Kayıt Ol

FRP Zarları

malkavian

FRP Zarları
« : 11 Eylül 2009, 15:12:43 »
Bu yazıda frp de kullanılan zarları kısaca tanıtmak istedim.  Anlatımlarımdaki örnekler DM lik yaptığım zamanlarda karşılaştığım diyaloglardan birebir alıntıdır. Umarım Beğenirsiniz ve birilerine faydası olur :)

Öncelikle bazı terimleri bilmemiz gerekiyor zarlar hakkında.
1d6: 6 lık zarın 1 kere atılması demektir.
2d8: 8 lik zarın 2 kere atılmasıdır
4d12: 12 lik zarın 4 kere atılmasıdır
2d20+3: 20 lik zarın 2 kere atılmasından sonra bu sayıya 3 eklenmesi demektir.

20'lik Zar:

Frp oyuncusunun ve DM (Dungeon Master) in en temel zarıdır. Genellikle şu cümleler eşliğinde oyunda kulanılır

Oyuncu: Tuzaktan kaçmak için Escape Artist skill imi kullanıyorum.
DM: Bakalım yapabiliyor musun... (20 lik zar atılır DM in isteğine göre DM kendisi kapalı olarak da atabilir oyuncuya açık olarak da attırabilir)

Savaş esnasında bir Rogue Düşmanına : Aaa.. Şu arkandaki de ne öyle? (Bluff check olarak Dm 20 lik zar atar)
Kendilerini esir edip hapse atan güvenlik memurlarına Paladin dönüp: Bakın ortada korkunç bir yanlış var aslında biz... ( Diplomacy Check olarak 20 lik zar atılır)

12'lik Zar:

Genellikle agır silahlar (bir ogre veya bir barbarın ancak taşıyabildiği kadar ağır) için atılan hasar zarlarıdır. Aynı zamanda Barbar class ının seviye atladığında hitpoint için attığı zardır.

10'luk Zar/100'lük zar:

10 luk zar genelde normalden biraz büyük paladin ve şövalyeler gibi kişilerin tercih ettiği ağır silahların hasar zarlarıdır. Aynı zamanda Fighter/Warrior class ının hitpoint zarıdır.
100 lük zar ise genellikle olasılık hesaplarında kullanılır. Bazı büyülerin yapıları gereği olasılık her zaman mevcuttur. Örneğin bir teleport büyüsü yapıldığı anda oyuncunun nereye ışınlanacağına kendisi karar verebilir ve sapma az olur ama aynı oyuncu 1 den fazla kişiyi ışınlamak isterse tabloya göre 100 lük zar atılır ve gelen zara göre bir yere gidilir
Örneğin:

Wizard: Kendimi ve arkadaşlarımı ( 4 kişi) bu ejderhanın ininden aldığımız hazinelerle birlikte evimize ışınlıyorum ( Sizce de fazla basit değil mi? İşte tam bu noktada D&D hoop dur bakalım nereye diyor)
DM Gizlice 100'lük zar atıyor. Tabloya bakıyor ve şunları diyor: Eveeet herkesi sorunsuzca ışınladın ve herkesin kolu ve bacakları olması gereken yerde. Hazineler de duruyor ama ortam biraz sıcak.
Shadow Dancer: Ne kadar sıcak?
DM: Valla karşınızda kırmızı tenli kafasında iki boynuzu olan çatal kuyruklu bir asa taşıyan sivri dişleri ile size doğru sırıtarak gelen bi tip var.
Shadow Dancer: Ölü numarası yapıyorum ( Bluff check 20 lik zar)
DM Sırıtarak: Hiç gerek yok...
...........

8'lik Zar:

Bu zar long sword un damage zarı ve aynı zamanda long bow un damage zarı olması nedeniyle belki de oyunda en çok kullanılan ikinci zardır. Bu silahlar bir savaşçının ve paladinlerin vazgeçilmez silahıdır. Ranger gibi hafif zırhlı classların hitpoint zarıdır aynı zamanda.

6'lık Zar:

Herkesin tanıdığı ve bildiği 6 lık zardır. Rogue class ının zimmetli malı gibidir adeta. hitpointlerini de bu zarla atar bu 'düzenbazlar'

Rogue: Ogreye arkasından çaktırmadan yaklaşıyorum ve kısa kılıcımı sırtına geçiriyorum (1d6) Arkasında olduğum için hazırlıksız yakalayıp miğde boşluğuna doğru vuruyorum (Sneak attack ile fazladan 2d6) Sonra da...
DM: Tamam tamam ogre karşındaki öldü zaten ...
Rogue: Hemen üstünü arıyorum.. ( Çok tipik) :)

4'lük Zar:

Genelde Wizard ve Sorcerer/Sorceress'lerin hitpoint için kullandıkları zardır. Ünlü Magic Missle Büyüsünün damage zarıdır. Aynı zamanda okunması en çok karışıklık yaratan zardır. 2-3 Farklı çeşidi olduğu için de belirli bir anlatımı yoktur. Kısaca zarı attıktan sonra çevirin her sayının dipte aynı olduğunu göreceksiniz ( Ya da zar çeşidine göre en tepedeki numaraların aynı olduğunu)

Sorceress: Ben Karşımdaki Orklara Magic Missile atıyorum. 1 tane missile ı sağdakine 2 sini ise soldakine atıyorum aynı anda.
DM: Tamam 4 lük zar at.
Sorceress: Attım ama kaç geldi okuyamıyorum bu zarı ben yaaa??!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: FRP Zarları
« Yanıtla #1 : 27 Ekim 2009, 17:00:45 »
Güzel bir başucu konusu olmuş. Teşekkürler, emeğine sağlık. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 27 Ekim 2009, 18:27:42 »
Ellerine sağlık dostum. Her zaman merak ettiğim ama tembelliğim yüzünden bir türlü araştıramadığım bir konuydu. Sayende öğrenmiş oldum :) Teşekkürler...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2009, 15:28:10 »
Ellerine sağlık dostum. Her zaman merak ettiğim ama tembelliğim yüzünden bir türlü araştıramadığım bir konuydu. Sayende öğrenmiş oldum :) Teşekkürler...

Güzel bir başucu konusu olmuş. Teşekkürler, emeğine sağlık. :)

Rica ederim. Okunuyorsa ve bir işe yarıyorsa mutluluk duyarım her zaman.  ;)

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2010, 20:54:03 »
Acaba bu FRP zarlarını İstanbul'da (mümkün olursa Anadolu yakasında) satın alabileceğim bir yer söyler misiniz?
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2010, 16:53:46 »
Gerekli Şeyler de olması lazım ama orası Avrupa Yakasında...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2010, 19:12:51 »
Kadıköy'de oyun mühendisi diye bir yer var. Çeşitli masaüstü oyunlarla birlikte orada bulabilirsin.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2010, 17:17:47 »
Tavsiyen için çok teşekkürler. Sitelerine baktım da ne kadar güzel bir yer kurmuşlar. En yakın zamanda oraya gitmeyi düşünüyorum. Umarım zarları da bulabilirim.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2010, 19:03:49 »
Bir de 100lük vardır ki koleksiyon parçasıdır. Zarlarım windows xp'nin görev çubuğu renginde mavi gibi bir şey ve yazıları silik, kaç geldiğini görmek için ışığa tutmak gerekiyor artık
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Temmuz 2010, 10:11:12 »
Bir de 100lük vardır ki koleksiyon parçasıdır. Zarlarım windows xp'nin görev çubuğu renginde mavi gibi bir şey ve yazıları silik, kaç geldiğini görmek için ışığa tutmak gerekiyor artık

Boşluklarına tutkal sür baya bir idare ediyor. Silinmiş zarlar için birebir. 100'lük de genelde 10 luk sıkıntısı çekilen VTM oyunlarında sık kullanılıyor.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2010, 00:22:02 »
Ben bir şeyi anlayamadım sanırım;

Şimdi diyelim 10'luk zarı 1 kere attık. Neye göre zarar veriyoruz? Yani diyelim 2 geldi, ne oluyor? Bir sınır falan mı var, hani 5 ten yukarısı vurur gibisinden. Kaç hasar puanı götürüyor gibi şeyler tam anlayamadım, biri açıklarsa mutlu olurum :)
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2010, 00:39:31 »
Önce 20 lik zar atılır. Gerçek hayattaki gibi düşün. Biz kılıç kullanmada beceriksiziz yani karşımızdakine muhtemelen 20 kere kılıç savursak 15 i boşa gider. 20 lik zar atılınca biz 15 den yukarı atarsak oyunda rakibe vurabiliriz. Ama mesela ekskrim dersi aldık ve bu konuda iyiyiz. Eh o zaman 20 lik zar atar 10 u geçince  rakibe vururuz. Ama bu demek değildir ki rakibin her açığında onu öldürecek kadar sert vururuz. işte burada kılıcın özellikleri devreye girer.

Kılıcın özelliklerine bağlıdır burdan sonrası. Sıradan bir Kılıç ele alırsak mesela. 1d10 yani 10 luk zarın bir kere atılmasından sonra gelen zar kadar hasar verir. ama mesela bu sıradan kılıcı sıradan olmayan çok güçlü biri kullanıyor diyelim. Örneğin Strength(güç) modifier ı (çarpanı) 5 olan kocaman kaslı bir adam kullanıyor. Durum buyken 1d10+5 olur. Yani 10 luk zar bir kere atılır gelen zara 5 eklenir.

Başka bir olasılık da kılıcın büyülü olmasıdır. Atıyorum kılıç büyüsü gereği iki kat güce sahip ise. 2d10 damage verir. Yani 10 luk zar bir kere atılıp iki ile çarpılır.  Aslında bir çok dğeişen var. Rakipten üstün bir konumdaysak + lar alınır. Rakibin arkasındaysak yine + lar gelir vs...

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2010, 01:17:17 »
Önce 20 lik zar atılır. Gerçek hayattaki gibi düşün. Biz kılıç kullanmada beceriksiziz yani karşımızdakine muhtemelen 20 kere kılıç savursak 15 i boşa gider. 20 lik zar atılınca biz 15 den yukarı atarsak oyunda rakibe vurabiliriz. Ama mesela ekskrim dersi aldık ve bu konuda iyiyiz. Eh o zaman 20 lik zar atar 10 u geçince  rakibe vururuz. Ama bu demek değildir ki rakibin her açığında onu öldürecek kadar sert vururuz. işte burada kılıcın özellikleri devreye girer.

Kılıcın özelliklerine bağlıdır burdan sonrası. Sıradan bir Kılıç ele alırsak mesela. 1d10 yani 10 luk zarın bir kere atılmasından sonra gelen zar kadar hasar verir. ama mesela bu sıradan kılıcı sıradan olmayan çok güçlü biri kullanıyor diyelim. Örneğin Strength(güç) modifier ı (çarpanı) 5 olan kocaman kaslı bir adam kullanıyor. Durum buyken 1d10+5 olur. Yani 10 luk zar bir kere atılır gelen zara 5 eklenir.

Başka bir olasılık da kılıcın büyülü olmasıdır. Atıyorum kılıç büyüsü gereği iki kat güce sahip ise. 2d10 damage verir. Yani 10 luk zar bir kere atılıp iki ile çarpılır.  Aslında bir çok dğeişen var. Rakipten üstün bir konumdaysak + lar alınır. Rakibin arkasındaysak yine + lar gelir vs...

En azından D&D sistemine göre diye altına söylerim hemen. :P Her şey kural kitaplarında var arkadaşlar. D&D'nin herhangi versiyonu, Pathfinder, nWoD veya oWoD, GURPS, CoC... Aratın sonra Core Rulebookları indirin okuyun.

Türkçesi yok mu derseniz zar yersiniz valla. Türkçeleri, en iyi çeviri grubu bile olsa, dilden kaynaklanan bir yetersizliğin sonucunda allak bullak olur. İngilizce öğrenmeden bir sistemi tamamen öğrenmeniz zor. Oldukça zor.
#rekt

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2010, 09:04:50 »
Olayı bu kadar karıştırmaya gerek yok yahu!

Her şey DM'de bitiyor bana sorarsanız. DM senin yapacağın bir saldırıda eline 20lik zarı verip "Al ulan, bana 10 veya üstü bir sayı at." der. Sende alır zarı -ve yine sallıyorum- 9 atarsın.

İşte o zaman ayvayı yersin.

Ha mesela 13 attın diyelim. Eğer karşında kanlı canlı bir oyuncu duruyorsa ona da DM'in isteği doğrultusunda zar atma hakkı verilebilir. Ve seni geçerse,

İşte o zaman yine ayvayı yedin.

Açıkçası her türlü ayvayı yiyorsunuz, yiyoruz. Burada kazanan DM ve egosu oluyor.

DM'lere ölüm! Taksim meydanında bununla ilgili bir yürüyüşe var mısınız dostlar?!

Not: Bunu okuyan DM'lere: Kesinlikle böyle yazmak istemedim, tamamen attığım zarın 8 gelmesi ve karşı taraftaki oyuncunun 14 atması nedeniyle bana istediğini yazdırmasından kaynaklanıyor.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2010, 09:13:06 »
Üçünüze de çok teşekkür ederim, şimdi kafamda biçimlenmeye başladı işler :)
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.