Kayıt Ol

Foo Fighters

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Foo Fighters
« : 29 Mart 2008, 12:11:33 »

Foo Fighters, Nirvana’nın bateristi Dave Grohl (gitar, vokal) öncülüğünde 1994 yılında kuruldu. Bas gitarlarda Nate Mendel, bateride Taylor Hawkins ve gitarlarda Chris Shiflett, Foo Fighters’ın diğer elemanları. Grohl, Nirvana da çalarken bir yandan da evde orjinal kayıtlar yapmayı ihmal etmemiş ve bu kayıtlar grup kurulana kadar hiç gün ışığına çıkmamış. Nirvana gibi bu grup da yüksek gitar sesini, tatlı melodilerle, punk’ın hassasiyetiyle ve pop müziğine benzer keskin duygusal şarkı sözleriyle karıştırıyor. Bazı iddialara göre Foo Fighters, adını 2. Dünya Savaşında ortaya çıkan UFO gibi uçan objeleri araştıran gizli birime verilen isimden aldı.

Grup, "Foo Fighters” adlı ilk albümünü 1995 yazında piyasaya çıkardı. Albüm, Amerika’da 1996 yılında platin plak ödülünü kazandı. Albümde yer alan “Big Me” adlı parça ile Amerika listelerinde 3. sıraya kadar yükselen Foo Fighters, 1996 yılında ilk önce Grammy Ödülleri’nden “En İyi Alternatif Müzik Performansı” dalında aday oldu, ardından da MTV Video Müzik Ödülleri’nden “En iyi Grup Videosu” ödülünü kazandı.

1997 yılında ise “The Colour And The Shape” albümü piyasaya çıktı. Aynı yıl altın plak ödülünü kazanan albüm, 1998 yılında platin plak ödülünü alırken MTV Video Müzik Ödülleri’ne de iki dalda aday olarak gösterildi.

Foo Fighters, 1999 yılında “There Is Nothing Left To Lose” albümünü piyasaya çıkardı. Albümde yer alan “Learn to Fly” adlı parça ile Amerika’da liste başlarında yer alan grup,
2001 yılında “There Is Nothing Left To Lose” albümü ile “En İyi Rock Albümü” ve “Learn To Fly” parçasıyla da “En İyi Müzik Videosu” dallarında Grammy ödülü kazandı.

VH1’nın ‘En İyi 100 Video” sıralamasında “Learn To Fly” parcalarıyla 20. sırada yer alan grup, 2002 yılında “One by One” albümünü piyasaya çıkardı. Albümde yer alan “All My Life” adlı parça ile “Modern Rock Tracks” listesinde 10 hafta boyunca ilk sıralarda yer alan Foo Fighters, albümün altın plak kazanmasının ardından 2003 yılında “All My Life” adlı parça ile “En İyi Hard Rock Performansı” dalında Grammy ödülünü kazanırken, 2004 yılında ise “En İyi Rock Albümü” Grammy’sini evine götürdü.

Foo Fighters, 2005 yılında çift CD’lik “In Your Honor” albümünü piyasaya sürdü. Albümde yer alan “Best Of You” parçası, iki tane platin plak ödülü alırken, aynı zamanda da Top 40 listesinde zirvede bulundu. “Best Of You” şarkılarının videosuyla MTV Video Müzik Ödülleri’ne iki dalda aday olan grup, son olarak 2006 yılında 4 dalda Grammy Ödülleri’ne aday olarak gösterildi ve Kasım 2006’da ilk live albümünü yayınladı.

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Ynt: Foo Fighters.*
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2008, 12:16:22 »
foo fıghters guzel gruptur :D
byza sayesnde tnsmıstım :D
snrm sdc 2 sarkılarını blıyorum =) ama sverım kendılerını :D
saol cnmm knu ıcın :P

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2008, 11:56:45 »
The Pretender şarkısına bitiorum.KLibi feLan da harika =)

Çok güzeL bir grup :D

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2008, 19:01:56 »
Kurt Donald Cobain in ölümünden sonra Dave in Foo Fighters la yoluna devam etmesi, Kurt' e yapılan bir saygısızlıkmış gibi gelir hep bana..Kurt fanlığındandır belki bu ama bu gruba bu nedenden ötürü hep bir antipatim vardır.

I'll be your water. I'll be yours

Allein

« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2008, 13:56:44 »
Hihhh.. Dave'im, aşkım, canım... Bence hiç de fena bir grup değil ki; My Hero'yu her dinleyişimde neden bu grubu seviyorum sorusunun cevabını buluveririm...