kusmuğunu katladım, daha sonra üzerine not düşeceğim, belki. Ya da düşürdüğüm tüm notları içinde biriktireceğim. Sonra uyudum. Geyikler otluyordu düşümde. Evler yapılıyordu. Yürüyen insanlar, üreyen insanlar, nisanlar ve diğer aylar. Olur böyle şeyler, dedim. Olmaz mı da?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Fantastik Tamlamalar, Zihin Uyandıran İfadeler
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2015, 17:19:09 »
Konuya balıklama dalmak istedim, ama kuyruğumu akıl eşiğime kıstırdığımı fark ettim. Tamam… enteresandı, flüoresandı, Şam’da kayısı, amca yarısıydı konu ama ne yazacaktım ki şu Tipitip’in tipi kadar olmayan aklımla ben buraya? Ben kimdim ki fantastik tamlama yamyamlığına soyunup zihin uyandıracak, aralayacak, içini şöyle bir eşeleyip kuytu köşelere saklanmış parlak fikirler ordusunu şaha kaldıracak? Hiçtim, piştim, kandım, mittim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2015, 19:06:55 »
Galaktik bankamatik ve kozmik patik adına çitlembik! Bu oldukça Eksantrik! Ve Fantastik! İk bik etmeyeyim en iyisi, çünkü Metafizik ya da 'Patafizik, temelde hepsi geometrik! Bir şeyler yazmanın çabası sonucunda dedemin cami arkadaşının komşusunun en büyük torununun eski kız arkadaşının mahallesindeki bakkalın veresiye defterinin baş kahramanın böbreğinin taşı ve gözümün yaşı bir araya gelmesin diye çok uğraştım ama heyhat!

Şüphesizdir ki, kuyruklu yıldızı ve çuvaldızı olan bir denizkızının hızı ve kalbinde yarattığı sızı; parmaklarının uç noktasına saplanan bir "la" notasına ya da şehrin suç noktasına saklanan bir basketbol potasına benzemez. Çünkü dünyanın en yüksek yeri ve dünyadaki en alçak peri, toplamda kırk iki sayfa olan, resimli, Ivory kağıdına basılı bir anlaşma imzaladılar. Hanımeli marka kaliteli bir kağıt bu Ivory, kuşe değil, boru hiç değil! Şu sorduğun soru da soru değil. Bir saniye, konu da bu değil.

Akşam yemeğinde size laf salatası hazırladım, sezar soslu olacaktı ama sos senatodan geçemedi. Kurbanda toplaşıp sezara girmişler bu senatörler, şimdi de sezar eksikliği anemisinden yataklara düşmüşler. Ee ne demişler, sezarın hakkı mezara.

Yani demek istiyorum ki konu manyak. Bir şeyler karaladı Gülen Çatlak. Kusuruna bakmayın, kafası biraz patlak. Uzun uzun yazdı salak demeyin, huyum böyle n'apak?
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2015, 19:50:44 »
Eller kalpleri bağlar, dudaklar zihinleri bağlar ve gözler ruhları bağlar. Bu yüzdendir kimseye dokunamazlar çünkü eller ateştir, dağlar. Bu yüzdendir kimseyi arzulayamazlar çünkü akıl bu, saplantı edip kalbine mıhlar. Bu yüzdendir kimseyle göz göze gelemezler çünkü ruhun pınarları gözler, ağlar... Saf denir onlara, en berrak sudan daha ak tenleri. Keskin hatlarla çizili narin bedenleri. Görünüş sadece aldatır, ilklerden bu yana tehlikelidir genleri.

Hatungacı anlatır sen dinlersin dertleri. Kan kan diye dua yıktınız, milletin ellerinde bereleri. Doldurdular oluk oluk içine içine. En sonra taktılar kafalarına, kırmızıdan görünmez oldu benleri. Ben bu işi beceremedim, hadi kaçtım hemşerim.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

• 581
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2015, 19:52:02 »
Yorgunsak. Ve bunu sen de biliyorsun. Hasta rüzgar, kana susayan evcilik, canım yanıyor, hayli de olsa sonu güzel. Kimi kimden kıskanıyorsun ulan! Cezamı çekmişim. Şehrimin kibarları alnı açık konuşur. Ellerim güzel. Çarşı pazar. Kastımsa kastım. Ceviz büyüğü. Korkunç sağcı.
Yanılsadım. Velev ki. Çoğul tekdüze. Mastika korusu. Zevceni al da gel, kel. Doğudan kalkan tozlar yan yana ilişir ve bunu kimse bilmez, bilse ne olur, n'olur be hadi! Sesimin harfleri ardıllığını bozsa. Uzun uzun uzun. Uzun uzun. Çelik mağaralar. Evet o. Ceylan su. Men merkeziyetçilik. Kani oldum, kanıyordum, Doom.
Sesimin bilgesi, hani yazgı? Yazı sevici. Coşkun akan mezra. Bunları sen de biliyorsun, ve sivriliyor dediklerin, sus çünkü batıyor, batıyorum.

Çevrimdışı Khentis

• **
  • 100
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2015, 22:45:11 »
Karanlık, soğuk, boğuk, sık kullanılıp asla temizlenmeyen umumi tuvaletler ve tuvaller gibi kirli, terli ve terlikli, kötü kokulu, boş bir rüyadan uyandım. Dışarı çıktım, inemedim. Bulutlar gökyüzünde toplandı, huysuz komşular gibi toplarını patlatmaya çalıştım, beceremedim. Yağmur yağdı, patates kızarttım. Sonra güneş kurbanlık koyununu kesmeden önce şişmanlatmaya çalışan bir adam gibi tepeme dikildi. Dikişleri söküldü. Öldüm.
The wizard's crown I'll take on Halloween.

• 581
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2015, 00:12:12 »
Her şey oluçuyor. Keskinlike hem de. İki insananın birbirlerine söylediği yalanakları karalıyor diğelleri. Korkunuçuğu çıkmış dudaklarına. Öpüs magnum. Böylme baba. Bana Musal anlat. Bu dünyada sıkıldım, öbürünü anlat. Musasını anlat. Ben denize yardımını anlat. Peyamberin hapsolmuş asırlarını.

Dinicek mi acılarım beni dinileyince. O bendeki denizin sahilerini alırsan, kurduğun kurulanı okuyuduğumda rahatlayacak mıyım? Çok korkuyorum. Ezbereketli dinim dilimin sinirlerini aşmadıkça ne hükmü var? Ya yenidenolmazsa bedenim. Öyle çarpık çurpuk. Kalırsam toprağın karaltında.

Bir ifşaret bekliyorum. Bir sayfa esi. Okunulanlar aşkına bir el uzak. Ama yok. Cezaretinden başka neyin var senin? Adamı yaraladın da ne oldu? Tek suçu, neymiş, almak. Sen istememizden korkarken biz aydık. Ondan korkladın. Tirtitriyorsun değil mi? Bu kadar isim ondan. İsimgücüm yok diyorsun. Bana kederet verip isimlemeye saldığında bilemedin böyle olacağını. Bak elmayı dilimledim. Şimdi de seni dilimleyeceğim. Yok ol karışımdan, bir daha ölmeyeceğim!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2016, 00:02:13 »
Biz bu zihin uyandırma, kıpırdaşma, iki de göbek atma işini pek becerememişiz galiba. Saatleri Uyandırma Enstitüsü'nü okumamız bile hiçbir faide ve de kaide sağlayamamış baksanıza. Oysa ne güzel anlatmıştı Haşmet Avni Ballıpınar o kitabında! Hee Gee Vayşş'la çıkmıştı bir saman ağacına. Şimdi düşündüm de, Samanyolu'nun yolları da o ağaçtan düşen samanlardan oluşmasın sakın? Saçmalama demeyin, Kuşkucu Somon'un kayınçosuyum ben, yüzgeçimde var, n'apayım?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı peöffe

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2016, 00:47:25 »
Adımlayan karıncalar, üç beş cerrahın bir günde bitirdiği kırılgan kitapları beş gecede gevelemişler. Ben de gevrek susamlı gevşek simitimi gagalarken, kitabı çevirdim ve ağaç kestanesine binerek, defin işlemleri için vergi dairesine götürdüm ama gündüz kapalıdır yazısını yazdılar burnuma. Hayda…

Belki insanların bellek kuvvetleri de hafta başları çalışıp haftaları yiyordur da becerebilmek için beceri denetiminden geçmesi mümkünsüz karanlık Kaf Dağının üç kuşaktan torununun eline ulaşması güç ve gecinden oluyordur?

Hafta sonları, ayın mülayim ve mübarek günlerinin ayakucunda ninnisini dinlerken, sıcaktan beynimizin oksijen yolları erimiş ve eriyikleri kaynar kazanları soğutmuştur. Amanın! Kazanlar soğursa nasıl uyur sincaplar? (Burası tam bana göre bir köşeymiş yalnız ;D.)