Kayıt Ol

Kelewan Elfleri Komünist mi?

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kelewan Elfleri Komünist mi?
« Yanıtla #15 : 31 Ağustos 2012, 17:45:53 »
Portalda okuduğum bir konuya benziyor ve ''Drizzt ve Faşizm'' adlı başlıktaki gibi benim için pek fark yaratmıyor.Öyle olacağını düşnmüyorum fakat olsa ne olur olmasa ne olur.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Kasım 2012, 21:27:36 »
Olabilir. Olmayabilir. Olsa da olmasa da benim için değişiklik gösteren bir şey olmazdı.

Birçok yazar alegori yapıyor. Benim alegoriden anladığım ve bildiğim şeyler doğruysa Raymond E. Feist okuduğum yazarlar arasında alegori yapanlar kümesi içerisine girecektir. Sadece Kelewan Elfleri değil, Gediksavaşları'nı okurken sanki bizim dünyamızın paralel evreninde olan olaylara tanık oluyordum. Krondor'da yer alan ''Yusuf'' adında bir karakter vardı. Orijinal dilinde ''Joseph'' olduğunu düşündüğüm bu karakterin adını neden öyle bırakmamışlar ki? Çeviri yüzünden kaynaklanıyordu kafamdaki soru işaretleri.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Temmuz 2013, 23:55:23 »
Bence bunun komünizm ile alakası yok.Okuyanlar bilir Miras döngüsünde de karakterler doğadaki canlılardan enerji çekip bu enerjiyi kullanabiliyorlardı.Bence burdada aynı şeyi anlatıyor.Tabi üzerine değinilmediği içinde yanlış algılar oluşabiliyor

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Temmuz 2013, 20:42:47 »
Aslında kitaplardaki topluluklarda  gerçekten özenilerek alınmış ortak noktaları vardır .Gölgelrin Efendisi 7. Kitapta çöl gezgini olarak yaşayan Bedülinler : Bedevi toplumlardan esinlenmiş ve liberalizmi benimsemiş oldukları çok belliydi.Bunun bir çok örneğini görmek mümkün , Skandiya halkı da komünistti ve sınıf farklılığı olmamasına çok vurgu yapılırdı . Bunun gibi benzerlikleri Gediksavaşları gibi birçok romanda  görmek mümkündür elbet.

Ayrıca gerçekten okuduklarımız hakkında konuşmayacaksak niye buradayız değil mi ?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 20 Temmuz 2013, 22:57:56 »
Olabilir. Olmayabilir. Olsa da olmasa da benim için değişiklik gösteren bir şey olmazdı.

Birçok yazar alegori yapıyor. Benim alegoriden anladığım ve bildiğim şeyler doğruysa Raymond E. Feist okuduğum yazarlar arasında alegori yapanlar kümesi içerisine girecektir. Sadece Kelewan Elfleri değil, Gediksavaşları'nı okurken sanki bizim dünyamızın paralel evreninde olan olaylara tanık oluyordum. Krondor'da yer alan ''Yusuf'' adında bir karakter vardı. Orijinal dilinde ''Joseph'' olduğunu düşündüğüm bu karakterin adını neden öyle bırakmamışlar ki? Çeviri yüzünden kaynaklanıyordu kafamdaki soru işaretleri.

Bahsettiğin karakter belki Keshia kökenlidir. Keshia bildiğin gibi Orta Doğu halklarından esinlenmiş bir ulustur. Bizden de bazı izler vardır içerisinde :)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 21 Temmuz 2013, 07:02:50 »

Bahsettiğin karakter belki Keshia kökenlidir. Keshia bildiğin gibi Orta Doğu halklarından esinlenmiş bir ulustur. Bizden de bazı izler vardır içerisinde :)

Kitabın orijinaline baktım da, karakterin adı gerçekten Yusuf. Ve ayrıca evet, adam Keshli idi.