Kayıt Ol

Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Smaug'un Çorak Toprakları
« Yanıtla #15 : 03 Şubat 2014, 19:31:27 »
Bu... şimdiye kadar... izlediğim... EN APTALCA şeydi.

Spoiler: Göster

Tamam, Legolas'ı filme neden dahil ettiğini anlayabiliyorum PJ. Çok da sırıtmadığını ve çevik elfimizi tekrar hareket haline görmenin beni keyiflendirdiğini söyleyebilirim. Kuyutorman sahneleri ve örümceklerle olan mücadele de bayağı iyiydi. Ama...

Ama ama ama...

Yahu Kili ile Taurel'in birbirine aşık olması da nedir arkadaş??!! Bir cüce ve elf... Birbirlerine aşkı olacaklar, he mi? Sen kafayı mı yedin be adam??! Binlerce yıl birbirinden nefret etmiş iki ırk. Ne cüceler sakalsız kadınlardan hoşlanır ne de elfler onarın varlıklarından haz eder. Bu ne lahana turşusudur böyle? Hem şu Tauriel midir nedir, sadece Numenor insanlarının bildiği Kralfoyası tedavisini nasıl uyguluyor? Açıklar mısın bir zahmet sakallı kuzum?

Cüceler 14 kişi olmak ve uğursuz sayıyı bozmak için yanına Bilbo'yu alsın, ondan sonra aralarından 4 kişiyi geride bıraksınlar. Üstelik birinin yokluğunu hiiiiiç fark etmesinler. Neden? Çünkü masanın altında sızmış. Oldu canım...

Thorin, Bilbo'ya kılıç çekecek? Bir avuç cüce binlerce cüceyi yakıp yutmuş Smaug'la madenlerde köşe kapmaca oynayacak?

Gandalf yerlerde sürünecek... Hem de "gücünü toplayamamış" Sauron karşısında. Bir de esir alınacak. Bak bak bak... Tamam, Gandalf'ın oradan zor kaçtığını biliyoruz, ama Sauron da ondan kaçıyordu benim bildiğim. O ne oldu? Hem bu yaktığın kaçıncı Gandalf asası??

Hadi bunları geçtim... Her birini öyle ya da böyle sineye çektim. Ama Kili ve Tauriel'in aşkı ya! Orada resmen face-palm yaptım ve odadan koşarak çıktım. Abartmıyorum.

Not: O değil de, sanki haftaya yeni bölümü gelecek bir dizi bölümü gibi bitirilir mi koca film?

Buna da çok fena katıldım ayrıca. Sanki Lost'un son bölümünü izlemiş gibi hissettim kendimi. Zaten birebir o sesle bitti! Donk...

Ne desek boş... Son noktayı koymuşsun vallahi İhsan abi. Bu yorumlara daha fazla katılamazdım, tebrik ediyorum :)
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 04 Şubat 2014, 21:51:58 »
Son olarak ben hala çeviriyi anlamadım. Neden Smaug'un Viranesi değil de Smaug'un Çorak Toprakları?

Hiçbir dile ''Smaug'un Viranesi'' olarak çevrilmedi. Bunlar benim bildiklerim:
http://de.wikipedia.org/wiki/Der_Hobbit_–_Smaugs_Einöde
http://el.wikipedia.org/wiki/Χόμπιτ:_Η_Ερημιά_του_Νοσφιστή
diğer ülkelerde de benzer anlamlara gelen isimler verildi.

*Linklerde sorun olabilir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı fantastiksever

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Şubat 2014, 21:00:37 »
 Biliyorum filmin üzerinden yorum yapmamak için yeterince zaman geçti ama belki izlemeyip de buraya bakanlar olabilir diye ben de düşüncelerimi yazmak istiyorum. Şimdiye kadar herkes filmden şikayetçi gibi görünüyor ve kitabını da okumuşsunuz sanırım.
 Birinci söyleyeceğim PJ'a hiç suç atılmasın çünkü filmi yapabileceği en iyi şekilde yapmış kendisi bence. Benim anlamadığım Yüzüklerin Efendisi'yle karşılaştırılabilecek kadar iyi filmler beklentisi içine girilmesi. Yahu kitabı bir açın bakın dört yüz küsür sayfalık yüzüklerin efendisine ön giriş masalı gibi bir hikaye. İnsanlar çıkıyor bunu nasıl büyük bir proje halinde sunarız diye uğraşıyor ki yaklaşık üç saatlik bir filmin kitapta kapsadığı yer iki yüz sayfadan daha küçük bir dilim. Yok efendim elf karakteri cüceye aşık olur muymuş. Bir kere aksiyonla ilgili her şeyi mantık çerçevesinde değerlendirin de zaten bahsettiğiniz şey duygu değil mi sanırsın hayatı boyu elflerle takılmış böyle şey görmemiş olur muymuş, ellerinden geldiğince filme renk katmaya çalışmışlar sadece bu kadar zorlamaya gerek yok. Sanırım çok beklenti içine girilmiş.

İlk film üç saate kitabın başlangıcını sıkıştırmıştı ki hikayeden uzak olanlara çok itici gelmiştir, bu filmi çok güzel doldurmuşlar hem de saçmalamadan yalnızca bir kaç eklemeyle. Ve üç boyutla alakalı da söyleyeceğim bir şey olacak arkadaşlar ne yapın ne edin üçüncü filmi İMAX kamerası olan bir yerde izleyin. O kadar fark ediyor ki kalite ondan sonra çıkıp başka bir filmi normal üç boyutluda izleyince içim sızladı. Sanki yıllardır Call of Duty serisini PS varken 3310 da oynamış gibi hissettim.

Not: Neyse siz bana çok takmayın belki de filmi o yüzden çok beğendim ama yine de çıkıp karakterler ve davranışlarından böylesine şikayet edilmesine karşıyım. Olduğu gibi çekilip 90 dakikalık bir film olacağına bu daha çok hoşuma gitti. Neden bu kadar yazmış buraya demeyin can sıkıntısının sonuçlarını görseniz şaşırırdınız :D

Edit: Ayrıca elflerin ve cücelerin davranışlarının ırkları yüzünden belli olması düşüncesi düpedüz saçmalık. Elf diye böyle düşünmek zorunda cüce diye böyle düşünmek zorunda. Bana göre bunlar belli toplulukları işaret ediyorlar ve bu düzmantıkla ''insanlar da hep savaşmıştır ve hiç birbirine aşık olur muymuş'' içdüşüncesi akla gelmiyor değil ne yazık ki. Bırakın sevenler sevsin mantık aramayın :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #18 : 09 Şubat 2014, 02:14:08 »
Edit: Ayrıca elflerin ve cücelerin davranışlarının ırkları yüzünden belli olması düşüncesi düpedüz saçmalık.

Saçmalık olur mu yahu, ne öyle diyorsunuz? :) Hiç kutup ayısı bir ceylana aşık olur mu? Üstat bu iki ırkın özelliklerini Sillmarilion'da açık ve net bir şeklide yazmış. Cüceler, ne insan ne de elf kadınlarından hazzetmez. Onlara göre güzel kadın güçlü kuvvetli, tıknaz ve sakallıdır. Gerçi Kili'ye de cüce demeye bin şahit ister ya...

Neyse, olmamış efendim bence bu u_u İlle bir romantizm olacaksa Bard'la ya da Legolas'la yaşanması daha mantıklı olurdu.

Hadi diğer tuhaflıkları geçtim, filmi eğlenceli kılmak için yapılan, kabul edilebilir şeyler. Ama bu... Bu??? Asıl düpedüz saçmalık olan işte bu aşk konusu.

Bence tabii... Sözüm meclisten dışarı.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.