Kayıt Ol

İlginç Silahlar

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
İlginç Silahlar
« : 27 Ağustos 2012, 15:47:34 »
Malumunuz silahlar fantezi edebiyatının ayrılmaz bir parçası. Bende bugün nette dolaşırken bazı ilginç silahlarla karşılaştım sizlerle paylaşayım dedim. İşte bunlardan ilki :

Apache Revolver : Altta resimini gördüğünüz bu silah 1900 yılların başlarında ortaya çıkmış. İsviçre çakısının tabanca versiyonu olan bu aleti, İkinci Dünya Savaşı esnasında İngiliz komandolarının dahi kullandığı söyleniyor. Orijinal tasarımda muşta ve bıçağa ek olarak 7 mm'lik bir tabanca kullanılmış ancak İngilizlerin 9 mm'yi tercih ettiği rivayet ediliyor. Silaha Apache isminin verilmesinin sebebi ise, o sıralar Paris'te bayağı bir tantana koparan, Les Apaches isimli yeraltı örgütünün birçok üyesi tarafından kullanılıyor olmasıymış...

Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
Ynt: İlginç Silahlar
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2012, 17:27:24 »
İlginç olduğunu düşündüğüm bir başka silah ise kılıç-kırbaç kırması ve hint kökenli bir silah olan ''urumi''. Açıkçası bir insan kendini yaralamadan nasıl böyle bir silah kullanır aklım almıyor. Animelerde hep bu ve benzeri silahları görür ve ''Hadi lan ordan olmaz öyle şey'' derdim. Ama hintliler yapmış gayette güzel olmuş ;D

http://www.youtube.com/watch?v=fQ-Y-4jTefw&feature=related

Bu arada Hintlilerin neden her filmde dans ettiklerini anladım, adamların dövüş sanatları bile dans gibiymiş meğersem ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2012, 00:51:30 »
Bu Urumi denen silahı gerçekten kullanıyorlarsa eğer hayret verici. Ciddi ciddi anime için tasarlanmış gibi duruyor, yani bunu normal bir insanın kullanması için, biraz ağır bir tabir mi olacak bilmiyorum da, mazoşist olması gerekiyor sanki!

Bu arada Hintlilerin neden her filmde dans ettiklerini anladım, adamların dövüş sanatları bile dans gibiymiş meğersem ;D

Videoyu izlediğim iyi oldu, ne olur ne olmaz karşıma çıkar, uzak durmak lazım.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2012, 15:21:17 »
Açıkçası, bu urumi denen silahı, benim tarafımda olan birinin bile kullanmasını istemem...

Çevrimdışı 0nix

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2012, 22:08:26 »
İlginç olduğunu düşündüğüm bir başka silah ise kılıç-kırbaç kırması ve hint kökenli bir silah olan ''urumi''. Açıkçası bir insan kendini yaralamadan nasıl böyle bir silah kullanır aklım almıyor. Animelerde hep bu ve benzeri silahları görür ve ''Hadi lan ordan olmaz öyle şey'' derdim. Ama hintliler yapmış gayette güzel olmuş ;D

Çok iyiymiş ya :D denemek lazım aslında bitane alıp. :P

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2015, 15:03:39 »
Orta Çağ'da Avrupa'da karşılaşabileceğiniz en ilginç keskin kenarlı silahlardan olan "sword breaker-kılıç kıran" kulanımı pek kolay olmasa da kullanışlı bir silaha benziyor. Aslında silahın kullanım fikri gayet basit karşı tarafın kılıcını hançerin sırtındaki tırtıklar aracılığıyla yakalayıp kırmak. Fikir gayet basit olmasına rağmen uygulaması bana biraz zormuş gibi geldi  ;D

Özellikle Zaman Çarkı hayranları Juilin Sandar ve Hurin'den bu silahı hatırlayacaktır.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2015, 19:09:33 »
Kılıçkıran aslında rakibin kılıcını gerçekten kırmasa bile, onu sadece yakalayıp tutmasıyla da kullanıcısına avantaj sağayan bir silah.

Çift kılıç kullanan savaşçılar gerçekte aynı uzunlukta iki kılıç değil; biri saldırı amaçlı olmak üzere uzun, diğeri de savunma amaçlı olarak kısa kılıç kullanmıştır zaten. Böylece kılıçkıran da iyi bir savunma kısakılıcı oluveriyor  :)

Bu başlığı gördüğüm için sevindim, nedenleri aşağıda:

Kılıç Dışındaki Silahlar

Şıkça gözlemlediğim bir şey, karizmatik olması istenen karakterin hep kılıç kullanması, hatta öbür karakterlerin de çoğunlukla kılıç kullanması, diğer silah türlerinin çoğu hikayede çok az görülmesidir. Bu, bence bir sığlıktır.

Aslında eski çağlarda en sık kullanılan silah mızrak olmuştur. Kılıca göre menzil avantajı vardır, üretilmesi kılıca göre çok daha kolay ve ucuzdur.

Savaşçılık konusunda en eğitimsiz bir adamın bile eline bir mızrak tutuştursanız en azından silahının sivri ucunu düşmana doğru tutup ilerleyerek bile etkin bir saldırıda bulunabilir, oysa kılıcı etkin kulanmayı öğrenmek ciddi bir eğitim ister.

Fakat tarihte öyle mızrak kullanma sanatları ve öyle mızrak ustaları vardır ki, kılıç efendileri onlardan korkmuştur. Samurayların bile asıl silahı mızraktır, herkesin sandığı gibi katana değildir. Şövalyeler de savaş alanında ilk saldırıyı mızraklarıyla yapar, eğer mızrak kırılır ya da kullanılamaz hale gelirse kılıçlarını çekerlerdi. Mızrak öyle bir silahtır ki, en usta savaşçı da onu kullanır, en eğitimsiz köylü de. Uzun-kısa, ağır-hafif sayısız çeşidir vardır.

Sopa. Evet sopa da önemli bir silahtır. Yenilmez Musaşi bile bir sopa ustasına yenilmiştir. İyi kullanıldığında çok hızlı ve etkili bir silahtır. Üstelik isterseniz ucuna temren takıp mızrağa, ya da balta takıp tebere dönüştürebilirsiniz.  Buradaki üç videoya bir göz atın(sopa teknikleri yer yer mızrakla benzerlik gösterir) .

Japonların surujin dediği, Çinde de bir benzeri kullanılan (Çincesini bilmiyorum), batılıların ise "meteor hammer" veya "rope dart" olarak adlandırdığı bir silah var. Bir ipin (ya da zincirin) tek ya da iki ucuna bağlanmış ağırlıklardan oluşuyor. Hem taşımak ve gizlemek çok kolay (mesela hırsız tipi bir karakter için ideal) hem basit, hem de bir tür menziilli silahtır. Fakat oldukça etkili ve ürkütücü. Buradan nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu saydıklarım dışında kalan kılıç harici silahların hikayelere katılmasının da silah çeşitliliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Dövüş betimlemelerinde Sürekli kılıçlar görmek bir yerden sonra sıkıcı oluyor. Bu duruma olan gıcıklığım nedeniyle uzun süre masabaşı oyunlarda kılıç harici silahlar kullandım. Burada, tüm bu silahları anlatmam çok zor. internette "okinawan kobudo", "quarterstaff", "mace", "sojutsu", "kama", "kusarigama", "pole flail - peasant flail", "naginata",  vb. anahtar sözcükleri ile arama yaparak bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç: Silah dağarcığımızı geliştirip, hikayelerimizde artık kılıç dışı silahları da kullanmaya başlamak gerekiyor. Böylece dövüş kurgumuz zenginleşecek ve ilginçleşecek.

Hikayelerde daha çok "kılıç harici" ve mantıklı silah görebilmek dileğiyle ;D
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2015, 21:15:35 »

Sopa. Evet sopa da önemli bir silahtır. Yenilmez Musaşi bile bir sopa ustasına yenilmiştir.

Zaman Çarkı'nda tarihin en büyük kılıçustası olan Jearom'un yalnızca bir kez, değnekli(quarterstaff) bir çiftçiye yenilmesi... :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2015, 18:44:15 »
Hikayelerde daha çok "kılıç harici" ve mantıklı silah görebilmek dileğiyle ;D

Ama mantıksız tasarımların tadı bi başka oluyor. Misal "lantern shield" denen aşağıdaki zamazingoyu 15 ila 16. yy'larda harbici kullanmışlar. İlk örneklerinde sadece lamba varken daha sonraları çelik eldivenlerden tutta kısa kılıçlara kadar akıllarına ne gelmişse eklemiş adamlar. Aşağıdakide en bilinen örneklerinden biri. Ne yalan söyleyeyim biri bana bunu verse biraz gaza gelirim. Tabi ilk kullanmaya kalktığımda o gazı alma ihtimalleri bayğı bi yüksek, o başka ;D

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2015, 20:48:14 »

Sopa. Evet sopa da önemli bir silahtır. Yenilmez Musaşi bile bir sopa ustasına yenilmiştir.

Zaman Çarkı'nda tarihin en büyük kılıçustası olan Jearom'un yalnızca bir kez, değnekli(quarterstaff) bir çiftçiye yenilmesi... :D

Yazar Musaşi Usta'ya gönderme yapmış bence :) Aslında öyle bir çağda, öyle bir dünyada yaşasaydım gerçekten kullanmayı öğrenmek isteyeceğim ilk silah, sopa olurdu. Çünkü mızrak, pole axe , halberd, bec de curbin ve pole flail gibi silahların kullanımı hep sopa temeline dayanıyor.

ronin47; Lantern shield çok acayip bir şeymiş gerçekten. Salvador Dali ressam değil demirci olsaymış böyle bir şey yaparmış sanki ;D

Pole flail'den söz etmek istedim şimdi. Bu silahla ilgili bir video paylaşmıştım kılıçlarla ilgili başlıkta ama olsun ;D

Spoiler: Göster

Pole flail, peasant flail diye de geçer, Okinawan kobudo adlı sanatta da "kurunma bo" adıyla. Yani aynı silah formu Avrupa'da da, Asya'da da kullanılmıştır. Aslen bir tarım aletidir, fakat savaşta da işe yaradığı fark edilince (özellikle zırhlı rakiplere karşı) bir silah haline gelmiştir. Bir sırığın ucuna serbest hareket eden bir kütlenin eklenmesiyle oluşur.

En önemli avantajı: Rakip saldrunuzu bloklasa bile, sırığın ucundaki serbest ağırlık bu bloku kolayca aşıp rakibe zarar veriyor. Aynı zamanda bu silahı kullanan kişinin tam olarak hangi yönden ve ne şekilde saldıracağını kestirmek de güç.
Kullanımı:

bir fetchbuk'taki anlatımların canlandırılması

kılıç ve kalkan kullanan bir rakibe karşı

Ek olarak, Dark Sun dünyası için de çok uygun bir silah pole flail.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2015, 16:14:12 »
Musashi'yle ilgili bilginin kaynağını bulamadım. Var mı elinizde bir kaynak bununla ilgili? Hiç yenilmediği yazıyor genelde.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2015, 17:12:28 »
Eiji Yoshikawa'nın Musashi isimli tarihi kurgu serisinde ve  Takehiko Inoue'nin Vagabond isimli mangasında böyle bi olay anlatılıyor. Ama tarihi kayıt ve anekdotlarda böyle bir durumdan bahsedilmiyor.

Gençken Hozoin Tapınağı'nda kaldığı ve buradaki keşişlerdern "pole weapon" (ben sırıklı silahlar diyorum) teknikleri hakkında kendini geliştirdiğini biliniyor. Ama burada yaptığı düelloları da kazanıyor. Sonraki yıllarda bu tapınaktaki keşişlerle münasebetleri devam ediyor ve bu keşişlerden Takada Matabe ile yaptığı bir düello sonucunda kilitleniyorlar ve Musashi kendisinin yenildiğini söylüyor. Ama Matabe bu durumu kabul etmiyor ve Musashi'nin kendisini yenmesine izin verdiğini söylüyor. Benim bilgim bu yönde.

Çevrimdışı SMK47

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Kasım 2017, 21:38:11 »
Şöyle devasa bir pompalı tüfek kullanılmış zamanında:

"Punt Gun adı verilen bu tüfek, tek atışta olabildiğince çok kuş öldürmek için tasarlanmış. Niye Punt silahı adı verildiğinin hikayesi ise şöyle: Silah çok büyük olduğu için, punt adı verilen altı düz geniş sandalların üstüne takılarak ateş ediliyor. Bu yüzden de ismi punt guns (punt silahı) olarak kalıyor. Kayıtlara göre 19.yüzyıl ve 20.yüzyıl başlarında kullanılan tüfek, tek atışta 90 kuş öldürebiliyor.

Namlusu 51 mm kadar olan silah, her atışta suda adeta büyük bir bomba etkisi yaratıyor. Kullanım sebebi ise başta da belirttiğim üzere çok sayıdaki kuşları tek seferde avlamak. Avcılar, sandallara monte edilen silah vasıtası ile suda sessizce ilerleyip avlarını kolaylıkla öldürebiliyorlardı. Ee tabii ki böyle büyük bir silahın geri tepmesi de en az onun kadar büyük ve etkili olmalı! Avcılar, silahı ateşledikten sonra gölün bir tarafından diğer tarafına savruluyorlardı. Hiç şaşırmayacağımız üzere, bu silahın kullanılması, kuşların ekosistemdeki yerlerini oldukça kötü etkilemiş ve doğal olarak 19.yüzyılın ortalarında kullanımı ABD'de yasaklanmış. Fakat İngiltere'de kullanılmaya bir süre daha devam edilmiş."

Yazı Onedio.com'dan alınmıştır.