Kayıt Ol

Game of Thrones

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
Ynt: Game of Thrones
« Yanıtla #330 : 11 Ağustos 2017, 00:49:54 »
Old Fat Gil-Galad, doğru Bran konusunda haklısın bak. Ben istiyorum ki biraz neşeli, afacan olsun ama bundan sonra hiç öyle olmayacağı belli. Dördüncü bölümde Meera'ya "benim bildiklerimi bilsen kafana sıkardın" tarzı bir şeyler de demişti. Ama yine aynı bölümde, hatırlarsın, Bran ile Serçeparmak oturmuş muhabbet ediyorlardı. Sohbet tam "kaos bir merdivendir" lafına gelince Meera kapıda gözüktü. Bu bayağı klişe bir hareketti. Normalde bu dizide sohbet bir yere bağlanır ve sahne o şekilde sona erer ama sanırım, pop kültür artık hâkim diziye.

Cersei ise hem iyi hem de kötü bir karakter, tam anlamıyla kötücül bir karakter değil bence. Eylemleri kötü sonuç verse veya bunları çoğunlukla kendi nefsini mutlu kılmak için gerçekleştirse de, esas amacı tıpkı Jaime'ninkinin de olduğu gibi aile çıkarlarını korumak. Ama Euron'u tam bir kötücül olarak göstermeye çalışıyorlar. Adamın zaafı yok, meret dersin Kurtlar Vadisi'ndeki Ersoy Ulubey. Ama oluyor mu? Olmuyor işte. Dediğin gibi, Cersei her durumda daha kötü durup, inandırıcı oynuyor.

Yalnız bu bölüm cidden çok güzeldi. Arya'nın ayak oyunları, sondaki savaş falan cidden defalarca izlenilesi. Ama içimde ukde olan esas mevzu ise Jaime'nin adamakıllı kılıç dövüşüne girememesi. Sanırım yıllar önce yine Rıhtım'daki bir röportaj yazısından okumuştum. Martin'e soruyorlar, Jaime ile Aragorn kılıç dövüşüne girse hangisi kazanır diye, ve üstat Jaime diye yanıtlıyor.  Çok büyük dövüşçü cidden ama o yeteneği görmekten mahrumuz.

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #331 : 11 Ağustos 2017, 09:44:16 »
Siz Serçeparmak olsanız, Bran size "Kaos bir merdivendir." dedikten sonra konuşmaya devam edebilir miydiniz? :D

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #332 : 12 Ağustos 2017, 01:28:31 »
Moriarty, oh kesinlikle haha. O sahnede Serçeparmak'ın ifadesini geri sarıp bir yirmi defa falan izlemişimdir. Beden dili kendini biraz ele verse de gözlerinde ufak bir değişim dahi olmuyor. Ayrıca bence Bran'i çok abartmamak lazım. Birçok şey görüyor olsa bile bu tamamen vergisinin katkısı, zekâsının değil. Zaten Starklar zekâlarıyla ünlü değillerdir. Gördüğü ve birbirine bağladığı şeyler sayesinde çok büyük değişimler yaratacaktır ama dediğim gibi bu sadece bir yetenek.

Serçeparmak ise son sezonlarda hafif durulduğu için biraz geri planda kaldı. Ama bana göre Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki tartışmasız (tartışılabilir elbet) en zeki ve makul adam. O evrende en zor koşulda ve en zor soruya dahi yine yanıt verebilecek bir kişi varsa bu kesinlikle Serçeparmak'tır. Belki Varys vardır onun düzeyinde ama konu ne zaman Varys'in geçmişine gelse nasıl paniklediğini biliyoruz, ki bu da o anda zekâsının bedenini büyük oranda kontrol edemediğini gösteriyor. Ha bir de Serçeparmak aristokrasi sınıfını iyi bildiğinden -her ne kadar kendisi öyle olmasa da- ve bir aristokrat rolüne layıkıyla bürünebildiğinden akranlarından (az ki az) bir adım önde bence. Sence peki?

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #333 : 12 Ağustos 2017, 12:50:30 »
Serçeparmak elbette oldukça zeki, ama Stark'ların yanında kalarak kendi sonunu hazırlıyor olabilir. Serçeparmak gibi bir adam neden akgezenlerle yüzleşmek için Winterfell'de kalıyor olabilir anlam veremiyorum.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #334 : 12 Ağustos 2017, 14:01:41 »
Bence bu Serçeparmak'ın tek derdi Sansa. Onun için hâlâ orada duruyor.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #335 : 12 Ağustos 2017, 14:47:44 »
Moriarty, ahaha yazı doğru söylüyor cidden. Doğrusu Serçeparmak'ın esas yapmak istediğine dair ben de bir şey kestiremiyorum. Bence ne yapmak istediğini yine sadece kendisi biliyor, yazarlar bile bilmiyor. :)

Ama bu durum aklıma Bertrand Russell'ın bir sözünü getiriyor. Motamot hatırlamıyorum ama az çok şöyle demek istiyordu büyük ağabeyimiz: Büyük insanların yapmış olduğu şeyleri, neden yaptıklarını tam olarak bilemeyiz. Bu yüzden onları körü körüne eleştirmemeliyiz. O şeyleri neden yaptıklarını anlamak için dünyaya onların gözlerinden bakmak gerekir.

okanakinci, eğer hakikaten öyle bir şey çıkarsa adamın derdi, zehir içip üstüne bileklerimi keserim.

« Yanıtla #336 : 13 Ağustos 2017, 03:22:23 »
Old Fat Gil-Galad, doğru Bran konusunda haklısın bak. Ben istiyorum ki biraz neşeli, afacan olsun ama bundan sonra hiç öyle olmayacağı belli. Dördüncü bölümde Meera'ya "benim bildiklerimi bilsen kafana sıkardın" tarzı bir şeyler de demişti. Ama yine aynı bölümde, hatırlarsın, Bran ile Serçeparmak oturmuş muhabbet ediyorlardı. Sohbet tam "kaos bir merdivendir" lafına gelince Meera kapıda gözüktü. Bu bayağı klişe bir hareketti. Normalde bu dizide sohbet bir yere bağlanır ve sahne o şekilde sona erer ama sanırım, pop kültür artık hâkim diziye.

Cersei ise hem iyi hem de kötü bir karakter, tam anlamıyla kötücül bir karakter değil bence. Eylemleri kötü sonuç verse veya bunları çoğunlukla kendi nefsini mutlu kılmak için gerçekleştirse de, esas amacı tıpkı Jaime'ninkinin de olduğu gibi aile çıkarlarını korumak. Ama Euron'u tam bir kötücül olarak göstermeye çalışıyorlar. Adamın zaafı yok, meret dersin Kurtlar Vadisi'ndeki Ersoy Ulubey. Ama oluyor mu? Olmuyor işte. Dediğin gibi, Cersei her durumda daha kötü durup, inandırıcı oynuyor.

Yalnız bu bölüm cidden çok güzeldi. Arya'nın ayak oyunları, sondaki savaş falan cidden defalarca izlenilesi. Ama içimde ukde olan esas mevzu ise Jaime'nin adamakıllı kılıç dövüşüne girememesi. Sanırım yıllar önce yine Rıhtım'daki bir röportaj yazısından okumuştum. Martin'e soruyorlar, Jaime ile Aragorn kılıç dövüşüne girse hangisi kazanır diye, ve üstat Jaime diye yanıtlıyor.  Çok büyük dövüşçü cidden ama o yeteneği görmekten mahrumuz.

Cersei ve Jamie hakkında çok farklı düşünüyoruz belli ki. Bence Cersei yaptığı herşeyi güç için yapıp, ailesi için yaptığını söylüyor, çünkü onun için ailesi demek kendisi demek. Kendisi için herkesten vazgeçebilir çünkü sevgisinin bir sınırı var. Jamie ise Cersei'nin tam zıttı. Jamie yaptığı şeylerde kendini hiç düşünmüyor. Tek zaafı ailesiydi. Şu an sadece Cersei kaldı. O da öldüğünde ne olacağını göreceğiz. 

"Kaos bir merdivendir" sahnesinde bende "ne oluyor ya" demiştim Meera içeri girdiğinde.  Konuşmanın yarım kalması gerçekten canımı sıktı. Gizem bırakma çabasının böyle bir şekilde olması gerçekten yakışmıyor bu diziye.
Hele Serçeparmak'ın bu şekilde gidicek olması kanserlik. Bu sezon beklentimin baya altında kaldı benim.
Jamie mi Arthur Dayne mi?
Bence biraz abartmış üstat.
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...

Çevrimdışı Moriarty

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #337 : 14 Ağustos 2017, 00:59:28 »
En sevdiğim Game of Thrones karakterlerinden Serçeparmak, Jon Snow'u bazı konularda yönlendiriyor.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #338 : 14 Ağustos 2017, 01:43:01 »
Moriarty, ahaha bayağı güldüm buna ya. Sansa bir çiğ köfte bile yedirmez Serçeparmak'a ama. Eee, bakalım namuslu Jon'u ne zaman el birliği ile öldürecekler.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #339 : 14 Ağustos 2017, 12:37:41 »
Yine Jon Snow hakkında önemli bilgiler açığa çıktı.

Spoiler: Göster
Meğerse Jon piç değilmiş. Bu durumda Khaleesi'den tahtı alma ihtimali var. Gerçi Khaleesi ile evlenebilir de ki Khaleesi'nin hal ve hareketleri ondan hoşlandığına işaret bence. Akraba olmaları sorun değil. Targaryenlerde zaten kardeşler bile evlenebiliyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #340 : 14 Ağustos 2017, 13:17:55 »
Yine Jon Snow hakkında önemli bilgiler açığa çıktı.

Meğerse Jon piç değilmiş. Bu durumda Khaleesi'den tahtı alma ihtimali var. Gerçi Khaleesi ile evlenebilir de ki Khaleesi'nin hal ve hareketleri ondan hoşlandığına işaret bence. Akraba olmaları sorun değil. Targaryenlerde zaten kardeşler bile evlenebiliyor.

Bu durum hiç hoşuma gitmedi. Jon bir piç olarak buralara geldi. Son bölümlerde Tyrion'un ona verdiği nasihati ona karşı kullanarak piçliğine vurgu yaptı. Onun bu durumun belli bir özelliği, hikayeye kattığı bir tat vardı. Şimdi resmi yollardan kral olabilmesi için her şey kılıfına uyduruldu. Şu adam piç olarak oralara gelse serinin gözümdeki değeri bir başka olacaktı.

Hoşuma gitmedi ya.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #341 : 14 Ağustos 2017, 14:13:46 »
Kafam rahat :) hiç bir kitabı bitirmeden sezon izlemedim. Sonra sezon bölümleri tamamlanınca izleme maratonu yapıp hayattan koptum. Şimdiki sezon da kitabı takip takip etmiyor bölümler tamamlanınca izlerim. Ancak sosyal medyada gifler memeler çizimler hazırlanıp her kare paylaşılıyor o sıkıcı oluyor yozlaşmadan kurtulamıyorsun.
"Rebellions are built on hope"

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #342 : 14 Ağustos 2017, 22:23:05 »
Kitabı geçtiği anda seriden soğuyup diziyi izlemeyi bıraktım. Şu aralar eski serileri yad ederken seriye ilgim yeniden artıyordu ki, dizi iyice saçmalamaya başladı. Hayır izlemiyorum ama yapılan eleştirileri okuyorum da bu kadar güzel yapılan bir uyarlamanın gittikçe kitap serisinden olabildiğince uzaklaşmasına, son sezondaki mantık hatalarına anlam veremiyorum. Bu olay bana kitap serisinin sonu hakkında umut vermiyor. Euron Greyjoy'un  bu kadar rahatlıkla Westoros'un altını üstüne getirmesine anlam veremiyorum. Martin kitabı şu gün çıkarsa bile zaten algoritmaya göre diğer kitap 8 yıl sonra çıkacak.(4. kitap 5yıl, 5. kitap 6 yıl arayla çıktı, 6. kitap da 7 yıla yaklaşmak üzere)

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #343 : 15 Ağustos 2017, 00:47:08 »
İBow, belki de altıncı kitabın çıkmamasının sebebi -zaten diziye yetişemediğinden ve bir karın tokluğu yaratamayacağından- son iki kitabı birden çıkarmak istemesidir. Benimki sadece bir temenni ve umarım haklı çıkarım.

Fırtınakıran çok haklı. Zaten ben bu tahtın yok meşru varisi, yok burası benim babamın koltuğu kalkın ulan burdan anlayışını çok sıkıcı buluyorum. Zaten Jon'un Kuzeyin Kralı olmasına bu kadar sevinmemizin esas sebebi de ismiyle değil yaptıklarıyla oraya gelmesi. Mesela Bronn'un paralı askerlikten lordluğa yükselmesi, sürgün Jorah'ın yaptıklarıyla eski ihtişamını kazanması, Sam'in karalara yollanması sonrası zekâsı ve iyi yürekliliğiyle büyük bir adama dönüşmesi veya Tyrion. Daha çok sayarız herhalde. Bunlar isimleriyle değil gerçekten kendileri oldukları için buralara geldiler. Hele Snow bizim için kesinlikle piçtir.

Ama umarım Jon'un piç olmadığını bir tek biz seyirciler öğrenmişizdir ve umarım Jon bir gün tahta otursa veya yine büyük şeyler başarsa dahi bunu bir piç olarak yerine getirir ve bu durum -piç olmadığı- hiçbir zaman ortaya çıkmaz. Zaten Sam olayı tam olarak anlamadı bile. Bir de Bran bilebilir. Bir Targaryen olduğu zaten anlaşılacaktır ama ne olur hep piç kalsın.

Yalnız Tyrion'ın kralın şehrine nasıl girebileceği konuşulurken herkesin Davos'a bakması çok hoştu ya. Davos çok baba adam cidden.

Gendry'den de bir Perrin Aybara, Roran Stronghammer falan çıkar mı acep? Bence çıkmalı.

« Yanıtla #344 : 15 Ağustos 2017, 05:57:53 »
Bu olay bana kitap serisinin sonu hakkında umut vermiyor.
Benim de diziden beklentim bayağı düştü. 6.sezon kitaptan kopuk olmasına rağmen güzeldi, ama bu sezon beklentileri (en azından benimkileri)  hiç karşılamıyor. Ama kitapta olup dizide olmayan karakterleri düşünürsek,  kitapta olayların  çok daha farklı bir şekilde gelişebileceği söyleyenebilir sanırım.  Ama yine de Martin'in zaman aralıkları ile nasıl başa çıkabileciğini merak ediyorum.

Jon Snow'un Aegon Targaryen olması işleri kolaylaştırmak için sanırım ama Dany ile evlense bile ki, bence de birbirlerinden hoşlandıkları aşikâr her koşulda Dany hükümdarlığı Jon'a bırakmak durumunda değil mi? Westeros geleneklerine göre Demir Taht'ın gerçek varisi Jon, Dany'nin taht iddası asılsız.

Sızan senaryoyu okuma gafletinde bulundum
 Jon'un diz çökeceği söyleniyor.

Bir sezon kalmışken işleri böyle karıştırıp sonra da tatmin etmeyecek bir şekilde biterecek gibiler.  :goth:
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...